Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής για android


Κελεπούρι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά τι κάνετε , έχω το VLC για τη μουσική αλλά εδώ και κάποιο διάστημα glitchάρει αρκετά στα κομμάτια τύπου αρχείου Flac ..

Το έψαξα και είναι γενικό το κακό μετά από κάποιο update απ ότι διάβασα ..Τεσπα προσπαθώ να βρώ ένα αντίστοιχο πρόγραμμα αλλά σαν το VLC δεν έχει ..

Σε κάποιες playlist που έχω αριθμημένες ας πούμε με δικιά μου σειρά τα κομμάτια οι Players τα βάζουν όπως να ναι  ή όταν βάζεις αναπαραγωγή ένα άλμπουμ δεν έχει τη σειρά που θα έπρεπε ..

Υπάρχει κάτι σαν το VLC ή έστω να του μοιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για πρόγραμμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί flac σε κινητό. Όσο τέλεια ηχεία ή ακουστικά να έχει δεν πιστεύω ότι μπορείς να κερδίσεις κάτι παραπάνω από ένα καλό mp3 στα 320.

Τώρα για την σειρά αναπαραγωγής, δεν ξέρω ποια προγράμματα δοκίμασες, αλλά δες μήπως έχουν κάποια ρύθμιση με ποιον τρόπο ορίζουν την σειρά. Νομίζω ότι τα περισσότερα παίρνουν το όνομα του αρχείου, οπότε αν τα κομμάτια είναι της μορφής

01. Track 01
02. Track 02
03. Track 03
...

τότε πιστεύω ότι θα τα παίξουν με την σειρά. Αν τώρα το track number είναι μόνο δηλωμένο στο tag του κομματιού τότε πρέπει να βρεις ένα πρόγραμμα που να διαβάζει τα tags ή να κάτσεις με ένα tag editor (προσωπική προτίμηση το TagScanner) να μετονομάσεις μαζικά όλα τα κομμάτια σου βάσει των tag τους ή να κάνεις playsist από τα κομμάτια και να τις αποθηκεύεις μαζί με τα άμπουμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω πολύ έντονη την διαφορά ειδικά σε κομμάτια που τα έχω κατεβάσει από youtube και είναι δεν είναι 320 σε σύγκριση με flac  αλλά και σε σύγκριση με καλής ποιότητας 320 mp3 πάλι διακρίνω έντονα την ποιότητα ..Όπως και διαφορά μεταξύ ίδιων κομματιών flac ανάλογα με την ποιότητα τους

Τώρα μου έχουν πει πολλοί άνθρωποι ότι δεν έχουν δει καμία διαφορά και το σέβομαι απόλυτα αλλά και εγώ πραγματικά την νιώθω .. Και ακούω κάθε μέρα μουσική και πολλές φορές σε αρκετά υψηλή ένταση με ψείρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Κελεπούρι είπε

Εγώ βρίσκω πολύ έντονη την διαφορά ειδικά σε κομμάτια που τα έχω κατεβάσει από youtube και είναι δεν είναι 320 σε σύγκριση με flac  αλλά και σε σύγκριση με καλής ποιότητας 320 mp3 πάλι διακρίνω έντονα την ποιότητα ..Όπως και διαφορά μεταξύ ίδιων κομματιών flac ανάλογα με την ποιότητα τους

Τώρα μου έχουν πει πολλοί άνθρωποι ότι δεν έχουν δει καμία διαφορά και το σέβομαι απόλυτα αλλά και εγώ πραγματικά την νιώθω .. Και ακούω κάθε μέρα μουσική και πολλές φορές σε αρκετά υψηλή ένταση με ψείρες

Placebo effect έχεις πάθει.Με όλο το συμπάθειο.

Κι εγώ παλιά κατέβαζα flac τραγούδια αλλά σταμάτησα.Καμία διαφορά απολύτως.

Που να δεις σε διπλανό forum που ασχολούνται αποκλειστικά με AV.Αγοράζουν κάτι καλώδια εκατοντάδων ευρώ και λένε οτι η διαφορά είναι μεγάλη απότι σε απλά καλώδια.Άμα χώνεις χρήμα πρέπει κάπως να δικιολογήσεις τον εαυτό σου οτι έκανες και τη σωστή επιλογή.Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας.

Μπορείς να δοκιμάσεις και το foobar2000 για πρόγραμμα αναπαραγωγής.

Επεξ/σία από tarantules
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 10:32 ΜΜ, Κελεπούρι είπε

Εγώ βρίσκω πολύ έντονη την διαφορά ειδικά σε κομμάτια που τα έχω κατεβάσει από youtube και είναι δεν είναι 320 σε σύγκριση με flac  αλλά και σε σύγκριση με καλής ποιότητας 320 mp3 πάλι διακρίνω έντονα την ποιότητα

Βασικά τα mp3 που κατεβάζουμε από το youtube είναι μούφα καθώς το yt δεν χρησιμοποιεί αυτόν το codec αλλά τα βίντεο έχουν ήχο aac και όλα τα προγράμματα κάνουν re-encode σε mp3 και το bitrate είναι καθαρά πλασματικό, οπότε πάντα υπάρχουν απώλειες. Τα καλής ποιότητας mp3, πάλι δεν μπορείς να ξέρεις από που έχουν γίνει rip. Αν έγιναν από το yt τότε είναι μούφα και αυτά. Αν έκανες το rip μόνος σου το ίδιο κομμάτι από cd σε mp3 320 και σε flac και καταλαβαίνεις διαφορά με τις ψείρες, σε επίπεδο που να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά μεγέθους, τότε οφείλω να πω ότι είσαι ιδιαίτερη περίπτωση και σου βγάζω το καπέλο (σοβαρά μιλάω).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά μπήκα σε κάτι σάιτ που προσπαθείς να βρείς την καλύτερη ποιότητα ενός κομματιού έχει wav/320/128 και δεν πέτυχα ούτε ένα..Μετά έβαλα στο windows media player δύο ίδια κομμάτια ένα mp3 και ένα flac τσεκάρω τυχαία αναπαραγωγή πάταγα κλικ κλικ κλικ με κλειστά μάτια και προσπαθούσα να μαντέψω ποιο είναι το flac τζίφος και εκεί ..

ΑΛΛΑ όντως σε μερικά κομμάτια παιδιά υπήρχε τεράστια διαφορά σας το ορκίζομαι πάντα έβρισκα το flac και ίσως να φταίει το ότι ήταν και κακής ποιότητας mp3 δεν ξέρω αλήθεια τι να πω..

Πάντως απ την γνωστή πηγή έχω από καιρό κατεβάσει όλη τη συλλογή μου σχεδόν σε flac και μου αρέσει που είναι έτσι με εικόνες τα τραγούδια είναι καλής ποιότητας και έχω και τις φωτογραφίες από τα άλμπουμς σε καλή ανάλυση ! Νταξ 70 με 80 giga είναι γιατί κυρίως έχω φτιάξει πολλές playlists με μεμονωμένα αγαπημένα κομμάτια και έτσι τα έχω στο pc στο κινητό και σε δύο φλασάκια για να μην τα χάσω ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Κελεπούρι είπε

ΑΛΛΑ όντως σε μερικά κομμάτια παιδιά υπήρχε τεράστια διαφορά σας το ορκίζομαι πάντα έβρισκα το flac και ίσως να φταίει το ότι ήταν και κακής ποιότητας mp3

Ή αυτό ή ήταν μετατροπές από άλλο φορμά. Έχω φίλο που κάθεται και μετατρέπει όλα τα mp3 που κατεβάζει σε 320kbps και όσο και να προσπάθησα να του εξηγήσω ότι όχι μόνο δεν κερδίζει τίποτα αλλά χάνει χώρο στον δίσκο, αυτός δεν καταλαβαίνει και πιστεύει ότι τα 320 που κάνει από τα τα 128 που κατεβάζει είναι καλύτερα (placebo effect).

Ψάχνοντας λίγο για τις διαφορές έπεσα σε ένα post στο Youtube που αναφέρθηκε στον ogg opus codec και ψάχνοντας περαιτέρω βλέπω ότι πρέπει να είναι από τους καλύτερους lossy codecs. Στα κινητά νομίζω το υποστηρίζει το vlc και ένα opus player (ίσως και άλλα, δεν ξέρω).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά βρήκα σε καλή ποιότητα MP3  κάποια από τα κομμάτια που είχα εντοπίσει μεγάλη διαφορά και ναι δεν υπάρχει καμία διαφορά δεν μπορούσα με τίποτα να βρω ποιο είναι το flac ..Το συμπέρασμα είναι αυτό που λέει ο micos000 ότι αυτά που κατεβάζουμε από youtube  είναι ότι χειρότερο (από εκεί ήταν) ..

Τώρα για το ogg opus codec έψαξα λίγο αλλά με έριξες στα πολύ βαθιά κάποια μέρα που θα βρω χρόνο θα το ψάξω ..

Ευχαριστώ πολύ παιδιά νταξ δεν το μετάνιωσα για τα flac (ακόμα) θα φτιάξω από νορμάλ πηγές τα 320 mp3 τουλάχιστον αυτά που ακούω καθημερινά για το vlc μέχρι να φτιαχτεί το bug και όσο ζω μαθαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω δουλευω το Musicolet ειναι τζαμπα δεν εχει διαφημισεις παιζει flac

Το κατέβασα να το δοκιμάσω έτσι από περιέργεια και φαίνεται καλό.Μήπως ξέρεις πως συγχρονίζονται οι στίχοι; Πατάω τo κουμπί sync , του δίνω και το χρονικό σημείο του στίχου αλλά δεν κάνει κάτι.Με γυρνάει στην επιλογή simple.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Το κατέβασα να το δοκιμάσω έτσι από περιέργεια και φαίνεται καλό.Μήπως ξέρεις πως συγχρονίζονται οι στίχοι; Πατάω τo κουμπί sync , του δίνω και το χρονικό σημείο του στίχου αλλά δεν κάνει κάτι.Με γυρνάει στην επιλογή simple.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με στοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jetAudio χρησιμοποιώ σε iphone και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν ήταν δωρεάν αλλά η τιμή αγοράς ήταν πραγματικά χαμηλή.

Κοίταξε το, υπάρχει και σε android.

Όσο για την ποιότητα ήχου, στον υπολογιστή έχω την πλειοψηφία της μουσικής σε flac και πολλά DSD. Φυσικά συνοδεύονται από αντίστοιχο αποκωδικοποιητή και ηχεία/ακουστικά.

Όμως στο κινητό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να καταλαμβάνεις τόσο χώρο με flac που δεν σου προσφέρουν αυτό που μπορούν. Εκτός κι αν χρησιμοποιείς εξωτερικό dac και καλά ακουστικά.

Η καλύτερη λύση για μένα είναι η κωδικοποίηση των flac/dsd σε aac (Advanced Audio Codec) σε m4a container.

Παραθέτω ένα απόσπασμα από το sage audio σχετικά με aac vs mp3:

"AAC lossy files are said to be able to provide more of the original information of a recording than an MP3 of the identical bit-rate and file size.  AAC files have a more effective algorithm for determining what listeners will and won’t hear."

Τέλος, δεν ξέρω σε ποιο site αναφερόσουν σχετικά με την ποιότητα ήχου και πόσο καλά μπορούμε να την διακρίνουμε. Σίγουρα με καλό εξοπλισμό μπορεί να γίνει αντιληπτή, με απλά ακουστικά όμως είναι κομμάτι δύσκολο...

How Well Can You Hear Audio Quality?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...