Προς το περιεχόμενο

Aδυναμία σύνδεσης εξωτερικού δίσκου με adapter cable


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Εχω το εξής πρόβλήμα: Αγόρασα από γνωστή αλυσίδα ενα CABLEXPERT USB TO IDE/SATA ADAPTER CABLE. Tο συνδεσα κανονικά με τα παρελκομενα καλωδια της συσκευασίας me εναν HDD αλλα τα windows δεν τον αναγνωριζαν... Υπέθεσα οτι ειναι ελατωματικό το προιόν και το εστειλα πίσω για αλλαγή. Με ενημέρωσαν από το καταστημα ότι ελέγθηκε και είναι ενταξει. Μου το ξανα εστειλαν πίσω, το ξανα συνδέω και πάλι τίποτα. Δεν αναγνωρίζουν τα 10αρια τίποτα απολύτως. Υπάρχει κατι που μου διαφεύγει; Από οδηγούς δεν εχει για windows 10  αλλα αυτοι εκει μου ειπαν οτι δουλευει κανονικα και στα 11αρια. 

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Καλησπέρα σας. Εχω το εξής πρόβλήμα: Αγόρασα από γνωστή αλυσίδα ενα CABLEXPERT USB TO IDE/SATA ADAPTER CABLE. Tο συνδεσα κανονικά με τα παρελκομενα καλωδια της συσκευασίας me εναν HDD αλλα τα windows δεν τον αναγνωριζαν... Υπέθεσα οτι ειναι ελατωματικό το προιόν και το εστειλα πίσω για αλλαγή. Με ενημέρωσαν από το καταστημα ότι ελέγθηκε και είναι ενταξει. Μου το ξανα εστειλαν πίσω, το ξανα συνδέω και πάλι τίποτα. Δεν αναγνωρίζουν τα 10αρια τίποτα απολύτως. Υπάρχει κατι που μου διαφεύγει; Από οδηγούς δεν εχει για windows 10  αλλα αυτοι εκει μου ειπαν οτι δουλευει κανονικα και στα 11αρια. 

Με τι σκληρό το συνδεσες ? SATA ή IDE ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Με τι σκληρό το συνδεσες ? SATA ή IDE ?

Me SATA. Ο σκληρός ειναι ενας WD Black. Εχω αλλους 2 τους δοκιμασα και αυτους αλλα τίποτα

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Ο αντάπτορας φαίνεται στη διαχείριση συσκευών; Είναι με κίτρινο θαυμαστικό, αν φαίνεται;

Δε φαινεται τιποτα ουτε εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Εχω το εξής πρόβλήμα: Αγόρασα από γνωστή αλυσίδα ενα CABLEXPERT USB TO IDE/SATA ADAPTER CABLE. Tο συνδεσα κανονικά με τα παρελκομενα καλωδια της συσκευασίας me εναν HDD αλλα τα windows δεν τον αναγνωριζαν...

μπορείς να δείξεις τα υλικά που λες ? Τον HDD τον τροφοδοτείς με ρεύμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, hp8 είπε

μπορείς να δείξεις τα υλικά που λες ? Τον HDD τον τροφοδοτείς με ρεύμα ?

Ναι τον τροφοδοτώ με αυτό που έχει. Αυτός πάντως λειτουργεί γιατι αναβει το λαμπάκι του. Μυστήριο πράμα.

 

MVIMG_20230402_172640 (Medium).jpg

MVIMG_20230402_172647 (Medium).jpg

MVIMG_20230402_172651 (Medium) (Small).jpg

MVIMG_20230402_172704 (Medium) (Small).jpg

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Ναι τον τροφοδοτώ με αυτό που έχει. Αυτός πάντως λειτουργεί γιατι αναβει το λαμπάκι του. Μυστήριο πράμα.

είναι μάπα το τροφοδοτικο που το συνοδεύει  Το εχω και εγώ Δεν σηκώνει τον δίσκο Δοκίμασε αν μπορείς να παρεις ρεύμα από το σατα  του υπολογιστή και βάλε κανονικά του usb να δεις αν δουλευει Αν έχεις λαπτοπ όμως ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, hp8 είπε

είναι μάπα το τροφοδοτικο που το συνοδεύει  Το εχω και εγώ Δεν σηκώνει τον δίσκο Δοκίμασε αν μπορείς να παρεις ρεύμα από το σατα  του υπολογιστή και βάλε κανονικά του usb να δεις αν δουλευει Αν έχεις λαπτοπ όμως ....

Καλά και αυτοί από το E-Shop γιατι με παραμυθιάσανε ότι λειτουργεί κανονικά; Αυριο θα τους παρω να τους ξεχ#@#$. Θα δω τωρα πως θα κανω αυτο που λες γιατι δεν ειμαι και πολύ σχετικός με αυτα φιλε μου. Μη κάψω κανα δίσκο....

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2023 στις 6:04 ΜΜ, hp8 είπε

είναι μάπα το τροφοδοτικο που το συνοδεύει  Το εχω και εγώ Δεν σηκώνει τον δίσκο Δοκίμασε αν μπορείς να παρεις ρεύμα από το σατα  του υπολογιστή και βάλε κανονικά του usb να δεις αν δουλευει Αν έχεις λαπτοπ όμως ....

Φίλε υπάρχει άλλος τρόπος με το τροφοδοτικό; Καμμία πατέντα η να κοιτάξω άλλο τροφοδοτικό που να δουλεύει κανονικά; Εσύ πως το ελυσες το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2023 στις 7:08 ΜΜ, giorgos1966 είπε

Φίλε υπάρχει άλλος τρόπος με το τροφοδοτικό; Καμμία πατέντα η να κοιτάξω άλλο τροφοδοτικό που να δουλεύει κανονικά; Εσύ πως το ελυσες το πρόβλημα;

εγώ δεν έχω λαπτοτ (εσύ δεν ξέρω αν τον θες για λαπτοπ) και τους βάζω πλέον στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2023 στις 6:32 ΜΜ, giorgos1966 είπε

Καλά και αυτοί από το E-Shop γιατι με παραμυθιάσανε ότι λειτουργεί κανονικά; Αυριο θα τους παρω να τους ξεχ#@#$.

προσπαθησε να αντικαταστησεις αυτο το προιον, με αλλο ακριβοτερο και καλυτερο απο το eshop. Εγω αυτο σου προτεινω

αυτο εχεις ?

https://www.e-shop.gr/gembird-ausi01-usb-to-ide-sata-adapter-25-or-35--p-PER.583405

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/04/2023 at 19:08, giorgos1966 said:

Φίλε υπάρχει άλλος τρόπος με το τροφοδοτικό; Καμμία πατέντα η να κοιτάξω άλλο τροφοδοτικό που να δουλεύει κανονικά; Εσύ πως το ελυσες το πρόβλημα;

α.δοκιμασε το σε αλλο pc.

β.δοκιμασε το με δισκο απο laptop.

γ.στο disk management σιγουρα δεν τον βλεπεις τον δισκο και απλα μηπως δεν εχει assign καποιο γραμμα?

δ. ανοιξε το κουτι με κλειστο το pc.δωσε ρευμα στο δισκο.ξεκινα το pc σου κανονικα.μετα κουμπωσε τo usb στο Pc.ετσι θα εχεις δωσει ρευμα προσωρινα απο το τροφοδοτικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

α.δοκιμασε το σε αλλο pc.

β.δοκιμασε το με δισκο απο laptop.

γ.στο disk management σιγουρα δεν τον βλεπεις τον δισκο και απλα μηπως δεν εχει assign καποιο γραμμα?

δ. ανοιξε το κουτι με κλειστο το pc.δωσε ρευμα στο δισκο.ξεκινα το pc σου κανονικα.μετα κουμπωσε τo usb στο Pc.ετσι θα εχεις δωσει ρευμα προσωρινα απο το τροφοδοτικο σου

Θα το κοιτάξω και ετσι. Ευχαριστώ.

2 ώρες πριν, lneam είπε

προσπαθησε να αντικαταστησεις αυτο το προιον, με αλλο ακριβοτερο και καλυτερο απο το eshop. Εγω αυτο σου προτεινω

αυτο εχεις ?

https://www.e-shop.gr/gembird-ausi01-usb-to-ide-sata-adapter-25-or-35--p-PER.583405

Δεν το ξανα στελνω φιλε μου.... Αυτοι κοροιδευουν μου φαινεται. Ναι αυτο ειχα παρει.

2 ώρες πριν, hp8 είπε

εγώ δεν έχω λαπτοτ (εσύ δεν ξέρω αν τον θες για λαπτοπ) και τους βάζω πλέον στο pc

Οχι δεν εχω laptop. PC εχω και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, giorgos1966 said:

Θα το κοιτάξω και ετσι. Ευχαριστώ.

 

για να δουμε αν φταιει αυτο ή αν φταιει κατι αλλο.εκτος αν πραγματι δεν μπορει να βγαλει τοσο ρευμα. ο black ειναι 7200 αντιθετα με καποιους green που ειναι 5400. τον ακους τον δισκο να κανει spin up κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...