Προς το περιεχόμενο

Πέσιμο σκληρού δίσκου 2ΤΒ !!!!!!


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας χθες πήγα στην αποθήκη όπου πήγα να πάρω ένα σκληρό δίσκο ο οποίος δεν ήταν μέσα στο κουτί αλλά ήταν γυμνός όπως αγοράστηκε τότε 2011 χρόνια από την bionic επειδή έχω ένα κουτί όπου τους συνδέω εξωτερικά με καλώδιο usb και τροφοδοσία. Τον σύνδεσα και δεν αναγνώριζετουν δεν διαβαζόταν καν !!!!! Έχω αρχεία μέσα πολλών χρόνων. Ήταν η κακιά στιγμή που τον πήρα και μου έπεσε χαμό δεν κρατούσαν τα χέρια μου επειδή πήρα και μια κούτα και ήταν πάνω στην κούτα όπως πήγα να πάρω την κούτα μου έπεσε. Υπάρχει εργαλείο με το οποίο μπορώ να τραβήξω όσα δεδομένα μπορώ και τραβιούνται ; Η κάποιο πρόγραμμα ; Για να μπορώ να τον διαβάσω κάτι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηχανική αστοχία από πτώση;  να ζήσεις να τον θυμάσαι. 
Μόνον εταιρεία ανάκτησης μπορεί να πάρει τα αρχεία.

Δεν υπάρχει κακιά στιγμή.
Απρονοησία υπάρχει. 
Κανονικά έπρεπε να έχεις backup.


Πέραν αυτού, για φορητό δίσκο το βασικό κριτήριο αγοράς πρέπει να είναι η αντοχή σε πτώσεις και χτυπήματα, 
όχι η χωρητικότητα και η χαμηλή τιμή. 
Ακόμη κι η αξιοπιστία έρχεται μετά. Ο φορητός hdd πάντα κινδυνεύει περισσότερο από μηχανικό ατύχημα παρά από αστοχία του μηχανισμού του.
Τέτοια περιστατικά είναι πολύ συχνότερα απ' ότι νομίζουν κάποιοι (π.χ., εγώ θυμάμαι τρία το τελευταίο έτος εδώ μέσα),
και δεν επιδέχονται θεραπεία.
Συμβαίνει λέει σπάνια ("μια φορά στα 30 χρόνια μου συνέβη" έγραφε ένας),
ή δεν χαλάει εύκολα ("εμένα μου έπεσε από ένα μέτρο και δούλευε" έγραφε άλλος).
Χαμογελώ ειρωνικά.
Και όταν την πάθετε, ξοδέψτε μέρες ψάχνοντας εργαλεία (πόσο κοστολογείτε την ώρα/€ ; ) που γενικά θα αποτύχουν, 
ή πληρώστε 500€ στην tic-tac να σας ανακτήσει τα αρχεία. Mια φορά στα 30 χρόνια είναι εξάλλου...
A, και πληρώστε και για καινούριο δίσκο....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Μηχανική αστοχία από πτώση;  να ζήσεις να τον θυμάσαι. 
Μόνον εταιρεία ανάκτησης μπορεί να πάρει τα αρχεία.

Δεν υπάρχει κακιά στιγμή.
Απρονοησία υπάρχει. 
Κανονικά έπρεπε να έχεις και δεύτερο backup.


Πέραν αυτού, για φορητό δίσκο το βασικό κριτήριο αγοράς πρέπει να είναι η αντοχή σε πτώσεις και χτυπήματα, 
όχι η χωρητικότητα και η χαμηλή τιμή. 
Ακόμη κι η αξιοπιστία έρχεται μετά. Ο φορητός hdd πάντα κινδυνεύει περισσότερο από μηχανικό ατύχημα παρά από αστοχία του μηχανισμού του.
Τέτοια περιστατικά είναι πολύ συχνότερα απ' ότι νομίζουν κάποιοι (π.χ., εγώ θυμάμαι τρία το τελευταίο έτος εδώ μέσα),
και δεν επιδέχονται θεραπεία.
Συμβαίνει λέει σπάνια ("μια φορά στα 30 χρόνια μου συνέβη" έγραφε ένας),
ή δεν χαλάει εύκολα ("εμένα μου έπεσε από ένα μέτρο και δούλευε" έγραφε άλλος).
Χαμογελώ ειρωνικά.
Και όταν την πάθετε, ξοδέψτε μέρες ψάχνοντας εργαλεία (πόσο κοστολογείτε την ώρα/€ ; ) που γενικά θα αποτύχουν, 
ή πληρώστε 500€ στην tic-tac να σας ανακτήσει τα αρχεία. Mια φορά στα 30 χρόνια είναι εξάλλου...
A, και πληρώστε και για καινούριο δίσκο....

-

Καλησπέρα εκτιμώ την απάντηση σου αλλά δεν με βοηθάει. Απλά υπάρχουν εργαλεία ανάκτησης προγράμματα που να ανοίξω τον δίσκο μέσα και να τραβήξω διαβάσει τα δεδομένα του ; Όσα διαβάσει. Επειδή αυτοί όλοι που μας λες να τον πάρουμε να πληρώσουμε 500 ευρώ για τα δεδομένα μας είναι κουφό επειδή στην τελική αυτοί τι περισσότερο θα κάνουν ; Μαγικά ; Δίας Μαγείας κΑι θα διαβαστούν τα δεδομένα του δίσκου ; Το κάνουμε και μόνοι μας όσο χρόνο και ας μας πάρει και δωρεάν μάλιστα αλλά δεν ξέρουμε τον τρόπο όμως τον μαθαίνουμε αλλά πως ; Να σκάσω 500 ευρώ είναι κουφό!!!!!
Ειμαι πραγματικά μπερδεμένος νευριασμένος από χθες συγχωρέστε με. :( 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, η απάντηση δεν αφορά ειδικά εσένα αλλά παλαιότερα σχόλια,
στα οποία υποεκτιμάται ή απαξιώνεται η σημασία ο φορητός δίσκος να είναι shock-proof.


Σε ζημιά από πτώση, σχεδόν πάντα ο χρήστης δεν μπορεί να κάνει τίποτε. 
Π.χ., αν η κεφαλή χτύπησε στο platter, ή αν απορυθμίστηκε ο βραχίονας  (συνήθεις ζημιές από πτώση), 
κανένα λογισμικό δεν μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα. 
Μόνον εταιρείες που ανοίγουν τον δίσκο και επεμβαίνουν στο hardware με ειδικά μηχανήματα μπορούν να κάνουν δουλειά.
Τον (πανάκριβο) εξοπλισμό που χρησιμοποιούν και την τεχνογνωσία τους πληρώνεις.

Τα  "τι περισσότερο θα κάνουν", "θα κάνουν μαγικά ; "  κλπ που γράφεις, δείχνουν ότι έχεις πλήρη άγνοια του θέματος.
Π.χ., μια εταιρεία ανάκτησης μπορεί να χρησιμοποιήσει το Rapidspar για να διαβάσει έναν προβληματικό δίσκο - 
αλλά εσύ ΔΕΝ μπορείς διότι το συγκεκριμένο μηχάνημα κοστίζει 2000€....

Δοκίμασε μπας και ο δίσκoς διαβαστεί σε κάποιον υπολογιστή.
Αν κανένας υπολογιστής δεν μπορεί να τον δει, συλλυπητήρια :  
   ή πληρώνεις 500άρικο ή ξεχνάς τα αρχεία σου....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλησπέρα εκτιμώ την απάντηση σου αλλά δεν με βοηθάει. Απλά υπάρχουν εργαλεία ανάκτησης προγράμματα που να ανοίξω τον δίσκο μέσα και να τραβήξω διαβάσει τα δεδομένα του ; Όσα διαβάσει. Επειδή αυτοί όλοι που μας λες να τον πάρουμε να πληρώσουμε 500 ευρώ για τα δεδομένα μας είναι κουφό επειδή στην τελική αυτοί τι περισσότερο θα κάνουν ; Μαγικά ; Δίας Μαγείας κΑι θα διαβαστούν τα δεδομένα του δίσκου ; Το κάνουμε και μόνοι μας όσο χρόνο και ας μας πάρει και δωρεάν μάλιστα αλλά δεν ξέρουμε τον τρόπο όμως τον μαθαίνουμε αλλά πως ; Να σκάσω 500 ευρώ είναι κουφό!!!!!
Ειμαι πραγματικά μπερδεμένος νευριασμένος από χθες συγχωρέστε με. :( 

εχεις αγνοια

εαν μπορω να πω ενα παραδειγμα ... Θελεις να γινεις χειρουργος και να κανεις "επισκευη" στον αρρωστο, χωρις να εισαι γιατρος (τεχνικος + εμπειρια), χωρις χειρουργιο (clean room) , χωρις εξοπολισμο (παρεχονται απο τις εταιρειες δισκων), βοηθους -  συναδελφους, κτλ Μην ξεχασω και το δωρεαν

Υ.Γ.

αναλογα την περιπτωση, οι τιμες μπορει να ειναι εως και 4 ψηφια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν διαβάζεται καν όπως λες τότε εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Οι εταιρείες ανάκτησης δεν κάνουν μαγικά, έχουν επενδύσει σε κόσμο που έχει σπουδάσει πάνω σε αυτά, έχουν επενδύσει χιλιάδες ευρώ για σωστές εγκαταστάσεις, πλακέτες swap και επαγγελματικά εργαλεία ανάκτησης. Για να καταλάβεις τα μεγέθη, είχα την ευκαιρία να πάω για 2 ημέρες σε σεμινάριο εταιρείας του εξωτερικού που δημιουργεί εργαλεία ανάκτησης. Οι 2 μέρες σεμινάριο κοστίζουν 4000 ευρώ. Το πλήρες πακέτο για τα εργαλεία ξεπερνά τα 10.000 και έπειτα υπάρχει ετήσια συνδρομή. Οπότε, όχι, δεν κάνουν μαγικά, έχουν γνώσεις. Επίσης, σοβαρή ανάκτηση δωρεάν δεν υπάρχει, ειδικά σε μηχανική αστοχία από πτώση.

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εκτιμησεις το ποσο κοστολογεις το περιεχομενο του δισκου. Να αποφασισεις εαν αξιζει να δωσεις 500-1000 ευρω σε επαγγελματια (τυχαιο το νουμερο, δε θα στο δωσω εγω, θα στο δωσει ο ιδιος ο επαγγελματιας) για τα αρχεια σου. 

Και εαν δεν εισαι σιγουρος οτι ΔΕ θες να δωσεις λεφτα αλλα ακομα το σκεφτεσαι, ΜΗΝ προσπαθησεις να κανεις κατι μονος σου διοτι το πιθανοτερο ειναι να δημιουργησεις στο δισκο μεγαλυτερο προβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2012 μου'χε τύχει να ρίξω ενα WD Black από το ένα μέτρο. Αρχικά δεν τον έβλεπε το σύστημα, και ακουγόταν ένα τικ τικ, σαν να προσπαθούσε να στροφάρει. Μετά από επίμονες προσπάθειες και αφού έτρεξα ότι HDD recovery προγραμματάκι έβρισκα, άρχισε να τον αναγνωρίζει το σύστημα αλλά το health του είχε πέσει στο 36% και ακόμα έκανε περίεργους θορύβους. Από εκεί και μετά, με τη χρήση, άρχισε η "ανάρρωση" και δέκα χρόνια μετά δουλεύει ακόμα σαν δεύτερος δίσκος σε full health.

233711774_.JPG.5974b6029f9109d8488179f3482d32a8.JPG

Επεξ/σία από Omnio3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2023 στις 11:06 ΠΜ, Omnio3 είπε

Το 2012 μου'χε τύχει να ρίξω ενα WD Black από το ένα μέτρο. Αρχικά δεν τον έβλεπε το σύστημα, και ακουγόταν ένα τικ τικ, σαν να προσπαθούσε να στροφάρει. Μετά από επίμονες προσπάθειες και αφού έτρεξα ότι HDD recovery προγραμματάκι έβρισκα, άρχισε να τον αναγνωρίζει το σύστημα αλλά το health του είχε πέσει στο 36% και ακόμα έκανε περίεργους θορύβους. Από εκεί και μετά, με τη χρήση, άρχισε η "ανάρρωση" και δέκα χρόνια μετά δουλεύει ακόμα σαν δεύτερος δίσκος σε full health.

233711774_.JPG.5974b6029f9109d8488179f3482d32a8.JPG

Καλησπερα ποια διαδικασια ακολουθησες ; Τον συνδεσες ως εξωτερικο δισκο η ως εσωτερικο μεσα και τον εβρισκε το BIOS και τα windows απο μονα τους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, thelos257 said:

Καλησπερα ποια διαδικασια ακολουθησες ; Τον συνδεσες ως εξωτερικο δισκο η ως εσωτερικο μεσα και τον εβρισκε το BIOS και τα windows απο μονα τους ;

Απότι θυμάμαι τον είχα σε εξωτερικό case όταν έπεσε και μετά τον έβαλα μέσα για τις δοκιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...