Προς το περιεχόμενο

Οθόνη η τηλεόραση για κάθετη προβολή σε κατάστημα


zazas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα e-shop και έχω πλέον πολύ υλικό. Σκέφτομαι να τοποθετήσω μια μεγάλη οθόνη στο φυσικό μου κατάστημα, παρουσιάζοντας τα προϊόντα μου μέσω μικρών βίντεο. Η ιδανική αναλογία για μένα είναι η κάθετη 9:16. Ψάχνω όμως κάτι μεγάλο, περίπου 60 ίντσες ή περισσότερο, έχω δει κάποια panel LED, ωστόσο όλα έχουν τιμή άνω των 2000€, χωρίς να παρέχουν την ποιότητα μιας τηλεόρασης.

Μια άλλη λύση είναι αυτή η Samsung αλλά και πάλι την θεωρώ υπερβολή αλλά και μικρή 

https://www.skroutz.gr/s/35342360/Samsung-Smart-Τηλεόραση-43-4K-UHD-QLED-QE43LS05B-HDR-2022.html#description

 

Εδώ είναι ένα δείγμα απ τα βιντεάκια

 

 

Έχετε κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσων ψάχνεις "κανονική" τηλεόραση εάν έχεις πολύ φως μέσα στο κατάστημα πάρε κάτι με αρκετή φωτεινότητα και καλές γωνίες θέασης(ίσως να κοιτουσες για ips).

Από εκεί και πέρα μάλλον καλό θα ήταν να την εντελώς παραλληλόγραμμη χωρίς το σύνηθες "εξόγκωμα" που έχουν στο κάτω μέρος με το logo γιατί όταν την γυρίσεις κάθετα ίσως φαινετε παράταιρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, @topos είπε

Από εκεί και πέρα μάλλον καλό θα ήταν να την εντελώς παραλληλόγραμμη χωρίς το σύνηθες "εξόγκωμα" που έχουν στο κάτω μέρος με το logo γιατί όταν την γυρίσεις κάθετα ίσως φαινετε παράταιρο.

Νομίζω ότι σχεδόν όλες έχουν. Το καλύτερο που έχει να κάνει σε αυτή την περίπτωση να της φτιάξει ένα κάδρο.... κανονικό κάδρο εννοώ!
image.png.f37d74d523c4d158879a7a4fdaddb702.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τηλεοράσεις παίζουν σχεδόν όλες κάθετα? Θα πρέπει να κοιτάξω κάποιο χαρακτηριστικό που δηλώνει ότι το κάνουν αυτό? 

Εκτός μετά αν μετατρέπω τα βιντεάκια μου έτσι ώστε να παίζουν, αλλά και πάλι αυτό είναι μανούρα...

10 ώρες πριν, manolis940 είπε

Νομίζω ότι σχεδόν όλες έχουν. Το καλύτερο που έχει να κάνει σε αυτή την περίπτωση να της φτιάξει ένα κάδρο.... κανονικό κάδρο εννοώ!
image.png.f37d74d523c4d158879a7a4fdaddb702.png

 

Πολύ καλή ιδέα με το κάδρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zazas είπε

Οι τηλεοράσεις παίζουν σχεδόν όλες κάθετα? Θα πρέπει να κοιτάξω κάποιο χαρακτηριστικό που δηλώνει ότι το κάνουν αυτό? 

Εκτός μετά αν μετατρέπω τα βιντεάκια μου έτσι ώστε να παίζουν, αλλά και πάλι αυτό είναι μανούρα...

Πολύ καλή ιδέα με το κάδρο!

Πολύ καλή η ερώτηση σου, δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Πιστεύω όμως απ' όσες δοκιμές έχω κάνει το παρακάτω:

Αν βάλεις ένα φλασάκι στην τηλεώραση, εξαρτάσαι αποκλειστικά από τα settings της. Αν συνδέσεις κάποιο mini PC από πίσω(κάτι που προτείνω) μάλλον εξαρτάτε απ' τις ρυθμίσεις οθόνης μέσα από το Λειτουργικό Σύστημα(Windows, Linux κτλ).

image.png.acbfa585891ac214fb318e4d31f15928.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, manolis940 είπε

Πολύ καλή η ερώτηση σου, δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Πιστεύω όμως απ' όσες δοκιμές έχω κάνει το παρακάτω:

Αν βάλεις ένα φλασάκι στην τηλεώραση, εξαρτάσαι αποκλειστικά από τα settings της. Αν συνδέσεις κάποιο mini PC από πίσω(κάτι που προτείνω) μάλλον εξαρτάτε απ' τις ρυθμίσεις οθόνης μέσα από το Λειτουργικό Σύστημα(Windows, Linux κτλ).

image.png.acbfa585891ac214fb318e4d31f15928.png

Καλημέρα, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να έχω ένα mini PC, γιατί πρόκειται να αγοράσω δύο τηλεοράσεις και δεν θα με βολέψει. Το καλύτερο θα ήταν να κάνει από μόνη της την κάθετη προβολή η τηλεόραση. Οπότε, πρέπει να είμαι σίγουρος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zazas είπε

Καλημέρα, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να έχω ένα mini PC, γιατί πρόκειται να αγοράσω δύο τηλεοράσεις και δεν θα με βολέψει. Το καλύτερο θα ήταν να κάνει από μόνη της την κάθετη προβολή η τηλεόραση. Οπότε, πρέπει να είμαι σίγουρος για αυτό.

 
 

Βάλε τότε είτε 2 min PC αν είναι πάρα πολύ μακρυά ή μία απ' την άλλη ή σύνδεσε τις και τις 2 σε ένα. Υπάρχουν δυνατότες μετά όπως το να έχεις remote desktop και να αλλάζεις το Video στην τηλεόραση εύκολα και γρήγορα. Υπάρχουν ακόμη επιλογές για να έχεις remote έλεγχο του media player έτσι ώστε αδιάκοπα να αλλάζεις μέσα στην μέρα την σειρά των κλιπ, να προσθέτεις και να αφαιρείς απ΄ την ουρά κτλ.

Βέβαια εξαρτάτε τι επίπεδο γνώσης έχεις εσύ και αυτός που θα το στήσει. Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο καλό θα είναι να στηθεί σε κάποιο linux distro, διότι με τα windows θα περνάνε οι πελάτες σου και θα βλέπουν κάτι τέτοια.

image.png.376d69de498c4c7db855eb81cca6b6c9.png

Κάτι άλλο που θα πρέπει να δεις στην Τηλεόραση γι αυτή την χρήση, πέραν απ' του να γυρίζει κάθετα, είναι να σου δίνει και την επιλογή στο να μην έχει αυτόματο κλείσιμο. Φίλος μου αγόρασε σε προποτζίδικο κάποιες samsung και πρέπει συχνά να κάνει κάποια κίνηση όπως να ανεβάζει ένταση, αλλιώς κλείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2023 στις 9:26 ΠΜ, zazas είπε

Καλημέρα, δυστυχώς δεν θα μπορέσω να έχω ένα mini PC, γιατί πρόκειται να αγοράσω δύο τηλεοράσεις και δεν θα με βολέψει. Το καλύτερο θα ήταν να κάνει από μόνη της την κάθετη προβολή η τηλεόραση. Οπότε, πρέπει να είμαι σίγουρος για αυτό

Θα βάλεις φλασάκι με βίντεο και να παίζει συνεχόμενα; Αν ναι τότε κάνεις το βίντεο από portrait mode σε οριζόντιο και απλά βάζεις την οθόνη κάθετα! Η τηλεόραση θα παίξει ότι της δώσεις, δεν έχει κάποιο player που να κάνει μεγιστοποίηση ή αλλαγή μοιρών.

vlcsnap-2023-03-30-01h25m01s956.png

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2023 στις 1:27 ΠΜ, Diavolos666 είπε

Θα βάλεις φλασάκι με βίντεο και να παίζει συνεχόμενα; Αν ναι τότε κάνεις το βίντεο από portrait mode σε οριζόντιο και απλά βάζεις την οθόνη κάθετα! Η τηλεόραση θα παίξει ότι της δώσεις, δεν έχει κάποιο player που να κάνει μεγιστοποίηση ή αλλαγή μοιρών.

vlcsnap-2023-03-30-01h25m01s956.png

Καλησπέρα, ναι κατάλαβα. Ναι, θα βάλω στικάκι να παίζει σχεδόν όλη μέρα. Ξέρεις μήπως κανένα πρόγραμμα που να το κάνει αυτό; Αν και πιστεύω δεν θα είναι δύσκολο να βρω.

update

Μέχρι και το κινητό το κάνει 😁

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από zazas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...