Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν είναι και κάτι που δε περιμένει κανείς να συμβεί από δω και πέρα που επιτέλους έρχονται παιχνίδια της ps5/xsx true current ("next gen") εποχής που περιμένουμε καιρό. Όπως και το 2016, 3ος χρόνος της τότε νέας γενιάς κονσολών υπήρχαν μερικά next gen παιχνίδια τα οποία δεν μπορούσες πλέον να ανεβάσεις textures πάνω από medium preset, καθώς περνούσαμε προς τα 2GB+ Vram usage. Κάρτες με 3-4GB μνημης δεν είχαν κανένα πρόβλημα τότε. Ακόμα θυμάμαι που ενώ είχε ακόμα απόδοση να δώσει η GTX 770 2GB μου τελείωνε η μνήμη αν πήγαινα να ανεβάσω textures στο Rise of The Tomb Raider (2016) & Rainbow Six Siege (2015), ενώ αντίθετα φίλος μου με AMD 7970 3GB δεν είχε κανένα θέμα λόγω+1GB μνήμης. 1080p ανάλυση τότε. Εν τέλει αναγκαστικά την έδωσα εκείνο το καλοκαίρι και στη θέση της μπήκε μία GTX 1070 8GB. Τότε που ο Πετσινος Νυφίτσος έδινε ραμ. Στη σημερινή εποχή σίγουρα θα την έβγαζε με 4

Γενικότερα μπορείς να παίξεις με τα γραφικά (όχι όλα όλα δεξιά δηλαδή) και πρόβλημα δεν θα έχεις και με 8 για 1080p τουλάχιστον έως φέτος, ίσως τη γλυτώσεις και με κανα DLSS. Αλλά για 1440p τουλάχιστον 12 θα είναι το στάνταρ από δω και πέρα 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ οτι μπορεις να πας ακομα με 8GB αλλα οχι σε ultra. Aκόμα ομως δεν εχει ομαλοποιηθει η κατασταση στις τιμες των καρτών- κατα την αποψη μου-

οποτε θα κατσω με τα 8 -RX5700 XT- και θα το κοιταξω απο το καλοκαιρι -μαζι με το επιδομα αδειας-,για νεα καρτα.

Επεξ/σία από FasTaker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2023 στις 9:23 ΠΜ, Boubis1411 είπε

Το PS5 τι αναλυση τα παιζει αυτα τα παιχνιδια και με ποσα FPS ? Γιατι εγω τα βλεπω τα γραφικα του τελεια.

Αν δεν κανω λαθος 60 στα 1080p και 30 στα 2160p

Φυσικα σε ενα παιχνιδι δεν παιζουν μονο ρολο τα fps και η αναλυση.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν δεν κανω λαθος 60 στα 1080p και 30 στα 2160p

Φυσικα σε ενα παιχνιδι δεν παιζουν μονο ρολο τα fps και η αναλυση.

ε ναι και η αναλυση παιζει ρολο φυσικα ....λιγα πιστευω απο οσο εχω δει παιζουν  στα 2160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο ρόλο το optimisation κάθε παιχνιδιού. Για αυτό δυστυχώς στα pc πολλές φορές βλέπουμε ακόμα και σε πολύ δυνατά συστήματα με βαρβάτες κάρτες γραφικών να αντιμετωπίζουν stuttering κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2023 στις 11:23 ΠΜ, LLLEFTERIS είπε

Αν δεν κανω λαθος 60 στα 1080p και 30 στα 2160p

Φυσικα σε ενα παιχνιδι δεν παιζουν μονο ρολο τα fps και η αναλυση.

Νομίζω όμως ότι 60fps είναι το Κατώφλι. Τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το Hardware. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα κόβει τις επιδόσεις μιας κάρτας, αλλιώς θα έβγαζε 7000 fps. 

Στα παιχνίδια που μια Χ κάρτα την κόβει η μνήμη, κατεβάζεις τα αντίστοιχα settings που τρώνε μνήμη, στα παιχνίδια που την κόβει το raster performance κατεβάζεις τα settings που τρώνε raster performance και αντίστοιχα το ίδιο για το rt performance. 

Αν η 4060 ειχε 48gb vram τότε θα την έκοβε μόνιμα το raster performance που "δεν θα ήταν αρκετό" 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Herald είπε

Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το Hardware. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα κόβει τις επιδόσεις μιας κάρτας, αλλιώς θα έβγαζε 7000 fps. 

Στα παιχνίδια που μια Χ κάρτα την κόβει η μνήμη, κατεβάζεις τα αντίστοιχα settings που τρώνε μνήμη, στα παιχνίδια που την κόβει το raster performance κατεβάζεις τα settings που τρώνε raster performance και αντίστοιχα το ίδιο για το rt performance. 

Αν η 4060 ειχε 48gb vram τότε θα την έκοβε μόνιμα το raster performance που "δεν θα ήταν αρκετό" 

Η απλα βάζεις 16GB και τέλος? Χίλιες φορές να είμαι raster bottlenecked (τουλαχιστον θα τρέχω ultra textures) παρά να ρίχνω settings/textures/να έχω stutters με 500$+ κάρτα γραφικών. Τραγικό. Να σου υπενθυμήσω πως τα textures κάνουν την μεγαλύτερη διαφορά στα γραφηκά, λίγο θα τα ρίξεις τις περισσότερες φορές θα δείς την διαφορά αμέσως. Άσε τις δικαιολογίες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Od1sseas είπε

Η απλα βάζεις 16GB και τέλος? Χίλιες φορές να είμαι raster bottlenecked (τουλαχιστον θα τρέχω ultra textures) παρά να ρίχνω settings/textures/να έχω stutters με 500$+ κάρτα γραφικών. Τραγικό. Να σου υπενθυμήσω πως τα textures κάνουν την μεγαλύτερη διαφορά στα γραφηκά, λίγο θα τα ρίξεις τις περισσότερες φορές θα δείς την διαφορά αμέσως. Άσε τις δικαιολογίες.

Tέλεια,, υπάρχει λύση για σένα, πάρε amd που έχουν μπόλικη ram και καλό gaming

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Od1sseas είπε

Η απλα βάζεις 16GB και τέλος? Χίλιες φορές να είμαι raster bottlenecked (τουλαχιστον θα τρέχω ultra textures) παρά να ρίχνω settings/textures/να έχω stutters με 500$+ κάρτα γραφικών. Τραγικό. Να σου υπενθυμήσω πως τα textures κάνουν την μεγαλύτερη διαφορά στα γραφηκά, λίγο θα τα ρίξεις τις περισσότερες φορές θα δείς την διαφορά αμέσως. Άσε τις δικαιολογίες.

Γουατ; Στη πλειοψηφια των παιχνιδιων το Ultra απο το High σε textures εχει απειροελαχιστες διαφορες. Και κερδιζεις και FPS.

Τρολοflamοθρεντ ανοιξες απλα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλάγαμε για κάρτες των 100-200 ευρώ να το καταλάβω να μην σας νοιάζει το Ultra Textures, να μιλάμε για καινούργιας γενιάς κάρτες των 800-1000 ευρώ και να λέτε καλά δεν έγινε και κάτι θα ρίξω τα Textures στο High, απλά με ξεπερνά.

  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...