Προς το περιεχόμενο

Πότε είναι καλή εποχή να πάρω macbook;


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα macbook pro touchbar του 2018 (νομίζω). Το πληκτρολόγιο τα χει παίξει σε βαθμό που να πληκτρολογώ είναι εφιάλτης. Μου χει βγάλει και η μπαταρία ειδοποιήση ότι δεν είναι στα καλύτερα της (αλλά δεν έχω παρατηρήσει/δεν με ενοχλεί κάτι). Οπότε θέλω να πάρω ένα καινούριο σιγά σιγά αλλά δεν καίγομαι επειδή λειτουργεί και έχω  και ipad οπότε δεν είναι επείγον. Δεν ξέρω αν θα ξανάπαιρνα pro γιατί τόση ισχύς δεν μου χρειάζεται όπως και να χει (word, excel, power point για την δουλειά μου) ε και μετά skype/zoom, fb, mail. Το χρησιμοποιώ φουλ σαν ώρες όμως. Έχω δει αυτό στο πλαίσιο που η τιμή του είναι καλή για μακ (1000)

https://www.plaisio.gr/apple-macbook-air-retina-mgnd3gr-a-late-2020-gold-m1-8-gb-256-gb-_3593959

 

όμως με προβληματίζει ότι είναι του 2020 και έχει και τον παλιό σχεδιασμό. Παίζει μέσα στους επόμενους μήνες να εμφανιστεί μοντέλο εκεί γύρω σαν τιμή που να ναι πιο σύγχρονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, αλλάζω υπολογιστές όταν δεν μου επιτρέπει ο παλιός να κάνω την δουλειά μου. Δες τι διαφορές έχει το 2021 μοντέλο με το 2020, και αν δικαιολογούν το κόστος απόκτησης του 2021.  Αν όχι, έχεις την απάντηση σου.  Πρόσεξε μόνο τον αποθηκευτικό χώρο που διαλέγεις.  Με τον 256G δίσκο και μετά το λειτουργικό θα βρεθείς με 50-60G ελεύθερα. Σου φτάνουν τόσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gingerbread

Έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα για περίπου την ίδια χρήση με ΄σένα. Δεν έχω απολύτως κανένα θέμα, πηγαίνει σφαίρα. Όσο αφορά στον δίσκο μου είναι παραπάνω από επαρκής, με ελεύθερο χώρο γύρω στα 150GB.

Βέβαια το μηχάνημα είναι πλέον τριετίας, αλλά πιστεύω ότι θα υποστηρίζεται με software upgrades για τουλάχιστον τέσσερα χρόνια ακόμη. Δεν ακούγεται κάτι για κυκλοφορία στο άμεσο μέλλον κάποιου καινούριου μοντέλου, πάντως όποτε κυκλοφορήσει αναμένεται να κοστίσει -κάτω από τις σημερινές συνθήκες- γύρω στα € 1.500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, The_Mentor είπε

Προσωπικά, αλλάζω υπολογιστές όταν δεν μου επιτρέπει ο παλιός να κάνω την δουλειά μου.

Είμαι σε φάση που το spacebar μπορεί να βάλει διπλό space και 2 φωνήεντα με έχουν χαιρετήσει. Αν ας πούμε κάποιος πέσει πάνω μου σίγουρα θα χρειαστεί να μαζέψω 5 πλήκτρα από το πάτωμα. Αυτό είναι το ουσιαστικό μου πρόβλημα. Ένα ακόμα που δεν με νοιάζει όμως είναι ότι για πρώτη φορά σε μακ (και έχω αλλάξει άλλα 3) βλέπω καμμένα πιξελ και αρκετά μάλιστα σε ένα σημείο (όχι σε γωνία)

 

5 ώρες πριν, The_Mentor είπε

Σου φτάνουν τόσα; 

Ο τωρινός μου έχει 250 και έχω ελεύθερα 170. Πέρα από word, excel, ppt και pdf που δεν πιάνουν και τίποτα δεν έχω ούτε βίντεο, ούτε τραγούδια μόνο φωτογραφίες που είναι οι ίδιες με του κινητού μου οπότε σαν χώρος είμαι οκ.

 

1 ώρα πριν, epinki είπε

Βέβαια το μηχάνημα είναι πλέον τριετίας,

Αυτό με προβληματίζει. Σκέφτομαι αν θα πρέπει να πάρω air ή pro. Ποιο θα αντέξει περισσότερο. Έχω υπάρξει κάτοχος 2 pro και 1 air (ίσως και 2ου; δεν θυμάμαι). Τα pro αντεχαν 5 χρόνια το air είχε αρχίσει να κολλάει. Το touchbar πάντως αν και φαίνεται ωραίο δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gingerbread είπε

Αυτό με προβληματίζει. Σκέφτομαι αν θα πρέπει να πάρω air ή pro. Ποιο θα αντέξει περισσότερο. Έχω υπάρξει κάτοχος 2 pro και 1 air (ίσως και 2ου; δεν θυμάμαι). Τα pro αντεχαν 5 χρόνια το air είχε αρχίσει να κολλάει. Το touchbar πάντως αν και φαίνεται ωραίο δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Μια ζωή τρέχω Air, όπου έχω χάσει τον λογαριασμό πόσα έχω πάρει.

Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα και για όσο διάστημα είχα κρατήσει το κάθε ένα. Πάντως, αφού έχεις αρνητικές εμπειρίες, πράττεις κατά κρίση. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Είμαι σε φάση που το spacebar μπορεί να βάλει διπλό space και 2 φωνήεντα με έχουν χαιρετήσει. Αν ας πούμε κάποιος πέσει πάνω μου σίγουρα θα χρειαστεί να μαζέψω 5 πλήκτρα από το πάτωμα. Αυτό είναι το ουσιαστικό μου πρόβλημα

Εδώ, δεν το συζητάς. Πηγαίνεις καρφί για καινούργιο υπολογιστή. Το Air είτε με το M1 ή τον Μ2 είναι εξαιρετικοί υπολογιστές. Το 2020 Air είναι πλέον τριετίας μοντέλο. Αν το έβρισκα καινούργιο με πάρα πολύ καλή έκπτωση, πιθανόν (εξαρτάται τι δουλειά κάνεις και πόσο ισχυρό μηχάνημα χρειάζεσαι) να το αγόραζα, αλλιώς θα πήγαινα στο Μ2. 

Επεξ/σία από The_Mentor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλει καθάρισμα το πληκτρολόγιο? Ή γενικά καθάρισμα μέσα; Αν δεν έχεις περάσει την 5ετία από την αγορά νομίζω ότι στο κάνουν δωρεάν. Έγω στο παλιότερο μου (pro του 2015) το είχα πάει θυμάμαι τέλη 2019 το ανοιξαν το καθάρισαν και είδα μεγάλη διαφορά. 
Πάντως μπορεί να έτυχες σε περίπτωση γιατί πάνω στην 5ετία να μη σου επιτρέπει καν να εργαστείς σωστά είναι πολύ "λίγο" για ένα macbook τόσων Ευρώ...
Πάντως να ξέρεις ότι στα mac σε ελλάδα βγάζουν 100+ έκπτωση συνήθως τον Σεπτέμβρη με Οκτώβρη και τον Γενάρη. 

Αν δεν θέλεις το latest macbook τότε απλά παρακολουθείς τις τιμές των παλιότερων μοντέλων και μόλις βρεις την καλή ευκαιρία σε αυτό που θέλεις το τσιμπάς.... το να περιμένεις την "ακόμα καλύτερη" συνήθως δεν βγαίνει σε καλό. 

Πάντως χωρίς να με παρεξηγήσεις δες λίγο γιατί σου πάνε όλα τα macbook 5 ετία ή λιγότερο? Με μόνο word, excel, ppt και pdf που λες... Ακόμα και τα basic Models θα σου αρκούσαν. Αν πιστεύεις ότι φταίει αυτό προσπάθησε να δεις μήπως να μην πάρεις basic model. Βάλε 16 RAM σε ένα AIR M1 του 2020 Και θα είσαι μια χαρά. Τα Μ2 του 2022 νομίζω θα αργήσουν πολύ να πέσουν στο 1000ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ άλλαξε την μπαταρία αρχικά και βλέπεις. Εγώ πιστεύω είναι μπαταρία. Πήγαινε το σε ένα εξουσιοδοτημένο και ξεμπερδεύεις...δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...