Προς το περιεχόμενο

Η Acer θα κυκλοφορήσει ένα ηλεκτρικό ποδήλατο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Acer κάνει μια μεγάλη προσθήκη στις προϊοντικές της προτάσεις με τη σημερινή ανακοίνωση ενός e-bike, του ebii.

Η ταϊβανέζικη εταιρεία, γνωστή για τους υπολογιστές, τα laptops και άλλα, προωθεί το ebii ως ένα ποδήλατο σχεδιασμένο για τις πόλεις, με χαρακτηριστικά τεχνητής νοημοσύνης που χρησιμοποιούνται για να μαθαίνουν τις προσωπικές προτιμήσεις των αναβατών και να αλλάζουν ταχύτητες ανάλογα με τις οδικές συνθήκες. Από άποψη βάρους, το ebii είναι περίπου 35 κιλά, καθιστώντας το ελαφρύτερο από τα περισσότερα ηλεκτρικά ποδήλατα. Η Acer ισχυρίζεται ότι έχει μέγιστη ταχύτητα υποβοήθησης 32 χλμ/ώρα και μπορεί να διανύσει λίγο λιγότερο από 110 χιλιόμετρα με μία φόρτιση. 

Το ηλεκτρικό ποδήλατο της Acer χρειάζεται περίπου δυόμισι ώρες για να φορτίσει πλήρως. Σε αυτόν τον τομέα, η Acer συνδέεται ξανά με τις ρίζες της, καθώς το power brick που συνοδεύει το ποδήλατο μπορεί να χρησιμοποιηθεί επίσης ως φορητός φορτιστής για το laptop ή το smartphone σας. Οι αναβάτες πρέπει να κατεβάσουν την εφαρμογή ebiiGO για πληροφορίες σχετικά με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, τις συνιστώμενες διαδρομές, τους ελέγχους ταχύτητας και για να κλειδώνουν και να ξεκλειδώνουν το ποδήλατο. Ωστόσο, το ebii θα κλειδώνει επίσης αυτόματα κάθε φορά που το συνδεδεμένο smartphone εγκαταλείπει την κοντινή περιοχή γύρω του. Επιπλέον το ebii διαθέτει έναν αντικλεπτικό συναγερμό. 

Τα πρόσθετα χαρακτηριστικά του ebii περιλαμβάνουν αισθητήρες ανίχνευσης σύγκρουσης, φώτα προς κάθε κατεύθυνση και ελαστικά χωρίς αέρα. 

Η Acer δεν έχει διευκρινίσει πόσο κοστίζει το ebii ή πότε θα κυκλοφορήσει. Είναι δύσκολο να κάνει πάντως μια σχετική εκτίμηση καθώς τα ηλεκτρικά ποδήλατα μπορεί να κυμαίνονται σε τρομερά υψηλές τιμές, από το Lectric XP Lite των 800 δολαρίων μέχρι το νέο ηλεκτρικό mountain bike της Audi με τιμή μεγαλύτερη από 10.000 δολάρια.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αν βγάλουμε από τη μέση τα λεφτά βλέποντας το video απόρησα πως κρατάει τον αναβάτη και δεν χάλασε στα δοκιμαστικά.

Τα ηλεκτρικά πατίνια είναι περίπου 10 κιλά και κρατάνε τον αναβάτη τους πάνω τους ζωντανό* ακόμα και πάνε και πιο γρήγορα.

Επίσης δεν φορτίζει σε εξήμιση λεπτά όπως τα καινούρια κινητά.

Σημείωση :

Με αυτά που κάνετε δεν θα το πουλήσετε με τίποτα.

*Δεν έχω ακούσει να πεθάνει κάποιος από Ηλεκτρικό πατίνι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

.... mountain bike της Audi με τιμή μεγαλύτερη από 10.000 δολάρια ...

Ότι το χρήμα έχει χάσει κάθε πραγματική αξία, είναι γνωστό εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια. Ομολογώ όμως ότι δεν γνώριζα την τόση κατρακύλα του. 10.x $ για ηλεκτρικό ποδήλατο ; Αν είναι δυνατόν ! Τουλάχιστον αν είχε και προπέλες και λειτουργούσε (και) ως αμφίβιο όχημα ή αν είχε έλικες (και λειτουργούσε ως ... DJI) κάτι θα γινόταν.

Όμως, 10.x $ είναι τρομακτική καγκουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexpap είπε

Καταρχήν αν βγάλουμε από τη μέση τα λεφτά βλέποντας το video απόρησα πως κρατάει τον αναβάτη και δεν χάλασε στα δοκιμαστικά.

Τα ηλεκτρικά πατίνια είναι περίπου 10 κιλά και κρατάνε τον αναβάτη τους πάνω τους ζωντανό* ακόμα και πάνε και πιο γρήγορα.

Επίσης δεν φορτίζει σε εξήμιση λεπτά όπως τα καινούρια κινητά.

Σημείωση :

Με αυτά που κάνετε δεν θα το πουλήσετε με τίποτα.

*Δεν έχω ακούσει να πεθάνει κάποιος από Ηλεκτρικό πατίνι.

 

Και όμως έχουν πεθάνει πολλοί και έχουν απαγορευτεί σε πολλές πόλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Και όμως έχουν πεθάνει πολλοί και έχουν απαγορευτεί σε πολλές πόλεις.

Δεν έχω ακούσει ή δεν έχω διαβάσει οποιαδήποτε είδηση σχετικά με το θέμα εκτός από εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexpap είπε

Δεν έχω ακούσει ή δεν έχω διαβάσει οποιαδήποτε είδηση σχετικά με το θέμα εκτός από εσένα.

https://www.fleetnews.co.uk/amp/news/car-industry-news/2022/11/25/accident-data-shows-e-scooter-deaths-treble-year-on-year

Απλά δεν το προβάλουν τόσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ελπιζω να μην ειναι σαν τα laptops

Ελπίζω να ΕΙΝΑΙ σαν τα λάπτοπ της.

Από το 15 το λάπτοπ της γυναίκας μου και δεν έχει κάνει κιχ.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Nakis93 είπε

Επειδή είναι μικρό το πρόβλημα και δεν χρήζει μεγάλης ανάγκης αντιμετώπισης.

Σε οποιαδήποτε τεχνολογική εξέλιξη υπάρχουν τα ίδια προβλήματα.

Τα οποία λύνονται με καλύτερη εκπαίδευση των οδηγών-χρηστών,
καλύτερο προϊόν-ηλεκτρικό πατίνι, και καλύτερων υποδομών-δρόμων.

Σημείωση :

Δηλαδή με λίγα λόγια λύνονται συνήθως με χρήματα. Οπότε μην με φορολογήσετε άλλο γιατί δεν έχω μία.

 

 

Επεξ/σία από alexpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, alexpap είπε

Δεν έχω ακούσει ή δεν έχω διαβάσει οποιαδήποτε είδηση σχετικά με το θέμα εκτός από εσένα.

Αν γράψεις στο Google e-scooter ban, θα βρεις πολλές πόλεις στον κόσμο που το απαγόρευσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ελπιζω να μην ειναι σαν τα laptops

Spoiler

H acer είναι ο ορισμός του "ότι πληρώνεις παίρνεις" στα λαπτοπ.

 
Στο Παρίσι που είχα πάει πριν περίπου 1 χρόνο, περισσότεροι άνθρωποι κυκλοφορούσαν με ηλ. ποδήλατα και πατίνια, παρά με αυτοκίνητα ... Βεβαια εκει, έχει παντού ποδηλατόδρομους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...