Προς το περιεχόμενο

Amazon Prime - Ελληνικοί Υπότιτλοι


MasterDAL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και χρόνια γραμμένος στο Γερμανικό Prime με χώρα δηλωμένη Ελλάδα. Η εγγραφή είχε γίνει λόγω των αρκετά συχνών αγορών που έκανα/κάνω από εκεί, λόγω EU (κοινό νόμισμα) και ποικιλίας προϊόντων σε σχέση με άλλες περιοχές. Το επιπρόσθετο θετικό ήταν και το Prime Video

Όσων αφορά όμως τους Ελληνικούς υπότιτλους εδώ και χρόνια απλά δεν υπήρχαν, αλλά τα τελευταία περίπου 2 χρόνια κάτι έχει αρχίσει να γίνεται, όπως και με τα menu.Πολύ συχνά όμως, ακόμα και σε νέες σειρές έχει μόνο Γερμανικούς και Αγγλικούς, ακόμα και σε καινούργιες παραγωγές. Π.χ. στο Star Trek Picard, Ελληνικούς υπότιτλους έχει μόνο στη 2η σεζόν,  ενώ στη 3η που ξεκίνησε πρόσφατα μόνο Αγγλικούς και Γερμανικούς. Βέβαια συνήθως προτιμώ τους Αγγλικούς, αλλά είναι γαμώτο σε καινούργια σειρά να μην έχει και τους Ελληνικούς. Γενικά το Γερμανικό prime έχει σημαντικά κενά σε Ελληνικούς υπότιτλους, αλλά πολλές φορές δεν έχει καν Αγγλικούς ενώ υπάρχουν ταινίες και σειρές (παλαιές κυρίως) που είναι  μεταγλωττισμένες στα Γερμανικά χωρίς εναλλακτική επιλογή.

Να υποθέσω αντίστοιχα ισχύουν και για τις άλλες χώρες ή εγώ έχω κάνει καμία τεράστια βλακεία στις ρυθμίσεις? Εσείς σε ποια περιοχή/χώρα έχετε τη συνδρομή σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterDAL είπε

Να υποθέσω αντίστοιχα ισχύουν και για τις άλλες χώρες ή εγώ έχω κάνει καμία τεράστια βλακεία στις ρυθμίσεις? Εσείς σε ποια περιοχή/χώρα έχετε τη συνδρομή σας?

Βασικά είναι κάτι που έχω παρατηρήσει σε πολλές streaming υπηρεσίες το τελευταίο διάστημα, οι επιλογές σε υπότιτλους/μεταγλώττιση να περιορίζονται μόνο στη χώρα για την οποία προορίζονται σε σημείο να πιστεύω ότι όντως κάτι είχα πειράξει στις ρυθμίσεις. Δεν ήταν έτσι στο παρελθόν.

Ίσως να γίνεται είτε για λόγους copyright και δικαιωμάτων είτε για να μην μπορείς να δεις εύκολα περιεχόμενο που δεν προοριζόταν για σένα, ένα indirect geo blocking.

Εδώ στο Βέλγιο έχω Netflix, Disney+, ολλανδικό HBO Max και γερμανικό Prime. Σε παλιότερες ταινίες μου είναι δύσκολο να βρω αγγλικούς υπότιτλους (μερικές όχι και τόσο παλιές, το πρώτο Knives out ήθελα να δω και τόσο το Netflix όσο και το ΗΒΟ είχαν μόνο ολλανδικούς υπότιτλους) και ψάχνω περιεχόμενο άλλων χωρών μέσω NordVPN. Για τα τρία πρώτα δουλεύει χωρίς πρόβλημα, στο Prime όμως δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε κατάλογο άλλης χώρας όποιον VPN provider και να χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Speculoos είπε

Βασικά είναι κάτι που έχω παρατηρήσει σε πολλές streaming υπηρεσίες το τελευταίο διάστημα, οι επιλογές σε υπότιτλους/μεταγλώττιση να περιορίζονται μόνο στη χώρα για την οποία προορίζονται σε σημείο να πιστεύω ότι όντως κάτι είχα πειράξει στις ρυθμίσεις. Δεν ήταν έτσι στο παρελθόν.

Ίσως να γίνεται είτε για λόγους copyright και δικαιωμάτων είτε για να μην μπορείς να δεις εύκολα περιεχόμενο που δεν προοριζόταν για σένα, ένα indirect geo blocking.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ, αλλά ειδικά για το Amazon Prime το οποίο δε διαθέτει σε κάθε χώρα τις αντίστοιχες υπηρεσίες, ούτε είναι διαθέσιμο, θεωρούσα ότι το Prime Video δε θα είχε αυτούς τους περιορισμούς στη γλώσσα…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...