Προς το περιεχόμενο

Samsung SSD [read-only]


kakofonixx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

έχω στον υπολογιστή μου έναν Samsung 970 Evo Plus SSD 1TB, όπου είναι δίσκος συστήματος και χτες που προσπάθησα να εκκινίσω τον η/υ δεν δούλευε....

με αναζήτηση στο internet θεώρησα πως έχουν καταστραφεί τα αρχεία εκκίνησης και δημιουργώντας ένα bootable usb προσπάθησα να τα επιδιορθώσω, χωρίς όμως αποτέλεσμα

Να μη τα πολυλογώ, για λόγο που δε γνωρίζω, ο δίσκος έχει γυρίσει σε read-only mode και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω πια

δοκίμασα λύσεις για  να τον επαναφέρω μέσω diskpart, μέσω registry ή αλλάζοντας permissions (αφού το σύνδεσα σε άλλον η/υ) αλλά τίποτα - το read only δε φεύγει με τίποτα

Ευτυχώς κατάφερα να τον κάνω clone σε έναν μηχανικό HDD που έχω και λειτουργεί ξανά ο η/υ μου χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω σε format

(κατά το clone εντόπισε αρκετά bad sectors στον SSD)

 

τι άλλο μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση? υπάρχει κάποιος τρόπος να σωθεί ή πάει για πέταμα? δεδομένου ότι τον έχω αγοράσει καινούριο στις 02/12/2021 μπορώ να κάνω χρήση εγγύησης για αντικατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να τον βαλεις σε καποιον Η/Υ ως δευτερο/εξωτερικο να δεις την κατασταση του. Οι δισκοι/sticks μπαινουν σε read-only κατασταση οταν εχουν σοβαρο προβλημα ωστε να αποτρεψουν περαιτερω εγγραφες και επιδεινωθει η κατασταση τους ακομα πιο γρηγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

επανέρχομαι:

Surface test με το HDD Sentinel είχε το παρακάτω αποτέλεσμα

τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Aν έχει ακόμα εγγύηση τότε αλλαγή.

Αν είναι εκτός εγγύησης, πέταμα.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2023 στις 11:52 ΠΜ, kakofonixx είπε

Καλημέρα σας

έχω στον υπολογιστή μου έναν Samsung 970 Evo Plus SSD 1TB, όπου είναι δίσκος συστήματος και χτες που προσπάθησα να εκκινίσω τον η/υ δεν δούλευε....

με αναζήτηση στο internet θεώρησα πως έχουν καταστραφεί τα αρχεία εκκίνησης και δημιουργώντας ένα bootable usb προσπάθησα να τα επιδιορθώσω, χωρίς όμως αποτέλεσμα

Να μη τα πολυλογώ, για λόγο που δε γνωρίζω, ο δίσκος έχει γυρίσει σε read-only mode και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω πια

δοκίμασα λύσεις για  να τον επαναφέρω μέσω diskpart, μέσω registry ή αλλάζοντας permissions (αφού το σύνδεσα σε άλλον η/υ) αλλά τίποτα - το read only δε φεύγει με τίποτα

Ευτυχώς κατάφερα να τον κάνω clone σε έναν μηχανικό HDD που έχω και λειτουργεί ξανά ο η/υ μου χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω σε format

(κατά το clone εντόπισε αρκετά bad sectors στον SSD)

 

τι άλλο μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση? υπάρχει κάποιος τρόπος να σωθεί ή πάει για πέταμα? δεδομένου ότι τον έχω αγοράσει καινούριο στις 02/12/2021 μπορώ να κάνω χρήση εγγύησης για αντικατάσταση?

Καλημέρα, καλώς τον έκανες clone γιατι από ότι φαίνεται ακόμα και το read only αποτυγχάνεται  μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.Με μια πρόχειρη ματιά μιλάμε για αρκετά μεγάλο fail rate *για SAMSUNG* τόσο στον δικό σου όσο και στους 980 σκέτους αλλά και Pro. Στο επίσημοφόρουμ της Samsung λένε ότι ο δίσκος δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά το info της  smart λειτουργίας δίνει λάθος στοιχεία για τη ζωή του  δίσκου

https://forums.tomshardware.com/threads/samsung-970-evo-plus-on-read-only-after-bsod-1-year-use.3791089/

''I suspect that the SMART report for the drive will show a non-zero value for Media and Data Integrity Errors. The Available Spare will probably be below the threshold of 10%."

Μη παιδεύεσαι στείλε τον RMA, απλά τα προσωπικά δεδομένα όπως λένε και στο φόρουμ, αν και μη προσπελάσιμα από εσένα παραμένουν στο σκληρο, με ότι αυτό συνεπάγεται

'This situation is quite standard.
SSD fails and locks itself. You can still recover all data from it.
If you're doing RMA, then you also give up all your personal data. You have no way of making sure, your data doesn't get abused.Or you forget about warranty and just get a new drive. Clone from failed drive to new one. And operation of your system is restored.
Me personally - I'd just eat the cost of new drive rather than risking my personal data.''

 

Προβλέπω επιδεινωση στα fail rate της samsung. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον ίδιο αλλά σάστισα με τα διάφορα

που διάβασα. Με βλέπω να γέρνω προς τον Western Digital Blue SN570 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 3.0 αλλά ακόμα δεν έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα ποιός ξέρει τι λαυράκια θα παίζουν εκεί 🤷‍♂️

 

Links

https://www.reddit.com/r/datarecovery/comments/uzjssm/samsung_970_evo_plus_ssd_became_read_only_after/

https://eu.community.samsung.com/t5/computers-it/ssd-970-evo-plus-in-read-only-and-shop-wants-me-to-send-it-what/td-p/6347635

https://linustechtips.com/topic/1367845-samsung-970-evo-stuck-in-read-only-after-multiple-crashesbsods/

https://www.data-medics.com/forum/threads/samsung-970-evo-stuck-in-read-only.3101/

https://nascompares.com/2023/02/02/samsung-980-pro-970-evo-plus-pm9a1-and-more-reporting-failures-everything-we-know-so-far/

 

Επεξ/σία από aret1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update:

- επικοινωνία με το κατάστημα αγοράς, με παρέπεμψαν στο service της samsung

- επικοινωνία με το service της samsung, για το service σκληρών δίσκων συνεργάζονται με ένα κατάστημα στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλιώς έπρεπε να επικοινωνήσω με τα κεντρικά τους στην Ολλανδία!

- επικοινωνία με το κατάστημα στην Κρήτη, ο ευγενέστατος υπάλληλος στην άλλη άκρη της γραμμής μου είπε ότι δεν μπορεί να τον δεχτεί καθώς οι δίσκοι samsung δεν εισάγονται επίσημα από αντιπροσωπεία, αλλά το κάθε κατάστημα που τους προμηθεύεται από μόνο του έχει και την ευθύνη του service ή της αντικατάστασης (λογικό το βρίσκω...)

άρα που είμαστε? ξαναγυρνάμε στο πρώτο βήμα....

 

το κακό είναι ότι ο δίσκος περιέχει αρχεία προσωπικά και εργασίας που φυσικά δε θα ήθελα να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε, όπως ακριβώς ανέφερε και πιο πάνω ο aret1

51 λεπτά πριν, aret1 είπε

Μη παιδεύεσαι στείλε τον RMA, απλά τα προσωπικά δεδομένα όπως λένε και στο φόρουμ, αν και μη προσπελάσιμα από εσένα παραμένουν στο σκληρο, με ότι αυτό συνεπάγεται

 

και αναρωτιέμαι...

αξίζει να ξαναμιλήσω με το κατάστημα, να προσπαθήσω να τους πείσω ότι πρέπει να τον αντικαταστήσουν

και αν τελικά το καταφέρω θα πρέπει να τους χαρίσω και την πρόσβαση σε προσωπικά μου αρχεία

και όλα αυτά 85 ευρώ που κάνει αυτή τη στιγμή ο δίσκος.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τα άλλα 5ετης εγγύηση . . .

(Κάποια στιγμή θα γράψω για το τι έχω τραβήξει με ένα μόνιτορ της Samsung, το οποίο αγοράστηκε απόγευμα και το επόμενο πρωί το πήγα στο σέρβις. Λυπάμαι που θα το γράψω, αλλά στα μικρά καταστήματα δεν έχουν την ευκολία να σου αλλάξουν άμεσα από μόνιτορ ως ssd gpu κλπ, με αποτέλεσμα πολύ ταλαιπωρία που πολλές φορές εξανεμίζει τη χαμηλή τιμή αγοράς)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μπόλικοι που λιβανίζουν την samsung στα φόρουμ σαν God-Tier προιοντα. Σε ένα φόρουμ που διάβασα η ιδια η samsung είπε στον πελάτη για να μην υπάρχει πρόβλημα με τα δεδομένα του ο ίδιος να παει να καταστρέψει την Nand Flash.

Για την ιστορία στο TPU υπάρχει ανάλογο θεμα με τους 870.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πρόβλημα συγκεκριμένου firmware και αφορά στο housekeeping που πρέπει να γίνεται με σωστή διαχείριση. Αν είχες εγκαταστήσει το magician θα σε είχε ειδοποιήσει, θα είχε κατεβάσει εγκαίρως την αναβάθμιση, και το κακό θα είχε αποτραπεί. Δυστυχώς, όταν πλέον γυρίσει σε read only mode, δεν μπορεί να γίνει κάτι που θα τον επιστρέψει σε κανονικό. Αν είσαι σε εγγύηση και έχει το προβληματικό firmware, θα αντικατασταθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, snbblp είπε

Αν είχες εγκαταστήσει το magician θα σε είχε ειδοποιήσει, θα είχε κατεβάσει εγκαίρως την αναβάθμιση, και το κακό θα είχε αποτραπεί.

Θα το τσεκάρω γιατί στο σύστημα έχω έναν ακόμη όμοιο δίσκο! (είχα βάλει δυο ίδιους, έναν για το λειτουργικό + προγράμματα και έναν για storage)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το magician έκανα update στο fw του ενός δίσκου, στον κατεστραμμένο φυσικά δεν προχώρησε το update

έτσι για την ιστορία: 6,8ΤΒ εγγραφές σε δίσκο 1ΤΒ και το health είναι critical! 😅 ποτέ ξανά samsung

Untitled-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Υπάρχουν μπόλικοι που λιβανίζουν την samsung στα φόρουμ σαν God-Tier προιοντα.

Σύμφωνα με τις άπειρες κριτικές στα μεγάλα καταστήματα τύπου amazon οι SSD/NVME της Samsung έχουν μικρότερο failure rate / καλύτερο QC από τις περισσότερες μάρκες.

Πολύ μεγάλο μέρος από επαγγελματίες των cloud/dedicated server προτιμούν Samsung για τους server τους, μόνο η Hetzner πρέπει να έχει αγοράσει χιλιάδες (ή και δεκάδες χιλιάδες).

Το να υπάρχει ένα ποσοστό αστοχίας είναι αναμενόμενο, σιγά μην μπορεί κάποιος να βεβαιώσει ότι το σύνολο των εκατοντάδων χιλιάδων SSD που πουλάει λειτουργούν σωστά. Από τη στιγμή που η Samsung έχει πουλήσει πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους είναι λογικό να έχει πουλήσει περισσότερα ελαττωματικά κομμάτια ή να έχουν καταστραφεί οι δίσκοι της σε ελαττωματικά μηχανήματα, σαν ποσοστό όμως μία ματιά στα ξένα site αρκεί για να δει κάποιος ότι έχει το χαμηλότερο failure rate.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2023 στις 10:02 ΠΜ, kakofonixx είπε

με το magician έκανα update στο fw του ενός δίσκου, στον κατεστραμμένο φυσικά δεν προχώρησε το update

έτσι για την ιστορία: 6,8ΤΒ εγγραφές σε δίσκο 1ΤΒ και το health είναι critical! 😅 ποτέ ξανά samsung

Untitled-1.jpg

Μετά το read only mode δεν γίνεται. Προχώρησε για αντικατάσταση.

Στις 4/4/2023 στις 10:17 ΠΜ, btcminer22 είπε

secure erase δεν σε αφήνει να κάνεις;

 

Φυσικά όχι. Το erase είναι write.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

οποιος του ξανατυχει, ας δει το ποστ μου εδω:

https://www.skroutz.gr/s/17274624/Samsung-970-Evo-Plus-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-MZ-V7S1T0BW.html#sku_review_2279315

δεν θα τον σωσει αν κολλησε, αλλα τουλαχιστον θα μπορεσει να τον αντιγραψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...