Προς το περιεχόμενο

Samsung s22 η s23?


Mariakaradimitriou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος αυτή την στιγμή samsung s8,το οποίο είναι ακόμα πύραυλος και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη σε όλα εκτος από την μπαταρία του φυσικά πια, αλλά ηρθε η ωρα ομως για αγορά καινούριου κινητου..Ποιο κινητό θα μου προτείνατε? Το s22 η s23? Το θέμα μου πιο πολύ είναι οικονομικό γιατι η διαφορά είναι στα 300+ αλλα αν αξίζει το s23 ισως να το σκεφτώ..Θέλω να τονίσω ότι γενικά κρατάω αρκετά χρόνια τα κινητά που αγοράζω,δεν είμαι φαν τοσο των φωτογραφιών οποτε η διαφορα στις κάμερες δεν με ενδιαφέρει και πολύ.. Το θέμα μου είναι στην μπαταρία γιατί το χρησιμοποιώ υπερβολικά πολύ μέσα στην ημέρα...Πιστεύετε αξίζει να πάω κατευθείαν στο s23, αν πέσει και λίγο η τιμή του σε μερικούς μήνες η κάνω ονειρα?🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα από το s22u στο s23u. Μια διαφορα που παρατήρησα άμεσα είναι ότι με παρόμοια χρήση μου κρατάει πολύ περισσότερο. Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται στο ότι φέτος έχουν μια ειδική έκδοση του Snapdragon, ενώ στο s22 είχαν Exynos. Υποθέτω λοιπόν κάτι παρόμοιο να ισχύει και στο απλό s23. Ψάξε το λίγο και αν βρεις παρόμοιες αναφορές, μάλλον θα πρέπει να το προτιμήσεις το s23. 

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mariakaradimitriou είπε

Κάτοχος αυτή την στιγμή samsung s8,το οποίο είναι ακόμα πύραυλος και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη σε όλα εκτος από την μπαταρία του φυσικά πια, αλλά ηρθε η ωρα ομως για αγορά καινούριου κινητου..Ποιο κινητό θα μου προτείνατε? Το s22 η s23? Το θέμα μου πιο πολύ είναι οικονομικό γιατι η διαφορά είναι στα 300+ αλλα αν αξίζει το s23 ισως να το σκεφτώ..Θέλω να τονίσω ότι γενικά κρατάω αρκετά χρόνια τα κινητά που αγοράζω,δεν είμαι φαν τοσο των φωτογραφιών οποτε η διαφορα στις κάμερες δεν με ενδιαφέρει και πολύ.. Το θέμα μου είναι στην μπαταρία γιατί το χρησιμοποιώ υπερβολικά πολύ μέσα στην ημέρα...Πιστεύετε αξίζει να πάω κατευθείαν στο s23, αν πέσει και λίγο η τιμή του σε μερικούς μήνες η κάνω ονειρα?🤣🤣

Εδώ μπορείε να δεις σύγκριση μεταξύ των 2.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11253&idPhone2=12082

Όπως βλέπεις το s23 έχει λίγο μεγαλύτερη μπαταρία αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα 300€ παραπάνω (για εμένα όχι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εδώ μπορείε να δεις σύγκριση μεταξύ των 2.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11253&idPhone2=12082

Όπως βλέπεις το s23 έχει λίγο μεγαλύτερη μπαταρία αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα 300€ παραπάνω (για εμένα όχι)

Και το σκεφτόμουν να το επισημανω, επειδή τα περισσότερα site είναι αμερικανικά, συγκρίνουν το s22 που έχει Snapdragon 8 gen 1.

Μάλλον κανείς πρέπει να υπολογίζει ακόμα πιο μεγάλη διαφορά στο ευρωπαϊκό s22 που έχει Exynos. 

Δηλαδή, έχει 1η διαφορα: 200mA μεγαλύτερη μπαταρία (το απλό s23 vs s22), συν 2η διαφορά η κατανάλωση μεταξύ Snapdragon 8 gen 2 ειδική έκδοση για samsung vs 8gen1 που υπολογίζουν τα αμερικανικά site για το s22, συν 3η διαφορά η κατανάλωση του ευρωπαϊκού μοντέλου s22 με Exynos που πρέπει να είναι κάπως χειρότερη από τον 8 gen 1.

Αυτά μαζί αθροιζομενα κάνουν κάποια πιο σημαντική διαφορά στο battery life. Όπως είπα,  σε εμένα φάνηκε αισθητή η διαφορά παρόλο που το 1ο σκέλος δεν υπάρχει γιατί οι μπαταρίες είναι ίδιες στο ultra. 

Από εκεί και πέρα, φυσικά και είναι θέμα τιμής και πως το αξιολογεί ο καθένας προσωπικά.  Και ειδικά με τα Samsung που οι τιμές τους μεταβάλλονται πάρα πολύ. (Είχε μεγάλες εκπτώσεις κατά την παρουσίαση, τωρα ανέβηκαν στην "κανονικη" τιμή, σύντομα μάλλον θα ξαναπέσουν αρκετά (σε αντίθεση με το τι γίνεται με τα iphone).  

Επεξ/σία από sattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 4:17 ΜΜ, Mariakaradimitriou είπε

Κάτοχος αυτή την στιγμή samsung s8,το οποίο είναι ακόμα πύραυλος και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη σε όλα εκτος από την μπαταρία του φυσικά πια, αλλά ηρθε η ωρα ομως για αγορά καινούριου κινητου..Ποιο κινητό θα μου προτείνατε? Το s22 η s23? Το θέμα μου πιο πολύ είναι οικονομικό γιατι η διαφορά είναι στα 300+ αλλα αν αξίζει το s23 ισως να το σκεφτώ..Θέλω να τονίσω ότι γενικά κρατάω αρκετά χρόνια τα κινητά που αγοράζω,δεν είμαι φαν τοσο των φωτογραφιών οποτε η διαφορα στις κάμερες δεν με ενδιαφέρει και πολύ.. Το θέμα μου είναι στην μπαταρία γιατί το χρησιμοποιώ υπερβολικά πολύ μέσα στην ημέρα...Πιστεύετε αξίζει να πάω κατευθείαν στο s23, αν πέσει και λίγο η τιμή του σε μερικούς μήνες η κάνω ονειρα?🤣🤣

Δεν αξίζει με τίποτα να πάρεις το s22 ακόμα και 100€ να έκανε. Θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία καθώς το είχα αγοράσει τον Αύγουστο του 22. Το κινητό ήταν πραγματικά ότι χειρότερο έχω αγοράσει ποτέ. Καλά ότι η μπαταρία τελείωνε σε 3 - 4 ώρες screen on time είναι δεδομένο, όλοι το λένε. Αλλά το χειρότερο ήταν ότι ζεσταινόταν με το παραμικρό. Μετά από 15 λεπτά youtube ζεσταινόταν υπερβολικά πολύ. Ειδικά μες το καλοκαίρι ήταν ότι χειρότερο. Ότι και να έκανα πραγματικά δεν έφτιαχνε (και όχι δεν ήταν ελαττωματικό, το πήγα στο service και μου είπαν δεν έχει τίποτα, όλα τα κινητά ζεσταίνονται, ότι να ναι δηλαδή). Μόνο γι’ αυτό το λόγο αξίζει σίγουρα να πας στο s23. Από τα reviews που έχω δει όλοι λένε ότι έχει πολύ πιο καλή μπαταρία και ότι δεν υπερθερμαίνεται τόσο εύκολα όσο το s22. Επίσης, δεν συμφέρει καθόλου να το αγοράσεις από μεγάλες αλυσίδες. Σ’ αυτές το έχουν στα 1000€ ενώ αυτή τη στιγμή στο bestprice.gr μπορείς να το βρεις στα 712€. Ειδικά αν περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο θα έχει πέσει στα 600 - 650€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LeftK200 είπε

Δεν αξίζει με τίποτα να πάρεις το s22 ακόμα και 100€ να έκανε. Θα μιλήσω από προσωπική εμπειρία καθώς το είχα αγοράσει τον Αύγουστο του 22. Το κινητό ήταν πραγματικά ότι χειρότερο έχω αγοράσει ποτέ. Καλά ότι η μπαταρία τελείωνε σε 3 - 4 ώρες screen on time είναι δεδομένο, όλοι το λένε. Αλλά το χειρότερο ήταν ότι ζεσταινόταν με το παραμικρό. Μετά από 15 λεπτά youtube ζεσταινόταν υπερβολικά πολύ. Ειδικά μες το καλοκαίρι ήταν ότι χειρότερο. Ότι και να έκανα πραγματικά δεν έφτιαχνε (και όχι δεν ήταν ελαττωματικό, το πήγα στο service και μου είπαν δεν έχει τίποτα, όλα τα κινητά ζεσταίνονται, ότι να ναι δηλαδή). Μόνο γι’ αυτό το λόγο αξίζει σίγουρα να πας στο s23. Από τα reviews που έχω δει όλοι λένε ότι έχει πολύ πιο καλή μπαταρία και ότι δεν υπερθερμαίνεται τόσο εύκολα όσο το s22. Επίσης, δεν συμφέρει καθόλου να το αγοράσεις από μεγάλες αλυσίδες. Σ’ αυτές το έχουν στα 1000€ ενώ αυτή τη στιγμή στο bestprice.gr μπορείς να το βρεις στα 712€. Ειδικά αν περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο θα έχει πέσει στα 600 - 650€.

τόσο χάλια το s22? Δεν το περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο αυτα που εχω δει σε review το s23 πρεπει να εχει περιπου 2 ωρες περισσοτερες screen on time, σε σχεση με το s22. Μεγαλη διαφορα δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300€ διαφορα δεν αξιζει με την καμια...ειναι σχεδον ολοιδια κινητα με μια ΜΕΓΑΛΗ εξαιρεση ομως... Η μπαταρια στο s23  είναι αισθητα καλύτερη απο το s22... (δεν παιζει να βγαζεις μερα με αυτο)... Κ εφόσον κρατας τα κινητα σου χρονια δεν νομίζω να αξιζει να παρεις κατι που εξαρχης δν θα σ φτανει λογικα.. Ποσο μαλλον μετα απο κανα χρονο χρήσης.... Τωρα απο την αλλη να δωσεις 300€ εξτρα απλα για μια αρκετα καλυτερη μπαταρια.. Κ ολα τα υπόλοιπα.. 90% ιδια... Δεν αξιζει ουτε αυτο νομιζω... Γιατι δεν κοιτας σε αλλη εταιρια κατι? Με τα λεφτα που κανει το s23 παιρνεις περσινη ναυαρχιδα τουμπανο... Κ επιπλεον παιρνεις oneplus 11 που μονο καλα εχουν ακουστεί ως τωρα (και για την μπαταρια του λενε αριστα) και εχεις καλύτερη συσκευη σε ολους τους τομείς σ σχεση με το s23(μονο η ασύρματη φόρτιση λειπει αλλα φορτιζει με καλωδιο απο αδειο σε 100% σε 20-25 λεπτα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπορώ με όσους λέτε ότι είναι το ίδιο τηλέφωνο. Exynos vs Snapdragon gen 2. ημέρα με τη νύχτα. S23 ULTRA με κλειστά μάτια. Οι δε συγκρίσεις με Xiaomi, One plus είναι απλά άνευ σημασίας. 

Επεξ/σία από juneman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...