Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με standby hibernate σε Win10


nkourouk
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nkourouk,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αναβάθμισα το σύστημα μου σε μητρική Asus TUF gaming X570-PRO WIFI II με Rysen 5600x 32Gbyte μνημης και Μ2 δίσκο 1Τb. To πρόβλημα που έχω είναι ότι μετά που θα σβήσει το monitor για power save μετά από περίπου 1 με δύο ώρες το σύστημα μπαίνει σε μια κατάσταση standby που ανάβουν μόνο τα LED της ethernet πόρτας, όλοι οι ανεμιστήρες δεν λειτουργούν και το power LED είναι μόνιμα αναμμένο. Από αυτήν την κατάσταση μπορώ να βγώ μόνο αν κλείσω το PSU από τον διακόπτη του. Οταν μπαίνω στα Windows φαίνεται ότι δεν είχαν γίνει σωστά shutdown.  Έχω απενεργοποιήσει standby και hybernate, και Fast boot και πάλι το κάνει. Μάλλον δεν έχω ενεργοποιήσει το secure boot στον υπολογιστή. Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ, θέλεις να μπαίνει σε αυτήν την κατάσταση ή όχι; Αν δεν θέλεις άλλαξε στις ρυθμίσεις ενέργειας τον χρόνο για μετάβαση σε αναστολή σε "Ποτέ".

Αν θέλεις να μπαίνει αλλά να ενεργοποιείτε με κάποιον τρόπο, δες στο bios κάπου πρέπει να έχει στα power options κάτι για resume και μπορείς να ορίσεις με ποιον τρόπο να "ξυπνάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψα την αναστολη λειτουργίας την έχω απενεργοποιήσει. Στο bios δεν έχω βρει αυτό που περιγράφεις. Αν κάποιος ξέρει που βρίσκω αυτές τις λειτουργίες σε Asus bios ας το αναφέρει. Πάντως για να επανέλθει από αναστολή λειτουργίας τι άλλο εκτός από το ποντίκι και το πληκτρολόγιο να θέλει;

Επεξ/σία από nkourouk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...