Προς το περιεχόμενο

FRITZ WI-FI SPEED FIBER 1GBPS


George291315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;

Με Ethernet το router Fritzbox 5530 της cosmote φτάνει τα 920 mbps και το Wi-Fi δεν ξεπερνά τα 400 Mbps 

Την μέτρηση με Ethernet την κάνω με MacBook Pro 2019  και την μέτρηση μέσω Wi-Fi επίσης με το ίδιο μηχάνημα αλλά και με iPhone 14 pro max που υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες ταχύτητες 

Την μέτρηση μέσω Wi-Fi την κάνω σε ελάχιστη απόσταση από το router ενώ όταν συνδέομαι σε ένα από τα Fritz repeaters 1200ax που έχω εγκαταστήσει η ταχύτητα πέφτει στα 270 Mbps 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/03/2023 at 01:28, George291315 said:

Καλημέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;

Με Ethernet το router Fritzbox 5530 της cosmote φτάνει τα 920 mbps και το Wi-Fi δεν ξεπερνά τα 400 Mbps 

Την μέτρηση με Ethernet την κάνω με MacBook Pro 2019  και την μέτρηση μέσω Wi-Fi επίσης με το ίδιο μηχάνημα αλλά και με iPhone 14 pro max που υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες ταχύτητες 

Την μέτρηση μέσω Wi-Fi την κάνω σε ελάχιστη απόσταση από το router ενώ όταν συνδέομαι σε ένα από τα Fritz repeaters 1200ax που έχω εγκαταστήσει η ταχύτητα πέφτει στα 270 Mbps 

 

μεσα στο router θα σου λεει στα ποσα mbps συνδεεται το κινητο και το  laptop στο wifi.  το κοβω να σου λεει 1.1 gbps για να παιρνεις 400 καθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2023 στις 1:28 ΠΜ, George291315 είπε

Καλημέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;

Με Ethernet το router Fritzbox 5530 της cosmote φτάνει τα 920 mbps και το Wi-Fi δεν ξεπερνά τα 400 Mbps 

Την μέτρηση με Ethernet την κάνω με MacBook Pro 2019  και την μέτρηση μέσω Wi-Fi επίσης με το ίδιο μηχάνημα αλλά και με iPhone 14 pro max που υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες ταχύτητες 

Την μέτρηση μέσω Wi-Fi την κάνω σε ελάχιστη απόσταση από το router ενώ όταν συνδέομαι σε ένα από τα Fritz repeaters 1200ax που έχω εγκαταστήσει η ταχύτητα πέφτει στα 270 Mbps 

 

πηγαινε στις ρυθμισεις του wifi. Εαν ειναι αυτοματα ... τοτε κανε τις καταλληλες αλλαγες.

- Για αρχη βρες ενα καναλι που στατιστικα μεσα στην μερα εχει ελαχιστους γειτονες στο ιδιο καναλι. Αυτο δεν ειναι το προβλημα σου, αλλα κανε το

- στο σημειο που εχει τα πρωτοκολλα 802.11 και καποιο γραμμα, επελεξε το γρηγοροτερο

- στο σημειο που εχει το ευρος του καναλιου πχ 20MHz, 40, 80, .... επελεξε το μεγαλυτερο

- ισως χρειαστει να κανεις δοκιμες και στο sideband > lower / upper

- βαλε οτι εχει πιο γρηγορο και στα 2,4 + 5 GHz

δοκιμασε και πες μας πως πηγε .....

κατι που το ξεχασα..... αν εχει επιλογη να κλεισεις το 2,4 και να μεινει μονο το 5GHz, κανε και αυτη την δοκιμη

κλεισε το WPS

κλεισε το repeater > στο 5530

μετα απ' ολα αυτα κανε και ενα reboot στο 5530 πριν το δοκιμασεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/03/2023 at 10:45, lneam said:

πηγαινε στις ρυθμισεις του wifi. Εαν ειναι αυτοματα ... τοτε κανε τις καταλληλες αλλαγες.

- Για αρχη βρες ενα καναλι που στατιστικα μεσα στην μερα εχει ελαχιστους γειτονες στο ιδιο καναλι. Αυτο δεν ειναι το προβλημα σου, αλλα κανε το

- στο σημειο που εχει τα πρωτοκολλα 802.11 και καποιο γραμμα, επελεξε το γρηγοροτερο

- στο σημειο που εχει το ευρος του καναλιου πχ 20MHz, 40, 80, .... επελεξε το μεγαλυτερο

- ισως χρειαστει να κανεις δοκιμες και στο sideband > lower / upper

- βαλε οτι εχει πιο γρηγορο και στα 2,4 + 5 GHz

δοκιμασε και πες μας πως πηγε .....

κατι που το ξεχασα..... αν εχει επιλογη να κλεισεις το 2,4 και να μεινει μονο το 5GHz, κανε και αυτη την δοκιμη

κλεισε το WPS

κλεισε το repeater > στο 5530

μετα απ' ολα αυτα κανε και ενα reboot στο 5530 πριν το δοκιμασεις ....

se additioN στα παραπανω.

αν θυμαμαι σωστα απο default ειναι στα 80mhz το channel bandwidth στο Fritz και εχει απο default το γρηγοροτερο πρωτοκολλο κτλ

το Iphone 14

https://www.reddit.com/r/iphone/comments/xgyqwf/how_fast_is_iphone_14_pro_wifi/

Wi‑Fi 6 (802.11ax) with 2x2 MIMO οποτε μαλλον θα τον συνδεσει στα 1,2ghz οποτε και καπου στα 600 θα παρει καθαρο.

προσοχη με τα 2,4 γιατι αν τα κλεισει μετα δεν θα παιζουν  συσκευες που δεν βλεπουν 5.

απο το 100 καναλι και πανω που ειναι dfs μπορει να παιξει λιγο καλυτερα.μπορει να το κανει δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

προσοχη με τα 2,4 γιατι αν τα κλεισει μετα δεν θα παιζουν  συσκευες που δεν βλεπουν 5.

δοκιμες κανουμε ... οτι αλλαζει ... αλλαζει και μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, lneam said:

δοκιμες κανουμε ... οτι αλλαζει ... αλλαζει και μετα

παντως με samsung s20+ αυτο ηταν το μεγιστο που πετυχα με την εφαρμογη fritz wlan

large.app_wlan.jpg.6f49c248d8009f371137bdade4dcd5fa.jpg

On 23/03/2023 at 01:28, George291315 said:

Καλημέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;

Με Ethernet το router Fritzbox 5530 της cosmote φτάνει τα 920 mbps και το Wi-Fi δεν ξεπερνά τα 400 Mbps 

Την μέτρηση με Ethernet την κάνω με MacBook Pro 2019  και την μέτρηση μέσω Wi-Fi επίσης με το ίδιο μηχάνημα αλλά και με iPhone 14 pro max που υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες ταχύτητες 

Την μέτρηση μέσω Wi-Fi την κάνω σε ελάχιστη απόσταση από το router ενώ όταν συνδέομαι σε ένα από τα Fritz repeaters 1200ax που έχω εγκαταστήσει η ταχύτητα πέφτει στα 270 Mbps 

 

και αυτο ηταν το μεγιστο με το 1200 ax με την εφαρμογη fritz wlan

large.1095597148_SpeedtestWlan.jpg.b473ce23b198c2a066e55fc29b962306.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2023 στις 1:28 ΠΜ, George291315 είπε

Καλημέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;

Με Ethernet το router Fritzbox 5530 της cosmote φτάνει τα 920 mbps και το Wi-Fi δεν ξεπερνά τα 400 Mbps 

Την μέτρηση με Ethernet την κάνω με MacBook Pro 2019  και την μέτρηση μέσω Wi-Fi επίσης με το ίδιο μηχάνημα αλλά και με iPhone 14 pro max που υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες ταχύτητες 

Την μέτρηση μέσω Wi-Fi την κάνω σε ελάχιστη απόσταση από το router ενώ όταν συνδέομαι σε ένα από τα Fritz repeaters 1200ax που έχω εγκαταστήσει η ταχύτητα πέφτει στα 270 Mbps 

 

Διαβάζω στο reddit ότι τόσο πιάνουν οι περισσότεροι με αντίστοιχο iphone και ας έχουν πιο γρήγορα wifi στα router τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, elpenor said:

Διαβάζω στο reddit ότι τόσο πιάνουν οι περισσότεροι με αντίστοιχο iphone και ας έχουν πιο γρήγορα wifi στα router τους.

εχει να κανει με τι καρτα φοραει το κινητο.για να πας 2400 πρεπει να υππστηριζει channel width 160 mhz.

εδω εχω γραψει καποια πραγματα

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritzrepeater-3000-ax-r846/

το κινητο κλειδωνε 1200 ενω το laptop 2400

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βασανα. Εαν ειναι να κανει καποιος ολα αυτα για να δει την ταχυτητα 1Gbps τοτε κατι δεν εχει γινει καλα με την συγκεκριμενη τεχνολογια.
Ειχα στο μυαλο μου οτι η τεχνολογια ειναι για να υπηρετει τον ανθρωπο και οχι το αντιθετο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, safridia said:

Αχ βασανα. Εαν ειναι να κανει καποιος ολα αυτα για να δει την ταχυτητα 1Gbps τοτε κατι δεν εχει γινει καλα με την συγκεκριμενη τεχνολογια.
Ειχα στο μυαλο μου οτι η τεχνολογια ειναι για να υπηρετει τον ανθρωπο και οχι το αντιθετο.
 

α.δεν υπαρχει γενικοτερα κάποιος τρελος λογος παρα σε ελαχιστες περιπτωσεις να εχεις 1gbps σε μια συσκευή μονο. Αν υπάρχει αυτη η αναγκη τοτε θα πρεπει να γινει και με το σωστο hardware το οποιο υπαρχει. πχ ενα hp envy 13 gen 10 Intel έχει πανω καρτα ax201 που παιζει 160mhz channel bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω μονο που πιστευω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να εχει μια συσκευη 1Gbps ειδικα ασυρματα. Ελα ομως που μερικοι το εχουν σαν φετιχ και γουσταρουν να βλεπουν το νουμερο.
Το οποιο απ'οσο εχω δει απλα δεν βγαινει με την τεχνολογια σημερα με το wifiAX (6), τι 1300mbps λενε; Στην καλυτερη εχω δει 750 μονο σε κεφια.
Καποιος μου ειπε οτι οι Γερμανοι απο την Fritz απαντησαν οτι δεν επηρεαζεται απο τα γειτονικα wifi που εχει η πολυκατοικια και θα πρεπει να δωσει τουλαχιστον 900.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, safridia said:

Ναι συμφωνω μονο που πιστευω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να εχει μια συσκευη 1Gbps ειδικα ασυρματα. Ελα ομως που μερικοι το εχουν σαν φετιχ και γουσταρουν να βλεπουν το νουμερο.
Το οποιο απ'οσο εχω δει απλα δεν βγαινει με την τεχνολογια σημερα με το wifiAX (6), τι 1300mbps λενε; Στην καλυτερη εχω δει 750 μονο σε κεφια.
Καποιος μου ειπε οτι οι Γερμανοι απο την Fritz απαντησαν οτι δεν επηρεαζεται απο τα γειτονικα wifi που εχει η πολυκατοικια και θα πρεπει να δωσει τουλαχιστον 900.
 

με το samsung ειδα κοντα στα 650 mbit. με το 1200ax ειδα και λιγοτερα. αν καποιος θελει τωρα να παιζει στο 1gbps περα οτι θα πρεπει να ειναι κοντα στο router/repeater θα πρεπει να βρει και κινητο με 160mhz channel bandwidth.

γενικως ναι τα 5ghz ειναι λιγοτερα και ειναι λιγο πιο δυσκολο να επηρεαστει ειδικα αμα πας dfs channel.χωρις να σημαινει οτι δεν επηρεαζεται με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/4/2023 στις 11:45 ΜΜ, safridia είπε

Ναι συμφωνω μονο που πιστευω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να εχει μια συσκευη 1Gbps ειδικα ασυρματα. Ελα ομως που μερικοι το εχουν σαν φετιχ και γουσταρουν να βλεπουν το νουμερο.

αυτο που πιστευεις εχει να κανει με τις προσωπικες σου αναγκες ή εμπειρια. Οταν θελεις συχνα να μεταφερεις GB απο wifi NAS τοτε ο χαμενος χρονος ειναι ταλαιπωρια. Οταν το συνδυασεις με φορητες συσκευες δηλ. εχουν μπαταρια που αδειαζει, ειναι ο χειροτερος συνδυασμος.

Ας προσθεσω και το ακομα χειροτερο. Να εχεις πληρωσει, για κατι που δεν ανταποκρινεται στις αναγκες του καταναλωτη / πελατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, lneam said:

αυτο που πιστευεις εχει να κανει με τις προσωπικες σου αναγκες ή εμπειρια. Οταν θελεις συχνα να μεταφερεις GB απο wifi NAS τοτε ο χαμενος χρονος ειναι ταλαιπωρια. Οταν το συνδυασεις με φορητες συσκευες δηλ. εχουν μπαταρια που αδειαζει, ειναι ο χειροτερος συνδυασμος.

Ας προσθεσω και το ακομα χειροτερο. Να εχεις πληρωσει, για κατι που δεν ανταποκρινεται στις αναγκες του καταναλωτη / πελατη.

το χειροτερο απο ολα δεν ειπες.ο καταναλωτης να αγοραζει κατι και να γκρινιαζει και τελικα το λαθος να ειναι του χρηστη που δεν ξερει τι εχει αγορασει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

το χειροτερο απο ολα δεν ειπες.ο καταναλωτης να αγοραζει κατι και να γκρινιαζει και τελικα το λαθος να ειναι του χρηστη που δεν ξερει τι εχει αγορασει :P

σωστη η παρατηρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...