Προς το περιεχόμενο

Φορητά ηχεία και greek trap μουσική = Έλεος...


Nokia3210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Φλωροπιτσιρικια ειπε ο αγριος ο raver με τα 23 σκουλαρικια και το glx με την τρυπια γυφτικη εξατμιση που σηκωνε ολο το μπουρναζι, ενω τα βραδια ακουγε Holymen και cherouvim μασαγε χαπακια, και ενιωθε ξεχωριστος τοτε, γιατι ο πατερας του τον εκραζε γιατι ο ιδιος ακουγε μονο Disco οταν ηταν νεος και καπνιζε μπαφους.

μαλλον εσυ πρεπει να ησουν ετσι για να τα λες με τοση λεπτομερεια, εγω παντως οχι, γιατι πηγαινα σε festival στην αγγλια και ολλανδια στα trance energy, επαιζε paul oakenfold, ferry corsten, kai tracid, και οχι ναρκωτικα δεν υπηρχε αναγκη να κανεις, η ιδια η μουσικη ηταν acid trippy,  οσο για τον πατερα μου ηταν ροκας ακουγε pink floyd, deep purple, the doors! η αποψη μου δεν αλλαζει οτι τα σημερινα πιτσιρικια ειναι φλωρια και φοβουνται και την σκια τους, και ακουνε τραπ γιατι νομιζουν οτι ειναι μαγκια, ενω ειναι το αντιθετο! επειδη οι βλακοκαλλιτεχνες που τα γραφουν πανε να τα πασαρουν ετσι, σαν μαγκια, ενω σαν μουσικη ειναι κοιμισιαρικη, σε ριχνει, ειναι υποτονικη, δεν σε ανεβαζει, δεν σε ταξιδευει, δεν σε αναβαθμιζει σαν ανθρωπο και μαλιστα σε τετοιες ηλικιες!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

μαλλον εσυ πρεπει να ησουν ετσι για να τα λες με τοση λεπτομερεια, εγω παντως οχι, γιατι πηγαινα σε festival στην αγγλια και ολλανδια στα trance energy, επαιζε paul oakenfold, ferry corsten, kai tracid, και οχι ναρκωτικα δεν υπηρχε αναγκη να κανεις, η ιδια η μουσικη ηταν acid trippy,  οσο για τον πατερα μου ηταν ροκας ακουγε pink floyd, deep purple, the doors! η αποψη μου δεν αλλαζει οτι τα σημερινα πιτσιρικια ειναι φλωρια και φοβουνται και την σκια τους, και ακουνε τραπ γιατι νομιζουν οτι ειναι μαγκια, ενω ειναι το αντιθετο! επειδη οι βλακοκαλλιτεχνες που τα γραφουν πανε να τα πασαρουν ετσι, σαν μαγκια, ενω σαν μουσικη ειναι κοιμισιαρικη, σε ριχνει, ειναι υποτονικη, δεν σε ανεβαζει, δεν σε ταξιδευει, δεν σε αναβαθμιζει σαν ανθρωπο και μαλιστα σε τετοιες ηλικιες!

Ωραια μεγαλε γκουρου της μουσικης,

να μας δωσεις μια λιστα απο εγκεκριμενη απο εσενα μουσικη, ωστε να ακουμε μονο αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Ωραια μεγαλε γκουρου της μουσικης,

να μας δωσεις μια λιστα απο εγκεκριμενη απο εσενα μουσικη, ωστε να ακουμε μονο αυτη.

αν ειχαν αλλο στιχο τα greek trap, να μιλουσαν δηλαδη για ο,τι εχει βιωσει ο καθε ενας artist προσωπικα και οχι μονο για λεφτα ναρκωτικα και γκομενες, που ετσι και αλλιως λενε ψεματα μεσα, δεν ειναι καν ετσι η ζωη τους η αληθινη, να υπηρχε μελωδια που να σε αγγιζει, το beat να σε χορευει, να φυγει εντελως το autotune που ετσι και αλλιως το βαζουν μονο οσοι θελουν να κουρδισουν την φωνη τους λογω φαλτσων και αφωνιας, τοτε λοιπον θα υπηρχε μια ουσια, και οι trapades θα ειχαν και παραπανω κοινο απο διαφορες ηλικιες, οπως δηλαδη καναν οι αμερικανοι παλιοτερα, η φορμουλα ειναι μια και ειναι χρονια τωρα, απλα εδω οι δικοι μας ειναι αταλαντοι, δεν προσπαθουν δεν θελουν δεν ξερουν, εχουν ψυχολογικα προβληματα, εχουν κομπλεξ, εχουν απειρα προβληματα συμπεριφορας δεν θελουν να προχωρησουν! στο εξωτερικο που πηγαινω συνεχεια δεν ξερουν και δεν ακουνε κανεναν ελληνα traper, οσες φορες τους βαζω να ακουσουν και τους κανω και τις μεταφρασεις, γελανε απλα, το λενε σκουπιδι, και οτι τετοια δεν τα καναν αυτοι ουτε για mixtape, βλεπεις δηλαδη τον 6ix9ine και μετα βλεπεις τους δικους μας και γελας, αν θελουν δηλαδη να κανουν κατι σαπιο οι δικοι μας, ας το κανουν καλα τουλαχιστον και επαγγελματικα οπως το κανει ο αμερικανος....αυτα ειχα να πω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι εποχές αλλάζουν και μαζί με αυτές και τα είδη της μουσικής που «τρενταρουν» στις νεαρές ηλικίες. Και γώ σιχαίνομαι αυτό το είδος της μουσικής αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να κουνάω το δάχτυλο στους άλλους.
 

Αν ενοχλείς τους διπλανούς σου με δυνατή μουσική σε μέρη που κάποιος πάει για να χαλαρώσει, δεν έχει να κάνει με το είδος της μουσικής αλλά με τη φασαρία γενικότερα.  Και είναι το ίδιο πραγμα με το να έχει κάποιος «παρατημένα» τα παιδιά του να ουρλιάζουν χωρίς λόγο σα να μην υπάρχει αύριο κλπ κλπ. :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

αν ειχαν αλλο στιχο τα greek trap, να μιλουσαν δηλαδη για ο,τι εχει βιωσει ο καθε ενας artist προσωπικα και οχι μονο για λεφτα ναρκωτικα και γκομενες, που ετσι και αλλιως λενε ψεματα μεσα, δεν ειναι καν ετσι η ζωη τους η αληθινη, να υπηρχε μελωδια που να σε αγγιζει, το beat να σε χορευει, να φυγει εντελως το autotune που ετσι και αλλιως το βαζουν μονο οσοι θελουν να κουρδισουν την φωνη τους λογω φαλτσων και αφωνιας, τοτε λοιπον θα υπηρχε μια ουσια, και οι trapades θα ειχαν και παραπανω κοινο απο διαφορες ηλικιες, οπως δηλαδη καναν οι αμερικανοι παλιοτερα, η φορμουλα ειναι μια και ειναι χρονια τωρα, απλα εδω οι δικοι μας ειναι αταλαντοι, δεν προσπαθουν δεν θελουν δεν ξερουν, εχουν ψυχολογικα προβληματα, εχουν κομπλεξ, εχουν απειρα προβληματα συμπεριφορας δεν θελουν να προχωρησουν! στο εξωτερικο που πηγαινω συνεχεια δεν ξερουν και δεν ακουνε κανεναν ελληνα traper, οσες φορες τους βαζω να ακουσουν και τους κανω και τις μεταφρασεις, γελανε απλα, το λενε σκουπιδι, και οτι τετοια δεν τα καναν αυτοι ουτε για mixtape, βλεπεις δηλαδη τον 6ix9ine και μετα βλεπεις τους δικους μας και γελας, αν θελουν δηλαδη να κανουν κατι σαπιο οι δικοι μας, ας το κανουν καλα τουλαχιστον και επαγγελματικα οπως το κανει ο αμερικανος....αυτα ειχα να πω!!!

Ναι, μονο που τα greep trap εχουν στιχους ακριβως οπως γραφεις εσυ, 200 λεξεις στη σειρα, χωρις νοημα και ολο με μια αναπνοη.

 

Τις ιδιες πιπες ακουγα κι εγω απο την γερολαια οταν ημουν μικρος

Οι iron maiden ειναι σατανιστες και εχουν τραγουδια για το διαβολο και το 666

οι prodigy ειναι ναρκομανεις και αλητες

κτλ κτλ

Βεβαια να θυμισε καποιος στους boomer πως αυτοι ακουγαν το βαπορι απ τη περσια, ουσιες κ' οινοπνευματα, και αλλα παρομοια, αλλα εκει δεν πειραζει, γιατι "αυτοι ηταν καλυτεροι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ναι, μονο που τα greep trap εχουν στιχους ακριβως οπως γραφεις εσυ, 200 λεξεις στη σειρα, χωρις νοημα και ολο με μια αναπνοη.

 

Τις ιδιες πιπες ακουγα κι εγω απο την γερολαια οταν ημουν μικρος

Οι iron maiden ειναι σατανιστες και εχουν τραγουδια για το διαβολο και το 666

οι prodigy ειναι ναρκομανεις και αλητες

κτλ κτλ

Βεβαια να θυμισε καποιος στους boomer πως αυτοι ακουγαν το βαπορι απ τη περσια, ουσιες κ' οινοπνευματα, και αλλα παρομοια, αλλα εκει δεν πειραζει, γιατι "αυτοι ηταν καλυτεροι"

τους "the prodigy: τους εχω γνωρισει και εχω δουλεψει μαζι τους σαν ηχοληπτης, ναι ηταν αληταρια και ναρκομανεις, αλλα ειχαν ενα style που μπορουσαν να το υποστηριξουν, επισης η μουσικη τους ειχε ρυθμο ειχε feeling, ηταν κατι το ωραιο στο αυτι, οποτε οταν κατι ειναι καλοφτιαγμενο και εχει μεσα μια δυσκολια, μια προσπαθεια, τοτε αξιζει να υπαρχει στο προσκηνιο, το ξαναλεω το ελληνικο trap ειναι απλα απαραδεκτο, τουλαχιστον αυτα που ακουνε οι πιτσιρικαδες ή τουλαχιστον αυτα που εχουν παρει τα αυτια μου, μακαρι να υπαρχει κατι οντως καλο με ουσια, με καλο στιχο, με μελωδιες με τραγουδι...αν υπαρχει ποσταρε το να το ακουσω και εγω και τοτε μετα ας περνανε τα πιτσιρικια ολη μερα και να ακουνε αυτα στα φορητα ηχεια...αλλα μεχρι στιγμης οτι εχω ακουσει ειναι σαπιο και ενοχλητικο στο αυτι και απλα σκουπιδαριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nokia3210 είπε

τους "the prodigy: τους εχω γνωρισει και εχω δουλεψει μαζι τους σαν ηχοληπτης, ναι ηταν αληταρια και ναρκομανεις, αλλα ειχαν ενα style που μπορουσαν να το υποστηριξουν, επισης η μουσικη τους ειχε ρυθμο ειχε feeling, ηταν κατι το ωραιο στο αυτι, οποτε οταν κατι ειναι καλοφτιαγμενο και εχει μεσα μια δυσκολια, μια προσπαθεια, τοτε αξιζει να υπαρχει στο προσκηνιο, το ξαναλεω το ελληνικο trap ειναι απλα απαραδεκτο, τουλαχιστον αυτα που ακουνε οι πιτσιρικαδες ή τουλαχιστον αυτα που εχουν παρει τα αυτια μου, μακαρι να υπαρχει κατι οντως καλο με ουσια, με καλο στιχο, με μελωδιες με τραγουδι...αν υπαρχει ποσταρε το να το ακουσω και εγω και τοτε μετα ας περνανε τα πιτσιρικια ολη μερα και να ακουνε αυτα στα φορητα ηχεια...αλλα μεχρι στιγμης οτι εχω ακουσει ειναι σαπιο και ενοχλητικο στο αυτι και απλα σκουπιδαριο...

Ρε μαν, δεν καταλαβαινεις κατι απλο, αν καποιος θελει να διασκεδασει, θα διασκεδασει ακομα και με τραγουδια απο ηχο κλανιας.

Δεν σου πεφτει λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 λεπτά πριν, nikos_e34 είπε

Αν ενοχλούν πέφτει παρατήρηση. Αν συνεχίζουν φάπες. Απλά τα πράγματα. 

Απομεινάρια από τις εποχές των σπηλαίων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Bitbit είπε

η ιστορία επαναλαμβάνεται και θα επαναλαμβάνεται.

Κάθε εποχή έχουμε τα ίδια.

Όταν είμασταν εμείς μικροί, μας κράζαν οι γονείς μας και τώρα που μεγαλώσαμε κράζουμε εμείς τους νεότερους. Και αυτοί με τη σειρά τους όταν μεγαλώσουν θα κράζουν αυτούς που δεν έχουν γεννηθεί ακόμα. Κάποια νέα μόδα θα βγει και θα την ακολουθούν πιστά.

Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να συγκρίνεις δεκαετίες και γενιές.

Εγώ πέρασα την εφηβεία μου στη δεκαετία του '80, αλλά δε μπορώ να μη βγάλω το καπέλο στους νέους της δεκαετίας '60 και '70, που με τους αγώνες τους και τις κατακτήσεις τους, τα όνειρά τους, έφτιαξαν κάτι καινούργιο. Που ουσιαστικά ήταν η βάση για να βγει αυτή η υπέροχη μουσική του '80...

Να σας πω τι φταίει παιδιά; Δεν υπάρχουν όνειρα, δεν υπάρχουν σκοποί, τίποτα δεν εμπνέει τα νέα παιδιά...Και αυτό φαίνεται και στη μουσική τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμενα δε με ενοχλει ο ηχος αλλα ο στοίχος. 

Δεν μπορω να ειμαι με το 6χρονο παιδι μου σε παιδικη χαρα και να καθονται  απ'εξω 16χρονα με τραγουδια στην διαπασων που λενε για μουνι@, Γ@μησια κοκες κτλ...

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φίλε σε όλες τις εποχές υπήρχαν και θα υπάρχουν αταλαντοι  το ραπ της Αμερικής του 90 2000 δεν υπάρχει και τό δικό μας ραπ του 2000 στους αμερικανους φαινόταν σαν ανέκδοτο είναι η γλώσσα είναι το ύφος δεν ξέρω απλά θυμάμαι τα ξαδέρφια μου που είχα βάλει active member zn και γελούσαν...  τωρα τα παραπάνω παιδιά εχοημ δικιο όσο γερνάμε τοσο παράξενοι θα είμαστε και θα θεωρούμε ποιοτικό ότι ακούγαμε και μόνο... μπορώ να σου θυμίσω από ήμισκουμπρια τραγούδια τουλάχιστον αστεία..  επίσης ζν μιλούσαν για ναρκωτικά πουτανες κλπ...  η ζωή κύκλους κάνει... ετών 40 σε λίγες μέρες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...