Προς το περιεχόμενο

Xiaomi και Huawei λειτουργεί Market pass;;


goldmouth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Προσπαθώ να κάνω συναλλαγή με το μαρκετ πας κατεβάζοντας το google pay και στα  POS βγαζει ελέγξτε την συσκευή σας. Φυσικά όλα τα έχω ελέγξει αν έχω κάνει σωστά την εγκατάσταση του wallet Google pay.

Πήρα τηλ άλφα και μου είπαν ότι υπάρχει θέμα με τους Κινέζους στα κινητά. Xiaomi Huawei  και Google pay. Εγώ έχω Xiaomi.

Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Τι κάνουμε τώρα μάγκες.

Ευχαριστώ 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chios είπε

Δηλαδή πριν δούλευε με άλλη κάρτα το gpay; πια συσκευή έχεις;

Δεν το χρησιμοποιούσα πριν 

Τώρα που έβαλα την ψηφιακή κάρτα της άλφα δεν παίζει πάντως. Έχω Xiaomi redmi note 8pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να έχει περαστεί σωστά και να είναι προεπιλεγμένη εφαρμογή πληρωμών το google pay. Μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλη κάρτα αν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όταν πρώτη φορά πήγα να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους "κάρτα" σε κατάστημα ΜΑΣΟΥΤΗΣ η πωλήτρια στην ταμειακή μηχανή που είπε να ανοίξω την κάμερα και να κοιτάζει στο POS. Το έκανα και δούλεψε κανονικά η άυλη κάρτα. Το ίδιο σε ένα ψαράδικο. Μου έκανε εντύπωση πάντως να πρέπει να ανοίξω την κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, learner είπε

Εμένα όταν πρώτη φορά πήγα να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους "κάρτα" σε κατάστημα ΜΑΣΟΥΤΗΣ η πωλήτρια στην ταμειακή μηχανή που είπε να ανοίξω την κάμερα και να κοιτάζει στο POS. Το έκανα και δούλεψε κανονικά η άυλη κάρτα. Το ίδιο σε ένα ψαράδικο. Μου έκανε εντύπωση πάντως να πρέπει να ανοίξω την κάμερα. 

Σε εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο πουθενά για κάμερα.

Απλά την πρώτη φορά ήταν ξεκλείδωτο αλλά με θήκη και δεν το έπαιρνε.

Την δεύτερη που δεν ήταν έπρεπε να το ξεκλειδώσω να βγάλω τη θήκη και μετά όλα οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, learner είπε

Εμένα όταν πρώτη φορά πήγα να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους "κάρτα" σε κατάστημα ΜΑΣΟΥΤΗΣ η πωλήτρια στην ταμειακή μηχανή που είπε να ανοίξω την κάμερα και να κοιτάζει στο POS. Το έκανα και δούλεψε κανονικά η άυλη κάρτα. Το ίδιο σε ένα ψαράδικο. Μου έκανε εντύπωση πάντως να πρέπει να ανοίξω την κάμερα. 

Ίσως εννούσε να βάλεις το κινητό με τη πλευρά της πίσω κάμερας λόγω τοποθεσίας του NFC (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kag1ante είπε

Ίσως εννούσε να βάλεις το κινητό με τη πλευρά της πίσω κάμερας λόγω τοποθεσίας του NFC (?)

Με την πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kag1ante είπε

Ίσως εννούσε να βάλεις το κινητό με τη πλευρά της πίσω κάμερας λόγω τοποθεσίας του NFC (?)

Όχι. Μου είπε άνοιξε την κάμερα και κοίτα στο POS. Το ίδιο και στο ψαράδικο. 

Μου έκανε πάντως τρομερή εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, learner είπε

Όχι. Μου είπε άνοιξε την κάμερα και κοίτα στο POS. Το ίδιο και στο ψαράδικο. 

Μου έκανε πάντως τρομερή εντύπωση.

Στον Μασούτη που πήγα δεν μου είπαν τίποτα.

Απλά το μηχάνηματου Μασούτη έχει το pos στο πλάι,ενώ άλλα το έχουν μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2023 στις 7:03 ΜΜ, chios είπε

Το θέμα είναι να έχει περαστεί σωστά και να είναι προεπιλεγμένη εφαρμογή πληρωμών το google pay. Μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλη κάρτα αν λειτουργεί.

Ακριβώς αυτό που λες . Προεπιλογή ... Αρχικά εμπιστεύτηκα την ΑΛΦΑ για τους Κινέζους και τα Xiaomi που είπε. Στους Αττικους φούρνους πέρασε κανονικά.Στο coffee island απόρριψη ίσως δεν υποστηρίζει τα καφέ;; Ευχαριστώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει η κάρτα με το gpay, κάνω τα εξής: Ανοίγω το gpay, πατάω πάνω στην κάρτα και εμφανίζει κάτι σαν κεραία που χρωματίζεται. Τότε πληρώνει και με θήκη και ανάποδα και από απόσταση. Αν δεν έχω πατήσει στην κάρτα του gpay για να ενεργοποιηθεί, τότε δεν δουλεύει. Επίσης σημαντικό ότι χωρίς ιντερνετ δεν δούλεψε και επίσης σε κάποια σουπερμάρκετ φταίνε αυτοί. Με κινητό Huawei p30 pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα

κάτοχος xiaomi mi 11 lite. Η αύλη κάρτα μου έχει βγάλει την ψυχή, δεν την βλέπει και παρόλο που την έχω ως προεπιλογή ανέπαφης πληρωμής, στο σούπρε μάρκετ ή όπου αλλού επιτρέπεται η χρήση της, μου παίρνει το ποσό από την χρεωστική κάρτα της τράπεζας που την έχω κι αυτή στο πορτοφόλι. 

Διάβασα τα μηνύματά σας, πήγα σούπερ μάρκετ, δοκίμασα με ανοικτή κάμερα, με πατημένη την κάρτα και το χρωματισμένο σύμβολο που λέει άλλος φίλος αλλά μάταια...σκέφτομαι λοιπόν  ως απέλπιδα προσπάθεια η επόμενη κίνηση θα είναι να απεγκαταστήσω την χρεωστική κάρτα και να μείνει στο πορτοφόλι μόνο η κάρτα market pass, μήπως και ενεργοποιηθεί και δουλέψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2023 στις 9:00 ΠΜ, kostas2712 είπε

Για να δουλέψει η κάρτα με το gpay, κάνω τα εξής: Ανοίγω το gpay, πατάω πάνω στην κάρτα και εμφανίζει κάτι σαν κεραία που χρωματίζεται. Τότε πληρώνει και με θήκη και ανάποδα και από απόσταση. Αν δεν έχω πατήσει στην κάρτα του gpay για να ενεργοποιηθεί, τότε δεν δουλεύει. Επίσης σημαντικό ότι χωρίς ιντερνετ δεν δούλεψε και επίσης σε κάποια σουπερμάρκετ φταίνε αυτοί. Με κινητό Huawei p30 pro. 

Χωρίς internet δουλεύει το nfc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...