Προς το περιεχόμενο

Spotlight Indexing: On or Off?


PadPoet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/ες,

Προσπαθώ να tweakάρω όσο μπορώ τον iMac μου ώστε να μην είναι πιασμένη πολύ μνήμη στο startup και γενικώς να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Στο θέμα μας με το spotlight search/indexing: Γενικώς δεν ψάχνω για αρχεία στον iMac. Λίγο πολύ ξέρω που είναι όλα. Θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα apps αν το απενεργοποιούσα από το system preferences; Είμαι σε Mojave λειτουργικό με SSD (Blade) στον iMac. Από τα 32gb ram με το που μπαίνει στο λειτουργικό είναι ελεύθερα κάτι λιγότερα από 27gb (26.5gb). Τα μόνο login items είναι το smcFanControl για τον ανεμιστήρα και το CleanMyMacX, τίποτε άλλο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εγγενώς το spotlight δεν επιβαρύνει το σύστημα και ιδιαίτερα όταν κάνει indexing μόνο στον Macintosh HD. Αν όμως κάνει indexing και σε εξωτερικούς δίσκου με πολλά αρχεία, ενδέχεται να καταγραφούν κάποιες ίσως άνευ σημασίας καθυστερήσεις. Θα σου έλεγα να μην το απενεργοποιήσεις αφού οι  λειτουργίες του μπορεί να φανούν χρ΄σιμες.

Όσο αφορά στο fancontrol, δυστυχώς δεν αφήνει τους ανεμιστήρες να λειτουργήσουν όπως έχουν σχεδιαστεί. Κατά την γνώμη μου είναι περιττό, αφού αντιμετωπίζει το σύμπτωμα και όχι το αίτιο, κάτι που ενίοτε μπορεί να αποδειχθεί επιζήμιο. Ας λάβουμε υπ' όψη μας ότι το Mac διαθέτει δικλείδες ασφαλείας που το κλείνουν όταν η θερμοκρασία  του υπερβεί μια προκαθορισμένη τιμή. 

Το cleanmymac είναι περιττό αφού το macOS διαθέτει τις ρουτίνες Safe Mode και Reinstall macOS, όπου ένα περιοδικό τρέξιμο τους το διατηρεί σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, epinki είπε

Εγγενώς το spotlight δεν επιβαρύνει το σύστημα και ιδιαίτερα όταν κάνει indexing μόνο στον Macintosh HD. Αν όμως κάνει indexing και σε εξωτερικούς δίσκου με πολλά αρχεία, ενδέχεται να καταγραφούν κάποιες ίσως άνευ σημασίας καθυστερήσεις. Θα σου έλεγα να μην το απενεργοποιήσεις αφού οι  λειτουργίες του μπορεί να φανούν χρ΄σιμες.

Τρώει μνήμη, το βλέπω στο activity monitor. Σπάνια ψάχνω αρχεία στον iMac, ξέρω λίγο πολύ που είναι τα πάντα. Γενικώς το boot drive το κρατάω όσο πιο άδειο γίνεται. Τώρα αν κάνει break κάποια λειτουργία των app, ναι εκεί θα το αφήσω.

7 ώρες πριν, epinki είπε

Όσο αφορά στο fancontrol, δυστυχώς δεν αφήνει τους ανεμιστήρες να λειτουργήσουν όπως έχουν σχεδιαστεί. Κατά την γνώμη μου είναι περιττό, αφού αντιμετωπίζει το σύμπτωμα και όχι το αίτιο, κάτι που ενίοτε μπορεί να αποδειχθεί επιζήμιο. Ας λάβουμε υπ' όψη μας ότι το Mac διαθέτει δικλείδες ασφαλείας που το κλείνουν όταν η θερμοκρασία  του υπερβεί μια προκαθορισμένη τιμή. 

Το έχω από το 2016-17 το fancontrol. Ίσα-ίσα, το έχω ψάξει πολύ πριν το ρυθμίσω έτσι όπως το έχω. Μέχρι στιγμής ακόμα και τα καλοκαίρια δεν έχω θέμα.

7 ώρες πριν, epinki είπε

Το cleanmymac είναι περιττό αφού το macOS διαθέτει τις ρουτίνες Safe Mode και Reinstall macOS, όπου ένα περιοδικό τρέξιμο τους το διατηρεί σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

Το λειτουργικό έτσι όπως το έχω στήσει θα ήθελε κάποιος εβδομάδες να το φέρει όπως το έχω φέρει εγώ. Το Reinstall macOS ξαναπερνάει όλο το λειτουργικό; Και μετά πρέπει να ξαναπεράσεις και να σετάρεις πάλι τα πάντα; Με την καμία δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία. Το CleanMyMac προσωπικά με έχει βοηθήσει σε πολλά. Κυρίως όμως στο ότι πέρα από το να καθαρίζει τα βασικά, κάνει uninstall υπολείμματα από προγράμματα που δεν υπάρχουν πλέον, flush dns, τρέχει κάποια maintenance scripts και άλλα διάφορα. Σίγουρα όλα αυτά γίνονται από το terminal και για μερικά έχω executable αρχεία αλλά βολεύει πολύ με ένα κλικ να τα κάνεις όλα. Για τα βαριά έχω OmniDiskSweeper και κάποια άλλα.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως. Εσύ τι Mac έχεις στημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, PadPoet είπε

Τρώει μνήμη, το βλέπω στο activity monitor. Σπάνια ψάχνω αρχεία στον iMac, ξέρω λίγο πολύ που είναι τα πάντα. Γενικώς το boot drive το κρατάω όσο πιο άδειο γίνεται. Τώρα αν κάνει break κάποια λειτουργία των app, ναι εκεί θα το αφήσω.

Και στα δυο μηχανήματα μου (2020 M1, Ventura), το Spotlight έχει περίπου αυτή την κατανάλωση μνήμης. Όχι, δεν κάνει break σε κάποια λειτουργία των app.

image.jpeg.ee7b4bf2ae269c831ba6a370b02d82b8.jpeg

10 ώρες πριν, PadPoet είπε

Το έχω από το 2016-17 το fancontrol. Ίσα-ίσα, το έχω ψάξει πολύ πριν το ρυθμίσω έτσι όπως το έχω. Μέχρι στιγμής ακόμα και τα καλοκαίρια δεν έχω θέμα.

Κατά βάση οι ανεμιστήρες δεν χρειάζονται κάποια εξωγενή ρύθμιση. Το macOS μεριμνά ώστε οι στροφές τους να αυξομειώνονται αυτόματα σε συνάρτηση με την θερμοκρασία που καταγράφουν οι σχετικοί σένσορες στα επιμέρους στοιχεία hardware.

image.jpeg.b6dfe54c0110c056fed74329c9508635.jpeg

Κοντολογίς, αν τυχόν οι ανεμιστήρες ανεβάσουν υπερβολικές στροφές τότε αναζητούμε το αίτιο που θα μπορούσε να είναι για παράδειγμα  μια αλλοιωμένη εφαρμογή, ή ανεπαρκής ελεύθερος χώρος ή σφάλμα στον δίσκο.

10 ώρες πριν, PadPoet είπε

Το λειτουργικό έτσι όπως το έχω στήσει θα ήθελε κάποιος εβδομάδες να το φέρει όπως το έχω φέρει εγώ. Το Reinstall macOS ξαναπερνάει όλο το λειτουργικό; Και μετά πρέπει να ξαναπεράσεις και να σετάρεις πάλι τα πάντα; Με την καμία δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία. Το CleanMyMac προσωπικά με έχει βοηθήσει σε πολλά. Κυρίως όμως στο ότι πέρα από το να καθαρίζει τα βασικά, κάνει uninstall υπολείμματα από προγράμματα που δεν υπάρχουν πλέον, flush dns, τρέχει κάποια maintenance scripts και άλλα διάφορα. Σίγουρα όλα αυτά γίνονται από το terminal και για μερικά έχω executable αρχεία αλλά βολεύει πολύ με ένα κλικ να τα κάνεις όλα. Για τα βαριά έχω OmniDiskSweeper και κάποια άλλα.
 

Το Reinstall macOS αποκαθιστά μόνο αλλοιωμένα στοιχεία του macOS, ή όπως έχει επικρατήσει να προσδιορίζεται περνάει μια φρέσκια κόπια την τρέχουσας εγκατάστασης πάνω από την υφιστάμενη. Δεν θίγει τις προσωπικές ρυθμίσεις, τα αρχεία σου ή κάτι άλλο. Εφαρμογές τρίτων (ή τυχόν θέματα που προκαλούν στο σύστημα) και τα αρχεία τους παρακάμπτονται, αγνοούνται.

Όσο αφορά στο Safe Mode, πρόκειται για μα ασφαλή και αποτελεσματική ρουτίνα καθαρισμού και συντήρησης του συστήματος.

Όπως δε προείπα η περιοδική χρήση των ανωτέρω διατηρεί το σύστημα σε άριστη λειτουργική κατάσταση, θέτει στο περιθώριο τα διάφορα cleaning utilities, που ενίοτε μπορεί να αποδειχθούν επιζήμια.

Επισημαίνω ότι καμία από τις ρουτίνες δεν απομακρύνει υπολείμματα εφαρμογών τρίτων που παρέμειναν στο σύστημα μετά το uninstall τους.

Πληροφοριακά, δυο είναι οι τρόποι uninstall για εφαρμογές που κατέβηκαν εκτός του App Store·

1. Όταν εγκαθίστανται με drag and drop, σύρουμε το εικονίδιο τους στον κάδο.

2. Όταν εγκαθίστανται μέσω  installer, απεγκαθίστανται σύμφωνα με τις οδηγίες του developer ή μέσω του δικού τους uninstaller.

Ιδιαίτερα στη δεύτερη περίπτωση, αν σύρουμε το εικονίδιο τους στον κάδο, απεγκαθίσταται μόνο το σώμα της εφαρμογής και όχι τα υποστηρικτικά της στοιχεία. Εδώ μπορεί να βοηθήσει στον εντοπισμό και στην απομάκρυνση τους το πολύ καλό Find Any File, ή reinstall της εφαρμογής και και στη συνέχεια το σωστό uninstall.

Ελπίζω να φάνηκα σε κάποιο βαθμό χρήσιμος. 🙂

Επεξ/σία από epinki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο tweak που μπορείς να κάνεις φίλε μου είναι να απενεργοποιήσεις το swap file caching αν έχεις πεισσότερο απο 16gb ram

Για να καταφέρεις να το απενεργοποιήσεις πρέπει προσωρινά να να κλείσεις το SIP

Ξήλωσε το cleanmymac χθες, και αν θέλεις τέτοιου είδους πρόγραμμα κοιτά το Onyx 

https://www.titanium-software.fr/en/onyx.html

Στο macOS μια φορά το μήνα boot σε safe mode και reboot στο καπάκι είναι το καλύτερο maintenance

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Cacciatore είπε

Το καλύτερο tweak που μπορείς να κάνεις φίλε μου είναι να απενεργοποιήσεις το swap file caching αν έχεις πεισσότερο απο 16gb ram

Για να καταφέρεις να το απενεργοποιήσεις πρέπει προσωρινά να να κλείσεις το SIP

Ξήλωσε το cleanmymac χθες, και αν θέλεις τέτοιου είδους πρόγραμμα κοιτά το Onyx 

https://www.titanium-software.fr/en/onyx.html

Στο macOS μια φορά το μήνα boot σε safe mode και reboot στο καπάκι είναι το καλύτερο maintenance

 

 

προς τι αυτη η αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PadPoet είπε

Έχω μείνει Mojave γιατί είναι το τελευταίο που υποστηρίζει X86 εφαρμογές

Τι εννοείς ? 32bit συμβατότητα ? Γιατί x86  είναι αρχιτεκτονική επεξεργαστών και μια χαρά τρέχει το big sure σε x86 (64bit) επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Τι εννοείς ? 32bit συμβατότητα ? Γιατί x86  είναι αρχιτεκτονική επεξεργαστών και μια χαρά τρέχει το big sure σε x86 (64bit) επεξεργαστές.

Ναι sorry, αυτό εννοούσα. 32bit εφαρμογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...