Προς το περιεχόμενο

Unifi router + speedport plus 2


csontheline

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, poulinos είπε

και το dmz παιζει και το bridge και το pppoe passthrough>απλα αλλη χρηση το καθενα.

ακομα και στο bridge και οσο ξερω vlan id θα δηλωσεις μονο στο rοuter του παροχου. στο Router που εχεις αποπισω δεν χρειαζεται κατι. ειτε μιλαμε για vdsl ειτε δεν ξερω τι.

επρεπε να τα ειχες κανει δοκιμη σε κανα email για να δεις αν ειναι αυτα.

Στο Speedport plus 2 δεν δούλεψε το DMZ. Bridge δεν μου ανέφερε ο ΟΤΕ (νομίζω θέλουν την τηλεφωνία οι ένοικοι). Στο συγκεκριμένο ζητούμενο, δηλαδή να βγαίνει το 2ο router στο ίντερνετ απευθείας (είτε παίρνει public IP, είτε όχι), το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και με τους 3 τρόπους.

Σε όσα bridge έχω δει (λίγα), δεν χρειαζόταν κάποια ρύθμιση το 2ο router. Έπαιρνε απευθείας IP από DHCP.

Στην πρώτη τηλεφωνική κλήση, μου είχαν αναφέρει "τα στοιχεία που σας έστειλαν, με αυτά που μπαίνετε στο my cosmote". Ε, αυτά που μου έδωσαν, έμπαιναν στο my cosmote, αλλά δεν ήταν τα σωστά. Τελικά βρέθηκε τεχνικός μετά από διάφορες κλήσεις και μου επιβεβαίωσε ότι είναι λάθος και ξαναζητήσαμε αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, csontheline said:

Στο Speedport plus 2 δεν δούλεψε το DMZ. Bridge δεν μου ανέφερε ο ΟΤΕ (νομίζω θέλουν την τηλεφωνία οι ένοικοι). Στο συγκεκριμένο ζητούμενο, δηλαδή να βγαίνει το 2ο router στο ίντερνετ απευθείας (είτε παίρνει public IP, είτε όχι), το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και με τους 3 τρόπους.

Σε όσα bridge έχω δει (λίγα), δεν χρειαζόταν κάποια ρύθμιση το 2ο router. Έπαιρνε απευθείας IP από DHCP.

Στην πρώτη τηλεφωνική κλήση, μου είχαν αναφέρει "τα στοιχεία που σας έστειλαν, με αυτά που μπαίνετε στο my cosmote". Ε, αυτά που μου έδωσαν, έμπαιναν στο my cosmote, αλλά δεν ήταν τα σωστά. Τελικά βρέθηκε τεχνικός μετά από διάφορες κλήσεις και μου επιβεβαίωσε ότι είναι λάθος και ξαναζητήσαμε αποστολή.

μηπως δεν δουλεψε επειδη ησουν πισω απο κανα cgnat?
αν βαλεις bridge δεν θα παιξει η τηλεφωνια εκτος αν εχει μπει αλλο Modem router παροχου μπροστα και μετα μπει
το speedport πισω απο το δικο σου router ωστε να σηκωσει τηλεφωνια με την wan του. θα γεμισεις εξοπλισμους.
ναι και οι 3 τροποι κανουν για αυτο που θες απλα καπου χανεις καπου κερδιζεις γενικοτερα .πχ τηλεφωνια.ευκολια κτλ.
συνηθως τα στοιχεια του account ειναι και τα στοιχεια του email . τωρα αν ειναι διαφορετικα απο το mycosmote δεν το ξερω.

-------------------

Κανονικα μονο τα στοιχεια δινεις.ουτε vlans ουτε τιποτα οσο ξερω.απλα κανει δευτερη κληση μεσω pppoe passthrough που ειναι ενεργοποιημενο απο default στο Modem router του παροχου. αν δεν ηταν στο Modem router του παροχου θα πρεπε να το ενεργοποιησεις εσυ. αν το κανες bridge θα χανες την τηλεφωνια  εκτος αν επαιζε το speedport πισω απο το δικο σου router και απο μπροστα εβαζες καποιο αλλο Modem ωστε να κανει τον συγχρονισμο.

το vlan υπαρχει στο ρουτερ του παροχου πχ το 835 οποτε εσυ δεν εχεις λογο να το κανεις Tag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δικιά μου περίπτωση με UDM SE και Speedport2, δεν δούλευε το PPPoE αν ενεργοποιούσα το VLAN ID (835) στο UDM...

Όμως έχω 2 άλλα θέματα πλέον, δε μπορώ να χτυπήσω την IP του speedport μέσω του δικτύου που έχω στο UDM, απευθείας στο WiFi του Speedport μπαίνω κανονικά απο το κινητό πχ με την ίδια IP που είχε πάντα...

Πριν δούλευα με static ip και έμπαινα χωρίς θέμα.

 

Επίσης την τηλεφωνία τη ξεχνάμε με αυτό το κόλπο αν δεν έχουμε πολλαπλά modem?
Δεν έχει καν τόνο το σταθερό και στο interface του Speedport λεει "Registration Failure". 

 

Update:

Για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες που θα πέσουν στο θέμα.

Μετά απο περισσότερες δοκιμές, επιβεβαιώνω οτι η Cosmote δέχεται να κάνεις έξτρα κλήση PPPoe με τον ίδιο μοναδικό κωδικό χρήστη.
Οπότε η λύση είναι να αφήσουμε το Speedport ως έχει για να δίνει τηλεφωνία, και να περάσουμε τα στοιχεία στο 2ο router για να σηκώσει δικιά του PPPoE. 

Επεξ/σία από Samael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/01/2024 at 22:11, Samael said:

Στη δικιά μου περίπτωση με UDM SE και Speedport2, δεν δούλευε το PPPoE αν ενεργοποιούσα το VLAN ID (835) στο UDM...

Όμως έχω 2 άλλα θέματα πλέον, δε μπορώ να χτυπήσω την IP του speedport μέσω του δικτύου που έχω στο UDM, απευθείας στο WiFi του Speedport μπαίνω κανονικά απο το κινητό πχ με την ίδια IP που είχε πάντα...

Πριν δούλευα με static ip και έμπαινα χωρίς θέμα.

 

Επίσης την τηλεφωνία τη ξεχνάμε με αυτό το κόλπο αν δεν έχουμε πολλαπλά modem?
Δεν έχει καν τόνο το σταθερό και στο interface του Speedport λεει "Registration Failure". 

 

Update:

Για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες που θα πέσουν στο θέμα.

Μετά απο περισσότερες δοκιμές, επιβεβαιώνω οτι η Cosmote δέχεται να κάνεις έξτρα κλήση PPPoe με τον ίδιο μοναδικό κωδικό χρήστη.
Οπότε η λύση είναι να αφήσουμε το Speedport ως έχει για να δίνει τηλεφωνία, και να περάσουμε τα στοιχεία στο 2ο router για να σηκώσει δικιά του PPPoE. 

ναι αμα το κανεις bridge δεν θα παιξει τοτε η τηλεφωνια . η θα πρεπει να υπαρχει καποιο Router οτε πισω απο το Udm με wan port. νομιζω 4 pppoe μπορεις να κανεις με τα ιδια στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/1/2024 στις 10:11 ΜΜ, Samael είπε

Στη δικιά μου περίπτωση με UDM SE και Speedport2, δεν δούλευε το PPPoE αν ενεργοποιούσα το VLAN ID (835) στο UDM...

Όμως έχω 2 άλλα θέματα πλέον, δε μπορώ να χτυπήσω την IP του speedport μέσω του δικτύου που έχω στο UDM, απευθείας στο WiFi του Speedport μπαίνω κανονικά απο το κινητό πχ με την ίδια IP που είχε πάντα...

Πριν δούλευα με static ip και έμπαινα χωρίς θέμα.

 

Επίσης την τηλεφωνία τη ξεχνάμε με αυτό το κόλπο αν δεν έχουμε πολλαπλά modem?
Δεν έχει καν τόνο το σταθερό και στο interface του Speedport λεει "Registration Failure". 

 

Update:

Για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες που θα πέσουν στο θέμα.

Μετά απο περισσότερες δοκιμές, επιβεβαιώνω οτι η Cosmote δέχεται να κάνεις έξτρα κλήση PPPoe με τον ίδιο μοναδικό κωδικό χρήστη.
Οπότε η λύση είναι να αφήσουμε το Speedport ως έχει για να δίνει τηλεφωνία, και να περάσουμε τα στοιχεία στο 2ο router για να σηκώσει δικιά του PPPoE. 

@Samael Άρα τελικά για να παίξει με έξτρα PPPoe κλήση απλά βάζεις στο unifi τα credentials που έχει και το speedpot? Ισχύει αυτό που έγραψες ότι το VLAN ID πρέπει να ΜΗΝ είναι 835 στο unifi? 
Παίζει να μπορείς να βάλεις κανένα screenshot από τις ρυθμίσεις που σου έχουν δουλέψει στο unifi :) Ακόμα παιδεύομαι εγώ και διαβάζω ότι γενικότερα έχει αρχίσει να κόβει την 2η PPPoe κλήση η Cosmote

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 5:40 ΜΜ, tzamer είπε

@Samael Άρα τελικά για να παίξει με έξτρα PPPoe κλήση απλά βάζεις στο unifi τα credentials που έχει και το speedpot? Ισχύει αυτό που έγραψες ότι το VLAN ID πρέπει να ΜΗΝ είναι 835 στο unifi? 
Παίζει να μπορείς να βάλεις κανένα screenshot από τις ρυθμίσεις που σου έχουν δουλέψει στο unifi :) Ακόμα παιδεύομαι εγώ και διαβάζω ότι γενικότερα έχει αρχίσει να κόβει την 2η PPPoe κλήση η Cosmote

 

Για την ώρα όλα καλά με τη 2η κλήση, ελπίζω να παραμείνει έτσι...

 

Cosmote.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/03/2024 at 17:40, tzamer said:

@Samael Άρα τελικά για να παίξει με έξτρα PPPoe κλήση απλά βάζεις στο unifi τα credentials που έχει και το speedpot? Ισχύει αυτό που έγραψες ότι το VLAN ID πρέπει να ΜΗΝ είναι 835 στο unifi? 
Παίζει να μπορείς να βάλεις κανένα screenshot από τις ρυθμίσεις που σου έχουν δουλέψει στο unifi :) Ακόμα παιδεύομαι εγώ και διαβάζω ότι γενικότερα έχει αρχίσει να κόβει την 2η PPPoe κλήση η Cosmote

 

νομιζω αφηνει και παραπανω απο 2 .καπου 4 ηταν παλια.επισης συνηθως το vlan δεν το θελει εφοσον το vlan υπάρχει στο modem μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλσπέρα σας, έχει καταφέρει κανείς να βάλει πρώτο το Ubiquity και να βάλει του OTE απλά για τηλεφωνία επάνω στο Ubiquity;

Εως τώρα κάνω pppoe στο Ubiquity με VLAN 835 και τα στοιχεία μου αλλα δε θέλω να βάλω πρώτο του ΟΤΕ

Επεξ/σία από aleks.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aleks. είπε

Καλσπέρα σας, έχει καταφέρει κανείς να βάλει πρώτο το Ubiquity και να βάλει του OTE απλά για τηλεφωνία επάνω στο Ubiquity;

Εως τώρα κάνω pppoe στο Ubiquity με VLAN 835 και τα στοιχεία μου αλλα δε θέλω να βάλω πρώτο του ΟΤΕ

Γίνεται κανονικά. Αν έχεις το Speedport θα αλλάξεις το WAN Connection σε "Internet_Ethernet"  με DHCP ή Static (όπως θέλεις) και επιπλέον θα αλλάξεις στην ρυθμιση WAN Failover την σειρά να είναι πρώτο το Ethernet. 

viber_image_2024-03-22_11-08-52-595.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...