Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ανάλυση οθόνης


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Η οθόνη μου είναι η dell s2722dc
  2. το καλώδιο αυτό
  3. κάρτα γραφικών AMD R5 230 1GB
  4. Λειτουργικό Win10
  5. Drivers Catalyst Software Suite 15.7.1 WHQL ή Radeon Software Crimson Edition Beta 16.2.1 (έχω δοκιμάσει και τα 2)

Η μέγιστη ανάλυση είναι 2048*1080. Δε μου φαίνεται και τόσο λογικό.

Δυστυχώς δεν έχω άλλο καλώδιο/οθόνη ή υπολογιστή για να τεστάρω.

Από που ξεκινάω να δω τι φταίει;

amd.png.0c04ccfcb002d6d578af1d1e577bc06d.png

1943909330_.png.17f2ea2733fc95b673921bd7bbb762c4.png

 

 

υποψιάζομαι ότι είναι θέμα κάρτας, δε σηκώνει μεγαλύτερη ανάλυση.

πχ εδώ αναφέρει ανάλυση hdmi 1920*1200. πολύ πιθανόν η κάρτα να είναι και ακριβώς αυτή. Δε το ξέρω με ακρίβεια. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει κάτι;

Δηλαδή με κάποιον αντάπτορα dvi to hdmi, μιας και από dvi βγάζει 2560*1600. Θεωρητικά θα μπορεί να σηκώσει τα 2560*1440 της οθόνης. Εκτός αν δε στέκει αυτό που γράφω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα κι έναν αντάπτορα dvi to hdmi μιας και απο dvi βγάζει μεγαλύτερη ανάλυση (απ ότι γράφει). Κατέβασα τους drivers και τον manager που έχει στο site της dell αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Βρηκα και αναφορά στο internet για το ίδιο πρόβλημα με την ίδια κάρτα αλλά δεν αναφέρθηκε κάποια λύση. Εκτός της κλασσικής ...άλλαξε κάρτα, δε κάνει.

Η κάρτα είναι γνωστό ότι δε τραβάει αλλά είναι δυνατόν να μη σηκώνει μεγαλύτερη ανάλυση από 2048*1080?

Τώρα θα με αναγκάσει να αλλάξω κάρτα γραφικών. Αλλά αν είναι να αλλάξω κάρτα προτιμώ να αλλάξω υπολογιστή μιας και αυτός είναι παλιός

Θα δοκιμάσω κι άλλο καλώδιο (μη τυχόν και....) και επίσης να δω τι γίνεται σε linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dsi44 είπε

μειωσε τα hz της oθονης και θα σου βγαλει και αλλες αναλυσεις.

ειναι στα 60. δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

είχα και μια άλλη κάρτα γραφικών να δοκιμάσω (amd r7) αλλά δε την βρίσκω. παίζει να την έχω διώξει.

θέλω να δω αν είναι όντως κάποιο θέμα που μπορεί να λυθεί  ή απλά δε τραβάει η κάρτα οπότε να πάψω να ασχολουμαι. αλλά ειναι δυνατόν να μη σηκώνει μεγαλύτερη ανάλυση; εστω από dvi. δε στεκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dsi44 είπε

ειναι αλλου ,βρες το και θα καταφερεις να βαλεις την αναλυση που θες.

 

φίλε μου έχω δοκιμάσει ό,τι μπορούσα.

  • Έβγαλα τους drivers Και τους ξαναέβαλα (και τις 2 εκδόσεις όπως είπα)
  • δοκίμασα και 2ο καλώδιο hdmi
  • δοκίμασα και με αντάπτορα dvi-hdmi μη τυχόν και βγάλει μεγαλύτερη ανάλυση
  • δοκίμασα και τις 2 υποδοχές hdmi που έχει η οθόνη
  • Έχω πάρει με τη σειρά όλες τις ρυθμίσεις, αποτέλεσμα 0

αλλά... συνέδεσα ένα tablet cube iwork ultimate8 με Intel HD Graphic Gen8 και εμφανίζει κανονικά 2560*1440 @75hz χωρίς να κάνω τίποτα.

έχω μαύρα μεσάνυχτα από κάρτες γραφικών αλλά είναι λογικό να μην υποστηρίζει η R5 230 2560*1440 και να την υποστηρίζει η intel HD? ίδιας χρονολογίας δεν είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dsi44 είπε

γκουγκλαρε στο ιντερνετ πως αλλαζεις τα hz της οθονης απο τα win.

και θα δεις φως.

ειναι τοσο απλο.Μην απογοητευεσαι.

link 1

link 2

 

τελικά απλά δε γίνεται. μα είχα δοκιμάσει και τα πάντα. η κάρτα είναι πιο μάπα πεθαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και ξαναλεω..

βρες και αλλαξε τα hz της οθονης κατω απο 60

στα 24hz η καρτα μπορει να παιξει 4κ,λιγο πιο πανω μπορει να πιασει αξιοπρεπεις αναλυσεις οπως 2560

δεν καταλαβαινω γιατι δυσκολευεσαι τοσο για κατι αστειο.

Επεξ/σία από dsi44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dsi44 είπε

και ξαναλεω..

βρες και αλλαξε τα hz της οθονης κατω απο 60

στα 24hz η καρτα μπορει να παιξει 4κ,λιγο πιο πανω μπορει να πιασει αξιοπρεπεις αναλυσεις οπως 2560

δεν καταλαβαινω γιατι δυσκολευεσαι τοσο για κατι αστειο.

διότι απλά δε γίνεται. 

Άνοιξα τον υπολογιστή και τελικά η κάρτα είναι ακριβώς αυτή που παρέθεσα όπου αναφέρει ανάλυση hdmi  1920x1200. Βέβαια εγώ έπιανα 2048*1080. Δε ξέρω γιατί. Επίσης δε ξέρω γιατί αφού σε dvi γράφει πως δίνει 2560*1440, εγώ όταν έβαλα τον αντάπτορα έπιασα πάλι 2048*1080. Άρα απ ότι φαίνεται ισχύει αυτό που έγραψε ο τύπος εδώ. Ότι η R5 230 ναι μεν υποστηρίζει 4Κ αλλά στην υλοποίηση της Sapphire πιάνει μέχρι 1920x1200 (σε hdmi). Τώρα γιατί το κάναν αυτό, άγνωστο. (την εποχή που βγήκε η κάρτα όμως, ακόμα και τα 1920*1080 ήταν όνειρο για πολλούς, οπότε σου λένε μέχρι να εμφανιστούν οι οθόνες με 2560*1440, ποιος θα έχει ακόμα αυτή την κάρτα;). Τόσες εκδόσεις κι εγώ πήγα και πήρα την χειρότερη....

Για την ιστορία το πρόβλημα μου λύθηκε καθώς βρήκα στην αποθήκη μια ξεχασμένη R7 240 όπου μόλις την έβαλα και εγκατέστησα τους drivers παίζει σε 2560*1440 χωρίς να κάνω τίποτα. Το κακό είναι ότι όταν την είχα (πριν χρόνια) είχα θέματα με blue screen τα οποία δε ξέρω αν οφείλοταν στην R7 αλλά υποψιάζομαι πως ναι, γι αυτό την είχα παρατήσει και έβαλα την R5 με την οποία δεν είχα κανένα θέμα. Άρα η χαρά μου ίσως κρατήσει λίγο αν αρχίσουν πάλι τα κολλήματα.

 

και κάτι άσχετο, απόλαυση η 27αρα με 2560*1440, αναβαθμίστηκα σαν άνθρωπος

θα ρωτήσω κάτι άλλο όμως που παρατήρησα αν και αφορά την κάρτα γραφικών. Ο οθόνη υποστηρίζει 2560*1440@75. Με την R7 240 πιάνω 2560*1440@60 και δε βλέπω επιλογή να το ανεβάσω. Να υποθέσω ότι η κάρτα πάει μέχρι 60? Παιχνίδια δε παίζω, διαφορά δε θα δω (και στην προηγούμενη οθόνη 60hz είχα) απλά να ξέρουμε τι γίνεται διότι μόλις σύνδεσα το tablet έβγαλε 75hz

η κάρτα είναι ακριβώς αυτή

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λειτουργικο, μεσα απο το software και το hardware που θα συνδεσουμε, αναγνωριζει τις δυνατοτητες που εχουν και μας αφηνει να επιλεξουμε μεσα απο τις ρυθμισεις, οτι υποστηριζουν τα κομματια της αλυσυδας ως μεγιστο απο τον πιο "αδυναμο κρικο". Στην περιπτωση σου ηταν η καρτα γραφικων.

Στην περιπτωση μου ειναι η οθονη 2Κ, ενω η καρτα γραφικων "βλεπει" 4Κ + 4Κ . Ετσι τα windows εχουν στις ρυθμισεις εως 1920χ1080

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...