Προς το περιεχόμενο

Αργός εξωτερικός δίσκος WD elements


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 εξωτερικούς σκληρούς WD elements, 1TB έκαστος, διαφορετικά μοντέλα αν και φαίνονται πανομοιότυποι.

  1. WDC WD10SDRW-11A0XS0
  2. WDC WD10JMVW-11AJGS4

Τους είχα πάνω σε ένα raspberry pi 4 και δεν είχα τσεκάρει ποτέ ταχύτητες. Προχθές έκανα ενα τεστ ανάγνωσης και ο  2ος (11AJGS4) φτάνει τα 110MB/s ενώ ο 1ος(11A0XS0) 30-40MB/s.

Μάλιστα τον 2ο τον είχα αγοράσει 1 χρόνο πριν αγοράσω τον δεύτερο επειδή ήμουν ικανοποιημένος. Ο παλιότερος έχει Interface εως 3GB/s ενώ ο νεότερος 6G/s. Παρόλα αυτά ο νεότερος είναι πιο αργός. Προφανώς και δεν περιμένω τέτοιες ταχύτητες, αλλά θα περίμενα να έχουν παραπλήσιες ταχύτητες και οι δυο.

Ψάχνοντας για ταχύτητες που εχουν αναφέρει άλλοι χρήστες στο ίντερνετ βρήκα αυτά:

https://smarthdd.com/database/WDC-WD10SDRW-11A0XS0/01.01A01/

https://smarthdd.com/database/WDC-WD10JMVW-11AJGS4/01.01A01/

όπου αναφέρονται ταχύτητες ανάγνωσης 254MB/s και 142ΜΒ/s αντίστοιχα ενω οι δικές μου ταχύτητες είναι 110MB/s και 40ΜΒ/s αντίστοιχα. Φαίνεται ξεκάθαρα πως ο 2ος είναι πιο γρήγορος αλλά όχι στη δική μου περίπτωση. Εκτός και εαν εχουν μετρηθεί κατευθείαν σε sata και όχι με sata->usb controller. Αλλά και πάλι εάν έπαιζαν και οι 2 στα 100ΜΒ/s θα ήμουν ικανοποιημένος.

  • Θέμα τροφοδοσίας δεν είναι, καθώς τροφοδοτούνται και οι δυο από ένα εξωτερικό usb 3.0 hub (tplink) με δική του τροφοδοσία.
  • Άλλαξα και καλώδια και δεν είδα κάποια διαφορά
  • Τους έβγαλα από το raspberry και τους συνέδεσα στο φορητό και οι ταχύτητες είναι παρόμοιες
  • Τους τσέκαρα και από το "Dashboard" της WD και δεν αναφέρθηκε κάποιο σφάλμα. Επίσης το SMART δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα

 

Έχει κανείς καμια παρατήρηση; Καμια πρόταση; Είναι δυνατόν να ειναι απλά αργό το μοντέλο;

Εάν τον παω στο κατάστημα που τον πήρα θα δεχτούν πως εχει κάποιο θέμα; Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, noble είπε

 Γιατί όσο γεμίζουν πηγαίνουν πιο αργά...

 παραξενα πραγματα και συμβαινουν μονο στους αλλους ανθρωπους

8 ώρες πριν, capthookb είπε

όπου αναφέρονται ταχύτητες ανάγνωσης 254MB/s και 142ΜΒ/s αντίστοιχα ενω οι δικές μου ταχύτητες είναι 110MB/s και 40ΜΒ/s αντίστοιχα. Φαίνεται ξεκάθαρα πως ο 2ος είναι πιο γρήγορος αλλά όχι στη δική μου περίπτωση. Εκτός και εαν εχουν μετρηθεί κατευθείαν σε sata και όχι με sata->usb controller. Αλλά και πάλι εάν έπαιζαν και οι 2 στα 100ΜΒ/s θα ήμουν ικανοποιημένος.

Έχει κανείς καμια παρατήρηση; Καμια πρόταση; Είναι δυνατόν να ειναι απλά αργό το μοντέλο;

θα ρωτησω μονο για τον δισκο που ειναι μειωμενη ταχυτητα. Απο την πρωτη στιγμη που τον αγορασες,

- πηγες στο computer management > disk management να διαγραψεις την εργοαστασιακη partion και να κανουν τα windows οτι αυτα θελουν ?

- του εχεις κανει NTFS format με defualt allocation size ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@noble νομίζω ναι.

Στο raspberry pi τους είχα και τους 2 σε lvm και είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα. Το λεω γιατί αδειάζοντάς τον και κάνοντας format έφτασε τα 200+MB/s 

 

@lneam όχι, γιατί δε χρησιμοποιείται σε λειτουργικό windows με ntfs filesystem. Ούτως ή άλλως τα δεδομένα ταχύτητας που ανέφερα είναι ανεξάρτητα του filesystem (hdparm -t /dev/sdX)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...