Προς το περιεχόμενο

έρευνα αγοράς έγχρωμου εκτυπωτή ή πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθως οι αναγκες των παιδιών αυξάνονται σκέφτομαι αν θα πρέπει να φυγω απο τον ασπρόμαυρο hp που έχω και να πάω σε κάποιο έγχρωμο πολυμηχανημα.

συχνές εκτυπώσεις δεν έχουμε στο γυμνάσιο αλλά μπαίνουμε λύκειο απο σεπτέμβριο και ίσως οι εργασίες να ειναι συχνές.

ισως καποιος που έχει εμπειρια απο παιδια λυκείου να μου πει καλυτερα αν χρειάζομαι έγχρωμο ή ασπρόμαυρο εκτυπωτή και τύπου inkjet ή laser.

σιγουρα θα ηθελα καλή ανάλυση, μελάνη ή τόνερ για οσο το δυνατών περισσότερες εκτυπώσεις, σε περιπτωση μελανών να μην στεγνώνουν ευκολα αν δεν χρησιμοποιούνται και φθηνά αναλώσιμα .

μπάτζετ εως 80€.

έχετε κατι να μου προτείνετε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ φίλε, στη θέση σου ΔΕΝ θα βιαζόμουν. Εκτυπωτή διαθέτεις: Ασπρόμαυρο laser (αν κατάλαβα καλά) που είναι ό,τι ποιοτικότερο και αξιόπιστο κυκλοφορεί στην αγορά. Το θέμα είναι πως δεν γνωρίζεις πόσες έγχρωμες σελίδες μ.ο. θα χρειαστείς το μήνα. Χωρίς αυτή την πληροφορία, την οποία εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει και κάποιος που να μπορεί να σου τη δώσει με μεγάλη ακρίβεια, δεν έχει νόημα να κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση γιατί:

α) Αν μιλάμε μέχρι 20 σελίδες το μήνα, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει η αγορά έγχρωμου μηχανήματος. Αν έχεις κοντά σου βιβλιοπωλείο ή/και φωτοτυπάδικο, θα κάνεις τη δουλειά σου με 2-3€ το μήνα και ξενοιάζεις από ένα σωρό μπελάδες.

β) Αν οι σελίδες γίνονται αρκετά περισσότερες, τότε το μπάτζετ σε οδηγεί σε έγχρωμο inkjet, όπου θα δίνεις πολλαπλάσια χρήματα σε μελάνια και θα χρειάζεσαι και συχνές εκτυπώσεις για την αποφυγή περαιτέρω θεμάτων.

Μη βιάζεσαι λοιπόν. Είναι βέβαια και θέμα καθηγητών ο όγκος των έγχρωμων εκτυπώσεων που θα ζητηθεί, αλλά δεν πιστεύω ότι ο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ αριθμός έγχρωμων εκτυπώσεων θα είναι υπέρογκος. Περιμένεις και... βλέποντας και κάνοντας.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο lazer που έχω τώρα (Samsung ML-2160) έχει αρχίσει να εκτυπώνει με μαύρες σκιές σχεδόν σε όλη την σελίδα.

Γι'αυτό ψάχνομαι από τώρα.

Λες να είναι κάτι που διορθώνεται;;;

Επεξ/σία από batman_gardiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, batman_gardiki είπε

Ο lazer που έχω τώρα (Samsung ML-2160) έχει αρχίσει να εκτυπώνει με μαύρες σκιές σχεδόν σε όλη την σελίδα.

Γι'αυτό ψάχνομαι από τώρα.

Λες να είναι κάτι που διορθώνεται;;;

Διορθώνεται, τα πάντα διορθώνονται, αλλά είναι πολύ αμφίβολο αν συμφέρει οικονομικά. Καλά κάνεις βέβαια και το κοιτάς από τώρα, αλλά και πάλι κουτουλάς στον ίδιο τοίχο που είπαμε και πριν: α) Πόσες έγχρωμες εκτυπώσεις; και β) Μπάτζετ. Αν ήμουν ωστόσο στη θέση σου, θα σκεφτόμουν σοβαρά να ανεβάσω το μπάτζετ, προκειμένου να ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ σε σχέση με έναν απλό inkjet που θα με ληστεύει ανερυθρίαστα στην αγορά και κατανάλωση μελανιών. Εξηγούμαι:

α) Αν δεις ότι χρειάζεσαι όγκο έγχρωμο εκτυπώσεων, δίνεις γύρω στα 200€, παίρνεις έναν έγχρωμο ink tank (πχ τον Epson EcoTank L3250) και δεν ασχολείσαι πια με την υπόθεση μελάνια. Κοστίζει η τετράδα τα μπουκαλάκια γύρω στα 25€ και αποδίδουν χιλιάδες σελίδες, χώρια που μαζί με το μηχάνημα δίνουν 1 σειρά μελάνια. Με το που παίρνεις το μηχάνημα, ξαναχρειάζεσαι μελάνια μετά από 1 ως 3 χρόνια, κι αυτά σε αμελητέο κόστος.

β) Αν δεν χρειάζεσαι τελικά χρώμα, παίρνεις έναν αξιόπιστο μονόχρωμο laser γύρω στα 150€ (πχ τον Brother DCP-L2530DW) και λες αντίο στους μπελάδες.

γ) Υπάρχει βέβαια και η λύση του έγχρωμου laser, εκεί όμως ανεβαίνουμε αισθητά σε κόστος αγοράς (γύρω στα 250-300€), όχι όμως και στο κόστος των τόνερ. Εκεί οι τιμές των ποιοτικών συμβατών είναι γύρω στα 70-100€ η τετράδα και αποδίδουν χοντρικά γύρω στις 2.500 σελίδες το κάθε χρώμα. Φυσικά εκεί, σε σύγκριση με inkjet/ink tank έχουμε καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ταχύτητα, διπλή όψη, wifi, γενικά ένα πλήρες πακέτο.

Ελπίζω να μη σε ζάλισα. Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το πλαίσιο. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία, εδώ είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, batman_gardiki είπε

μπάτζετ εως 80€.

Eάν δέν μπορείς να ανέβεις στα επίπεδα που σου προτείνει ο Γιώργος θα σου πρότεινα

να πάρεις τον epson XP 2150 στα 54 ευρώ ή

τον XP 3150 στα 69 ευρώ εάν χρειάζεσαι (που θα χρειάζεσαι)

αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης.

Με γνώμονα ότι θέλεις έγχρωμες εκτυπώσεις σε απλά χαρτιά

και όχι φωτογραφίες θα σε βολέψει μιά χαρά όποιον και να πάρεις.

Βρίσκεις συμβατά μελάνια με 3 ευρώ τα 15ml που σημαίναι ότι

θα έχεις και πολύ οικονομικές εκτυπωσεις.

Καλύτερα να τυπώνεις έγχρωμα......το ίδιο κόστος σε μελάνι θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gatos74 είπε

XP 3150 στα 69 ευρώ εάν χρειάζεσαι (που θα χρειάζεσαι)

αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης.

Διπλή όψη σε inkjet; Λίγο βάρβαρο δεν είναι; Χίλιες φορές να το βάζει χειροκίνητα ο άνθρωπος! Θα του μένει χρόνος να κάνει και τίποτε άλλο εντός του 24ωρου!!! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2023 στις 7:29 ΜΜ, batman_gardiki είπε

Ο lazer που έχω τώρα (Samsung ML-2160) έχει αρχίσει να εκτυπώνει με μαύρες σκιές σχεδόν σε όλη την σελίδα.

Γι'αυτό ψάχνομαι από τώρα.

Λες να είναι κάτι που διορθώνεται;;;

Τονερ αλλαξες; Αν ναι, κανει ακριβως ή σχεδον ακριβως το ιδιο πραγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...