Προς το περιεχόμενο

Synology DS220+ Δίσκοι και χρήση μέσω Internet


SilverCloak
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από mercator84,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα καλησπέρα και...😀

Θα αγοραστεί ένα NAS του θέματος και έχω δύο βασικές απορίες.

1. Έχουν νόημα οι ssd ως προς την ταχύτητα που θα δουλεύουν οι χρήστες, δεδομένου του cap 1GB των θυρών Ethernet και του Switch? Επειδή κάνουν περίπου τα 4πλα λεφτά οι ssd. Εννοείται ότι θα αγοραστούν δύο, να μπουν σε Raid 1.

2. Με δεδομένο ότι θα έχουμε διάφορους χρήστες στο μηχάνημα, πως ακριβώς γίνεται η απομακρυσμένη χρήση του; Εννοώ μέσω internet.  Παίζει να γίνει απλά και σύντομα κάπως map ένα share ως network drive? Το βέλτιστο θα ήταν να είναι σαν ένας τοπικός δίσκος το share, όπου ανοίγουμε το αρχείο μας, πχ από file explorer, το δουλεύουμε, πατάμε save και το αρχείο είναι έτοιμο να το δουν άλλοι χρήστες. Μια εμπειρία dropbox θα ήταν ακόμα καλύτερη (με μνμ τύπου ο τάδε δουλεύει αυτή τη στιγμή το αρχείο). Γίνονται όλα αυτά στο synology?

(Το σύστημα θα αγοραστεί για να αντικαταστήσει ένα netgear καθότι η αγαπητή αυτή εταιρεία ουσιαστικά καταργεί το internet access στο nas, δεν ξέρω, κλείνει το NAS τμήμα της; )

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βαλεις ssd; την ιδια ταχυτητα θα εχεις στην μεταφορα γιατι θα σε κρατανε τα ορια του δικτύου. 
Για το αλλο που λες κανονικα δημιουργείς φακελους δικτυακούς στον καθε υπολογιστη και αν υπαρχει και καποιος εκτος δυκτιου (πχ στο σπιτι σου) μπορεις με το raidrive να εχεις παλι προσβαση σα να εισαι εκει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα αυτα τα μηχανηματα εχουν εσωτερικα και εξωτερικα βυσματα. Δυστυχως τα εξω βυσματα "φρεναρουν" την επικοινωνια. Εγω δεν θα πληρωνα χρηματα για ταχυτερους δισκους, μονο για την μεγιστη χωρητικοτητα.

για να εχεις προσβαση στα αρχεια σου εκτος σπιτιου, μονο μεσα απο το ιντερνετ. Η πιο χαμηλου κοστους λυση ειναι η συνδεση της συσκευης με τον υπαρχων εξοπλισμο modem/router. Αν εχεις static IP απο τον παροχο, τοτε ειναι το πιο ευκολο. Εαν οχι, που ειναι και το συνηθες, τοτε στις ρυθμισεις του modem/router θα βρεις την σελιδα "Dynamic DNS" και εκει θα κανεις τα απαραιτητα. Φανταζομαι πως δεν ξερεις τον τροπο, απο τις ερωτησεις σου. Θα πας στο φορουμ εκει που ειναι η ενοτητα modem/router και ξεκινα ενα θεμα με το μοντελο που εχεις

κατι ακομα ...

αν εγω ειχα modem/router με υποδοχη usb, δεν θα αγοραζα Synology ή ολα τα παραπλησια ειδη συσκευων ......

Επεξ/σία από lneam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό ρώτησα για τους ssd, για να μην κάτσω να διαβάζω read/write speeds και access times και να κάνω συγκρίσεις και αναγωγές με το bandwidth της γραμμής. Έλεγα μήπως κάποιος το έχει κάνει πρόσφατα ή γνωρίζει εμπειρικά το θέμα. Διαισθητικά προφανώς το βλέπω.

Τι raidrive? Εγώ θέλω εγγενή υποστήριξη από το λειτουργικό της Synology. Ουσιαστικά ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτό. Τα patches και τα γύρω γύρω τα ξέρω και εγώ. DynDNS και 3 πουλάκια κάθονταν, δεν θέλω μερεμέτια. Αν ήταν έτσι έκανα μερεμέτια και στο netgear και γλίτωνα και τα λεφτά.

Παρόλα αυτά ομολογώ ότι δεν ήξερα το Raidrive και ευχαριστώ για την υπόδειξη. Δεν μου κάνει όμως. Θέλει λεφτά. Τι να το κάνω; Άμα ήταν έτσι παίρνω και dropbox με λεφτά και ησυχάζω από όλα τα προβλήματά μου.

Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται με τα μερεμέτια και θέλω από το NAS είναι συγκεκριμένοι χρήστες να έχουν πρόσβαση σε συγκεκριμένα share.

Δε μιλάμε για τις τσόντες μου εδώ και πως θα δώσω ένα link να τις κατεβάσει και ο μπάμπης. Όχι. Θέλω κάθε χρήστης να έχει το virtual disk space του και να μην καταλαβαίνει καν τη διαφορά είτε είναι δίπλα στο NAS, είτε στο σπίτι του.

 

Επεξ/σία από SilverCloak
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SilverCloak είπε

Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται με τα μερεμέτια και θέλω από το NAS είναι συγκεκριμένοι χρήστες να έχουν πρόσβαση σε συγκεκριμένα share.

Θέλω κάθε χρήστης να έχει το virtual disk space του και να μην καταλαβαίνει καν τη διαφορά είτε είναι δίπλα στο NAS, είτε στο σπίτι του.

το NAS δεν ειναι συσκευη, ειναι λειτουργια. Εαν υλοποιηθει απο ενα Synology DS220+ ή απο ενα router Asus wifi 6E, με πορτες lan 2.5G / 10G, και 2x usb3 ports ή απο ενα raspberry pi ή απο PC πχ με linux, ή ..... κτλ, ειναι θεμα χρηματων που διαθετουμε. Ουτε καν γνωσεων του καταναλωτη, πληρωνεις και τα φτιαχνουν εμπειροι τεχνικοι.

Ας οριοθετησουμε τις αναγκες μας και με ταβανι τα χρηματα που διαθετουμε, τοτε απο 1 ή περισσοτερες λυσεις θα βρεθουν.

γιατι θελεις 2 δισκους σε raid συνδεση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lneam είπε

το NAS δεν ειναι συσκευη, ειναι λειτουργια. Εαν υλοποιηθει απο ενα Synology DS220+ ή απο ενα router Asus wifi 6E, με πορτες lan 2.5G / 10G, και 2x usb3 ports ή απο ενα raspberry pi ή απο PC πχ με linux, ή ..... κτλ, ειναι θεμα χρηματων που διαθετουμε. Ουτε καν γνωσεων του καταναλωτη, πληρωνεις και τα φτιαχνουν εμπειροι τεχνικοι.

Ας οριοθετησουμε τις αναγκες μας και με ταβανι τα χρηματα που διαθετουμε, τοτε απο 1 ή περισσοτερες λυσεις θα βρεθουν.

γιατι θελεις 2 δισκους σε raid συνδεση ?

Θέλω να γνωρίζω εάν η λειτουργία ΝΑS που ζητώ θα επιτελεστεί αποτελεσματικά από τη συσκευή NAS που συζητώ.

Το αντικείμενο της ερώτησής μου ήταν συγκεκριμένο και όχι ας συζητήσουμε γενικώς για την έννοια του NAS ή την καπιταλιστική θεωρία του όλα είναι θέμα χρημάτων και εάν κάποιος θέλει πολύ  έχει πολλά λεφτά, μπορεί να κάνει τα πάντα.

Εγώ ήρθα να με βοηθήσουν και τελικά βοηθάω εγώ. Δύσκολη η ζωή του τεμπέλη. Η Raid 1 "λειτουργία" (γνωστή και ως mirroring) χρησιμοποιείται για να έχεις backup των δεδομένων σου σε περίπτωση που αστοχήσει το υλικό σου, δηλαδή ένας εκ των δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος που γνωριζει, δεν ρωταει. Φτιαχνει οτι θελει μονος του - στο σπιτι. Αντε να ρωτησει 1-2 πραγματακια, καπου που μπορει να ειναι κατι καινουργιο.

οι ερωτησεις σου, αυτο δειχνουν .....ελλειπη γνωση / εμπειρια. Και επειδη εγω, ελαχιστα γνωριζω, ελπιζω αλλοι χρηστες να σε βοηθησουν καλυτερα

6 λεπτά πριν, SilverCloak είπε

Εγώ ήρθα να με βοηθήσουν και τελικά βοηθάω εγώ. Δύσκολη η ζωή του τεμπέλη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SilverCloak είπε

Εγώ ήρθα να με βοηθήσουν και τελικά βοηθάω εγώ.

Μετά από αυτό νιώθω άσχημα για την όποια βοήθεια σου προσέφερα. Δε νομίζω ότι αξίζεις την βοήθεια από κανέναν. 

BTW σε αυτό που έγραψα η απάντηση σου είναι λάθος. Δε θα σου δώσω όμως την ευχαρίστηση της απαντησης μου (και την λύση του προβλήματος σου) βρες το μόνος σου μιας και καταλήγεις να μας βοηθάς την στιγμή που εσύ ξεκίνησες το θέμα με ερώτηση. Μάθε μόνος σου όπως κάναμε οι περισσότεροι. 

Καλή συνέχεια στο συννεφάκι σου! Προσοχή με τις ριπες ανέμου γιατί η πτώση θα είναι ανώμαλη. 

Επεξ/σία από gorge18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να βοηθησω, στον να μην ξεφυγει η κατασταση. Δεχομαι πως ολοι τραβαμε ζορια και ισως ειμαστε λιγο αποτομοι. Δεν πειραζει ....ηταν μια "κακια" στιγμη. Ας το ξεχασουμε

--------------------

οταν λοιπον ρωτησα για το raid, προφανως ειχα διαβασει στο πρωτο ποστ την κατηγορια 1, απλα περιμενα την αποψη του ενδιαφερομενου, για να του πω το εξης

αν ηταν δικο μου το προβλημα ΔΕΝ θα εβαζα disk mirror στο σπιτι στο ιδιο τροφοδοτικο. Απο την στιγμη που υπαρχει pc που δεν λειτουργει 24/7, εχουμε πολλαπλο  κερδος. Αυξηση ζωης του backup δισκου, αυξηση ταχυτητας αφου ο δισκος ειναι εντος του pc που χρησιμοποιει ο χρηστης και οχι lan. Αντε και μια μικρη μειωση καταναλωσης. Τοπικη επεξεργασια που αφηνει το συστημα NAS ελευθερο για οσους θελουν να το χρησιμοποιησουν. Αναλογα την αυξηση των νεων αρχειων και τον ογκο, ανα καποιες μερες, με δωρεαν εφαρμογη ftp σε λειτουργια synchronize θα μετεφερα μονο τις αλλαγες στο NAS.

απο εκει και περα, ο καθενας κανει οτι θελει. Προφανως και το synology NAS σε λειτουργια raid1 σε καποιους ειναι μονοδρομος. Εδω ομως ειναι ? γι' αυτο λοιπον κανουμε ερωτησεις, για να βγουν συμπερασματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gorge18, καλέ μου άνθρωπε, όταν κόβεις κάτι, κόψε σωστά. Αν βάλεις και το υπόλοιπο, το δύσκολη η ζωή του τεμπέλη, ίσως καταλάβεις ότι έκανα χιούμορ.

Ο Ineam ίσως το έπιασε, εξάλλου στο επίμαχο quote δεν έκοψε και το υπόλοιπο.

Έλεος, δεν ήθελα να προσβάλλω κάποιον. Συγνώμη εάν προσεβλήθηκες, @lneam, ενώ καθόλου δε ζητάω συγνώμη από εσένα καλέ μου @gorge18, μιας και εγώ σε ευχαρίστησα και εσύ ήρθες να μου κάνεις επίθεση, μιας και παρεξηγήθηκες από κάτι που είπα σε άλλον. Ευτυχώς ο άλλος δεν το πήρε καν προσωπικά.

Ευχαριστώ και τον @mercator84.

2 ώρες πριν, lneam είπε

οταν λοιπον ρωτησα για το raid, προφανως ειχα διαβασει στο πρωτο ποστ την κατηγορια 1, απλα περιμενα την αποψη του ενδιαφερομενου, για να του πω το εξης

αν ηταν δικο μου το προβλημα ΔΕΝ θα εβαζα disk mirror στο σπιτι στο ιδιο τροφοδοτικο. Απο την στιγμη που υπαρχει pc που δεν λειτουργει 24/7, εχουμε πολλαπλο  κερδος. Αυξηση ζωης του backup δισκου, αυξηση ταχυτητας αφου ο δισκος ειναι εντος του pc που χρησιμοποιει ο χρηστης και οχι lan. Αντε και μια μικρη μειωση καταναλωσης. Τοπικη επεξεργασια που αφηνει το συστημα NAS ελευθερο για οσους θελουν να το χρησιμοποιησουν. Αναλογα την αυξηση των νεων αρχειων και τον ογκο, ανα καποιες μερες, με δωρεαν εφαρμογη ftp σε λειτουργια synchronize θα μετεφερα μονο τις αλλαγες στο NAS.

απο εκει και περα, ο καθενας κανει οτι θελει. Προφανως και το synology NAS σε λειτουργια raid1 σε καποιους ειναι μονοδρομος. Εδω ομως ειναι ? γι' αυτο λοιπον κανουμε ερωτησεις, για να βγουν συμπερασματα

Τώρα που έχω λίγο χρόνο, να σχολιάσω και για αυτό. Δεν κατάλαβα τι εννοείς για το Raid. Να κάνω backup στο δίσκο του PC μου; Τον δίσκο του PC μου στο NAS? Αν καταλαβαίνω καλά, παροπλίζεις γενικά τη χρησιμότητα του RAID 1 για data redundancy. Κάποιο λόγο έχει που υπάρχει. Εκτός και αν πιστεύεις ότι ο μοναδικός κίνδυνος που αντιμετωπίζει ένας σκληρός δίσκος είναι τα power surges ή η ξαφνική απώλεια ισχύος χωρίς να είναι παρκαρισμένη η κεφαλή. Δεν είναι έτσι. Με το RAID αντιμετωπίζεις τα ενδεχόμενα προβλήματα των δίσκων ως μονάδων (αστοχία υλικού). Τα εξωτερικά προβλήματα τροφοδοσίας τα αντιμετωπίζεις με UPS.

Δεν είναι αυτό το αντικείμενο της εργασίας. Δεν πρόκειται για κάτι ατομικό. Πρόκειται για file server, που θα χρησιμοποιηθεί ταυτόχρονα από πολλούς χρήστες, όχι για backup των δεδομένων ενός μόνο χρήστη. Το NAS θα ήταν τρελό overkill για αυτό το τελευταίο. Ένας USB εξωτερικός δίσκος θα έκανε αυτή τη δουλειά υπέροχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε, οχι δεν παρεξηγω

εχουμε ανοιξει πολλα τεχνικα μετωπα. στο θεμα του raid1 για σπιτι οχι εταιρεια, εγω αφου θα αγοραζα 2 ιδιους δισκους θα εβαζα τον ενα στο NAS και τον αλλο στο PC για τους λογους που εχω αναφερει στο προηγουμενο ποστ. Και το περιεγραψα οσο πιο συντομα μπορουσα

- δεν εχεις αναφερει εαν οι χρηστες θα εχουν προσβαση ενσυρματη ή ασυρματη (στο σπιτι)

- εκτος σπιτιου, μεσω ιντερνετ, το synology πως θα το βλεπουν ? απο modem/router, απο router που κουμπωνει σε modem, κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, lneam είπε

καλησπερα φιλε, οχι δεν παρεξηγω

εχουμε ανοιξει πολλα τεχνικα μετωπα. στο θεμα του raid1 για σπιτι οχι εταιρεια, εγω αφου θα αγοραζα 2 ιδιους δισκους θα εβαζα τον ενα στο NAS και τον αλλο στο PC για τους λογους που εχω αναφερει στο προηγουμενο ποστ. Και το περιεγραψα οσο πιο συντομα μπορουσα

- δεν εχεις αναφερει εαν οι χρηστες θα εχουν προσβαση ενσυρματη ή ασυρματη (στο σπιτι)

- εκτος σπιτιου, μεσω ιντερνετ, το synology πως θα το βλεπουν ? απο modem/router, απο router που κουμπωνει σε modem, κατι αλλο ?

To θέμα ουσιαστικά το έλυσε ο mercator84. Η απάντηση για όλα τα προβλήματά μου λέγεται synology drive. Και είναι και η απάντηση στα δικά σου ερωτήματα. Το πως θα βλέπουν οι χρήστες το NAS είναι ανεξάρτητο.

Εγώ λέω γιατί δεν πρέπει να βάζουμε έτσι τους δίσκους και γιατί αυτό που προτείνεις δεν είναι NAS και δεν είναι RAID και δεν χρειάζεται overload εννοιών με τη δική μας ερμηνεία.

@all Ευχαριστώ για τη βοήθεια, το θέμα μου το θεωρώ λήξαν. Εάν θέλετε να συζητήσουμε κάτι γύρω από αυτό, έτσι για τη θεωρία, ευχαρίστως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω NAS αρκετα χρονια, ενσυρματο και wifi απο το modem/router. Το software raid δεν μου αρεσει, και νομιζω πως ετσι ειναι και το synology. Οσο για το raid 1, σε οικιακο χωρο δεν το επιλεγω απο την μητρικη και το υλοποιω χειροκινητα με εξωτερικο δισκο usb μια φορα την εβδομαδα.

το raid 1, δεν ειναι τιποτα αλλο περα απο ενα αυτοματοποιημενο λειτουργικο συστημα απο hardware + software που αναλαμβανει να γραψει τα δεδομενα του χρηστη σε 2 ή περισσοτερους δισκους. Και αν δεν κανω λαθος σε περιπτωση βλαβης του συστηματος που διαχειριζεται τους δισκους, υπαρχει προβλημα να διαβαστουν οι δισκοι απο απο αλλο συστημα. Μονο εαν ειναι ιδιο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...