Προς το περιεχόμενο

OLED: LG, Sony ή Samsung; (δωρεάν αντικατάσταση με 5ετή εγγύηση)


enlightened

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι οσον αφορά τη 95b. 

Δοκιμάζοντας της λοιπόν, θα αγγίξω τα εξής θέματα:

oversaturated colors: Αυτά τα βλέπεις στο dynamic mode που ειναι και το πιο εντυπωσιακό/φωτεινό. Υπάρχει και το filmmaker mode που δίνει το σοβαρό τόνο που χρειάζεται. Όμως, δεν ειναι τόσο φωτεινή η εικόνα (συγκριτικά) όσο στο dynamic mode. Πάντα αναφέρομαι σε ταινίες. Γενικά ταινίες θέλουν filmmaker. Προσωπικά ο φόβος που ανέφερα προ ημερών μ΄'ηπως όλα φαίνονται παιδική χαρά, πλέον δεν υφίσταται.

Raised Blacks: Δεν υπάρχει πρόβλημα σε σκοτεινά δωμάτια. Αλλά και σε σχετικά φωτεινά δωμάτια, δεν ειναι δά και τόσο σημαντική η αύξηση που να χαλάει το μαύρο. Πάλι το αντιλαμβάνεσαι ως τελείως μαύρο. Νομίζω δεν ειναι θέμα εκτός και αν βλέπεις με ανοιχτό φώς τα βράδια. 

Build Quality: Κανένα απολύτως θέμα απο θέμα κατασκευαστικό. Όμως η τηλεόραση είναι πολύ "εύθραυστη" στην όψη και την αίσθηση. Είναι εξαιρετικά λεπτή και το να τη βάλω στον τοίχο ήταν κόπος και ένιωθα ανασφάλεια καθως το έκανα. Καμία σχέση με τις LCD που είχα πάντα και ένιωθα πολύ άνετα να τις μετακινώ. Το 95c έχει αυτο το μποξ. Παρόλαυτα και πάλι δε θα τη κολούσα στον τοίχο, δεδομένου οτι στην Ελλάδα τα καλοκαίρια είναι κόλαση - και ένα αίτιο της εκφύλισης των led είναι η θερμοκρασία που αναπτύσουν. 

Firmware κτλ: Μου ήρθε με το 1420 οπότε δε μπορώ να συγκρίνω με τα παλιότερα. Προσωπικά δεν έχω παράπονο. Τώρα αν στο παρελθόν ήταν πιο φωτεινή , δεν μπορώ να το ξέρω, και τι χάνω. 

Συγκριτικά με C2: Επιμένω πως και οι 2 ειναι εξαιρετικές. Έχοντας δει τώρα τη 95β πιο πολύ, θα έλεγα πως αν είχα λιγότερη φωτεινότητα, θα ένιωθα πως "μακάρι να μπορούσε να πάει λιγο πιο φωτεινά". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γεγονός ότι η Samsung δεν έχει HDMI 2.0 δεν σας προβληματίζει για την απόδοση σε gaming? Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε (δεν είμαι γνώστης, ότι διαβάζω γράφω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fousekis21 είπε

Το γεγονός ότι η Samsung δεν έχει HDMI 2.0 δεν σας προβληματίζει για την απόδοση σε gaming? Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε (δεν είμαι γνώστης, ότι διαβάζω γράφω)

Έχει 2.1 το οποιο ειναι backwards compatible. Δηλαδή αν η κάρτα σου ειναι 2.0 (οπως και η δικιά μου) δεν υπάρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...