Προς το περιεχόμενο

Google και καταταξη ενος website


Eliot1988
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από thiva7,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια πιστεύεται ότι είναι τα "μυστικά" ενός επιτυχημένου ιστοχώρου?

Πως πιστεύετε ότι αξιολογεί η google ένα site και το κατατάσσει σε υψηλότερες θέσεις στα αποτελέσματα αναζήτησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερώτησή σου είναι πολύ γενική. Κάθε ιστοχώρος ανάλογα το περιεχόμενο χρειάζεται λιγότερα ή περισσότερα πράγματα για να γίνει αυτό που λέμε άρτιο και εύκολα προσβάσιμο στη Google για να το κατατάξει ψηλότερα από τον ανταγωνισμό.

Επιγραμματικά τα γενικά βασικότερα:

Αποκλειστικό περιεχόμενο και απουσία αντιγραφής/plagiarism

Ταχύτητα φόρτωσης και πλοήγησης

Συμβατότητα με όλες τις συσκευές στην σωστή εμφάνιση ασχέτως ανάλυσης, λόγου πλευρών πλαισίου.

Σωστή οργάνωση και δομή ενοτήτων με απροβλημάτιστο "κλείδωμα" στα focus keywords.

Σαφή και ξεκάθαρη εταιρική ταυτότητα/λογότυπο με πλήρη διαφάνεια ώστε να υπάρχει και η αντίστοιχη επιβεβαίωση από τη Google ως έγκυρος ιστότοπος με όλα τα διαθέσιμα στοιχεία επικοινωνίας, έδρας κλπ.

Αν όλα αυτά γίνουν μετά η κατάταξη είναι ξεκάθαρα βάση αναγνωρισημότητας από τους επισκέπτες. Θες αυξανόμενο ρυθμό επισκέψεων ώστε να ανεβαίνει η δημοτικότητα, αλλά ταυτόχρονα να βελτιώνεται και ποιοτικά ο χρόνος που σπαταλά κάποιος στη σελίδα. Το να φέρεις δηλαδή ξαφνικά μέσω διαφημίσεων ή άλλων ενεργειών πολλά κλικ και να υπάρχει φυγή από τη σελίδα σε λιγότερο από 1λεπτό μετράει αρνητικά (high bounce rate)

 

Κάνε ένα διάβασμα και θα ανακαλύψεις πολλά

https://www.google.com/search/howsearchworks/how-search-works/ranking-results/

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

η ερώτησή σου είναι πολύ γενική. Κάθε ιστοχώρος ανάλογα το περιεχόμενο χρειάζεται λιγότερα ή περισσότερα πράγματα για να γίνει αυτό που λέμε άρτιο και εύκολα προσβάσιμο στη Google για να το κατατάξει ψηλότερα από τον ανταγωνισμό.

Επιγραμματικά τα γενικά βασικότερα:

Αποκλειστικό περιεχόμενο και απουσία αντιγραφής/plagiarism

Ταχύτητα φόρτωσης και πλοήγησης

Συμβατότητα με όλες τις συσκευές στην σωστή εμφάνιση ασχέτως ανάλυσης, λόγου πλευρών πλαισίου.

Σωστή οργάνωση και δομή ενοτήτων με απροβλημάτιστο "κλείδωμα" στα focus keywords.

Σαφή και ξεκάθαρη εταιρική ταυτότητα/λογότυπο με πλήρη διαφάνεια ώστε να υπάρχει και η αντίστοιχη επιβεβαίωση από τη Google ως έγκυρος ιστότοπος με όλα τα διαθέσιμα στοιχεία επικοινωνίας, έδρας κλπ.

Αν όλα αυτά γίνουν μετά η κατάταξη είναι ξεκάθαρα βάση αναγνωρισημότητας από τους επισκέπτες. Θες αυξανόμενο ρυθμό επισκέψεων ώστε να ανεβαίνει η δημοτικότητα, αλλά ταυτόχρονα να βελτιώνεται και ποιοτικά ο χρόνος που σπαταλά κάποιος στη σελίδα. Το να φέρεις δηλαδή ξαφνικά μέσω διαφημίσεων ή άλλων ενεργειών πολλά κλικ και να υπάρχει φυγή από τη σελίδα σε λιγότερο από 1λεπτό μετράει αρνητικά (high bounce rate)

 

Κάνε ένα διάβασμα και θα ανακαλύψεις πολλά

https://www.google.com/search/howsearchworks/how-search-works/ranking-results/

 

 

 

Ενδιαφέρον! Με λίγα λογία δεν μπορείς να κοροϊδέψεις τα αποτελέσματα! Έχω ένα blog που μπορείς να δεις το λινκ στο προφίλ μου! Θα ήθελα την γνώμη σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συγκεκριμένο περιεχόμενο να υπάρχουν μόνο οι Iron Maiden και με πολύ περιορισμένο κοινό (Ελλάδα) λόγω Ελληνικών.

Επίσης το οτι κούμπωσες απλά ένα newspaper theme δε λέει κάτι για τα ενδότερα και πόσο σωστά αυτά δουλεύουν.

Τι ακριβώς θες να πετύχεις με το συγκεκριμένο site; Σε ενδιαφέρει απλά η ενημέρωση γύρω από τους Maiden ή να βγάλεις και χρήματα μελλοντικά;

Προφανώς επειδή το περιεχόμενο πνευματικά ΔΕΝ σου ανήκει θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός μη φας μαύρισμα λόγω πνευματικών δικαιωμάτων και αναγκαστικό κατέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα χομπι... τιποτα παραπανω...Λεφτα δεν θελω να βγαλω...

Κοιτα ξερω ακριβως τι θες να μου πεις και γενικα τι αξια εχει ενα site σαν το δικο μου...

Δεν εχω κατι να χασω εαν δοκιμασω πως παει.. μεσα στο χρονο..

Αυτα..

Και οσον αφορα την οργανικη επισκεψημοτητα μεσο google 1μιση μηνα που το εχω δεν εχω δει σχεδον καμια επισκεψη...

 

Τι θα ήταν ιδανικό ως επέκταση θέματος σε αυτό το blog.. εννοώ θεματολογία.. Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες..! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 ώρες πριν, Eliot1988 είπε

Απλα χομπι... τιποτα παραπανω...Λεφτα δεν θελω να βγαλω...

Κοιτα ξερω ακριβως τι θες να μου πεις και γενικα τι αξια εχει ενα site σαν το δικο μου...

Δεν εχω κατι να χασω εαν δοκιμασω πως παει.. μεσα στο χρονο..

Αυτα..

Και οσον αφορα την οργανικη επισκεψημοτητα μεσο google 1μιση μηνα που το εχω δεν εχω δει σχεδον καμια επισκεψη...

 

Τι θα ήταν ιδανικό ως επέκταση θέματος σε αυτό το blog.. εννοώ θεματολογία.. Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες..! 😉

Εάν δεν θες να βγάλεις λεφτά... Δεν αξίζει να ρίξεις κιόλας λεφτά. 

Ακόμα και μοναδικό content να έχεις δεν θα έχεις επισκέπτες. Εννοώ τι μοναδικά λέξεις κλειδιά θα έχει κλπ. 

Για να στο πω απλά... Θες πέρα από τι ανέφερε ο φίλος πιο πάνω... Θες off page seo. Backlinks κλπ. Το οποίο θέλει λεφτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Εάν δεν θες να βγάλεις λεφτά... Δεν αξίζει να ρίξεις κιόλας λεφτά. 

Ακόμα και μοναδικό content να έχεις δεν θα έχεις επισκέπτες. Εννοώ τι μοναδικά λέξεις κλειδιά θα έχει κλπ. 

Για να στο πω απλά... Θες πέρα από τι ανέφερε ο φίλος πιο πάνω... Θες off page seo. Backlinks κλπ. Το οποίο θέλει λεφτά 

Κατανοητο!

Θα το κρατήσω και έχω περιέργεια πως θα κυλίσει μέσα στην χρονιά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει τα σφάλματα που εμφανίζει το google search conslole πως τα διορθώνουμε?

https://ibb.co/BfwbLtK
https://ibb.co/gb1KZ22
https://ibb.co/wdT1S8Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...