Προς το περιεχόμενο

Πόσος επεξεργαστής για μια ταινία?


rus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Από τα παραπάνω μια λες ότι έχεις pc monitor και από την άλλη λες για τηλεοράση. Φάσκεις και αντιφάσκεις.

Eχεις μπερδευτει, ισως γιατι  δεν εχει διαβασει ολο το θρεντ. Οταν εχεις ενα htpc το λογικο ειναι να βλεπεις ταινιες σε μια πανοραμικη τηλεοραση, οχι στο pc monitor. Αλλα το θεμα μας, η επικεφαλιδα ειναι "πόσος επεξεργαστης για μια ταινια". Αρα μην επικεντρωνεις στην οθονη. Για να αλλαξω λοιπον επεξστη και να παω στον επαρκη για την αναλυση 3840x1604, θα πρεπει μαζι να αλλαχτει και mobo, ram.

19 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Όχι απλά ειρωνεύεσαι με το "μη το κουράζουμε" στο ποστ που έκανα πιο πάνω, όχι απλά δε σέβεσαι το ενδιαφέρον κάποιων παιδιών εδώ μέσα που μπήκαν στη διαδικασία να σε βοηθήσουν-απαντήσουν και εσύ απαιτείς απλά να απαντηθεί ότι ρωτάς μόνο, δε θες να ακούσεις κιόλας και να μάθεις κάποια πράγματα γιατί όπως φαίνεται δεν γνωρίζεις τις αναλύσεις που υπάρχουν σε οθόνες και δεν είναι κακό αυτό.

Να σε ενημερώσω λοιπόν πως 

Το full hd έχει ανάλυση 1920x1080 pixels και το απλό HD αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για τηλεόραση γιατί μας έχεις μπερδέψει, είναι το HD ready το οποίο έχει την ανάλυση 1366x768 pixels.

Εσυ ειπες πρωτος "να μην το κουραζουμε", εγω ειρωνευτηκα?? Απλα σου απαντησα. Φυσικα και σεβομαι οσους απαντησαν για να βοηθησουν, σεβασου κι εσυ ομως αυτον που ρωταει κατι και να μην του λες αρες-μαρες και με υφος απαξιωτικο.

Τις αναλυσεις τις γνωριζω, δε ρωτησα για αυτες.

19 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Δε ξαναγράφω τπτ παραπάνω.

Δεν επρεπε εξ αρχης να γραψεις σε αυτο το θρεντ.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Eχεις μπερδευτει, ισως γιατι  δεν εχει διαβασει ολο το θρεντ. Οταν εχεις ενα htpc το λογικο ειναι να βλεπεις ταινιες σε μια πανοραμικη τηλεοραση, οχι στο pc monitor. Αλλα το θεμα μας, η επικεφαλιδα ειναι "πόσος επεξεργαστης για μια ταινια". Αρα μην επικεντρωνεις στην οθονη. Για να αλλαξω λοιπον επεξστη και να παω στον επαρκη για την αναλυση 3840x1604, θα πρεπει μαζι να αλλαχτει και mobo, ram.

Εσυ ειπες πρωτος "να μην το κουραζουμε", εγω ειρωνευτηκα?? Απλα σου απαντησα. Φυσικα και σεβομαι οσους απαντησαν για να βοηθησουν, σεβασου κι εσυ ομως αυτον που ρωταει κατι και να μην του λες αρες-μαρες και με υφος απαξιωτικο.

Τις αναλυσεις τις γνωριζω, δε ρωτησα για αυτες.

Δεν επρεπε εξ αρχης να γραψεις σε αυτο το θρεντ.

 

Επειδή έγραψες στις 3 νυχτιατικα θα το εκλαβω ότι δε τρολάρεις και θα γράψω άλλη μια απάντηση. 

Η πρώτη πρώτη απάντηση που σου είχα γράψει ήταν και η λύση σου, αλλά δε θες να ακούσεις.

Τώρα αν εσύ θες να αλλάξεις όλο το hardware τη κουζίνα το σαλόνι ακόμα και το αμάξι για να δεις μια ταινία τι να σου πω κάνε  ότι καταλαβαίνεις.

Λες έχεις htpc, το είχες αναφέρει αυτό καπου πιο πριν; Οχι. Οπότε μη λες δε διαβάζω όλο το θέμα.

Λες ξέρεις από αναλύσεις, προφανώς είσαι και movie fan, αλλά δε ξέρεις τα h264 , h265 τι είναι.

Τώρα ανέφερες και πανοραμική τηλεόραση. Μήπως εννοείς UW? Γιατί πανοραμική είτε σε φωτογραφίες είτε στα δόντια ξέρω ότι κάνουν.

Εκτός και αν αναφέρεσαι για 105 ιντσες τηλεόραση.

Καλή υπομονή στα υπόλοιπα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν και μια συμβουλη. Στο επόμενο τοπικ που θα ξανανοίξεις να είσαι πιο αναλυτικός από την αρχή αναφέροντας όλο το hardware σου, ότι μιλάς για htpc, την οθόνη που έχεις στο pc, την τηλεόραση τα καλώδια όλα. Δε γίνεται να είμαστε μάντεις.

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

1. Επειδή έγραψες στις 3 νυχτιατικα θα το εκλαβω ότι δε τρολάρεις και θα γράψω άλλη μια απάντηση. 

2. Η πρώτη πρώτη απάντηση που σου είχα γράψει ήταν και η λύση σου, αλλά δε θες να ακούσεις.

3. Τώρα αν εσύ θες να αλλάξεις όλο το hardware τη κουζίνα το σαλόνι ακόμα και το αμάξι για να δεις μια ταινία τι να σου πω κάνε  ότι καταλαβαίνεις.

4. Λες έχεις htpc, το είχες αναφέρει αυτό καπου πιο πριν; Οχι. Οπότε μη λες δε διαβάζω όλο το θέμα.

5. Λες ξέρεις από αναλύσεις, προφανώς είσαι και movie fan, αλλά δε ξέρεις τα h264 , h265 τι είναι.

6. Τώρα ανέφερες και πανοραμική τηλεόραση. Μήπως εννοείς UW? Γιατί πανοραμική είτε σε φωτογραφίες είτε στα δόντια ξέρω ότι κάνουν.

7. Καλή υπομονή στα υπόλοιπα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν και μια συμβουλη....................

Aντε παλι, δε κρατησες το λογο σου  να μη ξαναγραψεις και επανερχεσαι με νεες αρες-μαρες κουκουναρες... 😄

1. Συνηθιζω να γραφω τη νυχτα, δεν εχω ωραριο. Κι αυτο σε ενοχλει?

2. Ενταξει, ασε ομως να γραψουν κι αλλοι, δεν εισαι μονο εσυ στο κοσμο(btw αυτο που απαντησες ηταν ασχετο). Και τωρα φυσικα ετσι οπως το εκαψες δε θα γραψει κανεις. Ευχαριστω για τη συνεισφορα σου αυτη 😆

3. Για να αλλαξω cpu και να βαλω αυτον που μου προταθηκε θα πρεπει να αλλαχτει και mobo, ram. Πόσες φορες πρεπει να το ξαναπουμε?

4. Μα ουτε και για pc ειχα αναφερει καπου πιο πριν. Και σοβαρα πιστευεις οτι το βασικο μου pc εχει... Sempron 190?

5. Ξερω ειπα απο τις αναλυσεις που ανεφερες (1920, 1366). Οχι για την 3840  που απο το πρωτο ποστ λεω οτι δε τη γνωριζα καν (που να τη γνωριζω, δεν υπαρχουν τηλεορασεις με τετοια αναλυση, ουτε παιζω pc games). Απο movies ξερω, αλλα δε παρακολουθω και καθε μερα

6. Πανοραμικη λεμε μεταφορικα, μεγαλη εννοω.

7. Ασε τις εξυπναδες και κανε μου μια χαρη, να μη ξανασχοληθεις σε ποστς μου γιατι και τα καταστρεφεις και μου τρως το χρονο.

 

7 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Στο επόμενο τοπικ που θα ξανανοίξεις να είσαι πιο αναλυτικός από την αρχή αναφέροντας όλο το hardware σου, ότι μιλάς για htpc, την οθόνη που έχεις στο pc, την τηλεόραση τα καλώδια όλα. Δε γίνεται να είμαστε μάντεις.

 

Αν τα ρωτησει καποιος βεβαιως, αλλα στο ερωτημα με ποιον επεξστη παιζεις χωρις κολλημα μια ταινια αναλυσης 3840, θεωρησα οτι αυτα τα στοιχεια δε χρειαζονται.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rus είπε

Αν τα ρωτησει καποιος βεβαιως, αλλα στο ερωτημα με ποιον επεξστη παιζεις χωρις κολλημα μια ταινια αναλυσης 3840, θεωρησα οτι αυτα τα στοιχεια δε χρειαζονται.

Κρέμεσαι από τις λέξεις! Αυτό που θέλει να πει ο συμφορουμίτης είναι πως πρέπει να δώσεις πιο αναλυτικά στοιχεία.

Παράδειγμα, θα μπορούσες να πεις από την αρχή "Το σύστημα έχει το Sempron 190 με μητρική τάδε και τόση μνήμη και γραφικά τάδε" . Δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσει κάποιος (όπως εγώ) ποια μητρική έχεις!

Στο θέμα: Αν η μητρική μπορεί να πάρει κάποιον καλύτερο επεξεργαστή (αν είναι καλή AM3+ μέχρι και FX 8350 θα μπορεί) και επαρκή μνήμη, ίσως θα λυνόταν κάπως έτσι το πρόβλημά σου (χωρίς την ολική αλλαγή). Βέβαια η "αναβάθμιση" αυτή έχει άγνωστη ημερομηνία λήξης (= δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Κρέμεσαι από τις λέξεις! Αυτό που θέλει να πει ο συμφορουμίτης είναι πως πρέπει να δώσεις πιο αναλυτικά στοιχεία.

Παράδειγμα, θα μπορούσες να πεις από την αρχή "Το σύστημα έχει το Sempron 190 με μητρική τάδε και τόση μνήμη και γραφικά τάδε" . Δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσει κάποιος (όπως εγώ) ποια μητρική έχεις!

Στο θέμα: Αν η μητρική μπορεί να πάρει κάποιον καλύτερο επεξεργαστή (αν είναι καλή AM3+ μέχρι και FX 8350 θα μπορεί) και επαρκή μνήμη, ίσως θα λυνόταν κάπως έτσι το πρόβλημά σου (χωρίς την ολική αλλαγή). Βέβαια η "αναβάθμιση" αυτή έχει άγνωστη ημερομηνία λήξης (= δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει).

Φιλε μου το ερωτημα ηταν συγκεκριμενο: Ποιος επεξστης μπορει να παιξει απροβληματιστα ταινια αναλυσης 3840x1604. Ολα τα υπολοιπα ειναι επιπροσθετες φιλολογιες, τις οποιες βεβαιως και να τις συζητησουμε, οχι ομως αγνοωντας και προσπερνωντας το βασικο θεμα. Ο υπαρχων επξστης εχει αναφερθει απ το πρωτο ποστ.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Πέρα από τις επιπρόσθετες φιλολογίες, εγώ λέω πως ο FX 8350 μπορεί. Εσύ μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις; Είναι κόπος να πεις ποια μητρική έχεις;

Η μητρικη ειναι η Gigabyte GA MA770T-UD3, γνωριζω ποιους επεξστες μπορει να παρει, δε χρειαζεται να το ψαξεις για μενα. Απ οτι εχω ηδη ελεγξει οι μεταχειρισμενοι επεξστες αυτης της πλατφορμας ειναι δυσευρετοι και πολυ ακριβοι. Δεν αξιζει το κοπο. Μπορω απλα να δω τη ταινια σε χαμηλοτερη αναλυση.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rus είπε

Δεν αξιζει το κοπο. Μπορω απλα να δω τη ταινια σε χαμηλοτερη αναλυση.

Χαχαχαχαχαχα τη λύση που σου έδωσα στο πρώτο μου ποστ δηλαδή.

Εντάξει ο τύπος δεν υπάρχει!! 😂

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που βγαίνει άκρη;

Οπότε έχεις AM3 μητρική και ξεχνάς τους FX!

Δυστυχώς αν ψάξεις αρκετά στα μεταχειρισμένα να βρεις στην καλύτερη περίπτωση κάποιον Phenom II x4 ή και x6 που δεν είναι και σίγουρο ότι τα καταφέρνουν σε αυτό που θέλεις και είναι και (για τα χρόνια τους) λίγο ακριβοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Χαχαχαχαχαχα τη λύση που σου έδωσα στο πρώτο μου ποστ δηλαδή.

Εντάξε ο τύπος δεν υπάρχει!! 😂

Μα δε ζητησα, χριστιανε μου, τετοια λυση 😮 😆

Ερωτημα δυνατοτητας επεξστη εκανα, ολα τα υπολοιπα ειναι στο μυαλο σου μόνο.

5 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Είδες που βγαίνει άκρη;

Οπότε έχεις AM3 μητρική και ξεχνάς τους FX!

Δυστυχώς αν ψάξεις αρκετά στα μεταχειρισμένα να βρεις στην καλύτερη περίπτωση κάποιον Phenom II x4 ή και x6 που δεν είναι και σίγουρο ότι τα καταφέρνουν σε αυτό που θέλεις και είναι και (για τα χρόνια τους) λίγο ακριβοί.

Συμφωνουμε απολυτα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το νόημα και ο σκοπός του θέματος ποιος ήταν ?

Οθόνη για τέτοια ανάλυση δεν έχεις.
Διάθεση για αναβάθμση δεν έχεις.
Διάθεση για νορμάλ διάλογο πάλι δεν έχεις.

Ps: Θα με ενδιέφερε να μάθω απο που κατέβασες νόμιμα αυτό που κατέβασες. 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leros2004 είπε

1. Τελικά το νόημα και ο σκοπός του θέματος ποιος ήταν ?

2. Οθόνη για τέτοια ανάλυση δεν έχεις.
3. Διάθεση για αναβάθμση δεν έχεις.
4. Διάθεση για νορμάλ διάλογο πάλι δεν έχεις.

1. Το νοημα ειναι ποιος επεξστης ειναι αρκετος για την αναλυση αυτη, μου εκανε εντυπωση οτι ενας επξστης σαν αυτον που ανεφερα δε μπορει να τη παιξει. Σκεφτηκα μηπως δε φταιει αυτος αλλα χρειαζεται καταλληλος player. ΄Η ενδεχομενως και αλλη καρτα/περισσοτερη ram. Στο μεταξυ δοκιμασα και σε τετραπυρηνο Phenom II 960T, ουτε αυτος μπορει να την παιξει απροβληματιστα!

Πολλα θα μπορουσαν να συζητηθουν, αλλα καποια ερωτηματα μου εμειναν αναπαντητα, οφ τοπικς πολλα γραφτηκαν, και τελικα καποιος εκαψε το θεμα προσπαθωντας επιμονα με επιθετικο υφος να μου αποδωσει πραγματα που δεν ισχυουν.

 

2. Ξερεις κανεναν που εχει? δεν εχουν βγει ακομα τηλεορασεις με τετοια αναλυση.

3. Οχι, γιατι να κανω αναβαθμιση? Μια χαρα τη κανω ως τωρα τη δουλεια μου. Κι αν ο επξστης δε παιζει αυτη την αναλυση απλα βαζω μια χαμηλοτερη.

4. Καθε αλλο, επιδιωκω τον διαλογο. Οπως ομως ειπες κι εσυ τον νορμαλ, οχι τον προσβλητικο.

 

7 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ps: Θα με ενδιέφερε να μάθω απο που κατέβασες νόμιμα αυτό που κατέβασες. 

Εδω διαβασε

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παιζεις ανετα 4K αναλυση 30-60fps χωρις hardware decoders στην καρτα γραφικων η στον επεξεργαστη, θελεις τουλαχιστον ryzen 5 1600 και θα ειναι σχεδον στο 90-100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2023 στις 6:27 ΜΜ, rus είπε

2. Ξερεις κανεναν που εχει? δεν εχουν βγει ακομα τηλεορασεις με τετοια αναλυση.

Σου είπαμε, η ανάλυση είναι 4K. Μία οθόνη / τηλεόραση 4K έχει ανάλυση 3840*2160, κάδρο που χωράει 100% την ανάλυση 3840*1604 που προσπάθησες να δεις αφήνοντας μαύρες μπάρες πάνω και κάτω. Τι δε καταλαβαίνεις; Εδώ υπάρχουν 8Κ τηλεοράσεις πλέον, εσύ δε μπορείς να καταλάβεις τι είναι ένα cinemascope format. 

Όσο για το Sempron σου είναι μια παλαιολιθική μπακατέλα για τα μπάζα, επεξεργαστής του 2011. Περάσανε 12 χρόνια. Το πιο φθηνό κινητό είναι 10 φορές ποιο γρήγορο από τη μπακατέλα σου.

Οποιοσδήποτε σύγχρονος επεξεργαστής - πχ της τελευταίας πενταετίας - μπορεί να παίξει εύκολα τέτοια video. Πέτα το σαράβαλο, δεν είναι αμάξι ο Η/Υ να τον κρατάς 15 χρόνια.

Sorry για τη γλώσσα αλλά είμαστε φόρουμ τεχνολογίας, δε μπορώ να διαβάζω ανοησίες για επεξεργαστές 12 ετών παλιούς.

Συνοψίζοντας, την ανάλυση αυτή φυσικά και μπορείς να τη δεις σε φθηνές 4Κ TVs και monitors, όχι με την μπακατέλα σου, αν θες να τη δεις πρέπει να αγοράσεις κάτι της τελευταίας πενταετίας. Αν το συνεχίσεις, είσαι απλώς τρολ. Over and out.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...