Προς το περιεχόμενο

Mελάνια για inject


Tzumerkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά,αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει...!Εχω μελάνια,μπουκαλάκια υγρό, απο εκτυπωτες EPSON οι οποίοι τα έχουν παίξει,θέλω να κάνω αγορά ενός νέου,EPSON ίσως καί CANON,τα μελάνια που έχω,και είναι κάμποσα,θα μπορώ να τα βάλω στόν καινούργιο η οχι?Ευχαριστω πολύ! 

9 λεπτά πριν, Tzumerkos είπε

Γειά σας!Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά,αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει...!Εχω μελάνια,μπουκαλάκια υγρό, απο εκτυπωτες EPSON οι οποίοι τα έχουν παίξει,θέλω να κάνω αγορά ενός νέου,EPSON ίσως καί CANON,τα μελάνια που έχω,και είναι κάμποσα,θα μπορώ να τα βάλω στόν καινούργιο η οχι?Ευχαριστω πολύ! Τα μελάνια είναι τα EPSON 673!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε αυτούς θα μπορείς να τα βάλεις χωρίς πρόβλημα

EcoTank L850

EcoTank L810

EcoTank L805

EcoTank L800

EcoTank L1800

 

με μια επιφύλλαξη ίσως και άλλους απλούς Epson ink tank 4 μελανιών...

αλλά σε καμία περίπτωση σε canon. Παίρνουν άλλου τύπου μελάνι, με πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά και τρόπο ψεκασμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου τα είπε ο highpriest.

Eάν δέν σε πολυενδιαφέρει το 100% της χρωματικής

πιστότητας μπορείς να τα βάλεις και σε άλλους epson εκτυπωτές.

Καλό θα ήταν όμως να μήν τα αναμίξεις με άλλη σειρά μελανιών.

Οταν πάρεις καινούριο εκτυπωτή ξανακάνε μιά ερώτηση

λέγοντας μας το μοντέλο που αγόρασες.

 

ΥΓ  Ποιό μοντέλο epson είχες και τί ακριβώς πρόβλημα έβγαλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tzumerkos είπε

Γειά σας!Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά,αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει...!Εχω μελάνια,μπουκαλάκια υγρό, απο εκτυπωτες EPSON οι οποίοι τα έχουν παίξει,θέλω να κάνω αγορά ενός νέου,EPSON ίσως καί CANON,τα μελάνια που έχω,και είναι κάμποσα,θα μπορώ να τα βάλω στόν καινούργιο η οχι?Ευχαριστω πολύ!

Αυτά τα μελάνια είναι για του εκτυπωτές με 6 μελάνια (μαύρο, κυανό, magenta, κίντρινο και light magenta και light κυανό). Τώρα κατά 99% το μαύρο το magenta το κυανό και το κίτρινο λογικά θα είναι κοινά και με τους epson που παίρνουν μόνο 4 χρώματα αλλά με κάθε επιφύλαξη.

Στο skroutz το συγκεκριμένο μελάνι λέει ότι είναι για EcoTank L850, L810, L805, L800, L1800

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Τώρα κατά 99% το μαύρο το magenta το κυανό και το κίτρινο λογικά θα είναι κοινά

Δέν είναι κοινά...έχουν διαφορές στην τονικότητα και στην αντοχή στο ξεθώριασμα.

Μπορείς όμως να τα τοποθετήσεις και σε άλλους epson εκτυπωτές εάν

δέν σε ενδιαφέρουν οι μικροδιαφορές στα χρώματα.

Μπορείς βέβαια να φιάξεις προφίλ εκτύπωσης (ανάλογα τον εκτυπωτή και το χαρτί δέν γίνεται σε όλους)

και να ταιριάξεις τα χρώματα αυτά σε έναν άλλο εκτυπωτή.(Γι αυτό πρέπει να έχεις γνώσεις και μηχάνημα)

Δέν είναι όλα τα μελάνια ίδια γι αυτό υπάρχουν και διαφορές στις τιμές άλλωστε (για μπουκαλάκια μιλάω).

ΥΓ: Aυτή είναι η πρώτη και τελευταία φορά που απευθύνομαι σε σένα.Εάν δέν αλλάξεις όνομα κα avatar

δυστυχώς θα σε κάνω block γιατί προσβάλεις το θρησκευτικό μου συναίσθημα.Δέν σε γνωρίζω ούτε έχω κάτι

μαζί σου και τα γραφόμενα σου είναι απολύτως κόσμια αλλά δέν μπορώ να βλέπω αυτά που προανέφερα.

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gatos74 είπε

Δέν είναι κοινά...έχουν διαφορές στην τονικότητα και στην αντοχή στο ξεθώριασμα.

Μπορείς όμως να τα τοποθετήσεις και σε άλλους epson εκτυπωτές εάν

δέν σε ενδιαφέρουν οι μικροδιαφορές στα χρώματα.

Μπορείς βέβαια να φιάξεις προφίλ εκτύπωσης (ανάλογα τον εκτυπωτή και το χαρτί δέν γίνεται σε όλους)

και να ταιριάξεις τα χρώματα αυτά σε έναν άλλο εκτυπωτή.(Γι αυτό πρέπει να έχεις γνώσεις και μηχάνημα)

Δέν είναι όλα τα μελάνια ίδια γι αυτό υπάρχουν και διαφορές στις τιμές άλλωστε (για μπουκαλάκια μιλάω).

ΥΓ: Aυτή είναι η πρώτη και τελευταία φορά που απευθύνομαι σε σένα.Εάν δέν αλλάξεις όνομα κα avatar

δυστυχώς θα σε κάνω block γιατί προσβάλεις το θρησκευτικό μου συναίσθημα.Δέν σε γνωρίζω ούτε έχω κάτι

μαζί σου και τα γραφόμενα σου είναι απολύτως κόσμια αλλά δέν μπορώ να βλέπω αυτά που προανέφερα.

Προφανώς τα χρώματα δεν είναι 100% πανομοιότυπα σχεδόν ποτέ, αλλά και τα συμβατά που βάζει ο κόσμος δεν έχουν καν ίδια χρωματική αποτύπωση. Τα συγκεκριμένα μελάνια είναι για φωτογραφικούς εκτυπωτές και η κύρια διαφορά είναι στο color fastness (πόσο εύκολα διεισδύουν στο χαρτί και ότι δεν ξεθωριάζουν) και όχι τόσο στην χρωματική απόδοση (αν υπάρχει έστω και η παραμικρή διαφορά)

Επίσης το account έγινε το 2007 για πλάκα, το όνομα το έβαλα όταν έπαιζα Diablo, και το όνομα δεν αλλάζει με κάποιον τρόπο από το dashboard, για να γίνει αλλαγή πρέπει να το αλλάξει κάποιος forum administrator λογικά και δεν γνωρίζω την διαδικασία.

Εγώ δεν πιστεύω σε θεούς, δαίμονες, νεράιδες και μονόκερους και αν κάποιος θίγεται από αυτό δικό του πρόβλημα. Δεν χρειαζόταν καν μα μου πεις ότι θα με μπλοκάρεις, θα μπορούσες να το είχες κάνει ήδη, δεν θα μου λείψει ένας άγνωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...