Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνοντας τον υπολογιστή του μέλλοντος!


pan100
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Diavolos666,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pan100 είπε

Μην ακους κανέναν,το turbo x κράτα. 

Φτιαξε κι ένα συστημα στα 3000€ γύρω του. 

Τέτοιο τροφοδοτικο είναι κρίμα να χαραμιστει σε οτιδήποτε λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν αναβαθμίζει συχνά, PC 15ετίας έχει άλλωστε, καλύτερα να πάει σε am4 ή Intel 12/13th gen.

Αν πας σε 12900k/13700k/13900k με το turbo-x να μας πεις να περιμένω post: «μου κάηκε το τροφοδοτικό σώζεται τίποτα;» 

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jts είπε

Αφού δεν αναβαθμίζει συχνά, PC 15ετίας έχει άλλωστε, καλύτερα να πάει σε am4 ή Intel 12/13th gen.

Αν πας σε 12900k/13700k/13900k με το turbo-x να μας πεις να περιμένω post: «μου κάηκε το τροφοδοτικό σώζεται τίποτα;» 

Κανει ηδη ψυχολογικη προετοιμασια το παλικαρι για το post του μελλοντος. 😁
spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι κουρασε τόσο το θεμα του τροφοδοτικου , όσο και της σταδιακης αλλαγης κοματι - κοματι. Το θεμα μας είναι η αγορα  μητρικης.

Υπάρχουν οι παρακατω επιλογες προς το παρων:

 

https://www.skroutz.gr/s/38833098/ASRock-B650-PG-Lightning-Motherboard-ATX-με-AMD-AM5-Socket.html?product_id=135015510&sponsored=true

 

https://www.skroutz.gr/s/39697301/ASRock-B650M-PG-Riptide-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM5-Socket.html#specs

Κάποια άλλη γνωμη για αγορα μητρικης και μονο; Σε άλλα μνμ δεν θα απαντησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2023 στις 1:30 ΠΜ, pan100 είπε

O «τραγικός» turbo-x δεν αλλάζει. (Αφου αντεξε τον ΧΕΟΝ που είχα πριν τον Q, με ταυτοχρονο max Ο.C. σε μνημες, επεξεργαστή και καρτα γραφικών, θα το παω μέχρι τέλους).

Τα υπόλοιπα τα συζητώ.

Εχεις σκεφτει ποσο τυχερος πρεπει να εισαι ωστε αν καποτε το τροφοδοτικο σου τα τιναξει , να μην παρει και αλλα εξαρτηματα μαζι του ; Διατιθεσαι να το μαθεις ενω ηδη εχει καταπονηθει 15 χρονια ; Επισης στο τροφοδοτικο δεν εχεις να κανεις μονο με watt.

Αντικατεστησα το τροφοδοτικο force 600w στον υπολογιστη ενος συναδελφου με ενα corsair 500w , και επελεξα αυτο γιατι ηθελα να βγαζει στα γραφικα πανω απο 22amp μιας και η καρτα του αν και παλια (R7 260) ηθελε τουλαχιστον 19amp.Δεν ειναι να παιζεις με αυτα τα πραγματα.

Πλεον με κοντα στα 60€ παιρνεις επωνυμο 600αρι με  3+ χρονια εγγυηση.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σχετικά με το τροφοδοτικό, 

Επειδή έμαθα the hard way, κι ας μην εφταιγα 🤣🤣, turdo X είχα σε 775 σύστημα αγορασμένο το 4 ή το 5 δε θυμάμαι, ενώ είχα επιλέξει μεγαλύτερο και άλλη μάρκα, όταν πήγα στο Plaiso ο πωλητής εκεί που έγραφε τη προσφορά, μου λέει τι το θες αυτό το τροφοδοτικό τόσα watt τσάμπα βάλε αυτό, αθώο παιδί εγώ, σκληρός ο plaisios υπέκυψα 🤣🤣🤣 

Μετά από 3 - 4 χρόνια βάρεσε το τροφοδοτικό πήρε motherboard και κάρτα γραφικών, το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήθελα να αλλάξω τίποτα από αυτά μιας και κρατάω το ίδιο hardware 7 - 8 χρόνια εκτός αν κάτι πεθάνει... 

Τεσπα μακάρι να είσαι τυχερός και να τη παλέψει το τροφοδοτικό και να πάνε όλα καλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mr Aris είπε

Φίλε μου σχετικά με το τροφοδοτικό, 

Επειδή έμαθα the hard way, κι ας μην εφταιγα 🤣🤣, turdo X είχα σε 775 σύστημα αγορασμένο το 4 ή το 5 δε θυμάμαι, ενώ είχα επιλέξει μεγαλύτερο και άλλη μάρκα, όταν πήγα στο Plaiso ο πωλητής εκεί που έγραφε τη προσφορά, μου λέει τι το θες αυτό το τροφοδοτικό τόσα watt τσάμπα βάλε αυτό, αθώο παιδί εγώ, σκληρός ο plaisios υπέκυψα 🤣🤣🤣 

Μετά από 3 - 4 χρόνια βάρεσε το τροφοδοτικό πήρε motherboard και κάρτα γραφικών, το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήθελα να αλλάξω τίποτα από αυτά μιας και κρατάω το ίδιο hardware 7 - 8 χρόνια εκτός αν κάτι πεθάνει... 

Τεσπα μακάρι να είσαι τυχερός και να τη παλέψει το τροφοδοτικό και να πάνε όλα καλά 

Ο υπολογιστης μου ειναι ο παρακατω:

 

Operating System Windows 10 Home 64-bit CPU Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83GHz 41 °C - ovecloking 10% Yorkfield 45nm Technology RAM 8,00GB Dual-Channel DDR2 @ 442MHz (6-6-6-18) Motherboard ASUSTeK Computer INC. P5K (LGA775) 40 °C Graphics C24F390 (1920x1080@60Hz) 512MB NVIDIA GeForce 8800 GT (Undefined) 51 °C Storage 931GB Western Digital WDC WD10EZEX-75WN4A0 ATA Device (SATA ) 27 °C 119GB DREVO X1 Pro SSD ATA Device (SATA (SSD)) 42 °C Optical Drives TSSTcorp CDDVDW SH-222BB ATA Device Audio Συσκευή High Definition Audio Τροφοδοτικό turbo Χ 650 w Οθόνη samsung C24F...

Υπολογιζοντας την καταναλωση κατ εκτιμηση με βαση τα παρακατω και overcloking 10% ston ypologisth και 15% στην καρτα γραφικων , όταν τρεχει ενα πολυ βαρυ στρεστ τεστ:

 

 

Επεξεργαστής: Ο Intel Core 2 Quad Q9550 έχει μέγιστη κατανάλωση ισχύος 95W, αλλά λόγω του overcloking 10%, πρέπει να προσθέσουμε περίπου 9,5W στην κατανάλωση, οπότε συνολικά θα είναι περίπου 104,5W.

Κάρτα γραφικών: Η NVIDIA GeForce 8800 GT έχει μέγιστη κατανάλωση ισχύος 110W, αλλά λόγω του overcloking 15%, πρέπει να προσθέσουμε περίπου 16,5W στην κατανάλωση, οπότε συνολικά θα είναι περίπου 126,5W.

Μητρική πλακέτα: Με βάση τα χαρακτηριστικά της μητρικής πλακέτας και τους εγκατεστημένους σκληρούς δίσκους, δεν αναμένουμε υψηλή κατανάλωση ισχύος από αυτήν την πηγή.

Με βάση τα παραπάνω και την υπόθεση ότι το overcloking αυξάνει την κατανάλωση ισχύος κατά 10% στον επεξεργαστή και 15% στην κάρτα γραφικών, και υποθέτοντας ότι το σύστημα βρίσκεται σε πλήρη φόρτο, μπορούμε να εκτιμήσουμε ότι η συνολική κατανάλωση ισχύος του υπολογιστή θα είναι περίπου 374W.

Αυτός ο αριθμός είναι μια εκτίμηση και μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την ακριβή ρύθμιση του overcloking, τον τρόπο χρήσης του υπολογιστή και άλλους παράγοντες.

Ομοιως:

Η κατανάλωση ισχύος σε έναν μεσαίου επιπέδου υπολογιστή με μια μέση κάρτα γραφικών AM5 και μνήμες DDR5 ενώ τρέχει ένα βαρύ stress test θα εξαρτηθεί από αρκετούς παράγοντες, όπως η συγκεκριμένη καρτα γραφικών, η CPU, το τροφοδοτικό και οι σκληροί δίσκοι.

Συνήθως, ένας μεσαίου επιπέδου υπολογιστής με μια καρτα γραφικών AM5 και μνήμες DDR5 που τρέχει ένα βαρύ stress test μπορεί να καταναλώνει κάπου μεταξύ 300-500W στην κορυφή του φορτίου (δηλαδη τα ιδια W πανω - κατω ), ανάλογα με τη συγκεκριμένη σύνθεση του υπολογιστή.

Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι η κατανάλωση ισχύος θα εξαρτάται επίσης από τον τρόπο με τον οποίο έχει ρυθμιστεί το overcloking στην κάρτα γραφικών και την CPU, καθώς και από την απόδοση των ανεμιστήρων του υπολογιστή και την αεριστική του σχεδίαση.

Επίσης την δυσαρεστη ιστορια αυτή που ανέφερες (και λυπάμαι) θα την βρεις γραμενη σε δεκαδες, εκατονταδες side και θα αφορουν ειτε ανωνυμα είτε επωνυμα τροφοδοτικα αλλών κατασκευαστών. Ειναι να μην σου τύχει.

Επεξ/σία από pan100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ το μόνο που θα πω για το τροφοδοτικό είναι απλά ότι θεωρώ τα 650w λίγα, άσχετα με τον turbo-x άσχετα με το ότι είναι αξιόπιστος άσχετα με το τι πιστεύει ο κάθε ένας. Βλέπε όλα τα TDP των εξαρτημάτων και κρίνε.

Επίσης έχω γίνει ψείρας με τα τροφοδοτικά και βάζω πάντα overkill πλέον. Όταν το τροφοδοτικό εκρήγνυται είναι καθαρά γιατί τρέχει μια ζωή στα άκρα του. Αν υπολογίσεις τα TDP των εξαρτημάτων και βγουν π.χ. 600 και έχεις τροφοδοτικό 650 τότε είσαι στα άκρα.

Άσχετα με το τι θα βάλεις η άποψή μου για το τροφοδοτικό είναι να έχεις τουλάχιστον +50% watt σε σχέση με αυτά που θα χρειαστείς. Να είναι άνετο. Εγώ βάζω σχεδόν διπλάσια watt όποτε μπορώ. Δεν έκανα υπολογιστή χιλιάδων ευρώ για να τσιγκουνευτώ +100€ για να πάω από 1200w σε 1500w.
~~~

Αυτά έβαλα στους δύο τελευταίους υπολογιστές, ένας το 2015 και ο άλλος το 2020.
900watt στον i5 (4/4 cpu/threads) που έχει μία RX480/8GB. Πάντα σε idle τρέχει, ούτε τα μισά δεν θέλει προς το παρόν.
1500watt (BeQuiet) στον Threadripper μου + RTX3070 OC, το οποίο μάλιστα σε idle mode δεν χρησιμοποιεί ούτε καν τα ανεμιστηράκια του. Πιο quiet πεθαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιμένεις να γίνει ρε αδερφέ μου?Ο τρόπος που σκέφτεται να στήσει pc είναι φουλ λάθος και όταν κάποιοι προσπαθησαν να του το πουν ,αρνήθηκε να ακούσει με απόλυτο τροπο.Αφηνω το τροφοδοτικό στην άκρη,δεν έχει νόημα γελάνε και οι πετρες..Γινεται να φτιάξεις pc και να λες θα παιρνω ένα κομμάτι κάθε μήνα και κάθε κομμάτι θα κάνει περίπου 200 ευρο..?Το έχεις ξανακουσει εσύ αυτό..?Αν πάρει doa ram ή κάποιο άλλο κομματι ,δεν θα το πάρει ποτέ χαμπάρι ,μέχρι να μαζέψει όλα τα parts και να το στησει.Γινεται να ψάχνεις μητρική και να μην ξέρεις τι επεξεργαστή θα βάλεις σε αυτή?Να κοιτάς κάτι που να σηκώνει 7600 ή 7950x?Η riptide πχ τον τελευταίο δεν τον στιβει αλλά δεν θα έχει θέμα με ένα 7600 (δες screen,με κόκκινο οι μητρικές που έφαγαν throttle).Σαν τρολια το βλέπουν ολοι το thread..Ειλικρινά εύχομαι να το φτιάξει και να το χαρει κι ας βγούμε όλοι λάθος εμεις.Καλή υπομονή σε όσους σκοπεύουν να βοηθησουν.

image.png.ee53302927cf82c879de776c0841f7c3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βπε παιδια, αφου θελει υπολογιστη του μελλοντος, διαστημικο, ας αρχισε να βαζει φραγγα στην ακρη κι οταν κοντοπλησιαζει τα 10000 ευροπουλα, αρχιζει και περνει κοματια απο αυτο

AMD Threadripper Pro 5995wx 64Cores
ASUS PRO WS WRX80E-SAGE SE WIFI
Kingston Premier KSM32RD4/64MFR 64GB 2Rx4 8G x 72-Bit PC4-3200 512GB
XFX AMD Radeon VII
XFX AMD Radeon VII
Seasonic Prime TX-1600 Titanium
Lian Li PC-011 Dynamic Space Gray PCMR
Ducky One 3 Daybreak Hotswap RGB Double Shot PBT QUACK Cherry MX
Logitech MX Vertical Ergonomic mouse
Seagate Firecuda 520 500GB
Seagate Ironwolf 2TB
Seagate Ironwolf 2TB
Seagate Ironwolf 4TB
Seagate Seven 500GB
Samsung 990 PRO Series NVMe SSD, PCIe 4.0 M.2 Typ 2280 - 2 TB
Wacom Intuos Pro PTH 660
Arctic Freezer 4U SP3
Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM - 120mm x2
Arctic S4028-15K 40mm fans x10
Arctic Case Hub Fan

 Ξενιαζει με πισι για καμια 30αρια χρονια. Και θα εχουμε και δευτερο παρομοιο πισι στο πατριδα. Με ενα τετοιο, περνεις κι ενα δευτερο της ταξεως 1000-15000 Ε για κατεβαστηρι και εισαι καλλυμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα με το που διάβασα τη λέξη TURBO X

 

ΥΓ. Χωρίς πλάκα ο τύπος παίζει να έχει ακόμα το αθάνατο TURBO TRAXX

1_6796bbb598a86bba2efca5f58447f716.jpg.3802b4f49f216e97f4eb81b9d1e82349.jpg

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...