Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εύρεση ColorIndex σε κελιά με conditional formatting


tarantules
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από virxen75,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν , έχω φτοιάξει κάποιες στήλες οι οποίες ανάλογα τις τιμές κάποιων άλλων κελιών χρωματίζονται με κόκκινο ή πράσινο χρώμα με conditional formatting.

Προσπαθώ να φτοιάξω κώδικα σε vba με μια απλή for-next ρουτίνα που να μετράει τον αριθμό των κόκκινων και πράσινων κελιών αλλά δυστυχώς απότι είδα και στο νετ δεν με αφήνει να το κάνω με την Font.ColorIndex.Σε απλά κελιά που δεν έχουν conditional formatting δεν έχω πρόβλημα.

Τώρα να καθήσω να ακυρώσω το conditional formatting και να το ενσωματώσω σε κώδικα vba είναι λίγο παίδεμα και θα ήθελα να το αποφύγω.Εαν δεν υπάρχει άλλη λύση βέβαια θα αναγκαστώ να το κάνω.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο νετ βρήκα την εντολή FormatConditions(1).Interior.Color αλλά δεν μου δουλεύει.Μου βγάζει μόνιμα τιμή 0 οτι χρώμα και να είναι το κελί.

Έχω Excel 2010.Για πείτε καμιά ιδέα.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, virxen75 είπε

Ενώ στο δικό σου μου δείχνει τιμές , όταν έβαλα το δικό μου conditional format δεν βγάζει σωστές τιμές δίπλα.Έβαλα conditional format στο κελί 6 όταν είναι 1 να ειναι πράσινο και όταν είναι 2 να είναι κόκκινο.

test2.xlsm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, virxen75 είπε

Sheet1.Cells(i, 2) = Sheet1.Cells(i, 1).DisplayFormat.Font.ColorIndex   για το χρώμα του κειμένου  το Interior που έχω είναι για το χρώμα του κελιού

Νάσαι καλά.Δούλεψε.Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...