Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες Φυσικό ΕΚΠΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, 

Αποφάσισα μετά από πραγματικά πολλή σκέψη να δώσω κατατακτήριες για το Φυσικό του ΕΚΠΑ (το Δεκέμβρη που μας έρχεται). Να πω εδώ πως είμαι πτυχιούχος Μαθηματικών, έχω ήδη ένα μεταπτυχιακό και βρέθηκα στο δίλημμα Διδακτορικό ή δεύτερο πτυχίο. Κάποιος θα πει "Ε, αφού είσαι από Μαθηματικό, κάνε κατευθείαν μεταπτυχιακό στη Φυσική" και εξηγούμαι: Ο βαθμός του πτυχίου μου είναι αρκετά χαμηλός (5.8), καθώς όσο ήμουν φοιτητής εργαζόμουν παράλληλα και δεν τα είχα και σε μεγάλη εκτίμηση τα Μαθηματικά. Κάποια στιγμή, αφού αποφοίτησα αποφάσισα (για το γαμώτο) να διαβάσω λίγο (να πω εδώ ότι αποφοίτησα στα 4 χρόνια ακριβώς). Και εκεί άρχισα να βλέπω το ενδιαερον, να νιώθω τη μαγεία τους. Έτσι έκανα μεταπτυχιακό και στη διπλωματική μου ασχολήθηκα με θέμα Θεωρητικών Μαθηματικών (Εργοδική Θεωρία). Ενώ ασχολούμουν με τη διπλματική, έπεσα πάνω σε σημειώσεις Μαθηαματικής Στατιστικής Μηχανικής και... γενηθήτω έρωτας. Άρχισα να διαβάζω μανιωδώς Φυσική, από τα πολύ βασικά και αισίως ολοκλήρωσα την πρώτη μου επαφή με την Κβαντομηχανική. Πρώτη φορά στη ζωή μου κάθομαι νύχτες να διαβάζω, να λύνω προβλήματα, να ψάχνω σε βιβλία.  

Έτσι, μιας και ντρέπομαι για τον χαμηλό βαθμό πτυχίου (αν λέει κάτι, στο μεταπτυχιακό είχα 9.81), θα ήθελα να κάνω μια δυναμική αρχή πάνω σε κάτι το οποίο έχω πειστεί πως κάνω με όλη μου την ψυχή. Έψαξα την ύλη για  τις κατατακτήριες, όλα καλά ως εκεί, και θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρίες από κατατακτήριες εξετάσεις Φυσικού (και δη ΕΚΠΑ). Θα ήθελα ό,τι μα ό,τι tips έχετε, απόψεις, τα πάντα. Θενκ γιου ιν αντβανς.

 

Υ.Γ.: Έψαξα μήπως υπάρχει το θέμα, αλλά δε βρήκα κάτι. Αν παρόλα αυτά , κάτι διέφυγε της αντίληψής μου, φιλ φρι  να διαγράψετε το ποστ τούτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να έχεις υπόψιν ότι το φυσικό είναι δύσκολη σχολή, και έχει και πολλά μαθηματικά, οπότε αν δεν σου αρέσουν θα ζοριστεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δεύτερο πτυχίο θα σε βοηθήσει πολύ λιγότερο από ένα phD ως τυπικό προσόν.
Άντε και το πήρες, έστω ότι τώρα το είχες, τι θα κάνεις;  
δεν μπορείς να απασχοληθείς ως ερευνητής, ούτε να διδάξεις πανεπιστημιακά, εδώ ή στο εξωτερικό.
Επίσης, κατά τη σπουδή σου δεν θα ασχοληθείς με αυτά που νομίζεις καθώς τα προπτυχιακά μαθήματα μάλλον απέχουν αρκετά από το επίπεδο και το περιεχόμενο που θέλεις, ή ελάχιστα εξ αυτών θα είναι στο πλαίσιο των ενδιαφερόντων σου (οπότε ίσως δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο).
Π.χ., αν θέλεις σχετικότητα ή θεωρία πεδίου, δεν αξίζει να πας σε μια σχολή μόνον γι αυτά. Διάβασε μόνος σου.
Έστω ότι κάποιος είναι φυσικός και του γυάλισε η Αλγεβρική Τοπολογία και η Συναρτησιακή Ανάλυση, θα του σύστηνες να πάει με κατακτήριες στο μαθηματικό;  γιατί κάτι τέτοιο μας λες....

 

Όσο για τον βαθμό του πτυχίου, κοιμήσου ήσυχος !  
Δεν θα στον ρωτήσει κανείς, παρά μόνον σε ειδικές περιπτώσεις (θέσεις δημοσίου, κάποια υποτροφία κ.α.) ελάσσονος σημασίας.
Kι αφού έκανες ήδη ένα msc σε μαθηματικά χωρίς ο βαθμός να αποτρέψει την εισαγωγή σου, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να εισαχθείς και σε ένα msc φυσικής - 
ίσως όχι σε όλα (καθώς μερικά θέτουν πιο αυστηρές προϋποθέσεις) αλλά σίγουρα κάποιο θα σε δεχθεί, απ' όπου μπορείς να ασχοληθείς πιο βαθιά και στοχευμένα με ότι σε ενδιαφέρει. Για παράδειγμα, η κβαντομηχανική που διδάσκεται στα msc φυσικής είναι πιο προχωρημένη απ' ότι στο προπτυχιακό μάθημα : προπτυχιακά δεν κάνουν σκέδαση, ούτε μέθοδο WKB, ούτε χρονοεξαρτημένη θεωρία διαταραχών. Προπτυχιακά θα ασχολείσαι με πηγάδια δυναμικού ενώ στο κατάλληλο msc θα μπορούσες να κάνεις κβαντική οπτική ας πούμε..
Βέβαια το αν και πόσο καλά αφομοιώνουν την ύλη οι μετ. φοιτητές είναι ένα ζήτημα αλλά αυτό έγκειται και στην ιδιοσυγκρασία και το ενδιαφέρον του καθενός....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς σ' ευχαριστώ για  την εκτενή απάντηση. Κάποια σημεία...

12 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Το δεύτερο πτυχίο θα σε βοηθήσει πολύ λιγότερο από ένα phD ως τυπικό προσόν.
Άντε και το πήρες, έστω ότι τώρα το είχες, τι θα κάνεις;  
δεν μπορείς να απασχοληθείς ως ερευνητής, ούτε να διδάξεις πανεπιστημιακά, εδώ ή στο εξωτερικό.

 

Και από Φυσικό, ο στόχος μου είναι να κάνω διδακτορικό και επειδή ο στόχος που έχω ερευνητικά αφορά συγκεκριμένη περιοχή (φυσική στοιχειωδών σωματιδίων), αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό με διδακτορικό στα Μαθηαμτικά.

 

12 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Έστω ότι κάποιος είναι φυσικός και του γυάλισε η Αλγεβρική Τοπολογία και η Συναρτησιακή Ανάλυση, θα του σύστηνες να πάει με κατακτήριες στο μαθηματικό;  γιατί κάτι τέτοιο μας λες....

Το ακούω αυτό, όμως δεν είμαι υπέρ της άποψης ότι υπάρχει σύγκριση. Τι εννοώ(;) Ότι ο μέσος φοιτητής Φυσικού έχει ήδη έρθει σε επαφή μέχτρι και με Μιγαδική Ανάλυση και Θεωρία Ομάδων (έστω εξ απαλών ονύχων). Ο μέσος φοιτητής Μαθηματικού ενδεχομένως να μην έχει την παραμικρή επαφή ούτε με απλή Μηχανική (εννοώ Νευτώνεια, ούτε καν για Lagrangian formalism κλπ.) Μέσα σ' αυτούς ανήκω και εγώ. Επίσημα, δεν έχω εξεταστεί σε μάθημα Φυσικής (λόγω δικής μου επιλογής, όχι εξαιτίας του προγράμματος σπουδών). Επομένως, ναι, αν κάποιος απόφοιτος Φυσικού θέλει να ασχοληθεί με συμπλεκτική γεωμετρία ξερωγώ θα χρειαστεί να καλύψει τα κενά που έχει μέχρι να φτάσει εκεί.

 

12 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Όσο για τον βαθμό του πτυχίου, κοιμήσου ήσυχος !  
Δεν θα στον ρωτήσει κανείς, παρά μόνον σε ειδικές περιπτώσεις (θέσεις δημοσίου, κάποια υποτροφία κ.α.) ελάσσονος σημασίας.

Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να κυνηγήσω υποτροφίες ως υποψήφιος διδάκτορας... Πέραν αυτού δε νιώθω καθόλου περήφανος να κυνηγώ θέσεις με τόσο χαμηλό βαθμό, ακόμα και αν δε μου το ζητήσει ποτέ κανείς.

12 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Kι αφού έκανες ήδη ένα msc σε μαθηματικά χωρίς ο βαθμός να αποτρέψει την εισαγωγή σου, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να εισαχθείς και σε ένα msc φυσικής - 
ίσως όχι σε όλα (καθώς μερικά θέτουν πιο αυστηρές προϋποθέσεις) αλλά σίγουρα κάποιο θα σε δεχθεί, απ' όπου μπορείς να ασχοληθείς πιο βαθιά και στοχευμένα με ότι σε ενδιαφέρει. 

Καλώς ή κακώς, και λόγω εργασίας αλλά και οικογένειας μπορώ μόνο Αθήνα. Και δε θα ήθελα να είμαι γραμμένος σε ένα πρόγραμμα κάπου μακριά, όπου δε θα μπορούσα να παρακολουθώ ή να συμμετέχω πχ σε ερευνητική ομάδα. (Η εργασία είναι τέτοια που επιτρέπει την "παρουσία" μου στο Πανεπιστήμιο).

Επεξ/σία από themathguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To μεγάλο μειονέκτημα ενός δεύτερου πτυχίου είναι ότι απαιτεί πολύ χρόνο.
Και αν σκοπεύεις να κάνεις και phd μετά από αυτό, απαιτείται άλλο τόσο.
Είναι τελείως απερίσκεπτο να κάνεις με σιγουριά σχέδια για τόσο μακροπρόθεσμα θέματα,
οι συνθήκες (οικογενειακές, κοινωνικές, οικονομικές) αλλάζουν 
και μπορεί να έρθεις αντιμέτωπος με καταστάσεις που θα σου ακυρώσουν την πορεία πριν προλάβεις να την ολοκληρώσεις.
Επίσης, μπορεί να κουραστείς και να μην έχεις πλέον όρεξη ή δυνάμεις, ή ακόμα και να αλλάξεις μυαλά όπως άλλαξες τώρα.
Το φρόνιμο είναι να έχεις στόχους που μπορούν να ολοκληρωθούν το πολύ μεσοπρόθεσμα, όπως ένα msc ή έστω ένα phd.

Αν ήθελες τέτοιες σπoυδές και ενασχόληση έπρεπε να έχεις μυαλό να τα κάνεις στην ώρα τους ή να έχεις ξυπνήσει νωρίτερα.
Τώρα πρέπει να κάνεις κάποιους "συμβιβασμούς ασφαλείας", όχι να ονειροβατείς μόνον.
Κοντά στο νου κι η γνώση...


Και κάτι άλλο. Εργασία και σπουδές, ειδικά σε δύσκολους τομείς, είναι πολύ κακός συνδυασμός.
Αν δεν είσαι εντελώς αφιερωμένος σε αυτό που κάνεις, η ενασχόληση είναι κουτσουρεμένη και ημίμετρο. 
Ούτε την πορεία θα απολαύσεις, ούτε το γνωστικό αποτέλεσμα θα είναι το ενδεδειγμένο. 
Εδώ συχνά δεν είναι όταν ο ενδιαφερόμενος δεν εργάζεται, όχι όταν δουλεύει και το μισό μυαλό του πρέπει να το διαθέτει αλλού...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το κάνεις, ναι. Αν θες να το κάνεις για επαγγελματικη αποκατάσταση, το Φυσικό έχει τεράστια ανεργία. Όσους γνωρίζω, κυνηγάμε μόνο το εκπαιδευτικό κομμάτι σε αυτό. Ακόμα και έξω, φίλος μου που τελειωσε το Φυσικο του ΕΚΠΑ εκανε μεταπτυχιακό στις τηλεπικοινωνίες, γιατί ως φυσικός δεν έβρισκε δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Εγώ έδωσα κατατακτήριες για το φυσικό και περιμένω αποτελέσματα. Αλλά έχω μια απορία σχετικά με την αυστηρότητα τις διόρθωσης. Αν ένα θέμα δεν το έχεις γράψει ολόκληρο αλλά έχεις γράψει κάτι, παίρνει τίποτα ή βγαίνει όλο εκτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και που είδα τώρα το θέμα να προσφέρω κι εγώ κάτι μικρό σε όποιον μπορεί να το διαβάσει και να βοηθηθεί.

Ως πανεπιστημιακός στο UK, τους 2 τελευταίους μήνες προσέφερα 2 τριετείς υποτροφίες για διδακτορικά.

Ο ένας από τους υποψηφίους, ο οποίος ήταν και αυτός που είχα καταλήξει πως θέλω στο πρότζεκτ, είχε χαμηλό βαθμό στο προπτυχιακό, κάτω από τα τυπικά ελάχιστα όρια της πρόσκλησης ενδιαφέροντος. Όμως είχε πολύ καλό βαθμό στο μεταπτυχιακό.

Το μεταπτυχιακό υπερίσχυσε του προπτυχιακού, και το offer καθώς και η υποτροφία, δόθηκαν κανονικά άνευ όρων (unconditional offer). Οπότε, δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία, αν υπάρχει μαστερ με καλό βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, NikosSkor said:

Εγώ έδωσα κατατακτήριες για το φυσικό και περιμένω αποτελέσματα. Αλλά έχω μια απορία σχετικά με την αυστηρότητα τις διόρθωσης. Αν ένα θέμα δεν το έχεις γράψει ολόκληρο αλλά έχεις γράψει κάτι, παίρνει τίποτα ή βγαίνει όλο εκτός;

καλά αποτελέσματα.

Φυσικό Αθήνας; Σε τι μαθήματα εξεταστήκατε; Από τι σχολή έρχεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/1/2024 στις 9:29 ΠΜ, foniki_melitzana είπε

καλά αποτελέσματα.

Φυσικό Αθήνας; Σε τι μαθήματα εξεταστήκατε; Από τι σχολή έρχεσαι;

Ευχαριστώ που μου εύχεσαι καλά αποτελέσματα. Δυστυχώς τώρα με τις καταλήψεις αργούν να βγουν. Έχω βγάλει 2 ΤΕΙ. Ηλεκτρονικής το ένα και το άλλο εφαρμοσμένης πληροφορικής και πολυμέσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
8 ώρες πριν, NikosSkor είπε

Τελικά πέρασα!

Πολλά συγχαρητήρια ! και για την επιτυχία αλλά και για το ουράγιο-θέληση.

Μπράβο ξανά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχαρητήρια!

Εγώ τελικά δοκίμασα να ξεκινήσω το διδακτορικό, αλλά δεν ενθουσιάστηκα καθόλου, όπως περίμενα εξαρχής. Έχω ήδη ξεκινήσει συστηματικό διάβασμα για τις κατατακηριες του Φυσικού (τον προσεχή Δεκέμβριο) και το ευχαριστιέμαι όσο τίποτα.

 

Καλή αρχή με τα μαθήματα!

Επεξ/σία από themathguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...