Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια ενεργοποιησης mobile hotspot σε laptop


RX5700XTCat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

Εχω ενα λαπτοπ συγκεκριμενα το Lenovo v15 G2 ALC με το οποιο ειμαι συνδεμενος στο διαδικτυο μεσω ethernet. Βεβαια, λογω μπλοκαρισμενων διευθυνσεων αναγκαζομαι να χρησιμοποιω μονιμως VPN για να εχω προσβαση σε οτιδηποτε αλλο περα απο το eclass της σχολης μου. Προσφατα ειδα οτι ειναι εφικτο να ανοιξεις mobile hotspot απο ενα λαπτοπ το οποιο ειναι συνδεμενο ειτε σε καποιο wifi η ethernet, με σκοπο να εχω ιντερνετ και στο τηλεφωνο μου. Το προβλημα εχει ως εξης, εχω δοκιμασει να το ενεργοποιησω απο τα sevices.msc χωρις καποιο αποτελεσμα και φαινεται να μην μπορω καν να το ενεργοποιησω μεσω της καρτελας.image.png.a4290e809489f055dbd44d77f4f450f4.png

Κατα την πλοηγηση μεσα στις ρυθμισεις μου εμφανιζει αυτο: image.png.3660f8320f002f93c2f6671f4a04bc14.png

Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει με το VPN αλλα δεν εχω βρει τροπο μεχρι τωρα.

Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι αποδεκτη!

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις το VPN δεν εχω προσβαση στην πλειοψηφια των ιστοσελιδων, οποτε ειναι η μονη επιλογη. Επομενως οταν δεν εχω συνδεμενο το VPN μπορω να ανοιξω το hotspot οποτε φαινεται να ειναι θεμα των windows. Επισης, δοκιμασα να ανοιξω το hotspot, στην συνεχεια να ενεργοποιησω το vpn και να το κανω να δουλεψει.. Ομως παρολο που σαν hotspot δουλευει κανονικα, οι επιλογες στο παραθυρο που ανοιγει δεν ειναι διαθεσιμες. Φαινεται σαν να μην το αναγνωριζει και απλα κανει πως δεν υπαρχει. Με αποτελεσμα, αν κλεισεις το hotspot η το wifi να πρεπει να βγεις απο το vpn και να ξανακανεις την διαδικασια.

image.png.95174986e76adbfbd5a282b667e3d8a0.png

image.png.1f58b370657a083c59c26d649818ada9.png

Απο πανω το χωρις, και απο κατω το με. Το αστειο ειναι οτι ακομη και στην πρωτη περιπτωση, το τηλεφωνο σε ενημερωνει οτι το δικτυο που ειμαι συνδεμενος δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ, ενω στην δευτερη λειτουργει κανονικα......

3 ώρες πριν, 1ns0mn1a είπε

χωρίς vpn έχεις wi-fi ? hotspot?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...