Προς το περιεχόμενο

Ταινία led σε κουτί υπολογιστή


phoenix11480
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από lneam,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα σετ led τηλεόρασης που παίρνει ρεύμα από USB 5V, μπορώ να το συνδέσω στον υπολογιστή για να βάλω εσωτερικό φωτισμό; Μήπως να ψάξω για σύνδεση με molex; Επίσης το κουτί μπροστά έχει led φωτισμό και παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό από το molex, όταν όταν το κουμπί μπροστά αλλάζει και εκεί ο φωτισμός.

Υ.Γ  Η μητρική δεν έχει rgb header! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει led τηλεόρασης με τροφοδοσία usb 5v...

Από τη στιγμή που έχεις rgb χωρίς να υποστηρίζει η μητρική τότε έχεις κάποιον controller εσωτερικά που το υποστηρίζει.

Ποιό είναι το κουτί;

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να τροφοδοτήσεις led φωτισμό.

To molex είναι ένας τρόπος αφού΄μπορεί να υποστηρίξει 5v και 12v.

To ζήτημα είναι τι διαθέτεις αλλά και πως θες να το κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει led τηλεόρασης με τροφοδοσία usb 5v...

 

Προφανώς έχει κάτι τέτοιο. 

https://www.trimel.gr/ell/product/Plires-kit-kryfoy-fotismoy-RGB-me-USB-gia-tileoraseis-SPOTLIGHT?gclid=EAIaIQobChMInt7T6obl_QIVBanVCh2FtANAEAQYASABEgK_qvD_BwE

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς έχω που ανέβασες φίλε μου. Θέλω να ο συνδέσω στον υπολογιστή του μικρού αλλά να πάρει ρεύμα από θύρα usb του υπολογιστή. Στην τηλεόραση ανάβει κανονικά και σκεφτόμουν το εξής:

α. Λύση: Να συνδέσω το σύστημα αυτό της τηλεόρασης σε μια θύρα USB.

β. Λύση: Να πάρω ένα sata molex splitter και εκεί να συνδέσω μια ταινία LED  rgb, ώστε πατώντας το κουμπί να  αλλάζει και το χρώμα της ταινίας.

Το κουτί: https://www.skroutz.gr/s/19448977/Aerocool-Split-Gaming-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-και-RGB-Φωτισμό-Μαύρο.html

Επεξ/σία από phoenix11480
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phoenix11480 είπε

Κάποιο λινκ;

Έγραψα στο Google "usb female to molex" και έβαλα την πρώτη εικόνα που βρήκα, δεν το έψαξα ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να κάνω ένα πείραμα και να βάλω το σετ που έχω πάνω στην μητρική, εφόσον είναι 5V και το ανάβει η τηλεόραση, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα η μητρική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, phoenix11480 είπε

Έλεγα να κάνω ένα πείραμα και να βάλω το σετ που έχω πάνω στην μητρική, εφόσον είναι 5V και το ανάβει η τηλεόραση, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα η μητρική!

Εννοείς να βάλεις το usb σε μια θύρα στο πίσω μέρος της μητρικής; 

Δεν βλέπω πρόβλημα, αν λές αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phoenix11480 είπε

Καλημέρα, αυτό ακριβώς εννοώ.

μπορεις να παρεις τροφοδοσια (για προσωπικες αναγκες) απο το pc απο τα βυσματα ή εσωτερικα. Ολες τις τασεις που βγαζει το τροφοδοτικο. Παντα εντος του οριου ισχυος που αντεχει και σε συνδυασμο με την απροσκοπτη λειτουργια της μητρικης.

υπαρχει παντα και η λυση σε αυτο που θελεις να κανεις, με την αγορα ενος wall power brick με κοστος 5-10€. Εαν ησουν στον πειραια εχω μια σακουλα απο αυτα στα 5 ή 12 βολτ

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
13 λεπτά πριν, phoenix11480 είπε

Το σκέφτηκα αυτό αλλά ΔΕΝ άναβε ταυτόχρονα με τον υπολογιστή 

Ακριβως ... θα "φωτιζει"   .....for ever !!!!!!

προσοχη στις θυρες usb και το ρευμα που μπορουν να δωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα, θέλω να βάλω μια λεντοταινια με λευκό φώς μέσα σε κουτί υπολογιστή τριγύρω όπως συνηθίζεται να κάνουν πολλοί αλλά είμαι ασχέτως με τα ηλεκτρικά , είδα κάτι βιντεάκια στο utube που πρέπει να συνδέσεις κάτι καλώδια σε molex κτλ, γενικά θέλω κάτι όσο πιο απλό γίνεται και οποιαδήποτε να έχω την δυνατότητα να το κλείνω το φως οπότε δεν το θέλω, απ' ότι είδα υπάρχουν κάτι τηλεκοντρόλ.. μπορεί να με κατατοπισει κάνεις τι χρειάζομαι ακριβώς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...