Προς το περιεχόμενο

Retro Arcade Games


vagosvts7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα για να μιλάμε για ρετρό arcade παιχνίδια!Αυτά που παίζαμε στα ουφάδικα της γειτονιάς μας(οι παλιοί γνωρίζουν) και πολλά από αυτά τα είχαμε στις οικιακές κονσόλες στο σπίτι μας(nes, snes,master system, mega drive, neogeo, κ.α)

Ακόμα και σήμερα συνεχίζουν να βγαίνουν στις τωρινές κονσόλες και σε υπολογιστές διάφορα arcade retro games, παράδειγμα το Raiden IV, Ganryu 2, Turtles Shredders Revenge, New Joe & Mac Caveman Ninja, Super Cyborg, Wonder boy returns remix, Alex Kidd in Miracle World DX, Snow Bros Special και πάρα πολλά ακόμα και ούτε θα σταματήσουν, με αυτά μεγαλώσαμε οι περισσότεροι και αγαπήσαμε τα video games.. 

Οι αγαπημένες μου κατηγορίες παιχνιδιών είναι τα Beat 'em up, Shoot' 'em up, Run and Gun και 2D platform.. Ακόμα και τα αθλητικά παιχνίδια όπως το virtua striker 2, nba jam και virtua tennis συνεχίζω να τα παίζω μέχρι σήμερα.. Όπως και διάφορα 2D fighting.. 

Χθες τερμάτισα το Metamorphic Force (beat em up) και την προηγούμενη βδομάδα το Deathsmiles Megablack Label (shoot em up).. 

Τώρα έχω στα υπόψην να τερματίσω το Ghouls'n Ghosts και Sunset Riders που δεν τα είχα καταφέρει να τα τελειώσω στα ουφάδικα, το New Zealand Story και Alex kid in Miracle World που δεν τα είχα καταφέρει να τα τερματίσω πιτσιρικάς στο Master System.. 

Παιχνίδια που προτείνω να δοκιμάσετε που δεν ήταν τόσο γνωστά στη πιάτσα αλλά είναι αξιόλογα είναι τα εξής : Dyna Gear, Demon Front, Lords of Thunder, Guardians Denjin Makai ll, Boogie Wings(τρελό run n gun παιχνίδι), Oriental Legend 2, Darius Gaiden Silver Hawk, Eliminate Down, Android Assault The Revenge of και το Storm Blade.. 

Αφήνω δύο βιντεακια για retro arcade παιχνίδια του 22 και 23 που έχουν βγει ή θα βγουν.. 

 

 

Ένα βιντεακι με τα best αποκλειστικά παιχνίδια που βγήκαν μόνο στα arcades ηλεκτρονικά 

Και ένα ακόμα βίντεο με τα καλύτερα άγνωστα run and gun παιχνίδια 

 

ΥΓ. Αυτός ο τυπάς στο youtube κανάλι του έχει κάνει φοβερή δουλειά για τα retro arcade games (Arcades και Home Consoles) , θα ανακαλύψετε διαφορά αξιόλογα παιχνίδια που δεν τα γνωρίζατε και πολλά games που ίσως τα είχατε παίξει στις παλιές σας retro κονσόλες ή στα ηλεκτρονικά arcades.. 

Τα video games δεν είναι μόνο Next Gen τρισδιάστατα γραφικά! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Με αφορμή ενα σχετικό νήμα που υπάρχει στην σελίδα pc gaming αποφάσισα να γραψω για ορισμένα παιχνίδια που κατά την γνώμη μου πρέπει κάποιος να παιξει αν ασχολείται ή αποφασίζει τωρα να ξεκινήσει το ρετρο gaming. H παρακατω λιστα ειναι χωρίς καμιά σειρά προτίμησης και αποτελείται απο παιχνιδια που παιζω απο το 1985 και μπαίνουν σε καθε νεο set up που φτιαχνω με ρετρο παιχνίδια

Out run το απόλυτο arcade racing 

Ms pac man τα σχόλια περιττεύουν

Tetris το καλύτερο puzzle ever 

Galaga εξέλιξη του space invaders που δημιούργησε ολόκληρη σχολή στα top down shoot em ups 

Phoenix θυμάμαι τους αφραγκους στα ουφαδικα να παρακαλάνε να σου πατήσουν την ασπίδα

Scramble από εκεί ξεκινησαν τα side shoot em ups 

Moon patrol παμε μια βόλτα στο φεγγάρι;

Cabal ο πόλεμος δεν είχε ποτέ τόση πλάκα

Toki, shinoni και το πρώτο wonder boy τα platformers στα καλύτερα τους 

Frogger πεταει ο βατραχος; Πεταει 

Techan world cup και arch rivals τα μονα sport gameς που παίζω ακομα 

Bank panic σχετικα άγνωστο διαμάντι με πρωτότυπο gameplay 

Pitfall στοιχεία του θα βρείτε σε ολα τα σύγχρονα side platformers 

Donkey Kong η έκδοση του Gameboy, αγνωστο σε πολλούς καθώς θεωρείται μια απλη μεταφορα του γνωστού παιχνιδου. Δεν είναι μόνο αυτο! Με στοιχεία puzzle στα μετέπειτα επίπεδα που η Nintendo τα εξέλιξε σε stand alone τιτλους 

Castelian  ή nebulous , πρωτότυπο και κλασικό 

Gradius, r type, parodius, flying shark, raiden, δεν εννοείται φιλος των shoot em ups να μην εχει παίξει κάποιο απο δαυτα 

Αυτα ειναι μερικά, τα ποιο sos ας πούμε παιχνίδια που μου έρχονται στο μυαλό τωρα, σίγουρα υπάρχουν και αλλα που ξεχασα καθώς και εκατοντάδες αλλα που ειναι διαχρονικά και θα τα παιζω μέχρι τα μάτια μου να μην μπορούν να ξεχωρίσουν πια το τετράγωνο απο τον κύκλο. Καλό ρετρο gaming σε όσους ασχολούνται εδω κ καιρό κ καλη αρχη στα νεα παιδιά που ζητούν τωρα να ανακαλύψουν απο που ξεκινησαν ολα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλαιω με την λιστα σου.Εχω λιωσει ωρες και ωρες μικρος στα περισσότερα.τι να πω για το cabal.Ολο το χαρτζιλίκι απο τις γιαγιαδες παπουδες πηγαιναν στο cabal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

κλαιω με την λιστα σου.Εχω λιωσει ωρες και ωρες μικρος στα περισσότερα.τι να πω για το cabal.Ολο το χαρτζιλίκι απο τις γιαγιαδες παπουδες πηγαιναν στο cabal.

Πες μου ότι το τερματιζες κ εσυ με ένα εικοσαρικο, μια κ εξω

Επεξ/σία από pollop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχα με ενα εικοσαρικο οχι.Μου ειχε φαει περιουσια απο κερματα.

 

νομιζω με δεκαρικα ηταν οταν το επαιζα.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό εννοώ, 2 δεκαρικα επερνε, απλα με τοσα που ειχα καταθέσει το τερματιζα στο τέλος με δύο δεκαρικα μια κ εξω

Επεξ/σία από pollop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πολύ ενδιαφέρον! Αν ήμουν Αθήνα, άνετα θα έκανα κράτηση για να ξεναγήσω το Arcade μουσείο! 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...