Προς το περιεχόμενο

Ανάγνωση Linux USB drive σε Windows 10


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα flashάκι που περιέχει το Rescuezilla (fork του Clonezilla) στο οποίο αποθήκευσα screenshots από cloning operation (που τελικά απέτυχε 👎).
Με το που το συνδέω σε Windows OS, εμφανίζονται τα γνωστά μηνύματα για format:

YouneedtoformatthediskindriveGbeforeyoucanuseit.png.91c2f8dd8e5ee41ff8449ae15143059b.pngYouneedtoformatthediskindriveHbeforeyoucanuseit.png.dc6fc5b982b5d3c3c2e34facb3a16f8b.pngYouneedtoformatthediskindriveIbeforeyoucanuseit.png.f934bc064237f87b680d6960d40789c5.png

Ψάχνω utility, κατά προτίμηση portable (ένα σκέτο *.exe χωρίς να κάνει εγκατάσταση στο σύστημα) για να αντιγράψω ό,τι χρειάζομαι.
Τώρα αν αυτό δεν είναι εφικτό (το -αρχαίο είναι η αλήθεια- ext2explore που δοκίμασα, δεν δούλεψε) αναγκαστικά θα στραφώ σε installers.
Έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Γιατί δεν μπουτάρεις στο rescuezilla ή σε κάποιο live linux από usb και να πάρεις από εκεί ότι θέλεις;

Ναι, θα μπορούσα να κάνω και αυτό.
Αλλά επειδή είναι βέβαιο πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα το ξαναβρώ μπροστά μου, προτιμώ να βρω τρόπο πρόσβασης στα δεδομένα μέσα από τα Windows - έστω ως Read only.
Αν μάλιστα καταφέρω ταυτόχρονα να απαλλαγώ από το άκρως εκνευριστικό και, κυρίως, παραπλανητικό μήνυμα του Explorer για format (αν δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει μπορεί εύκολα να την πατήσεις και να χάσεις data), ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 9-11 είπε

Αν μάλιστα καταφέρω ταυτόχρονα να απαλλαγώ από το άκρως εκνευριστικό και, κυρίως, παραπλανητικό μήνυμα του Explorer για format (αν δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει μπορεί εύκολα να την πατήσεις και να χάσεις data), ακόμα καλύτερα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dChanger (portable) και να αφαιρέσεις το γράμμα από τα στικάκια που δεν θέλεις να φορμάρονται. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις. Στην ουσία κάνει ότι θα έκανες αν πήγαινες στη διαχείριση δίσκων και αφαιρούσες το γράμμα, απλά το κάνει από ένα απλό interface. Από το ίδιο μπορείς να αλλάξεις γράμμα σε δίσκους και να ξαναπροσαρτήσεις γράμμα σε κάποιον δίσκο ή usb που το έχεις αφαιρέσει, γιατί αν αφαιρέσεις το γράμμα τα windows δεν θα ξαναδώσουν γράμμα στο συγκεκριμένο στικάκι αυτόματα.

Εγώ το χρησιμοποιώ για να αφαιρώ τα γράμματα από τους δίσκους που δεν θέλω να φαίνονται στην εξερεύνηση και τους προσαρτώ όταν τους χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...