Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για SSD που δεν εμφανίζονται τα χαρακτηριστικά του και υγεία με crystaldiskinfo


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, tzitzikas2 said:

με το crystaldisk info δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του συγκεκριμένου δίσκου. Μάλλον για κάποιο λόγο η Μαϊμού δεν στέλνει δεδομένα σχετικά. Το crystaldisk info γράφει 99% υγεία, αλλά όλα τα άλλα χαρακτηριστικά αν δείτε στα προηγούμενα posts είναι στα default ( https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2023_03/disk-2.jpg.46738bc8deaffece3b3d4755f307b67d.jpg ). αρα δεν μπορώ να έχω εικόνα της υγείας μάλλον.

θα δεις στην πορεια αν το 99 % θα πεσει.αν και για να εχει πεσει ηδη στο 99 μαλλον σωστα μετραει.απο την αλλη παντα να εχεις backup γιατι μπορει να σκασει οποιοσδηποτε δισκος ,οποιαδηποτε στιγμη ασχετα με υγεια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα δεις στην πορεια αν το 99 % θα πεσει.αν και για να εχει πεσει ηδη στο 99 μαλλον σωστα μετραει.απο την αλλη παντα να εχεις backup γιατι μπορει να σκασει οποιοσδηποτε δισκος ,οποιαδηποτε στιγμη ασχετα με υγεια κτλ

Εχει 7186gb εγγαφες ακα 7.1tb με 99% health. 

Οποτε ο συγκεκριμενος no name 240αρης δισκος εχει ~710tbw?

Ειναι απίθανο να στέκει αυτο το σενάριο απο no name οταν ο αντιστοιχος samsung 860 pro εχει 300tbw

H εχω καταλαβει κατι λαθος...?

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, @topos είπε

Εχει 7186gb εγγαφες ακα 7.1tb με 99% health. 

Οποτε ο συγκεκριμενος no name 240αρης δισκος εχει ~710tbw?

Ειναι απίθανο να στέκει αυτο το σενάριο απο no name οταν ο αντιστοιχος samsung 860 pro εχει 300tbw

H εχω καταλαβει κατι λαθος...?

 

και εγώ πιστεύω οτι δεν δίνει σωστά δεδομένα. γενικά δεν δίνει δεδομένα.

9 ώρες πριν, poulinos είπε

θα δεις στην πορεια αν το 99 % θα πεσει.αν και για να εχει πεσει ηδη στο 99 μαλλον σωστα μετραει.απο την αλλη παντα να εχεις backup γιατι μπορει να σκασει οποιοσδηποτε δισκος ,οποιαδηποτε στιγμη ασχετα με υγεια κτλ

backup πάντα έχω και σε εξωτερικό δίσκο τα πάντα, και παρόλο που στον ssd αυτό δεν έχω δεδομένα καθόλου. Τα δεδομένα σε HDD εσωτερικό WD είναι και backup σε εξωτερικό HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, @topos said:

Εχει 7186gb εγγαφες ακα 7.1tb με 99% health. 

Οποτε ο συγκεκριμενος no name 240αρης δισκος εχει ~710tbw?

Ειναι απίθανο να στέκει αυτο το σενάριο απο no name οταν ο αντιστοιχος samsung 860 pro εχει 300tbw

H εχω καταλαβει κατι λαθος...?

 

παντως αν θυμαμαι σωστα σε εναν corsair gt (θα μου πεις καμια σχεση με τον noname ειχα γραψει 23tb) Και απορω αν ειχε πεσει 1%. εκτος αν θυμαμαι λαθος. εκτος αν ειναι λαθος και τα 7 tb εγγραφες.χαχα.plot twist

τωρα για το συγκεκριμενο ναι ειναι τρελο το νουμερο πραγματι. ειδα και την εικονα στο πρωτο ποστ.με παραξενευει βεβαια που απο το 100 εχει παει στο 99 και δεν ειναι 100. απο την αλλη θα δειξει οσο κανει εγγραφες.

8 hours ago, tzitzikas2 said:

και εγώ πιστεύω οτι δεν δίνει σωστά δεδομένα. γενικά δεν δίνει δεδομένα.

backup πάντα έχω και σε εξωτερικό δίσκο τα πάντα, και παρόλο που στον ssd αυτό δεν έχω δεδομένα καθόλου. Τα δεδομένα σε HDD εσωτερικό WD είναι και backup σε εξωτερικό HDD.

οποτε δεν εχεις κατι να φοβασαι.απλα μπορεις να δεις σε χ καιρο αν εχει μειωθει το 99 % οπως και αν πραγματι ο αριθμος των tb εγγραφης αυξανεται. το λεω μην εμφανιζει απλα ενα random νουμερο.το hd sentinel τα ιδια λεει?

Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε τι γραφει και ο δισκος πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...