Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνοντας τον υπολογιστή του μέλλοντος!


pan100
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Diavolos666,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει μπορεί να είναι προβοκατόρικος ο τίτλος  (ότι είναι σήμερα το μέλλον στους υπολογιστές , αύριο αποτελεί κατι το παρωχημένο και παρελθόν) αλλά θα ήθελα να φτιάξω έναν υπολογιστή που να αντέξει στον χρόνο. Όσο το δυνατόν περισσότερο, κάνοντας συχνα αναβαθμήσεις ώσπου να μην «παίρνει» άλλο.

Έτσι έκανα και με τον τωρινό μου υπολογιστή που έχει κράτησει δεκαπέντε (!) και πλέον χρόνια και παραμένει λειτουργικός. Εχω βγάλει το συμπέρασμα ότι όλα αλλάζουν και αναβαθμιζονται εύκολα - ειδικά όταν σε βάθος χρόνου πεφτουν οι τιμες - εκτός απο την μητρική. Εκεί λοιπόν θα ήθελα να δώσω βάση. Τροφοδοτικό, μνημες, τσιπ,καρτα γραφικών και σκληρο δισκο τα αλλάζει κανεις σε δεκα λεπτά.  Όλα φτιαχνονται ή αναβαθμίζονται εύκολα. Όλα - εκτος απο την μητρικη.

Εχω ήδη κάποια κομμάτια (τροφοδοτικό και κουτί) καθώς και τον παλιό μου υπολογιστή. Και επομένως δεν επείγομαι να τα πάρω όλα μαζί, αλλά κομμάτι – κομμάτι, ιδανικά ένα κομμάτι το μήνα. Ίσως κρατηθούν και κάποια κομμάτια από τον παλιό υπολογιστή (σκληροί δίσκοι, μονιτορ), εως ότου να αλλάξουν και αυτά τελικά... απολαμβάνοντας και την διαδικασία της συναρμολόγησης.

Δεδομένου δε ότι η τιμές αλλάζουν συχνά,  θα ήθελα η πρώτη άμεση αγορά να είναι (τι άλλο;) η μητρική - χωρίς ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κατα προτίμηση.

Προσανατολίζομαι σε 1700 sokcet με DDR5. Μια και άκουσα ότι η INDEL  τα πάει καλά τελευταία… Τιμή :150- 200 ευρώ. Μπορώ να ανέβω κι άλλο ακόμα, εάν υπάρχει σοβαρός λόγος 

Για τα υπόλοιπα κομμάτια εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε εν καιρώ (υπόσχομαι να ποστάρω και φωτογραφίες σχετικά).

Τα φώτα σας παιδιά.

Επεξ/σία από pan100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pan100 είπε

Εντάξει μπορεί να είναι προβοκατόρικος ο τίτλος  (ότι είναι σήμερα το μέλλον στους υπολογιστές , αύριο αποτελεί παρωχημένο παρελθόν) αλλά θα ήθελα να φτιάξω έναν υπολογιστή που να αντέξει στον χρόνο. Όσο το δυνατόν περισσότερο.

Έχω κάποια κομμάτια (τροφοδοτικό και κουτί) καθώς και τον παλιό μου υπολογιστή. Επομένως δεν επείγομαι να τα πάρω όλα μαζί αλλά κομμάτι – κομμάτι, ιδανικά ένα κομμάτι το μήνα. Ίσως κρατηθούν και κάποια κομμάτια από τον παλιό υπολογιστή (σκληροί δίσκοι, μονιτορ), εως ότου να αλλάξουν και αυτά τελικά…

Απολαμβάνοντας και την διαδικασία της συναρμολόγησης:

Δεδομένου δε ότι η τιμές αλλάζουν συχνά  θα ήθελα λοιπόν η πρώτη άμεση αγορά να είναι (τι άλλο;) η μητρική.

Προσανατολίζομαι κάτι σε 1700 sokcet με DDR5. Μια και άκουσα ότι η INDEL  τα πάει καλά τελευταία… Τιμή :150- 200 ευρώ. Μπορώ να ανέβω κι άλλο ακόμα, εάν υπάρχει σοβαρός λόγος.

Για τα υπόλοιπα κομμάτια εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε εν καιρώ (υπόσχομαι να ποστάρω και φωτογραφίες σχετικά).

Τα φώτα σας παιδιά.



Μερικές προτάσεις απο τα δημοφιλέστερα side:

https://www.skroutz.gr/s/33381584/Asus-TUF-Gaming-B660M-PLUS-WIFI-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1700-Socket.html?product_id=151762778&sponsored=true

https://www.skroutz.gr/s/33437922/Asus-ROG-Strix-B660-G-Gaming-WiFi-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/33381584/Asus-TUF-Gaming-B660M-PLUS-WIFI-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/39204139/Gigabyte-Z790-Gaming-X-AX-rev-1-0-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

και

https://www.bestprice.gr/item/2157304930/asus-tuf-gaming-z690-plus.html

https://www.bestprice.gr/item/2158271903/gigabyte-z790-gaming-x.html

https://www.bestprice.gr/item/2158208183/asrock-b760m-pg-sonic-wifi.html

https://www.bestprice.gr/item/2158013055/asus-prime-z790-p.html

https://www.bestprice.gr/item/2158286366/gigabyte-b760-aorus-elite-ax.html

-

Εσείς τι θα διαλέγατε;

Επεξ/σία από pan100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινδυνεύεις να φτιάξεις υπολογιστή του παρελθόντος, ειδικά αν σου πάρει μεγάλο χρονικό διάστημα να ολοκληρώσεις το build.

Μαζεύεις να τα λεφτά στην άκρη και όταν είσαι έτοιμος προχωράς σε αγορά.

Αν πάρεις μια μητρική doa τι θα την κάνεις μετά από 2 μήνες;

Πως θα μπορούσες να την ελέγξεις;

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pan100 είπε

Έχω κάποια κομμάτια (τροφοδοτικό και κουτί)

Όπως σου είπε ο Νικόλας από πάνω, είναι ρίσκο αυτό που σκέφτεσαι. Τουλάχιστον κάνε υπομονή και πάρε τα mobo-cpu-ram μαζί, κούμπωσε τα στο κουτί και το τροφοδοτικό που έχεις ήδη, βάλε μια προσωρινή GT710 (εφόσον ανέφερες δε θες ενσωματωμένα γραφικά) να έχεις ίσα ίσα εικόνα για σερφαρισμα και να δεις ότι όλα είναι οκ. 

Τι PSU έχεις δεν ανέφερες; Το πιθανότερο να χρειαστεί και αυτό αλλαγή ειδικά αν επιλέξεις κάποια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών.

Θα βοηθήσει στις επιλογές σου να αναφέρεις και για τι χρήση κυρίως το θέλεις και τι ανάλυση monitor έχεις στο μυαλό σου μελλοντικά.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι έχω ήδη έναν λειτουργικο υπολογιστή - έστω και αν είναι «αρχαίος» - θα μπορούσα να «κανιβαλίσω» κάποια κομάτια και να τα τοποθετήσω στον καινουριο μειώνοντας χρόνο - κόστος. Πιστεύω μέχρι το καλοκαίρι θα είναι έτοιμος.  Η συνθεση του τωρινου υπολογιστή μου είναι ή παρακάτω:


Operating System

Windows 10 Home 64-bit


CPU
Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83GHz 41 °C - ovecloking 10%
Yorkfield 45nm Technology


RAM
8,00GB Dual-Channel DDR2 @ 442MHz (6-6-6-18)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5K (LGA775) 40 °C


Graphics
C24F390 (1920x1080@60Hz)
512MB NVIDIA GeForce 8800 GT (Undefined) 51 °C


Storage
931GB Western Digital WDC WD10EZEX-75WN4A0 ATA Device (SATA ) 27 °C


119GB DREVO X1 Pro SSD ATA Device (SATA (SSD)) 42 °C


Optical Drives


TSSTcorp CDDVDW SH-222BB ATA Device

Audio
Συσκευή High Definition Audio

Τροφοδοτικό turbo Χ 650 w  

2ο Τροφοδωτικο που δεν θυμάμαι τα Βατ και την μάρκα.

Οθόνη samsung C24F... υποστηρίζει hdmi 

 

2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Τι PSU έχεις δεν ανέφερες; Το πιθανότερο να χρειαστεί και αυτό αλλαγή ειδικά αν επιλέξεις κάποια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών.

Θα βοηθήσει στις επιλογές σου να αναφέρεις και για τι χρήση κυρίως το θέλεις και τι ανάλυση monitor έχεις στο μυαλό σου μελλοντικά.

Τροφοδοτικό turbo Χ 650 w  

2ο Τροφοδωτικο που δεν θυμάμαι τα Βατ και την μάρκα.

Οθόνη samsung C24F... υποστηρίζει hdmi 

Η χρήση που κάνω είναι σερφάρισμα - ταινιες 

Ενω απο παιχνιδια παίζω το F. Manager ενω μελλοντικα θα με ηθελα να μπορω να παίζω  παιχνιδια τύπου:

* Τhe last of us ΙΙ

*Assassin's Creed IV: Black Flag

2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

mobo-cpu-ram

Κάπως έτσι το σκεφτομαι: Να πάρω πρωτα μητρική και να την κουμπώσω στο κουτί , να βάλω το 650ρι τροφοδοτικο επάνω, μετα 16 GB ram DDR5, και έναν καλο SSD HD και αφου αντιγράψω αρχεία και windows απο τον παλιο με μια μετρια cpu και μια κάρτα γραφικών γύρω στα 300 ευρώ το κομάτι νομίζω ότι θα είμαι έτοιμος. Τα δύο τελευταία μπορω να τα αγοράσω και ως μεταχειρισμένα. Χρηματά διαθέτω, απλά δεν θέλω να μου φύγουν μαζεμενα. Σκοπεύω να δίνω ένα 300ρι το μηνα που θα βγάζω απο την δουλεια μου, ωστε να «μην τρώω απο τα ετοιμα». 

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αν πάρεις μια μητρική doa τι θα την κάνεις μετά από 2 μήνες;

Πως θα μπορούσες να την ελέγξεις;

Θα το ρισκάρω - εξάλου οι μητρικες έχουν εγγυηση 2 χρόνια.

8 ώρες πριν, pan100 είπε

Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν εχεις ολα τα χρηματα μαζεμενα γιατι απλα δεν βαζεις στην ακρη ενα ποσο καθε μηνα, αφου οπως λες το καλοκαιρι θα εχεις συγκεντρωσει ολα τα components? Οι τιμες στα parts δειχνουν να εχουν πτωτικη ταση. Οι μνημες επεσαν στο 1ο 3μηνο και αναμενεται να πεσουν και αλλο. Το ιδιο και οι SSD. Οι GPUs προηγουμενης γενιας που ειχαν φτασει στο θεο επεσαν σημαντικα και ισως να πεσουν και αλλο. Δεν βλεπω λογικη να παρεις parts που για μηνες δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις. Κανε ενα πληρες συστημα οταν θα εχεις τα χρηματα μαζεμενα και το πιο πιθανο ειναι να τα βρεις και σε καλυτερες τιμες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, immortalx είπε

Αφου δεν εχεις ολα τα χρηματα μαζεμενα γιατι απλα δεν βαζεις στην ακρη ενα ποσο καθε μηνα, αφου οπως λες το καλοκαιρι θα εχεις συγκεντρωσει ολα τα components?

Για τους παρακάτω λόγους:

Εάν ξαναδιαβάσεις το αρχικο μου πόστ, που έχω κάνει κάποιες διορθώσεις για να γίνω ποιο κατανοητός, θα βρεις την απάντηση.

Επιγραματικά: 

  • Θέλω να απολαυσω την διαδικασία της (σταδιακής) συναρμολόγησης.
  •  Όλα φτιαχνονται ή αναβαθμίζονται εύκολα. Όλα - εκτος απο την μητρικη.
  • Δεν τιθεται τόσο θέμα χρημάτων, όσο χρόνου.

Ευχαριστω για την απάντηση.

 

Επεξ/σία από pan100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pan100 είπε

 

  • Θέλω να απολαυσω την διαδικασία της (σταδιακής) συναρμολόγησης.

 

Μαζί σου,αλλά pc θα φτιάξεις δεν θα χτίσεις σπίτι.. 

Δηλαδή θα κοιτάς την mobo για ένα μήνα μέχρι να πάρεις cpu να κουμπώσεις,να τα κοιτάς άλλον ένα μήνα μέχρι να πάρεις ram ? 

Υπομονή παιδιά,έρχεται κι ο SSD από βδομάδα?  Κι όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος,αν η μητρική DOA ?? Τότε τι ? 

mobo-cpu-ram (και SSD θα πω εγω) είναι must να αγοραστούν μαζικά !  

Τα κουμπώνεις,τα τεσταρεις,εφόσον έχεις είπες τροφοδοτικό κλπ.. και μετά πάρε το χρόνο σου,απόλαυσε τη διαδικασία της σταδιακής προσθήκης λοιπών εξαρτημάτων.

Φιλικά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, babisa είπε

mobo-cpu-ram (και SSD θα πω εγω) είναι must να αγοραστούν μαζικά ! 

Δεδομένου ότι τώρα εργάζομαι σε δύο δουλειές (και τα Σάββατα). Και ότι ο παλιός PC είναι απαραίτητος στην μία μου δουλεια, μεχρι να βρώ τον χρόνο και την όρεξη, να μονταρω την μητρική και να «σκανζάρω» το τροφοδοτικό,  ένας μήνας θα περάσει σίγουρα.

Εάν πρέπει να δώσω 1, 1,5 Χ. μαζεμένα δεν θα το κάνω ποτε - ακόμα και εάν τα έχω.

Εξάλλου γιατί να βιαστώ; Οι τιμές πέφτουν πλέον.

Αυτό που χρειάζομαι τώρα ,είναι μια καλή μητρική για να αρχίσω την διαδικασία. Μετά «τρώγοντας» έρχεται η όρεξη. Και έχω αποδεχτει το γεγονός ότι σε 2-3 μήνες η μητρική αυτή μπορει να έχει πέσει ένα 20- 30% σε τιμη. Δεν με πειράζει. 

Επεξ/σία από pan100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, pan100 είπε

Δεδομένου ότι τώρα εργάζομαι σε δύο δουλειές (και τα Σάββατα). Και ότι ο παλιός PC είναι απαραίτητος στην μία μου δουλεια, μεχρι να βρώ τον χρόνο και την όρεξη, να μονταρω την μητρική και να «σκανζάρω» το τροφοδοτικό,  ένας μήνας θα περάσει σίγουρα.

Εάν πρέπει να δώσω 1, 1,5 Χ. μαζεμένα δεν θα το κάνω ποτε - ακόμα και εάν τα έχω.

Εξάλλου γιατί να βιαστώ; Οι τιμές πέφτουν πλέον.

Αυτό που χρειάζομαι τώρα ,είναι μια καλή μητρική για να αρχίσω την διαδικασία. Μετά «τρώγοντας» έρχεται η όρεξη. Και έχω αποδεχτει το γεγονός ότι σε 2-3 μήνες η μητρική αυτή μπορει να έχει πέσει ένα 20- 30% σε τιμη. Δεν με πειράζει. 

Θα στα πω και ας ακουστεί "κάπως"->

Απλά δεν έχει κανένα νόημα αυτος ο συνειρμός.

Α)Για μέγιστη αναβάθμισημοτητα πας καρφί και μονο σε am5(επιπλέον όλη η σειρά έχει ενσωματωμένα γραφικά έτη φωτός καλύτερα από την 8800gt οπότε δεν θα χρειαστείς αμμεσα gpu σε Intel κοιτάς non f cpu)

Β)Έστω ότι παίρνεις την μητρική, θα την κοιτάζεις?Τίποτα από ότι έχεις δεν κουμπώνει πάνω.Μεχρι να έρθει τουλάχιστον ram+cpu θα είναι απλά άλλη μια χαρτοκουτα στο βάθος.

Γ)Ναι, όπως είπες πέφτουν οι τιμές.Αλλα εσύ έτσι όπως το σκέφτεσαι χαμένος θα βγεις.

1)Δλδη αγοράζεις 150 μια μητρική σήμερα(που την έχεις στην κούτα), 2)πέφτουν οι τιμές λίγο στις ddr5 τον επόμενο μήνα και έχεις ας πούμε ένα κέρδος 20 ευρώ σε σχέση με το να τις αγόραζες σήμερα.(και παραλληλα ότι πέφτει και ένα δεκαρικό και μητρική).

3)Αγοράζεις και τον cpu που έστω έχει πέσει ένα 20αρικο από ότι είναι σημερα(και παράλληλα πέφτει άλλο ένα 10ρικο η μητρική και άλλο ένα 20ρικο οι ddr5)

Στην τελική μέχρι να έχεις κάτι λειτουργικό στα χέρια σου έχεις "κερδίσει" 40ευρω αλλά έχεις χάσει συνολικά 80ευρω(τύχαιοι όλοι οι αριθμοί)

Και το πιο σημαντικό είναι ότι κλειδώνεσαι στα χαρτοκουτα που έχεις  ήδη πάρει.

Π.χ Εάν τώρα είναι vfm μια ASRock b650 μετά από 3μηνες μπορεί να έχει την ίδια τιμή μια Asus b650 με καλύτερα vrm, ταχύτερες μνήμες η ίσως ο 7700x να έχει πέσει στην τιμή του 7600x.

Εδώ την ίδια μέρα ποσταροντε συνθέσεις και την επόμενη μπορεί να χει κάνει ένα καταστήματα κάποια προσφορά και να ναι obselete όλη η σύνθεση.

Οχι μετά από 3 μήνες...

Στο διαταυτα λοιπόν, μαζεύεις όλα τα χρήματα και όταν τα δεις μπορείς να κάνεις τις αγορές με βάθος 1 άντε 2βδομαδων για να δεις και την χαρά του διαδοχικούς unboxing.

Τώρα εάν σε τρώει τόσο η τσέπη σου να αγοράσεις κάτι αμμεσα ξεκινά με ένα ανθρώπινο τροφοδοτικό που 

Α)Δεν παίζουν τόσο οι τιμές τους.

Β)Θα το βάλεις στο PC σου και θα απαλλαγείς από το τραγικό turbo-x*.

*Είδα ότι έγραψες σε άλλο topic και ότι είσαι ευχαριστημένος εδώ και χρόνια πάνω σε "απιστευτα ενεργοβωρο σύστημα"

Ναι, αυτό ίσχυε το 2007.

Τα ~300watt που τραβάει ο q9550 κ η 8800gt είναι σήμερα πρακτικά "τσιχλοφουσκες".

Μετά εάν θες και το έχεις στο πρόγραμμα κοιτάς για οθόνη, ούτε εδώ παίζουν οι τιμές τους τόσο και θα μπορείς να την χρησιμοποιείς στο ενδιάμεσο(υπόψην-> η γιαγιά 8800gt υποστηρίζει μέχρι 2k -δεν ξέρω εάν είναι στα 60hz πάντως ούτε εάν σε αυτή την ανάλυση υποστηρίζει και 2ο μονιτορ)

Sorry, εάν εμφανίστηκα κάπως επιθετικός αλλά μερικές φορές κολλάμε με κάτι που δεν έχει κανένα νοημα και χρειαζόμαστε έναν εξωτερικό παρατηρητή.

Btw Και γω το παθαίνω μερικές φορές

Υ.γ Εάν έμεινες στο 775 15χρονια τότε σε βλέπω στο am5 20ετια και βάλε..😀

 

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @topos είπε

Τα ~300watt που τραβάει ο q9550 κ η 8800gt είναι σήμερα πρακτικά "τσιχλοφουσκες".

O «τραγικός» turbo-x δεν αλλάζει. (Αφου αντεξε τον ΧΕΟΝ που είχα πριν τον Q, με ταυτοχρονο max Ο.C. σε μνημες, επεξεργαστή και καρτα γραφικών, θα το παω μέχρι τέλους).

Τα υπόλοιπα τα συζητώ.

2 ώρες πριν, @topos είπε

άν έμεινες στο 775 15χρονια τότε σε βλέπω στο am5 20ετια και βάλε..

Μόνο η P5K όμως εμεινε ίδια, όλα τα άλλα άλλαξαν σταδιακά και περισσοτερο απο μια φορα. Ακόμα και ο «τρισκατάρατος» Τ.Χ. είναι μεταγενέστερη αγορα. Για την 8800gts διατηρω επιφυλάξεις, γιατι πάνε πολά χρόνια - εάν δεν ηταν παντως στο αρχικο σχήμα, προστεθηκε λίγο μετα. 

Επεξ/σία από pan100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pan100 είπε

O «τραγικός» turbo-x δεν αλλάζει. (Αφου αντεξε τον ΧΕΟΝ που είχα πριν τον Q, με ταυτοχρονο max Ο.C. σε μνημες, επεξεργαστή και καρτα γραφικών, θα το παω μέχρι τέλους).

Τα υπόλοιπα τα συζητώ.

Μόνο η P5K όμως εμεινε ίδια, όλα τα άλλα άλλαξαν σταδιακά και περισσοτερο απο μια φορα. Ακόμα και ο «τρισκατάρατος» Τ.Χ. είναι μεταγενέστερη αγορα. Για την 8800gts διατηρω επιφυλάξεις, γιατι πάνε πολά χρόνια - εάν δεν ηταν παντως στο αρχικο σχήμα, προστεθηκε λίγο μετα. 

Κοίτα, ούτε εγώ , ούτε κανείς άλλος στο forum έχει οποιοδηποτε όφελος από το να αλλάξεις τροφοδοτικό.

Στο τέλος της μέρας, δικά σου είναι τα χρήματα δικό σου και το PC.

Εαν εσύ το εμπιστεύεσαι και θεωρείς πως αξίζει το ρίσκο , ειδικά σε καινούργιο μηχανημα κανένα πρόβλημα.

Για αρχαιολαγνους->

Spoiler

Την p5k την είχα και εγώ με έναν p4 3.0 και μετά με έναν e4600 που δούλευε στα 3.4 GHz με o/c.

Η 8800gts ( ήταν εκπληκτική κάρτα για την εποχή της) πρέπει να βγήκε 2007 και η δεύτερη εκδοση με το 320bit δίαυλο το 2008 εάν δεν κάνω λάθος.

Εγώ έχω ακόμα μια 8600gt -είχα καταφέρει να της ανεβάσω τα ρολόγια τόσο που έβγαινε σε δεκαδα παγκοσμιως σε bench sites εκείνης της εποχης - σε κάποια κούτα στο παταρι.

Και εντελώς συμπτωματικά -τωρα μόλις το θυμήθηκα,δεν κάνω πλακα- θυμάμαι ότι είχα κάνει τραμπα ένα 380watt hyper τροφοδοτικό σε άλλο PC και μου δάνεισε ένας φίλος ένα καινουργιο turbo-x 550αρη(κόκκινα γράμματα) μέχρι να μου έρθει ένα 530watt hec που είχα παραγγείλει.

Το turbo-x την δευτερη η την τρίτη μέρα λειτουργίας του μας άφησε χρόνους..

Υ.γ Το hec ακόμα δουλεύει.

 

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα κιν εγώ να πας σε AM5 πλατφόρμα.Αφου είσαι άνθρωπος που αναβαθμίζει η amd είναι πιο σωστή επιλογή μιας και συνήθως κρατάει 2-3 γενιές επεξεργαστών πριν αλλάξει το σοκετ.Η ιντελ κάνει το αντίθετο. 

Αφου θες να αναβαθμίσεις κομμάτι κομμάτι καντο αλλά καλό θα είναι μητρική-επεξεργαστη-ραμ να τα παρεις μαζί. 

Αργότερα παιρνεις τα υπόλοιπα μήνα μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2023 στις 12:31 ΠΜ, pan100 είπε

Εντάξει μπορεί να είναι προβοκατόρικος ο τίτλος  (ότι είναι σήμερα το μέλλον στους υπολογιστές , αύριο αποτελεί κατι το παρωχημένο και παρελθόν) αλλά θα ήθελα να φτιάξω έναν υπολογιστή που να αντέξει στον χρόνο. Όσο το δυνατόν περισσότερο, κάνοντας συχνα αναβαθμήσεις ώσπου να μην «παίρνει» άλλο.

Έτσι έκανα και με τον τωρινό μου υπολογιστή που έχει κράτησει δεκαπέντε (!) και πλέον χρόνια και παραμένει λειτουργικός. Εχω βγάλει το συμπέρασμα ότι όλα αλλάζουν και αναβαθμιζονται εύκολα - ειδικά όταν σε βάθος χρόνου πεφτουν οι τιμες - εκτός απο την μητρική. Εκεί λοιπόν θα ήθελα να δώσω βάση. Τροφοδοτικό, μνημες, τσιπ,καρτα γραφικών και σκληρο δισκο τα αλλάζει κανεις σε δεκα λεπτά.  Όλα φτιαχνονται ή αναβαθμίζονται εύκολα. Όλα - εκτος απο την μητρικη.

Εχω ήδη κάποια κομμάτια (τροφοδοτικό και κουτί) καθώς και τον παλιό μου υπολογιστή. Και επομένως δεν επείγομαι να τα πάρω όλα μαζί, αλλά κομμάτι – κομμάτι, ιδανικά ένα κομμάτι το μήνα. Ίσως κρατηθούν και κάποια κομμάτια από τον παλιό υπολογιστή (σκληροί δίσκοι, μονιτορ), εως ότου να αλλάξουν και αυτά τελικά... απολαμβάνοντας και την διαδικασία της συναρμολόγησης.

Δεδομένου δε ότι η τιμές αλλάζουν συχνά,  θα ήθελα η πρώτη άμεση αγορά να είναι (τι άλλο;) η μητρική - χωρίς ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κατα προτίμηση.

Προσανατολίζομαι σε 1700 sokcet με DDR5. Μια και άκουσα ότι η INDEL  τα πάει καλά τελευταία… Τιμή :150- 200 ευρώ. Μπορώ να ανέβω κι άλλο ακόμα, εάν υπάρχει σοβαρός λόγος 

Για τα υπόλοιπα κομμάτια εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε εν καιρώ (υπόσχομαι να ποστάρω και φωτογραφίες σχετικά).

Τα φώτα σας παιδιά.

αφου θες πραγματκα να φτιαξεις τον υπολογιστη του "μελλοντος", τραβα απ ευθειας σε Κβαντικο Πισι........!! :P

 

ολα τα αλλα ειναι μονο για θεωριες του "ΠΑΡΟΝΤΟΣ" ....!!    

 

1.  οταν αγοραζουμε πισι, κοιταμε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ... τις τωρινες μας αναγκες, και οχι τι θα γινει μετα απο 10 χρονια...! 

2. κοιταμε που φτανει η τσεπη (=μπατζετ) και παιρνουμε οσο καλυτερα κομματια μπορουμε. 

3. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ σε νεο συστημα, δεν βαζουμε ΠΟΤΕ παλιο, και ΠΟΤΕ ΝΟΝΑΜΕ........(= και το ΤurboX)...! 

4 αυτο που θα κοιταξεις, αφου θες καποια μελλοντικη αναβαθμιση, ειναι ποια πλατφορμα εχει περισσοτερο "βαθος", δλδ παιρνει πιο καινουριους επεξεργαστες, ωστε αργοτερα να μπορεις να βαλεις εναν ΤΟΠ CPU για να δωσεις πνοη....!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κάνεις pc του μέλλοντος θα πρέπει να κάνεις έναν υπολογιστή ως εξής:

-> Επεξεργαστής:
Αρκετοί πυρήνες, ακόμα κι αν δεν είναι χρονισμένοι στον θεό, οι επιπλέον πυρήνες πάντα θα σου δίνουν αρκετό juice για πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα. Επίσης τα παιχνίδια που είναι τα πιο απαιτητικά συνήθως δεν έχουν optimization για πολλούς πυρήνες, μέχρι 4 το πολύ, στο μέλλον όμως κι αυτό θα αλλάξει. Φτάνουμε σε φυσικά όρια χρονισμών οπότε οι επιπλέον πυρήνες είναι κάτι που απλά μπορεί να αυξάνεται.
Minimum 8 πυρήνες (16 threads), αλλιώς 12/24 ή ακόμα καλύτερα 16/32 για τέρμα future proofing.

-> Μητρική:
Μία μητρική που να δέχεται τουλάχιστον 128GB μνήμη ή ακόμα καλύτερα 256GB και εφόσον το κάνεις τώρα να είναι DDR5 ώστε οι χρονισμοί να είναι επίσης πολύ καλοί. Βάζεις ένα τσιπάκι μνήμης αν είναι θέμα budget αλλιώς με την μία δύο για το dual channel που έχουν σίγουρα όλες. Μετά από καιρό προσθέτεις κι άλλο. Αυτό έχει και μία παγίδα, ακόμα και ίδια μάρκα μνήμης να πάρεις δεν θα είναι ίδια παρτίδα και ίσως να μην είναι 100% ίδιες αν τις πάρεις με διαφορά αρκετών χρόνων μεταξύ τους. Παρόλ' αυτά είναι λίγο αδιανόητο να μην λειτουργεί με διαφορετικές παρτίδες της ίδιας μνήμης, εδώ μπορείς να βάλεις δύο διαφορετικές μάρκες με δύο διαφορετικούς χρονισμούς και πάλι θα δουλεύει απλά όχι τόσο optimized.

-> Τροφοδοτικό:
Παίρνεις ένα τούμπανο, 1200~1500 watt, εδώ δεν κάνεις φτηνοδουλειές, να μπορείς να κουμπώσεις ότι θέλεις μετά και να μη σε νοιάζει, ειδικά με τις νέες κάρτες γραφικών που τρώνε αρκετό ζουμί.

-> Κάρτα Γραφικών:
Αν η μητρική σου έχει onboard δεν παίρνεις τίποτα για αρχή εφόσον δεν το επιτρέπει το budget, αλλιώς βάζεις μία απλή/μεταχειρισμένη/φτηνή, θα παίζει μέχρι 4K και ως 60fps ακόμα και σε παιχνίδια αλλά όχι σε τίγκα γραφικά.

-> Σκληρό δίσκο
Βάζεις για αρχή έναν NVMe που πλέον είναι πάμφθηνοι. Έναν που να είναι στα 500GB έτσι για να χωράει το λειτουργικό και ότι άλλη εφαρμογή θέλεις.

~~~
Αυτός ο υπολογιστής πλέον δουλεύει και πάει σφαίρα με τα βασικά.
* Αρχίζεις σιγά σιγά και αυξάνεις την μνήμη, να φτάσει σε σημείο να είναι αρκετή για ότι κάνεις αλλά πάντα θα έχεις την επιλογή να αυξήσεις κι άλλο.
* Μετά βάζεις δεύτερο σκληρό σίγουρα για να έχεις έναν για λειτουργικό και έναν για αρχεία και προγράμματα, εκεί επιλέγεις κάτι σε μεγάλη χωρητικότητα.
* Τίποτα BluRay ή επιπλέον κάρτα ήχου για τούμπανο ήχο τα βάζεις σύμφωνα τις ανάγκες σου.
* Και προφανώς όταν δεις ότι θέλεις κάρτα γραφικών αγοράζεις όταν πέσουν οι τιμές. Π.χ. όταν βγει η σειρά 5000 της NVidia η 4000 θα πέσει σε τιμή και η 3000 θα είναι στο πάτωμα. Ακόμα και μία 3000 να πάρεις στο μέλλον θα είσαι μια χαρά. Απλά θα προσέξεις αν είναι παλιό μοντέλο να έχει όσο το δυνατόν παραπάνω VRam γιατί αυτό είναι και το σημερινό bottleneck πολλών καρτών (π.χ. 8GB είναι ήδη λίγη μνήμη για αυξημένα γραφικά)

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...