Προς το περιεχόμενο

Τα Windows χάνουν ραγδαία μερίδιο αγοράς στις ΗΠΑ, πέφτοντας στο ιστορικό χαμηλό του 57%


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

Υπάρχουν thin-and-light λάπτοπ με AMD; Γιατί με εξαίρεση κάτι gaming προτάσεις και κάτι πολύ low-end laptop όλα είναι με Intel.

Έχω το Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05 με R7 4700u και έχω εκπλαγεί από 2 βασικά πράγματα. Τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του (μου βγάζει 10ωρο σχολής -12ωρο σε Linux με TLP) για μεταπτυχιακό+εργασίες coding, data analysis, γράψιμο, pdf κλπ), ενώ ταυτόχρονα παίζει PUBG με τα Vega 7 ενσωματωμένα στα 55FPS. Δε θα μπορούσα να ζητήσω για καλύτερο συνδυασμό thin and light. Να θυμισω ότι είναι laptop του 2020.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κακά τα ψέματα, πλέον τα Λειτουργικά Συστήματα για την μεγαλύτερη μερίδα των ανθρώπων είναι οι browsers. Αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο software ή παιχνίδι, λίγο σε ενδιαφέρει το Λειτουργικό Σύστημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η MS πλέον δεν την νοιάζει να πουλάει Windows παρά μόνο σαν marketing για τις υπηρεσίες της.

Βάλε Microsoft 365 , Teams, Bing , Azure κτλ. και 'κανε το σε ότι θες. Το ίδιο ισχύει και για Google και Apple.
H Apple κάπως λιγότερο αφού είναι σημαντικό πόσες συσκευές πουλάει. Tα λεφτά κυρίως τα βγάζει από την moble αγορά (subscriptions & commisions ) που θέλει να έχεις συσκευές Apple.

Το Linux ως συνήθως κάτω από το 3% ακόμα και το Chrome OS με το Brand Google το πέρασε. Δεν έχει σημασία αν είναι Linux based αν δεν ήταν η Google θα είχε την ίδια τύχη με τις διανομές Linux. Και μην ξεχνάμε ότι πολύ έχουμε και ένα Linux ως Secondary OS.

Δυστυχώς, το Linux είναι αποτυχημένο στο να γίνει μαζικό.  Δεν έχει σημασία αν είναι καλύτερο ή δωρεάν απλά δεν έπεισε ποτέ. 

Η πτώση των Windows οφείλεται στην Apple και το αντικειμενικά εξαιρετικό m1 chip. Πολύ καλό Efficiency/Performance per watt  χωρίς throttling ανεξάρτητά αν είναι στην πρίζα ή όχι. Αν δεν χρειαζόμουν Windows PC θα είχα πάει και εγώ εκεί παρότι επί Intel Mac δεν τα κοίταγα καν.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manolis940 είπε

αλλά και για άλλους λόγους πχ ότι η παραγωγικότητα μου στο gnome είναι 3 φορές μεγαλύτερη απ' ότι σε Windows 10 γυρνάω και ξαναφεύγω

Αυτό! Θυμάμαι ακόμα την πρώτη φορά που πήγα από Windows-style workflow σε Gnome και λέω από μέσα μου "τι χάλια workflow είναι αυτό, πώς μπορούν με το dock αντί για taskbar";

Μερικές ημέρες μετά, αφού είχα εξοικειωθεί να μάθω τα shortcuts (στον ίδιο βαθμό που τα γνωρίζω και στα Windows) και τον τρόπο λειτουργίας του Gnome, είτε σε desktop, είτε σε laptop, πλέον είμαι πολύ πιο γρήγορος σε ο,τι κάνω και, όποτε γυρνάω σε Windows, νιώθω σα να μου έχουν κόψει τα χέρια.

Ένα πολύ απλό παράδειγμα που αντιμετωπίζω καθημερινά:

Δουλεύω πολύ με virtual desktops γιατί θέλω να έχω 1-2 εφαρμογές ανοιχτές σε κάθε desktop για "καθαρή" εμπειρία χρήσης και να αλλάζω γρήγορα μεταξύ τους αντί να κάνω κύκλο ανάμεσα σε 50 εφαρμογές. 

Στα Windows, όταν έχεις πληκτρολόγιο & ποντίκι, το shortcut για αλλάξεις τα desktop είναι Ctrl+Meta+βελάκι. Καλό, δε λέω. Θέλει όμως 2 χέρια στο πληκτρολόγιο. Αν χρησιμοποιείς αρκετά ποντίκι για τη δουλειά που κάνεις, είναι συνεχώς μία αχρειαστη κίνηση. Η άλλη σου επιλογή είναι κλικ στο task switcher, ξανά κλικ στο virtual desktop

Meanwhile, το Gnome έχει παρόμοιο συνδυασμό (Alt αντί για Meta) πλήκτρων αλλά ταυτόχρονα, μπορείς με πατημένο το Meta, να σκρολλαρεις με τη ροδέλα του ποντικού ανάμεσα στα ανοιχτά virtual desktops. Το ίδιο μπορείς να κάνεις χωρίς καν πληκτρολόγιο και σκρολλαροντας πάνω στο app launcher στο dock. Και πολλές άλλες μικροαλλαγές που βοηθούν το workflow.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα πάει η Microsoft. Πριν το 2010 τα macbook ήτανε ακόμα ξεφτίλα συσκευές. Η Apple έχει ανέβει πολύ με τα χρόννια. Η Microsoft έχει πάνω απο το 55% στα λειτουργικά και οι υπολοιποι όλοι μαζί το υπόλοιπο. Και πάλι καλά να λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai ποιός νοιάζεται για τα λειτουργικά ?

Οι εφαρμογές μετράνε

Χρήστης debian και mint εδώ και χρόνια, η μία κόρη mint (κινηματογράφος) η άλλη Ολλανδία (χημικός και master αε ΑΙ) γύρισε σε win λόγω teams και μερικών άλλων εφαρμογών.

Ολοι με refurbished Thinkpad T kai touch οθόνες

ΥΓ

Και για όσους δεν το ξέρουν οι thunderbold πόρτες κάνουν και για φόρτιση, δηλαδή με ένα powerbank το λιώνεις το μηχανάκι των 350-400€ refurbished.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Volga είπε

Το μόνο πρόβλημα είναι πως η επιλογή του καθενός είναι προσωπική και του φαίνεται αδιανόητο οι άλλοι να μην βλέπουν ότι αυτό που διάλεξε αυτός είναι το τέλειο 😂. Και ισχύει για όλες τις πλευρές αυτό.

Σωστό μεν, απλά δεν πολυκαταλαβαίνω πόσο σχετικό είναι με αυτό που είπα εγώ 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MikeKata είπε

 

Ένα πολύ απλό παράδειγμα που αντιμετωπίζω καθημερινά:

Δουλεύω πολύ με virtual desktops γιατί θέλω να έχω 1-2 εφαρμογές ανοιχτές σε κάθε desktop για "καθαρή" εμπειρία χρήσης και να αλλάζω γρήγορα μεταξύ τους αντί να κάνω κύκλο ανάμεσα σε 50 εφαρμογές. 

Στα Windows, όταν έχεις πληκτρολόγιο & ποντίκι, το shortcut για αλλάξεις τα desktop είναι Ctrl+Meta+βελάκι. Καλό, δε λέω. Θέλει όμως 2 χέρια στο πληκτρολόγιο. Αν χρησιμοποιείς αρκετά ποντίκι για τη δουλειά που κάνεις, είναι συνεχώς μία αχρειαστη κίνηση. Η άλλη σου επιλογή είναι κλικ στο task switcher, ξανά κλικ στο virtual desktop

Meanwhile, το Gnome έχει παρόμοιο συνδυασμό (Alt αντί για Meta) πλήκτρων αλλά ταυτόχρονα, μπορείς με πατημένο το Meta, να σκρολλαρεις με τη ροδέλα του ποντικού ανάμεσα στα ανοιχτά virtual desktops. Το ίδιο μπορείς να κάνεις χωρίς καν πληκτρολόγιο και σκρολλαροντας πάνω στο app launcher στο dock. Και πολλές άλλες μικροαλλαγές που βοηθούν το workflow.

Πρακτικά το σενάριό σου είναι ακριβώς αυτό που χωλαίνει η Microsoft στο να δείξει το functionality της στο ευρύ κοινό. Είσαι προφανώς χρήστης πόσων ετών και δεν το γνωρίζεις. Και που να το γνώριζες αφού πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου. Ίσως φταίει και το οτι είναι βολεμένη και δεν ψάχνεται να το επικοινωνήσει.

Αν είσαι σε Laptop ή αν στο desktop σου έχεις trackpad. Με 4 δάκτυλα και Swipe μετακινείσαι μεταξύ των επιφανειών σου. Γρήγορο απίστευτα βολικό και με ωραίο slide animation.

4 λεπτά πριν, apos είπε

Σωστό μεν, απλά δεν πολυκαταλαβαίνω πόσο σχετικό είναι με αυτό που είπα εγώ 😝

:D Η αλήθεια ειναι οτι ηθελα να το γράψω ως απάντηση δεν ξέρω γιατι πήρε παράθεση 😄😄

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Volga είπε

Αν είσαι σε Laptop ή αν στο desktop σου έχεις trackpad. Με 4 δάκτυλα και Swipe μετακινείσαι μεταξύ των επιφανειών σου. Γρήγορο απίστευτα βολικό και με ωραίο slide animation.

Φίλε μου, αν διάβαζες λίγο καλύτερα τι έγραψα, θα γλίτωνες χρόνο από το να γράφεις, το διευκρίνισα... Δεν είναι περίπτωση "μη γνώσης" του functionality του λειτουργικού, αλλά απουσίας συγκεκριμένου functionality για το workflow.

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Στα Windows, όταν έχεις πληκτρολόγιο & ποντίκι

Γνωρίζω πολύ καλά το 4-finger swipe στο trackpad, δεν είμαι χθεσινός. Την ίδια ακριβώς λειτουργικότητα σε trackpad έχει και το Gnome, με (κατά τη γνώμη μου) καλύτερο implementation (3-finger swipe σε trackpad, 4-finger σε touch screen).

Μίλησα για εντελώς άλλο πράγμα. Συνηθίζω όταν είμαι σπίτι να έχω το laptop docked σε 27άρα οθόνη με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Και παίζω πολύ με ταυτόχρονα ανοιχτά διαφορετικά pdfs, χρήση firefox, άνοιγμα φακέλων, code editor κλπ. Περνάω πολύ χρόνο με ένα χέρι στο ποντίκι και ένα στο πληκτρολόγιο. Και ακριβώς αυτό το κενό ανέφερα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Φίλε μου, αν διάβαζες λίγο καλύτερα τι έγραψα, θα γλίτωνες χρόνο από το να γράφεις, το διευκρίνισα... Δεν είναι περίπτωση "μη γνώσης" του functionality του λειτουργικού, αλλά απουσίας συγκεκριμένου functionality για το workflow.

Γνωρίζω πολύ καλά το 4-finger swipe στο trackpad, δεν είμαι χθεσινός. Την ίδια ακριβώς λειτουργικότητα σε trackpad έχει και το Gnome, με (κατά τη γνώμη μου) καλύτερο implementation (3-finger swipe σε trackpad, 4-finger σε touch screen).

Μίλησα για εντελώς άλλο πράγμα. Συνηθίζω όταν είμαι σπίτι να έχω το laptop docked σε 27άρα οθόνη με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Και παίζω πολύ με ταυτόχρονα ανοιχτά διαφορετικά pdfs, χρήση firefox, άνοιγμα φακέλων, code editor κλπ. Περνάω πολύ χρόνο με ένα χέρι στο ποντίκι και ένα στο πληκτρολόγιο. Και ακριβώς αυτό το κενό ανέφερα.

Κατάλαβα πως το λες. 👍

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λανσάρεις λογισμικό που δείχνει το μεσαίο δάχτυλο σε συστήματα καινούργια και προηγούμενου έτους, μην περιμένεις και πολλά. 

από την άλλη στην Αμερική κλασικά τυφλοσούρτι όλοι το μηλαράκι για να είναι trendy, κάποια στιγμή θα γίνει global αυτό ίσα να για επιβεβαιωθούν τα δυστοπικά σενάρια. 

Πάντως το γράφημα, μάλλον αφορά τις πωλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"  Η επίδοση αυτή αφορά αποκλειστικά την Αμερική και για το διάστημα του περασμένου μήνα, "

δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι αυτή η μέτρηση ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα , ακόμη μία περίπτωση που τα στατιστικά παραπλανούν ή φωτίζουν ένα αποκλειστικά συγκεκριμένο σημείο για τη δημιουργία εντυπωσεων , 

καλό θα ήταν να μας πούνε και τις πωλησεις που έγιναν , τοτε θα είναι το παράδοξο οι πωλήσεις pc / laptops να είναι πολυ περισσότερες απο mac ή chromebooks , η χρήση λειτουργικού συστήματος σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και περιοχή ή χώρο πχ. πανεπιστήμια ,  είναι καθαρά υποκειμενική και δέν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα , άν ένα συγκεκριμένο τμήμα του πληθυσμού διάλεξε σε ένα συγκεκριμένο χρόνο , το Σαβββατοκύριακο ,  να κινηθεί κατά 40% με ποδήλατο δεν σημαίνει οτι εγκαταλείπει το αυτοκίνητο

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τα αντίστοιχα νούμερα στην Ελλάδα είναι:

Windows: 82,5%

Linux: 9,48%

OSX: 4,07%

Διαβάζω πολλά σχόλια του στυλ το linux δεν κάνει αυτό δεν κάνει εκείνο κτλ και αναρωτιέμαι, είναι όντως τόσο κακό; Πώς γίνεται εδώ και 10χρονια που χρησιμοποιώ linux να έχω αντιμετωπίσει ελάχιστα προβλήματα;

Μάλλον, θα είμαι τυχερός...

Ναι, αλλά γιατί το επιλέγουν στους υπερυπολογιστές; Στα διαστημικά προγράμματα;  Η Microsoft στο Azure; Μάλλον, γιατί κάτι κάνουν σωστά θα πω εγώ.

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι νέοι χρήστες του linux είναι ότι θεωρούν ότι θα πρέπει να κάνει ότι και ένας υπολογιστής με windows δηλαδή θα τρέχει τις ίδιες εφαρμογές και στο ίδιο hardware, δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα, οι επιλογές μας επηρεάζουν την εμπειρία μας στο linux.

Με λίγα λόγια θα πρέπει να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα... Αν δε θέλεις να το κάνεις απλά μην το κάνεις...

Στον κόσμο του Linux είναι σχεδόν σίγουρο ότι αν έχεις κάρτα γραφικών nvidia αργά η γρήγορα θα έχεις πρόβλημα, όπως και με κάποιες κάρτες wifi realtek ή broadcom, προσοχή επίσης θέλουν και κάποια περιφερειακά όπως εκτυπωτές, σκάνερ κτλ

Φυσικά, ούτε στα Windows είναι όλα ιδανικά με πολλές συσκευές και πολλά laptop που λειτουργούσαν σε win7 να μη λειτουργούν στα win10 και πλέον έχεις και τους περιορισμούς των windows11. Στην Apple τα πράγματα είναι απλά, θα δίνεις έναν σκασμό λεφτά και σε 8-10 χρόνια που θα σταματήσει η  υποστήριξη θα πρέπει αναγκαστικά να ξαναδώσεις ένα σκασμό λεφτά...

Οπότε σε όλες τις περιπτώσεις θα πρέπει να προσαρμοστείς, απλά επιλέγεις τον τρόπο...  

Προσωπικά επιλέγω linux, νιώθω άνετα και κάνω ακριβώς ότι χρειάζομαι, είναι ταχύτατο, ασφαλές και δεν ανησυχώ αν θα λήξει το λειτουργικό μου. 

Επίσης, σε περίπτωση που αλλάξω υπολογιστή απλά βγάζω τον δίσκο από τον παλιό και τον βάζω στον καινούριο και όλα λειτουργούν άψογα χωρίς φορμάτ και χωρίς να αναγκάζομαι να τα ξαναστήσω όλα από την αρχή...   

Είμαι ευχαριστημένος;  η απάντηση είναι ΝΑΙ, οπότε αυτό μετράει

Είστε ευχαριστημένοι από την επιλογή σας;  

Αν όχι, τότε δοκιμάστε κάτι άλλο

Αν ναι, τότε απολαύστε το λειτουργικό σας, όλα τα άλλα είναι περιττά... 

 

   

Επεξ/σία από ArgiD
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμένα το πρόβλημα με τα windows 7 και μετά κάνουνε ολο και πολύ πιο βαριά σε απαιτήσεις και τα 11 το τελείωσαν με το TPM αποκλείοντας τα πιο παλαιά PC με cpu πριν το 2017

Επεξ/σία από CoCos123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethereum είπε

καλό θα ήταν να μας πούνε και τις πωλησεις που έγιναν , τοτε θα είναι το παράδοξο οι πωλήσεις pc / laptops να είναι πολυ περισσότερες απο mac ή chromebooks , η χρήση λειτουργικού συστήματος σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και περιοχή ή χώρο πχ. πανεπιστήμια ,  είναι καθαρά υποκειμενική και δέν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα , άν ένα συγκεκριμένο τμήμα του πληθυσμού διάλεξε σε ένα συγκεκριμένο χρόνο , το Σαβββατοκύριακο ,  να κινηθεί κατά 40% με ποδήλατο δεν σημαίνει οτι εγκαταλείπει το αυτοκίνητο

To Statcounter έχει τον κώδικα του σε 1,5 εκατομμύρια σάιτ. Καταγράφει κάθε μήνα στοιχεία από κάθε pageview και λέει πως από τη Βόρεια Αμερική έχει 1 δις pageviews. Είναι στατιστικά τέλεια η μεθοδολογία; Όχι. Μπορεί οι χρήστες που επισκέπτονται σάιτ με statcounter να μην είναι εντελώς αντιπροσωπευτικοί του πληθυσμού, μπορεί οι χρήστες OSX να χρησιμοποιούν περισσότερο το web κλπ. Αλλά επειδή το δείγμα είναι πολύ μεγάλο, το πιο πιθανό είναι οι αποκλίσεις να είναι μικρές. Και άλλες μετρήσεις δείχνουν την Apple να ανεβαίνει πολύ στην αγορά των υπολογιστών πχ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...