Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση σε sd card - ασφάλεια


ub40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, το laptop μου έχει υποδοχή για sd card και επειδή δε θέλω να γεμίζω τον σκληρό με τις φωτογραφίες που βγάζω, έχω μόνιμα κουμπωμένη μια καρτούλα 120GB και τις αποθηκεύω εκεί.
Τις ανοίγω σχετικά συχνά για προβολή και κάποιες φορές κάνω και επεξεργασία χωρίς να μεταφέρω το αρχείο στο σκληρό πρώτα.
Μέχρι τώρα (1 χρόνο) δεν είχα κανένα πρόβλημα και να μην το ματιάξω το θέμα, απλά αναρωτιόμουν πόση διάρκεια ζωής μπορεί να έχει η κάρτα και αν αντέχει τέτοιες διαδικασίες.
Δεν την βγάζω καθόλου βέβαια οπότε δεν χαλάνε οι επαφές της, απλά είναι ασφαλές όσο και ο ssd ή κινδυνεύω να χάσω το υλικό μου ανά πάσα στιγμή; 

Επεξ/σία από ub40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ub40 είπε

Καλησπέρα, το laptop μου έχει υποδοχή για sd card και επειδή δε θέλω να γεμίζω τον σκληρό με τις φωτογραφίες που βγάζω, έχω μόνιμα κουμπωμένη μια καρτούλα 120GB και τις αποθηκεύω εκεί.
Τις ανοίγω σχετικά συχνά για προβολή και κάποιες φορές κάνω και επεξεργασία χωρίς να μεταφέρω το αρχείο στο σκληρό πρώτα.
Μέχρι τώρα (1 χρόνο) δεν είχα κανένα θέμα και να μην το ματιάξω το θέμα, απλά αναρωτιόμουν πόση διάρκεια ζωής μπορεί να έχει η κάρτα και αν αντέχει τέτοιες διαδικασίες.
Δεν την βγάζω καθόλου βέβαια οπότε δεν χαλάνε οι επαφές της, απλά είναι ασφαλές όσο και ο ssd ή κινδυνεύω να χάσω το υλικό μου ανά πάσα στιγμή; 

ολες αυτες οι μορφες αποθηκευσης δεδομενων (σε ολοκληρωμενα) , ειναι ουσιαστικα flash memory. Το οριο ζωης που εχουν, ακομα και στην ιδια μορφη, πχ ssd, usb stick, sd card, .. κτλ, εξαρταται απο τον κατασκευαστη / μοντελο / τιμη. Η περιστασιακη χρηση, προφανως και αυξανει την ζωη του προιοντος, ακομα και του φθηνου σε τιμη αγορας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Μου έδωσες τροφή για έρευνα.
Θα αναφέρω αυτά που βρήκα για αν τυχόν ενδιαφέρουν και κανέναν άλλο.
Το έψαξα βάση κατασκευαστή και οι sandisk πχ δίνουν 10 χρόνια ζωής, οι kingstone έγραφαν εφ' όρου ζωής εγγύηση αν και δε νομίζω ότι σημαίνει πως δεν χαλάνε ποτέ.
Έχουν επίσης και κάποιες υποκατηγορίες κλάσης με αντιστοιχία στη χρήση για την οποία προορίζονται πχ η δική μου έγραφε για android και κάμερα, ενώ άλλοι κωδικοί για drone, κονσόλες κλπ. Μάλλον πρέπει να τα συμβουλευόμαστε πριν αγοράσουμε.
Βρήκα και κάποιες γενικές οδηγίες καλής χρήσης των sd καρτών.
Ανάμεσα σε όλα έγραφε να μην επεξεργαζόμαστε τα αρχεία πάνω στην κάρτα αλλά στο σκληρό δίσκο και να μην αφήνουμε μόνιμα την κάρτα στον υπολογιστή για να μη χαλάει από τις θερμοκρασίες, αλλά και επειδή ο υπολογιστής κάθε λίγο και λιγάκι την "ανοίγει" για να ψάξει για τυχόν σφάλματα, πράγμα που αντιστοιχεί λέει σε κανονική ανάγνωση και μειώνει τον προσδόκιμο υπολειπόμενο αριθμό που έχει η κάρτα... 
Αναρωτιέμαι στα κινητά που είναι διαρκώς ανοιχτά και τυχόν επεξεργασίες γίνονται πάνω τους, δεν συμβαίνει το ίδιο;
(αυτό δεν το έψαξα επειδή δεν είμαι φαν της κινητής, απλά μου κίνησε την περιέργεια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2023 στις 6:17 ΜΜ, ub40 είπε

Το έψαξα βάση κατασκευαστή και οι sandisk πχ δίνουν 10 χρόνια ζωής, οι kingstone έγραφαν εφ' όρου ζωής εγγύηση αν και δε νομίζω ότι σημαίνει πως δεν χαλάνε ποτέ.

Συνεχισε να δουλευεις οπως δουλευεις, υπο την προϋποθεση να παιρνεις τακτικα backup σε τριτο μεσο.

Μην ξεχνας οτι η εγγυηση που δινουν οι εταιρειες για αποθηκευτικα μεσα, ειτε 5-10 χρονια ειτε lifetime, αφορουν το ιδιο το μεσο και οχι τα περιεχομενα του. Δηλαδη αν σου χαλασει εντος εγγυησης, στην καλυτερη να σου το αντικαταστησουν με ενα ιδιο καινουριο, τα δεδομενα σου ομως τα ξεχνας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/03/2023 at 15:56, ub40 said:

Καλησπέρα, το laptop μου έχει υποδοχή για sd card και επειδή δε θέλω να γεμίζω τον σκληρό με τις φωτογραφίες που βγάζω, έχω μόνιμα κουμπωμένη μια καρτούλα 120GB και τις αποθηκεύω εκεί.
Τις ανοίγω σχετικά συχνά για προβολή και κάποιες φορές κάνω και επεξεργασία χωρίς να μεταφέρω το αρχείο στο σκληρό πρώτα.
Μέχρι τώρα (1 χρόνο) δεν είχα κανένα πρόβλημα και να μην το ματιάξω το θέμα, απλά αναρωτιόμουν πόση διάρκεια ζωής μπορεί να έχει η κάρτα και αν αντέχει τέτοιες διαδικασίες.
Δεν την βγάζω καθόλου βέβαια οπότε δεν χαλάνε οι επαφές της, απλά είναι ασφαλές όσο και ο ssd ή κινδυνεύω να χάσω το υλικό μου ανά πάσα στιγμή; 

α.να υπαρχει backup.

b.το lifetime μπορει να ειναι 15 χρονια ή οσο το το προιον υπαρχει και δεν ειναι end of life,end of support

 και αναφερεται σαν limited warranty

οι ssd πχ kingston αν τους λιωσεις στις εγγραφες και φτασουν υγεια μηδεν λογω wear δηλαδη δεν καλυπτονται απο εγγυηση

εχω sd 500gb για backup και μετα σε εξωτερικο hdd για 2η φορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...