Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ισχυει οτι αλλο ultra πχ shadows/volumetric που και medium να μπουν δεν τρεχει κατι και αλλο πχ οπως στο last of us που ultra textures με medium ειναι η μερα με τη νυχτα. Προτιμω να παιξω με ultra textures και ολες τις αλλες ρυθμισεις low παρα ultra ολα τα αλλα και low textures. 

Ακριβώς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι σε όλους τους τίτλους. Στους πιο κακογραμμένους. Iσχύει όμως αυτό που λες.

Ποτέ δεν περιμένεις να κρατήσει η κάρτα για high end gaming για πάντα.

Καθολικό δεν είναι τίποτα. Το να έχει όμως η κάρτα την ιπποδύναμη (αρχιτεκτονική+ισχύ) να τρέχει και τα κακογραμμένα αλλά να πέφτει σε τοίχο λόγω μνήμης, δεν κάθεται καλά με τίποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Armoral said:

 

Λες και το έκανα εγώ το video, λέει ακριβός ότι έχω γράψει για τα 8GB τις τελευταίες ημέρες. 🤪

Αν η 3070 ήταν σήμερα EOL δεν θα μας ένοιαζε και τόσο, αλλά εξακολουθεί να την πουλάνε στα 500+ ευρώ το οποίο είναι απαράδεκτο για κάρτα των 8GB μέσα στο 2023.

2 hours ago, Fulgore said:

Αν όντως τα ξέραμε αυτά και τα εφαρμόζαμε και στην πράξη, δεν θα κοιτάζαμε μόνο Ultra benchmarks για να βγάλουμε τα όποια συμπεράσματα.

Το video του Steve αφορά αποκλειστικά ultra settings benchmarks, το οποίο είναι τέρμα missleading για το τελικό συμπέρασμα που βγάζει περί Vram, μιας και τσουβαλιάζει όλες τις κάρτες/κατηγορίες.

Μάλλον πρέπει να ξαναδείς το Video, Το The Last Of Us Part  1 στα High εξακολουθεί να έχει θέματα με τα lows στην 3070, στο Hogwarts το έτρεξε και σε High και εξακολουθούσε να έχει προβλήματα με τα Textures, το Plague Tale το έτρεξε και με Upscale Balanced και πάλι είχε θέματα.  

Τα 8GB πλέον για το 2023 θα πρέπει να είναι για κάρτες κάτω από τα 200 ευρώ, δεν υπάρχει δικαιολογία για κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Λες και το έκανα εγώ το video, λέει ακριβός ότι έχω γράψει για τα 8GB τις τελευταίες ημέρες. 🤪

Αν η 3070 ήταν σήμερα EOL δεν θα μας ένοιαζε και τόσο, αλλά εξακολουθεί να την πουλάνε στα 500+ ευρώ το οποίο είναι απαράδεκτο για κάρτα των 8GB μέσα στο 2023.

Μάλλον πρέπει να ξαναδείς το Video, Το The Last Of Us Part  1 στα High εξακολουθεί να έχει θέματα με τα lows στην 3070, στο Hogwarts το έτρεξε και σε High και εξακολουθούσε να έχει προβλήματα με τα Textures, το Plague Tale το έτρεξε και με Upscale Balanced και πάλι είχε θέματα.  

Τα 8GB πλέον για το 2023 θα πρέπει να είναι για κάρτες κάτω από τα 200 ευρώ, δεν υπάρχει δικαιολογία για κάτι άλλο.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις στείλει μήνυμα για να κάνουν το τεστ.:D

Είπαμε αυξήθηκαν πολύ οι απαιτήσεις κάποιων παιχνιδιών οπότε άλλαξαν και τα δεδομένα.

Πουλάς την κάρτα σου και πας σε μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον πρέπει να ξαναδείς το Video

Τα 8GB πλέον για το 2023 θα πρέπει να είναι για κάρτες κάτω από τα 200 ευρώ, δεν υπάρχει δικαιολογία για κάτι άλλο.

Το ξαναείδα το video και η πλειοψηφία στα γραφήματα είναι ultra settings(ναι μέχρι και στο Fortnite).....

Κατά τα άλλα, ναι η ποσότητα Vram το 2023 είναι το πρόβλημα, όχι η κατάσταση των ίδιων των παιχνιδιών....

Επίσης τι είπε ο Steve? 16gb Vram low end gpus? 12gb Vram entry level? 24gb Vram mid range και πάνω?

Ναι τι ώρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, η VRAM έπρεπε να είναι ως εξής σ' αυτή τη γενιά.

x50 - 8GB

x60 - 12GB

x70 - 16GB

x80 - 20GB

x90 - 24GB

Τα υπόλοιπα είναι επίτηδες πετσόκομμα για να σπρώξουμε του χρόνου 50 series με την σωστή VRAM.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα υπόλοιπα είναι επίτηδες πετσόκομμα για να σπρώξουμε του χρόνου 50 series με την σωστή VRAM.

 

Που το ξέρεις ότι θα έχει τη σωστή VRAM η σειρά RTX 5000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

Που το ξέρεις ότι θα έχει τη σωστή VRAM η σειρά RTX 5000;

Πόσο ακόμα να συνεχίσει η τσιγκουνιά ; Ήδη με τα 8/10/12 είναι στα όρια..Σε παιχνίδια που καλά καλά δεν είναι καθαρά next-gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Πόσο ακόμα να συνεχίσει η τσιγκουνιά ; Ήδη με τα 8/10/12 είναι στα όρια..Σε παιχνίδια που καλά καλά δεν είναι καθαρά next-gen.

 

Για όσο θα υπάρχουν ακόμα άνθρωποι να αγοράζουν αυτά τα προϊόντα, παρόλο που γνωρίζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Βάζω στοίχημα στην επόμενη σειρά πάλι τα ίδια θα λέμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα αναγκαστεί στις 50 series να δώσει σημαντική αύξηση στη μνήμη λόγω Unreal Engine 5 παιχνιδιών με αυξημένες απαιτήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πιστεύω θα αναγκαστεί στις 50 series να δώσει σημαντική αύξηση στη μνήμη λόγω Unreal Engine 5 παιχνιδιών με αυξημένες απαιτήσεις.

Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα ,γιατί τα ίδια γράφονταν και για την σειρά 4000 πίσω στο 2020/2021 και βλέπουμε τελικά τι γίνεται.

Το βλέπουμε αυτό και στα smartphones, που αυτοί που πουλάνε περισσότερο, κόβουν από την μνήμη ram ακόμα και στις ακριβότερες συσκευές.

Ας πούλαγε παραπάνω η Amd, και θα σου έλεγα εγώ τι Vram θα έδιναν και αυτοί.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Λες και το έκανα εγώ το video, λέει ακριβός ότι έχω γράψει για τα 8GB τις τελευταίες ημέρες. 🤪

Αν η 3070 ήταν σήμερα EOL δεν θα μας ένοιαζε και τόσο, αλλά εξακολουθεί να την πουλάνε στα 500+ ευρώ το οποίο είναι απαράδεκτο για κάρτα των 8GB μέσα στο 2023.

Μάλλον πρέπει να ξαναδείς το Video, Το The Last Of Us Part  1 στα High εξακολουθεί να έχει θέματα με τα lows στην 3070, στο Hogwarts το έτρεξε και σε High και εξακολουθούσε να έχει προβλήματα με τα Textures, το Plague Tale το έτρεξε και με Upscale Balanced και πάλι είχε θέματα.  

Τα 8GB πλέον για το 2023 θα πρέπει να είναι για κάρτες κάτω από τα 200 ευρώ, δεν υπάρχει δικαιολογία για κάτι άλλο.

Εγώ το έχω απορία, δεν μου την έχει λύσει κανείς. 

Άσε το RT λίγο στην άκρη, άλλωστε το TLOU δεν έχει RT. Το Plague Tale,  το οποίο όπως λέει ο ίδιος ο Steve, είναι από τα ωραιότερα παιχνίδια της γενιάς , γιατί μου δείχνει 4.5 έως 5.5GB VRAM σε 4k ULTRA, ενώ το TLOU 9.5GB vram σε 720p? 

Χρυσά όσα λέτε για την vram, αλλά το νόημα του να έχει η κάρτα και να πληρώσω και εγώ για παραπάνω VRAM είναι για να έχω πιο όμορφα παιχνίδια, όχι για να μην κάνει ο developer την δουλειά του. 

Θυμάμαι και παλιά με την 3αρα 1060, DOA ήταν και αυτή. Και όντως, PUBG σε ultra δεν έπαιζε. Αλλά witcher 3 maxed out από την άλλη - 1.5GB Vram ήθελε. Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στην vram αλλά κάπου άλλου - λέω εγώ τώρα ρε παιδί μου.

Αν δεν υπήρχε το Plague Tale θα συμφωνούσα σε όλα μαζί σας. Τσιγκούνης ο Jensen, δώσε VRAM ρε να δούμε eye candy. Αλλά εδώ βλέπουμε eye candy χωρίς να υπάρχει η ανάγκη για vram. Βέβαια το Plague Tale δεν ήταν amd sponsored. Αυτά κάπου στο development χαλάνε λίγο μάλλον - η στάμπα της amd κοστίζει VRAM φαίνεται :) 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ το έχω απορία, δεν μου την έχει λύσει κανείς. 

Άσε το RT λίγο στην άκρη, άλλωστε το TLOU δεν έχει RT. Το Plague Tale,  το οποίο όπως λέει ο ίδιος ο Steve, είναι από τα ωραιότερα παιχνίδια της γενιάς , γιατί μου δείχνει 4.5 έως 5.5GB VRAM σε 4k ULTRA, ενώ το TLOU 9.5GB vram σε 720p? 

Χρυσά όσα λέτε για την vram, αλλά το νόημα του να έχει η κάρτα και να πληρώσω και εγώ για παραπάνω VRAM είναι για να έχω πιο όμορφα παιχνίδια, όχι για να μην κάνει ο developer την δουλειά του. 

Θυμάμαι και παλιά με την 3αρα 1060, DOA ήταν και αυτή. Και όντως, PUBG σε ultra δεν έπαιζε. Αλλά witcher 3 maxed out από την άλλη - 1.5GB Vram ήθελε. Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στην vram αλλά κάπου άλλου - λέω εγώ τώρα ρε παιδί μου.

Αν δεν υπήρχε το Plague Tale θα συμφωνούσα σε όλα μαζί σας. Τσιγκούνης ο Jensen, δώσε VRAM ρε να δούμε eye candy. Αλλά εδώ βλέπουμε eye candy χωρίς να υπάρχει η ανάγκη για vram. Βέβαια το Plague Tale δεν ήταν amd sponsored. Αυτά κάπου στο development χαλάνε λίγο μάλλον - η στάμπα της amd κοστίζει VRAM φαίνεται :) 

Το Hogwarts AMD sponsored είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...