Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση psu, gpu, cooler για edit videos


GeorgeR1_700
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από @topos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ και δεν έχω πολύ χρόνο δυστυχώς οπότε είπα να ρωτήσω για να μου κάνετε κάποιες προτάσεις για αναβάθμιση pc. Γενικά τώρα ξεκίνησα με τα editting videos και δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω στο μέλλον καθώς είναι ακόμα πολύ νωρίς για να ξέρω (για να ξέρω αν θα ασχοληθώ σε επαγγελματικό επίπεδο). Οπότε θα κάνω μια αναβάθμιση όσο πιο οικονομική γίνεται και στο μέλλον θα δω αν θα ξανακάνω αναβάθμιση... Η χρήση που το θέλω είναι για davinci resolve και adobe premiere. Η χρήση για τους επόμενους 6 μήνες θα είναι με masks και basics 3d, color grade - correction, στα 1080p ανάλυση. Το gaming δεν με ενδιαφέρει.

Το τροφοδοτικό μου το έχω 3 χρόνια και ήταν άψογο παρόλο που ήξερα ότι μπορεί να μου βγάλει θέμα. Τις προάλλες που έκανα render όμως η cpu μου έτρεχε στο 100% και μπήκα σε σκέψεις, οπότε θα το αλλάξω. Συνολικό ποσό αναβάθμισης 300-500€. 

Για ψήκτρα η Be Quiet Pure Rock Slim 2 με καλύπτει?

To pc μου:

κουτί:                                   Zalman Z11 Neo
μητρική:                              Gigabyte B460M DS3H (rev. 1.0)
επεξεργαστής:                   Intel Core I5-10400F Box
καρτες RAM:                      G.Skill Aegis 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GISB)
καρτα γραφικών:               MSI GeForce GTX750 Ti 2GB Twin Frozr OC Gaming (N750Ti TF 2GD5/OC)
τροφοδοτικό:                     Corsair VS Series VS650 80Plus
σκληρός δίσκος SSD:        OCZ Trion 150 240GB
σκληρός δίσκος HDD:       Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ
ψήκτρα:                                εργοστασιακή

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Το cpu σου ειναι λογικό* να τρεχει 100% οταν κανεις render, οποιο και να εχεις.

Η Gpu σου δεν υποστηριζετε απο τα προγραμματα που περιγραφεις οποτε αναγκαστικα δουλευουν ολα με τον cpu* (που ειναι και αρκετα πιο αργη διαδικασια)

Οποτε step 1 ειναι να αλλαξεις gpu

Πας σε μεταχειρισμενη 2060 με 150-180 (αναλογως ποια εκδοση βρεις) η πας σε 3060 12gb σε καινουργια ~350 ευρω.

Step2 

β)Οταν την κουμπωσεις βλεπεις ποσο ram χρησιμοποιεις, εαν δεν σε φτανουν τα 16gb που εχεις πας σε 32gb

Step 2/3

γ)Κοιτας για καποιο μεταχειρισμενο i7 11700 στα ~170 αλλα δεν ειναι -απαραιτητο για αρχη-

Ψυκτρα μείνε με αυτην που έχεις για τώρα γιατι η Rock Slim 2 ναι μεν σε καλυπτει για τον 10500 αλλα εαν πας σε αλλαγη cpu πιθανων οχι.

Επιπλεον -σε οποιαδηποτε φαση- εαν χρειαστεις περισσοτερο χωρο κοιτας και για καποιον nvme

*Εαν αλλαξεις gpu, θα  δουλευει η καρτα στο 100% εκτος και εαν το codec/task δεν υποστηριζετε οποτε παλι το cpu σου θα ειναι στο 100%.

Γενικα μην σε προβληματιζει αυτο. Ειναι ζητουμενο το παραπανω γιατι θα τελειωσει την εργασια του οσο το δυνατων ταχυτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @topos είπε

γ)Κοιτας για καποιο μεταχειρισμενο i7 11700 στα ~170 αλλα δεν ειναι -απαραιτητο για αρχη-

Ψυκτρα μείνε με αυτην που έχεις για τώρα γιατι η Rock Slim 2 ναι μεν σε καλυπτει για τον 10500 αλλα εαν πας σε αλλαγη cpu πιθανων οχι.

Όλα σωστά, μονάχα μια διόρθωση.

H μητρική του δεν υποστηρίζει 11ης γενιάς cpu.

Ακόμη κι να  υποστήρίζε, ως πρώην κάτοχος της συγκεκριμένης σε προηγούμενη γενιά (b360m) θα πω οτι δεν έχει και τα κατάλληλα vrm για να τρέξει i7 χωρίς θέματα throttle, μόνο σε πολύ ευάερο κουτί και με ανεμιστήρα που παρέχει direct φρέσκο αέρα στα vrm.

Αν όντως χρειαστεί να κάνει αλλαγή cpu, η αλλαγή πλατφόρμας, ειδικά με σημερινές τιμές, είναι μονόδρομος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ θερμά παιδιά, δεν το χα σκεφτεί καθόλου πως με μια gpu θα μπορέσω να προχωρήσω για τους επόμενους μήνες. Όλες οι εκδώσεις rtx 2060 με καλύπτουν? Υπάρχει και της MSI, και της  Gigabyte GeForce, και της  Zotac και δεν ξέρω και τι άλλο. Μπορείτε να μου αναγράψτε πλήρως ποια μοντέλα εννοείτε?

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Σας ευχαριστώ θερμά παιδιά, δεν το χα σκεφτεί καθόλου πως με μια gpu θα μπορέσω να προχωρήσω για τους επόμενους μήνες. Όλες οι εκδώσεις rtx 2060 με καλύπτουν? Υπάρχει και της MSI, και της  Gigabyte GeForce, και της  Zotac και δεν ξέρω και τι άλλο. Μπορείτε να μου αναγράψτε πλήρως ποια μοντέλα εννοείτε?

Ναι, όλες οι 2060 αρκούν για αρχή.

Η πιο παλιά έβγαινε με 6gb μνημης.

Μετά βγάλανε την super με 8gb(μάλλον είναι η καλύτερη)

Και τέλος κάνανε μια νεκρανάσταση τότε με το mining και βγάλανε την έκδοση με τα 12gb.

Γενικά είναι σχετικά κοντά σε επιδόσεις(5-10% η κάθε μία από την άλλη) και δεν αξίζει να πληρώσεις πάνω από 200 ευρώ για αυτές γιατί μετά πλησιάζεις στην τιμή μιας 3060 καινούργιας.

Εδώ και ένα link με ενδεικτικές διάφορες.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, @topos είπε

Ναι, όλες οι 2060 αρκούν για αρχή.

Η πιο παλιά έβγαινε με 6gb μνημης.

Μετά βγάλανε την super με 8gb(μάλλον είναι η καλύτερη)

Και τέλος κάνανε μια νεκρανάσταση τότε με το mining και βγάλανε την έκδοση με τα 12gb.

Γενικά είναι σχετικά κοντά σε επιδόσεις(5-10% η κάθε μία από την άλλη) και δεν αξίζει να πληρώσεις πάνω από 200 ευρώ για αυτές γιατί μετά πλησιάζεις στην τιμή μιας 3060 καινούργιας.

Εδώ και ένα link με ενδεικτικές διάφορες.

Ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, βρήκα μια προσφορά για την ASUS 3060 Geforce RTX 12 GB DUAL OC στα 300€.

1) Είναι 3060 μεν αλλά εμένα μου κάνει για edit? Είναι συμβατή θέλω να πω? Δεν βρήκα την συγκεκριμένη στις gpu για την adobe. Μόνο τις παρακάτω έχω υποστηριζόμενες όσον αφορά την 3060:

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 

NVIDIA GeForce RTX 3060

Βασικά είναι το ίδιο? Τώρα είδα ότι το κουτί επάνω γράφει NVIDIA, η asus απλά δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. 

 

2) Η Asus 3060 έχει PCI Express x16 4.0. Δεν θα την αξιοποιεί πλήρως?

μητρική:  Gigabyte B460M DS3H (rev. 1.0)

image.png.6fa8af09f3ac201148b915cb24376994.png

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...