Προς το περιεχόμενο

Τα Windows χάνουν ραγδαία μερίδιο αγοράς στις ΗΠΑ, πέφτοντας στο ιστορικό χαμηλό του 57%


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, marios02 είπε

Απορώ γιατί κάποιος να χει mac αντί πχ για linux. Πραγματικά δεν βγάζω νοημα με την λογική αυτή.

Γιατί μπορεί να χρησιμοποιεί μια επαγγελματική εφαρμογή που υπάρχει σε win και mac μόνο, οπότε σου λέει θα δώσω παραπάνω χρήματα αλλά για 8-10 χρόνια θα είμαι ήσυχος με τα win ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί απλά από μόδα (με 36 δόσεις) ή απλά γιατί υπάρχουν τα χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ArgiD είπε

Γιατί μπορεί να χρησιμοποιεί μια επαγγελματική εφαρμογή που υπάρχει σε win και mac μόνο, οπότε σου λέει θα δώσω παραπάνω χρήματα αλλά για 8-10 χρόνια θα είμαι ήσυχος με τα win ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί απλά από μόδα (με 36 δόσεις) ή απλά γιατί υπάρχουν τα χρήματα...

Δε μιλάω για ειδικότερες περιπτώσεις, κακώς δεν το διευκρίνισα. Ο μέσος χρηστης απορώ γτ να χει mac. Αλλωστε η ειδηση λέει οτι έχουν πολύ υψηλό ποσοστό. Αποκλειεται ολοι αυτοι να ναι animators. Είναι σίγουρα και τιποτα ασχετες γκομενες που ειδαν διαφημιση και πηραν χωρις να ξερουν να τα ανοιγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα το θέμα συζήτησης είναι πόσα mac στην Ελλάδα τρέχουν λειτουργικό που υποστηρίζεται... Σύμφωνα με τα στατιστικά της εικόνας...  Ελάχιστα...

 

StatCounter-macos_version-GR-monthly-202302-202302-bar.png

Επεξ/σία από ArgiD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, marios02 είπε

Δε μιλάω για ειδικότερες περιπτώσεις, κακώς δεν το διευκρίνισα. Ο μέσος χρηστης απορώ γτ να χει mac. Αλλωστε η ειδηση λέει οτι έχουν πολύ υψηλό ποσοστό. Αποκλειεται ολοι αυτοι να ναι animators. Είναι σίγουρα και τιποτα ασχετες γκομενες που ειδαν διαφημιση και πηραν χωρις να ξερουν να τα ανοιγουν.

Χρήση βασικών καθημερινών εφαρμογών που είτε είναι proprietary είτε κάνουν χρήση DRM.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Netflix, PrimeVideo, Disney+. Μόνο το Netflix λειτουργεί σε 1080p στο Linux, κι αυτό με καστομιά. Θεωρητικά, όλα αυτά παίζουν ΜΌΝΟ 480p. Στο Mac, όπως και στα Windows ή το ChromeOS, από 1080p εως 4K.

Μετά είναι τα γνωστά παραδείγματα, έχεις την "πολυτέλεια" να εγκαταστήσεις MS Office, Photoshop ή οποιαδήποτε άλλη εμπορική εφαρμογή μπορείς να σκεφτείς.

Σαν εξτραδάκια: Παίρνεις πολύ καλό Hardware (ειδικά σε cpu και οθόνη), είναι πιστοποιημένο UNIX πράγμα που βοηθά όσους είναι developers, δεν χρειάζεται συντήρηση και troubleshooting όπως το Linux, it just works.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το linux ήταν, είναι και πάντα θα είναι ένα πολύ ασφαλές λειτουργικό το οποίο όμως ποτέ δεν πρόκειτε να είναι εύχρηστο στον μέσο χρήστη για αυτό και το ποσοστό του είναι κάτω από 5%. 

Για τον μέσο έλληνα ο MAC δεν είναι προσιτός. Χώρες όπως οι ΗΠΑ ή Σουηδία, Ελβετία κτλ έχουν μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών OS X λειτουργικό. Προσωπικά δουλεύω με MAC τα τελευταία δέκα χρόνια και είμαι τρομερά ικανοποιημένος αλλά παλαιότερα τα οικονομικά μου επέτρεπαν μόνο windows. 

Το Chrome OS  για τον χρήστη που ικανοποιείται με τα στοιχειώδη μια χαρά είναι. 

Για την ελλάδα τα Windows κυριαρχούν. Αυτά μαθαίνει ο κόσμος δωρεάν στα σχολεία αυτά μπορεί να αγοράσει. image.png.451c35b15d39e7b48043f6771bac0831.png

Επεξ/σία από bisbirikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, marios02 είπε

Απορώ γιατί κάποιος να χει mac αντί πχ για linux. Πραγματικά δεν βγάζω νοημα με την λογική αυτή.

Μήπως γιατί στο mac έχεις πληθώρα επιλογής εμπορικών εφαρμογών που στο linux δεν έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CoCos123 είπε

Για εμένα το πρόβλημα με τα windows 7 και μετά κάνουνε ολο και πολύ πιο βαριά σε απαιτήσεις και τα 11 το τελείωσαν με το TPM αποκλείοντας τα πιο παλαιά PC με cpu πριν το 2017

Εντάξει υπάρχουν και πλάγιοι τρόποι να τα βάλεις...με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα η αλήθεια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2023 στις 8:42 ΠΜ, uniquegr είπε

Στους επαγγελματικούς χώρους, δεν μπορεί να βάλει κάποιος ούτε και τα φθηνά αγορασμένα κλειδιά, πρέπει να τα σκάσει κανονικά, αυτό για να είναι σίγουρος ότι δεν θα φάει πρόστιμο ( και κάτι ακούω για χιλιάρικο για κάθε ανεπίσημη εφαρμογή ) αν του τη πέσει το ΣΔΟΕ. Επομένως, ή αγοράζει mac ή βάζει Linux ή πληρώνει 100 πόσα ευρώπουλα για επίσημη άδεια χρήσης των windows. 

Και να πω εδω ότι και Linux να έχεις μέσα στον υπολογιστή, πρέπει να τους δείξεις γραπτή άδεια, δεν αρκεί να υποστηρίξεις πως είναι δωρεάν και τζάμπα. Προσοχή με κάτι γραμματοσειρές που είναι αμφιλεγόμενο αν έχεις δικαίωμα να τις χρησιμοποιήσεις. 

Στις 14/3/2023 στις 9:10 ΠΜ, oldnew είπε

Διαβαζω ποσα χρόνια τώρα ότι το linux εχει βελτιωθεί, μπαίνει τοσα απλα σαν τα windows, και δε χρειάζεται κονσόλα. Κατα καιρούς το ξανα δοκιμάζω λοιπόν. Αυτή τη φορά είχα ενα pc που ο κατασκευαστής του το δίνει και με linux. Εγγυάται λοιπόν οτι ολο το hardware ειναι συμβατό με linux. Βαζω λοιπόν σε double boot μαζι με windows, Linux mint. Οντως δεν είχα μεγάλο πρόβλημα εγκατάστασης. Βασικά δεν βρήκε την ενσωματωμένη κάρτα wifi. Το εψαξα λιγο οκ εβγαλα άκρη τελικά. 

Κάποια στιγμή μου βγάζει update. Απο 20.1 σε 20.3 αν θυμάμαι καλα. Τωρα γιατί δεν μου έβγαλε σε 21.κατι που ειναι η τελευταία έκδοση, άγνωστο, και κατι που δε θα συνέβαινε σε windows. Τέλος πάντων πραγματοποιείω το Update που μου έβγαλε και κατέληξα να μην έχω παλι ίντερνετ. Δε βλέπει την κάρτα wifi παλι. Αμα βάλω ενα αρχαιο usb flash wifi, το βλέπει και έχω ίντερνετ απο εκει, αλλά την ενσωματωμένη με τίποτα. Googlαρω και βλέπω και άλλους με το ιδιο πρόβλημα. Βλέπω τι τους ζητάνε να κάνουν. Κονσόλα, γραφε αυτο, γραφε το αλλο, ποσταρε εδω τι σου έβγαλε, και τραβάει τώρα αυτή η ιστορία 10 σελίδες με κάποιους να βγάζουν άκρη και κάποιους οχι. 

Δεν είμαι καθόλου εναντίον του linux, ωραιότατο λειτουργικό σύστημα σε οτι μπορεί να κανει, διότι δυστυχώς δεν υποστηρίζεται σε εφαρμογές, αλλά μονίμως προβλήματα εγκατάστασης εχει και μονίμως καταλήγεις σε φόρουμ και κονσόλες. Αυτό απο μόνο του αποκλείει τη χρήση απο το 95% τουλάχιστον. Γι αυτό μονίμως βρίσκεται καταβαραθρωμενο εκεί που είναι. 

Τέτοια προβλήματα σε υποτίθεται συμβατό για linux hardware είναι απλα απαράδεκτα.

Το linux έχει ανέβει αρκετά σε ποσοστά χρήσης συγκριτικά με πριν 10 - 15 χρόνια. Αυτή είναι η επιτυχία του και μέχρι εκεί φτάνει, να υποθέσω ότι μπορεί να φτάσει από το 3% στο 6% σε μια δεκαετία; Ισως το καταφέρει. 

Οπως έχω γράψει και παλαιότερα, το Linux δεν φτιάχτηκε για να σβήσει την Microsoft και να αντικαταστήσει το windows, αλλά ως μια εναλλακτική μορφή os, το οποίο κατά τύχη κιόλας έγινε διότι έχει τις ρίζες του στον πειραματισμό και την εθελοντική στάση των αρχικών δημιουργών και όσων άλλων developers ενδιαφέρονται να αναπτύξουν τις διανομές που χρειάζονται. 

Προβλήματα προφανώς και θα υπάρχουν. Δουλειά του χρήστη είναι να τα αναφέρει και μετά από την αποδελτίωση να φτιάξουν ενα διορθωτικό πακέτο που θα το στείλουν μέσω αναβάθμισης. 

Τώρα το γιατί επικράτησε αυτή η κόντρα με ms haters κτλ που τα θυμάμαι σχεδόν από την πρώτη φορά που έβαλα internet και χάζευα στα forums, είναι μεγάλη κουβέντα και οφείλεται στην ανθρώπινη νοοτροπία και το πως σκέφτεται ο μέσος χρήστης, όχι στο ίδιο το Linux καθαρά. 

Την Microsoft μπορεί να την χτυπήσουν 2 πράγματα, είτε η Apple  με το Mac, είτε καμία Google η νέα εταιρεια που θα κατασκευάσει το δικό της λειτουργικό σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2023 στις 12:47 ΜΜ, JimGer είπε

Γιατί τι σε χάλασε? Πόση διαφορά είδες? Να καταλάβω αν θες δηλαδή Μ1-Μ2 κλπ αλλά τι διαφορά έχουν τα 11? Δεν βρίσκω καμιά από τα 10 πέρα extra χρησιμότητας στα tabs του explorer. Προφανώς αν έχεις συμβατό μηχάνημα για να μην μπλέκεις με μαϊμουδιές

Έχεις κάπου κανένα σύντομο και ψιλοκαλό βίντεο να δω τι κάνουν τα Chrome OS Και τι δυνατότητες/θέματα έχουν? Κάνεις τίποτα offline?

Μου έχει προσθέσει σε κάθε βήμα της καθημερινής εργασίας μου 2 με 3 κλικ επιπλέον, το start menu έγινε εντελώς για τα μπάζα και δεν έχει σχεδόν καμία χρησιμότητα πλέον, δεν παρέχει (ακόμα) επιλογή για εικονίδια χωρίς ομαδοποίηση με ετικέτα στο taskbar, το δεξί κλικ όμορφο αλλά μου έκρυψε βασικές καθημερινές λειτουργείες πίσω από ένα ακόμα κλικ, σε πρόσφατο update άλλαξε το print dialog box προσθέτοντας ένα ακόμα βήμα για να εκτυπώσω και σε κάποιες εφαρμογές όπως το photos δεν σε αφήνει καν πλέον να πας στις ιδιότητες του εκτυπωτή για κάποιο λόγο.

Επιπλέον παλιά μπορούσα να πάρω ένα αρχείο που έβλεπα σε ένα φάκελο και να το τραβήξω πάνω στο εικονίδιο της κλειστής εφαρμογής στο taskbar και να ανοίξει αυτό το αρχείο στην εφαρμογή, τώρα πρέπει να είναι ανοιχτή η εφαρμογή για να κάνεις κάτι τέτοιο (και πάλι όχι απευθείας).

Το δε update για τα tabs σε μερικούς (και σε εμένα) εμφάνισε bug που το πετάει κάθε τρις και λίγο μπροστά μου στο άκυρο, ενώ πλέον αν ανοίξεις ένα αρχείο από τον windows explorer δεν μεταφέρει το focus του συστήματος στην εφαρμογή που άνοιξε (παρόλο που είναι πλέον πάνω από όλα τα υπόλοιπα) οπότε αν ας πούμε, ανοίξεις ένα αρχείο δεις ότι δεν είναι αυτό που ψάχνεις και πατήσεις ctrl+W να το κλείσεις, κλείνεις το παράθυρο του explorer...

 

Ναι το ξέρω, μικρά θεματάκια είναι, αλλά όταν μαζευτούν όλα μαζί, σε μηχάνημα δουλειάς που τα κάνεις συνέχεια μέσα στην μέρα, χάνεις τον χρόνο σου χωρίς λόγο. Γιατί χωρίς λόγο; Γιατί στα w10 δεν είχα αυτά τα προβλήματα που περιγράφω!

 

Επιπλέον να πούμε και τις σταθερές αστοχίες στα windows που αλλάζουν πράγματα μόνο και μόνο για να αλλάξουν στο λειτουργικό σε κάθε έκδοση. Ακόμα περιμένουμε να γίνει ολοκληρωτική μεταφορά του control panel στο νεότερο interface, που ξεκίνησε με τα windows 8 και ακόμα, 3 εκδόσεις μετά, τα μισά είναι στο παλιό interface και τα άλλα μισά στο νέο... ψάχνουμε ρυθμίσεις σαν τα γίδια δεξιά και αριστερά γιατί αδυνατεί κοτζάμ εταιρία των τρις να βάλει μια ομάδα να τελειώσει μια δουλειά!

Γενικά ρε παιδί μου δεν υπάρχει συνέχεια πλέον στα windows και στο interface τους, ξέρεις κάτι από μια έκδοση των windows? Ακόμα και στην επόμενη μπορεί να μην είναι εκεί που ήξερες αυτό που ψάχνεις. Σε αντίθεση ας πούμε με το macOS, που έκατσα από παλιά έκδοση στην τελευταία, είδα βελτιώσεις εδώ και εκεί, αλλά σε γενικές γραμμές ότι ήξερα από την παλιά έκδοση (πχ να πάω να βρω μια ρύθμιση βρε αδερφέ) ήταν εκεί που την έψαχνα.

Βέβαια αυτό πάει στα κομμάτια, γιατί οκ δεν αλλάζεις ρυθμίσεις κάθε μέρα, μια φορά θα σου βγει η ψυχή. Τα μικρά μικρά που είπα στην αρχή όμως έχουν αισθητό αντίκτυπο στην καθημερινότητά μου.

 

edit να αναφέρω ότι τα περισσότερα προβλήματα τα προσπέρασα με registry hacks και αγοράζοντας το Start11. Δηλαδή και άλλος χαμένος χρόνος από την δουλειά μου (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, μου κοστίζει κάθε λεπτό)

Επεξ/σία από nitro912gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2023 στις 11:38 ΠΜ, gSugar είπε

Αν μπορουμε να πουμε οτι συμβαινει και το ιδιο και στον Καναδα οπου εμενα για ενα διαστημα τοτε δεν μου φαινεται καθολου παραξενο. 
Ολοι οι φοιτητες ειχαν Mac και iPhone σχεδον ολοι. Θυμαμαι μια μερα που πηγα στην Ιατρικη με τον αδερφο μου στο McGill univ ειχε μονο μια κοπελα ενα Dell laptop μεσα στην βιβλιοθηκη.   (30 -40 ατομα) . Φανταζομαι ιδια κατασταση θα ειναι και στις ΗΠΑ. 
Τωρα πιθανολογω οτι αυτο το Dell laptop ετρεχε Windows και οχι καποιο linux.

McGill φιλε... Σπούδαζε ο πατέρας μου το 60s εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο ποσοστό εφαρμογών πλέον είναι browser based, καθαρά ssas, οπότε αυτό απαγκίστρωσε μεγάλο μέρος χρηστών από τα windows.

Το office 365 παίζει και σε mac οπότε δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει windows μηχανάκι για αυτό.

Και μην ξεχνάμε, εδώ στις ΗΠΑ πάααααρα πολλοί έχουν iphones ipads κλπ και τα φράγκα να τα στηρίξουν, οπότε προτιμούν να πάνε σε PC της ίδιας εταιρίας κι ας πληρώνουν 2 χιλιάρικα την βάση οθόνης.

Βέβαια παραμένει αξεπέραστη στα αυστηρά επαγγελματικά on premise δίκτυα - domains, αν και πλέον όλα είναι στο azure , και πολλές εταιρίες απλά σηκώνουν vm's και μπορείς να δουλέψεις όπου θες.

Ακόμα και οι λύσεις λιανικής - POS κλπ. είναι ssas και κυρίως σε ipads που έχω δει, από κομμωτήρια μέχρι εστιατόρια κλπ. Πιο μουράτα με bluetooth dongles για card readers - οθόνες για ηλεκτρονική υπογραφή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Και να πω εδω ότι και Linux να έχεις μέσα στον υπολογιστή, πρέπει να τους δείξεις γραπτή άδεια, δεν αρκεί να υποστηρίξεις πως είναι δωρεάν και τζάμπα.

Ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα για το φορολογικό του ζητήματος. Τι άδεια πρέπει να δείξεις; Π.χ ας πούμε ότι έχεις αγοράσει PC με FreeBSD (ή χωρίς OS) και βάλεις Ubuntu. Δε σου παρέχει κάποια άδεια. Και άντε, πες το Ubuntu είναι από κάποια εταιρεία, μπορεί να βγάλεις άκρη. Αν έχεις Fedora που είναι καθαρά community based; Ακόμα χειρότερα, αν έχεις Arch; Gentoo; LFS;;;;!!!! Δε μιλάω για το να χρησιμοποιείς προγράμματα, fonts και codecs που θέλουν άδεια. Πες ότι είσαι καθαρά στα FOSS πράγματα. Τι άδεια μπορούν να σου ζητήσουν εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα για το φορολογικό του ζητήματος. Τι άδεια πρέπει να δείξεις; Π.χ ας πούμε ότι έχεις αγοράσει PC με FreeBSD (ή χωρίς OS) και βάλεις Ubuntu. Δε σου παρέχει κάποια άδεια. Και άντε, πες το Ubuntu είναι από κάποια εταιρεία, μπορεί να βγάλεις άκρη. Αν έχεις Fedora που είναι καθαρά community based; Ακόμα χειρότερα, αν έχεις Arch; Gentoo; LFS;;;;!!!! Δε μιλάω για το να χρησιμοποιείς προγράμματα, fonts και codecs που θέλουν άδεια. Πες ότι είσαι καθαρά στα FOSS πράγματα. Τι άδεια μπορούν να σου ζητήσουν εκεί;

Εδώ είναι και το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν μετά από τόσα χρόνια που είχα ψάξει τι γίνεται, άλλαξε κάτι και λύθηκε το πρόβλημα. 

Κάπου έχω καταχωνιασμενη μια εγκύκλιο από την υπηρεσία ειδικών ελέγχων του ΥΠΟΙΚ που όριζε κάτι διαδικασίες για το θέμα. 

Είχα ακούσει πριν αρκετά χρόνια την εμπειρία επιχειρηματία που είχε linux τότε σε ένα μηχάνημα και όταν τον επισκέφτηκαν συνεργεία της ΥπΕΕ για έλεγχο λογισμικών, στραβωσαν όταν βρήκαν Linux στο μηχάνημα και είπαν στον ιδιοκτήτη ότι κανονικά έπρεπε και για το Linux να είχε γραπτή άδεια. Δεν του έβαλαν πρόστιμο. 

Είχα διαβάσει την αποψη πως πρέπει να εκτυπώσεις κάτι μέσα από το λειτουργικό και να το έχεις σε εγχαρτη μορφή, τώρα..... πιάσε το αυγό και κουρευτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εδώ είναι και το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν μετά από τόσα χρόνια που είχα ψάξει τι γίνεται, άλλαξε κάτι και λύθηκε το πρόβλημα. 

Κάπου έχω καταχωνιασμενη μια εγκύκλιο από την υπηρεσία ειδικών ελέγχων του ΥΠΟΙΚ που όριζε κάτι διαδικασίες για το θέμα. 

Είχα ακούσει πριν αρκετά χρόνια την εμπειρία επιχειρηματία που είχε linux τότε σε ένα μηχάνημα και όταν τον επισκέφτηκαν συνεργεία της ΥπΕΕ για έλεγχο λογισμικών, στραβωσαν όταν βρήκαν Linux στο μηχάνημα και είπαν στον ιδιοκτήτη ότι κανονικά έπρεπε και για το Linux να είχε γραπτή άδεια. Δεν του έβαλαν πρόστιμο. 

Είχα διαβάσει την αποψη πως πρέπει να εκτυπώσεις κάτι μέσα από το λειτουργικό και να το έχεις σε εγχαρτη μορφή, τώρα..... πιάσε το αυγό και κουρευτο.

Ό,τι να 'ναι. Έτσι όπως το ακούω, πιο πιθανό μου ακούγεται, τα "τζιμάνια" που έκαναν τον έλεγχο να μην ήξεραν πώς δουλεύει το GPLv2 (παλιό, καλό, Ελληνικό Δημόσιο). Γιατί μου φαίνεται εντελώς παράλογο (έως ηλίθιο) να πρέπει να ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ την GPL άδεια για FOSS λογισμικό που βρίσκεται μέσα στο source code του kernel. Υπάρχει μέσα, τι σκατά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...