Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση καρτας γραφικων


plan B
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Arkin,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στεναχωριεμαι που θα βγαλω την GeForce GTX 650 Ti BOOST η οποία δεν με προβληματισε ποτε αλλα πλεον οι απαιτησεις των παιχνιδιων 

ειναι μεγαλες. Οπότε παιρνω την Asus Radeon RX 6650 XT 8GB GDDR6 Dual OC και σιγα σιγα αναβαθμιση ολου του συστηματος.

Απο θεμα CPU ειμαι αναμεσα σε AMD Ryzen 7 5800X και AMD Ryzen 9 5900X.

Ειδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
23 λεπτά πριν, plan B είπε

Στεναχωριεμαι που θα βγαλω την GeForce GTX 650 Ti BOOST η οποία δεν με προβληματισε ποτε αλλα πλεον οι απαιτησεις των παιχνιδιων 

ειναι μεγαλες. Οπότε παιρνω την Asus Radeon RX 6650 XT 8GB GDDR6 Dual OC και σιγα σιγα αναβαθμιση ολου του συστηματος.

Απο θεμα CPU ειμαι αναμεσα σε AMD Ryzen 7 5800X και AMD Ryzen 9 5900X.

Ειδωμεν!

Σε 5800x μην πας. 5700x η 5800x3d εκτος αν κανεις παρα πολυ multitasking με rendering προγραμματα κτλ οποτε ο 5900x ειναι προτιμοτερος απο 5800x3d. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Σε 5800x μην πας. 5700x η 5800x3d εκτος αν κανεις παρα πολυ multitasking με rendering προγραμματα κτλ οποτε ο 5900x ειναι προτιμοτερος απο 5800x3d. 

Μαλλον θα παω στον 5700x ειναι οικονομικος και απο οτι διαβασα ειναι  τ ο υ μ π α ν ο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plan B είπε

Μαλλον θα παω στον 5700x ειναι οικονομικος και απο οτι διαβασα ειναι  τ ο υ μ π α ν ο.

Στην τιμη του μην το σκεφτεσαι καν για πιο κατω 5600 αλλα καλυτερα λιγο πιο future proof. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στην τιμη του μην το σκεφτεσαι καν για πιο κατω 5600 αλλα καλυτερα λιγο πιο future proof. 

Ελα να σε ρωτησω κατι τωρα που σε βρηκα..

η RX 6650 XT εχει για ελαχιστη ισχυ τροφοδοτικου 650W και το τροφοδοτικο μου ειναι 700 ή 750W δεν θυμαμαι καλα, ειμαι στο οριο ή θα χρειαστω

μεγαλυτερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, plan B είπε

Ελα να σε ρωτησω κατι τωρα που σε βρηκα..

η RX 6650 XT εχει για ελαχιστη ισχυ τροφοδοτικου 650W και το τροφοδοτικο μου ειναι 700 ή 750W δεν θυμαμαι καλα, ειμαι στο οριο ή θα χρειαστω

μεγαλυτερο;

 

Να κάνω τα ρεπό του arkin 😁..Για κανένα λόγο δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο,εκτός κι αν τίθεται θέμα παλαιότητας,από wattage εισαι υπερκαλυμενος.Για να είμαστε ακριβής η asus λέει recommended psu 650w,προσπαθώντας να καλύψει και  το worst case scenario από θέμα hardware που μπορεί να έχει ο εκάστοτε αγοραστής.Εσύ με τον 5700x μια χαρά είσαι.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, niko13 είπε

Να κάνω τα ρεπό του arkin 😁..Για κανένα λόγο δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο,εκτός κι αν τίθεται θέμα παλαιότητας,από wattage εισαι υπερκαλυμενος.Για να είμαστε ακριβής η asus λέει recommended psu 650w,προσπαθώντας να καλύψει και  το worst case scenario από θέμα hardware που μπορεί να έχει ο εκάστοτε αγοραστής.Εσύ με τον 5700x μια χαρά είσαι.

Οκ ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, plan B είπε

Ελα να σε ρωτησω κατι τωρα που σε βρηκα..

η RX 6650 XT εχει για ελαχιστη ισχυ τροφοδοτικου 650W και το τροφοδοτικο μου ειναι 700 ή 750W δεν θυμαμαι καλα, ειμαι στο οριο ή θα χρειαστω

μεγαλυτερο;

 

Για 6650xt εισαι αψογα και με 450αρι τροφοδοτικο. Με 750αρι βαζεις και 2 αν θελεις. Μη ανησυχεις. 

13 λεπτά πριν, niko13 είπε

Να κάνω τα ρεπό του arkin 😁..Για κανένα λόγο δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο,εκτός κι αν τίθεται θέμα παλαιότητας,από wattage εισαι υπερκαλυμενος.Για να είμαστε ακριβής η asus λέει recommended psu 650w,προσπαθώντας να καλύψει και  το worst case scenario από θέμα hardware που μπορεί να έχει ο εκάστοτε αγοραστής.Εσύ με τον 5700x μια χαρά είσαι.

Εγω που εχω 4070ti και 5700x εχω απο πριζα πραγματικη καταναλωση δηλαδη ρευματος 280watt με UV την καρτα και τον επεξεργαστη σε gaming με 100% gpu usage. Και σκεψου εχουν recommend it 750αρι. Ακομα και stock ολα να ειναι παλι πανω απο 400watt δεν προκειται να εχω ολο το συστημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...