Προς το περιεχόμενο

προβλημα με google sheets και =IMPORTRANGE


nikos_greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα σας, εχω δυο αρχεια στο google sheets  και θελω να παρω ενα νουμερο απο το ενα sheet και να πηγαίνει στο αλλο..εχω δει 2-3 βιντεο και ολοι λενε το ιδιο πραγμα αλλα οταν το κανω εγω οπως λενε μου λεει error και λεει σφαλμα ανάλυσης τυπου...μπορειτε να με βοηθήσετε σας παρακαλω που εχω κανει το λαθος γιατι προσπαθω 2-3 μερες και δε μπορω να βρω ακρη ...( paralaves λεγετε το αρχειο απο το οποιο θελω να παρω την πληροφορια απο το τετραγωνο Α2:A1000..στην φωτο δεν εχω γραψει το 1000 αλλα το εχω δοκιμασει και παλι κανει τα ιδια 

SHEETS.png

Επεξ/σία από nikos_greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, micos000 είπε

Θέλει Ελληνικό ερωτηματικό ανάμεσα και δεν είναι απαραίτητο το edit#gid=0. Μέχρι την / του φτάνει.

Πάλι τα ίδια κάνει 🤯😔

496BB9BA-0851-4E4C-B1C0-C8887827844D.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, micos000 είπε

Τώρα γιατί έβγαλες τα εισαγωγικά από το url ενώ πριν τα είχες;

 τα εβαλα μου εφτιαξε προς στιγμη με ρωτησε για να γινει πατησα αποδοχη και μετα μου εβγαλε #REF! και λεει δεν ειναι δυνατη η ευρεση του ευρους η του φύλλου για το ευρος που εισήχθει..εχω βαλει σωστα και το ονομα και το λινκ και το Α2:Α1000...τι γινεται?? τουλάχιστον εφυγα απο το ερρορ

1 ώρα πριν, nikos_greece είπε

 τα εβαλα μου εφτιαξε προς στιγμη με ρωτησε για να γινει πατησα αποδοχη και μετα μου εβγαλε #REF! και λεει δεν ειναι δυνατη η ευρεση του ευρους η του φύλλου για το ευρος που εισήχθει..εχω βαλει σωστα και το ονομα και το λινκ και το Α2:Α1000...τι γινεται?? τουλάχιστον εφυγα απο το ερρορ

βρηκα το προβλημα...δεν ειχα δωσει το ιδιο ονομα στο φύλλο ..τυχαια το ειδα σε ενα βιντεο που το διευκρίνιζε ...  μια αλλη ερωτηση που εχω ειναι γίνεται η πρηλοφορια που παιρνει που ειναι νουμερο πχ 2 να το αφαιρει απο το ηδη υπάρχων νουμερο πχ 5 και να μου βγαζει 3 ??? και που πρεπει να βαλω το =sum και πως να το γραψω ...?? 

Επεξ/σία από nikos_greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εννοείς in-place, δηλαδή στο ίδιο κελί που έχει νούμερο να κάνει την αφαίρεση, όχι, δεν γίνεται χωρίς να μπλέξεις με μακροεντολές. Σε άλλο κελί γίνεται, απλά κάνε το importrange σε μια στήλη και σε άλλη στήλη κάνε την αφαίρεση από που θέλεις, π.χ. αν έχεις στα κελιά Α1-Α1000 κάποια νούμερα και κάνεις importrange στην στήλη B1-B1000, στο C1 βάλε =B1-A1 (ή το αντίστροφο) και όταν πατήσεις ENTER θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνει αυτόματη συμπλήρωση μέχρι τέλος και αν πατήσεις το check θα σου κάνει την αφαίρεση σε όλα τα κελιά.

spacer.png

Το κακό είναι ότι ενώ θα μπορούσες να κάνεις την πράξη μαζί με το import για κάποιον λόγο όταν το δοκιμάζω μου σταματάει την εισαγωγή στο 1ο κελί, δηλαδή αν βάλω =A1-(IMPORTRANGE(.....)) βάζει μόνο στο πρώτο κελί το νούμερο και δεν προχωράει στα παρακάτω.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 8:47 ΜΜ, micos000 είπε

Αν εννοείς in-place, δηλαδή στο ίδιο κελί που έχει νούμερο να κάνει την αφαίρεση, όχι, δεν γίνεται χωρίς να μπλέξεις με μακροεντολές. Σε άλλο κελί γίνεται, απλά κάνε το importrange σε μια στήλη και σε άλλη στήλη κάνε την αφαίρεση από που θέλεις, π.χ. αν έχεις στα κελιά Α1-Α1000 κάποια νούμερα και κάνεις importrange στην στήλη B1-B1000, στο C1 βάλε =B1-A1 (ή το αντίστροφο) και όταν πατήσεις ENTER θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνει αυτόματη συμπλήρωση μέχρι τέλος και αν πατήσεις το check θα σου κάνει την αφαίρεση σε όλα τα κελιά.

spacer.png

Το κακό είναι ότι ενώ θα μπορούσες να κάνεις την πράξη μαζί με το import για κάποιον λόγο όταν το δοκιμάζω μου σταματάει την εισαγωγή στο 1ο κελί, δηλαδή αν βάλω =A1-(IMPORTRANGE(.....)) βάζει μόνο στο πρώτο κελί το νούμερο και δεν προχωράει στα παρακάτω.

μια ερωτηση που παιζει να λεω το ιδιο αλλα δεν ειμαι σίγουρος..εχω μια στήλη που ειναι η αποθηκη μια τα πουλημενα  και μια τα καινουργια...εχω βαλει σε ενα αλλο κελι να γινεται προσθεση αγορασμενα + αποθηκη και σε αλλο απο το αποτελεσμα-πουλημενα...το θεμα ειναι οτι για οποιο κωδικο και να βαλω οτι αγορασα η πουλησα κατι μπαινει μονο στο πρωτο..στα υπολοιπα τιποτα ενω το εχω παει μεχρι τερμα κατω σε ολη τη στήλη...το ιδιο λεμε??? πως φτιαχνει αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, nikos_greece said:

μια ερωτηση που παιζει να λεω το ιδιο αλλα δεν ειμαι σίγουρος..εχω μια στήλη που ειναι η αποθηκη μια τα πουλημενα  και μια τα καινουργια...εχω βαλει σε ενα αλλο κελι να γινεται προσθεση αγορασμενα + αποθηκη και σε αλλο απο το αποτελεσμα-πουλημενα...το θεμα ειναι οτι για οποιο κωδικο και να βαλω οτι αγορασα η πουλησα κατι μπαινει μονο στο πρωτο..στα υπολοιπα τιποτα ενω το εχω παει μεχρι τερμα κατω σε ολη τη στήλη...το ιδιο λεμε??? πως φτιαχνει αυτο? 

Δεν έχει σχέση το θέμα σου με την importrange.

Πως είναι οι τύποι στα κελιά που κάνεις τις πράξεις; Δες ένα δείγμα που έκανα παρακάτω...

STORE.xlsx

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/3/2023 στις 10:33 ΜΜ, micos000 είπε

Δεν έχει σχέση το θέμα σου με την importrange.

Πως είναι οι τύποι στα κελιά που κάνεις τις πράξεις; Δες ένα δείγμα που έκανα παρακάτω...

STORE.xlsx 8.7 kB · 0 downloads

ευχαριστω πολυ τα εφτιαξα τελικα...μια ακομα τελευταία ερωτηση σε παρακαλω..γινεται με καποιο τροπο να στειλω το αρχειο που εχω φτιαξει στο google sheets αλλα χωρισ να μοιραζομαστε με τον αλλων τα δεδομένα που βαζει ο καθενας...μονο τον πινακα και τις ρυθμησεις στην ουσια και ο καθενας να βαζει τα δικα του δεδομένα ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2023 στις 7:08 ΜΜ, nikos_greece είπε

ευχαριστω πολυ τα εφτιαξα τελικα...μια ακομα τελευταία ερωτηση σε παρακαλω..γινεται με καποιο τροπο να στειλω το αρχειο που εχω φτιαξει στο google sheets αλλα χωρισ να μοιραζομαστε με τον αλλων τα δεδομένα που βαζει ο καθενας...μονο τον πινακα και τις ρυθμησεις στην ουσια και ο καθενας να βαζει τα δικα του δεδομένα ?? 

Θα πάρεις το url, εκεί που γράφει "/edit?...." , απλά θα το αλλάξεις σε "/copy".

Αν δεν θες να σε ρωτάνε για permissions για να γίνει copy τότε βάλε ότι είναι editor/viewer οποίος έχει πρόσβαση στο url. Στην ουσία με αυτόν τον τρόπο κάνουν αντιγράφο του αρχείου στο Google account τους το οποίο είναι ανεξάρτητο από το δικό σου.  

Μπορείς να κάνεις ένα copy sheet από την πλευρά σου για να μην κάνεις share το αρχείο το οποίο χρησιμοποιείς. 

Με τον παραπάνω τρόπο μοιράζεσαι και τα scripts που ίσως εμπεριέχουν. Απλά προσοχή πιθανά triggers είναι user based οπότε δεν θα λειτουργούν στον άλλον οπότε θα πρέπει να τα σεταρει ξανά. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...