Προς το περιεχόμενο

Internet σε απομακρυσμένο δωμάτιο


iron_dk
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από iron_dk,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ελπίζω να ποστάρω στο σωστό σημείο. Στο σπίτι έχω cosmote 100 με router Serecom Speed port Plus 2  και έχω από καλό (40-60 mb/s) έως άριστο (80-100 mb/s) σήμα παντού εκτός του δωματίου 3.

Στο δωμάτιο 3 το wifi ήταν πάντα σχεδόν ανύπαρκτο (1-2 mb/s) αλλά τώρα που μπήκε εκεί το android box  της cosmote TV  κάτι πρέπει  να γίνει.  

Διαθέτω power line devolo  dlan 550 duo+   και  WiFi Extender D-link DIR-505. Αρχικά δοκίμασα το devolo  με την σιγουριά ότι όλα θα πάνε καλά αλλά δυστυχώς η ταχύτητα που δίνει είναι οριακή για να δουλέψει το  android  box. Να σημειώσω ότι με το devolo  σε άλλη μπρίζα στο σπίτι το laptop «πετάει». Στην συνέχεια δοκίμασα το D-link σεταρισμένο με το κουμπί WPS,  στην μπρίζα (πράσινος κύκλος) στην αρχή του διαδρόμου προς το δωμάτιο 3. Δυστυχώς πολύ χαμηλή ταχύτητα στο δωμάτιο 3 αλλά και στο υπόλοιπο σαλόνι όχι σπουδαία πράγματα. Το συγκεκριμένο WiFi Extender στα specs δίνει 150 mb/s . Να πω ότι το d-link  μέχρι τώρα το χρησιμοποιούσα για να μοιράσω ασύρματα internet  στην τάξη από καλώδιο Ethernet (λειτουργία repeater) και δούλευε καλά.

Λέτε να φταίει ο ανελκυστήρας που είναι πάνω από το δωμάτιο 3 ή μπορεί να παίζουν κάποιο ρόλο οι δυο καθρέφτες που υπάρχουν στον υπόλοιπο  χώρο.

 Τι προτείνετε να κάνω εκτός από το να περάσω από έξω καλώδιο UTP τρυπώντας τοίχους.

Ευχαριστώ

home s.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φρεάτιο του ασανσέρ και η σκάλα πρέπει να έχουν πάρα πολύ σίδερο μέσα στο τσιμέντο, τόσο ώστε να κόβει πολύ το σήμα.
Το τέλειο θα ήταν καλώδιο από το router στον υμιυπέθριο χώρο και μετά πάνω από τα κεραμίδια και από τον εξώστη μέσα στο δωμάτιο.

Διαφορετικά, αν δε θές τρύπες πάρε 2 tp-link Deco M4 και βάλε ένα δίπλα στο ρούτερ και το άλλο εκεί που είναι η πράσινη μπρίζα ΔΕΗ.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν κάνω δουλειά με το devolo και το D-link λέω να τρυπήσω τοίχους για καλώδιο εξωτερικά. Δεν είναι καιρός για έξοδα...

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το power line  χάνει τόσο στο δωμάτιο 3.

Επειδή δεν έχω και πολύ εμπειρία στο θέμα το TP-LINK Deco M4 v1 Mesh Access Point  κάνει  κάτι παραπάνω από ένα απλό WiFi Extender;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, iron_dk είπε

Επειδή δεν έχω και πολύ εμπειρία στο θέμα το TP-LINK Deco M4 v1 Mesh Access Point  κάνει  κάτι παραπάνω από ένα απλό WiFi Extender;

Ευχαριστώ

Ναί, δεν είναι ένα απλό wifi extender, κάνει πολλά περισσότερα και είναι πολύ ποιό δυνατό.

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-m4/

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...