Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εγκατάσταση windows


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμάζω να κάνω εγκατάσταση τα windows 10 σε έναν υπολογιστή. το πρόβλημα είναι ότι με το πρώτο restart ξεκινάει πάλι από το ίδιο σημείο, κάνει κύκλους δηλαδή. Λέω να δοκιμάσω να κατεβάσω πάλι τα windows Μήπως φταίει το Image.

έχετε καμια πρόταση; δε μου έχει ξανασυμβεί

τελικά προχώρησα την εγκατάσταση αλλάζοντας τη σειρά στο bios, μόλις έκανε το πρώτο Restart. Δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό αλλά γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Δοκιμάζω να κάνω εγκατάσταση τα windows 10 σε έναν υπολογιστή. το πρόβλημα είναι ότι με το πρώτο restart ξεκινάει πάλι από το ίδιο σημείο, κάνει κύκλους δηλαδή. Λέω να δοκιμάσω να κατεβάσω πάλι τα windows Μήπως φταίει το Image.

έχετε καμια πρόταση; δε μου έχει ξανασυμβεί

τελικά προχώρησα την εγκατάσταση αλλάζοντας τη σειρά στο bios, μόλις έκανε το πρώτο Restart. Δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό αλλά γιατί;

Θα αρκούσε απλά να βγάλεις το USB με τα Win όταν έκανε επανεκκίνηση.

Την έχω πατήσει και εγώ σε ένα παλιό φορητό Lenovo…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει τόσες εγκαταστάσεις, πρώτη φορά γίνεται αυτό, σε laptop hp. Το ερώτημα βασικά είναι, έτσι δουλεύει σε συγκεκριμένα μοντέλα ή είναι κάποιο κόλλημα που έφαγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι δηλωμένο το usb σαν πρώτη συσκευή εκκίνησης. Μπες στο bios και δες το boot order ή όπως είπε και ο Ανδρέας, βγάλε το στικάκι στην πρώτη επανεκκίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, molivos είπε

Mπορω να εγκαταστησω windows 11 στην αρχη με local user χωρις microsoft account ??? ...

Ευχαριστω

 

Ναι, ο καλυτερος και ευκολοτερος τροπος ειναι να κατεβασεις το rufus και να φτιαξεις bootable στικακι με τα  windows 10

με το που διαλεξεις το iso και πατησεις start θα σε ρωτησει καποια πραγματα

βαλτα ετσι 

 

image.png.9a2885ca08246845283f57f8fd73d7c7.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Ntinaras είναι το πιο απλό. Αν δεν θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο, απλά μην έχεις συνδεμένο ο pc στο ίντερνετ και όταν αρχίσει να ζητάει λογαριασμούς εσύ θα πηγαίνει για περιορισμένο λογαριασμό ή θα ακυρώνεις την προτροπή για λογαριασμό microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί πολύ noob ερώτηση.

Προσπαθώ να βάλω winXp σε ένα pc.

Πήρα το αρχείο iso και το πέταξα χύμα μέσα σε ένα φλασάκι ntfs.

Το κουμπώνω στο pc, πατάω να ανοίξει, και όταν βγάζει αυτή την καρτέλα:

Spoiler

338587990_766312365111394_3128230050116838801_n.jpg.2e9f2e0758dc81f534d2b69672aa91c9.jpg

Πατάω F12.

Μετά βγαίνει αυτό:

Spoiler

339446729_747987373672037_1900780633999923276_n.jpg.3002fc7f24d474357cf715cdd7745883.jpg

Έχω επιλέξει μέχρι στιγμής USB-FDD, USB-CDROM, και USB-HDD αλλά δεν γίνεται κάτι (πάει να φορτώσει τα παλιά windows)

Τι κάνω λάθος? Be soft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Προσπαθώ να βάλω winXp σε ένα pc.

Πήρα το αρχείο iso και το πέταξα χύμα μέσα σε ένα φλασάκι ntfs.

Έχω επιλέξει μέχρι στιγμής USB-FDD, USB-CDROM, και USB-HDD αλλά δεν γίνεται κάτι (πάει να φορτώσει τα παλιά windows)

Τι κάνω λάθος? Be soft

δεν εχω φτιαξει Boot usb με winXP. Ομως δεν νομιζω να μπορει να λειτουργισει η τεχνικη που εφαρμοσες. Χρησιμοποιησε το rufus που θα διαβασει το iso και θα δημιουργησει το boot usb. Οταν το εχει ετοιμο, στο pc πατησε F12, μετα την επιλογη hard disk και στο επομενο menu επελεξε το usb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να το κάνεις με το Rufus ή να προετοιμάσει το φλασακι με το ventoy σε mbr και μετά πέτα ότι iso θέλεις στο πεγαλο partition που θα σου δημιουργήσει το ventoy. 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...