Προς το περιεχόμενο

docking station με δίσκους EIDE & SATA


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 2  3.5" EIDE παλιούς δίσκους και 4 SATA τους οποίους ήθελα να τους συνδέσω σε ένα σε docking station. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχουν docking stations που να συνδιάζουν EIDE και SATA... μπας κ υπάρχει κάποια λύση που δεν τη βλέπω;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφοντας στο skroutz τη λέξη IDE και έπειτα Enter, ένα από τα αποτελέσματα ήταν αυτό:

Docking Station για 2 Σκληρούς Δίσκους IDE/SATA 3.5" / 2.5" με σύνδεση USB 2.0 (Model 875) | Skroutz.gr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zoranb είπε

#dkmaster σε ευχαριστώ αλλά γράφω συγκεκριμένα τί έχω κ τί θέλω

 

https://www.skroutz.gr/c/2027/docking-station-hdd.html?keyphrase=ide+sata

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

#dkmaster σε ευχαριστώ αλλά γράφω συγκεκριμένα τί έχω κ τί θέλω

 

Παρακαλώ, αλλά τι εννοείς; Γράφεις ότι έχεις σκληρούς EIDE (ATA-2) οι οποίοι συνδέονται στην ίδια IDE υποδοχή και έχεις και SATA σκληρούς. Θέλεις ένα docking station που να υποστηρίζει και τα 2 πρωτόκολλα. Αυτό σου βάλαμε και εγώ και ο @dpolal. Εσύ θέλεις docking station με 6 υποδοχές για να τους έχεις όλους ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Παρακαλώ, αλλά τι εννοείς; Γράφεις ότι έχεις σκληρούς EIDE (ATA-2) οι οποίοι συνδέονται στην ίδια IDE υποδοχή και έχεις και SATA σκληρούς. Θέλεις ένα docking station που να υποστηρίζει και τα 2 πρωτόκολλα. Αυτό σου βάλαμε και εγώ και ο @dpolal. Εσύ θέλεις docking station με 6 υποδοχές για να τους έχεις όλους ταυτόχρονα;

Ακριβώς, ή εάν δεν υπάρχει, μήπως μπορώ να κάνω πατέντα με καλώδια EIDE to SATA και να συνδέω το παλιό πρωτόκολλο στο SATA και με κάποιο τρόπο να τους βολεύω όλους... λέω εάν γίνεται.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 υποδοχές ταυτόχρονα και με Eide δύσκολο αν όχι απίθανο. Τα docker που σου δώσαμε έχουν 2 υποδοχές 1 και 1 με hotswap. 

Τώρα να βάλεις controller πάνω σε controller δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Εγώ έχω ένα dock station με 2 υποδοχές και απλά αλλάζω τους σκληρούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dkmaster είπε

6 υποδοχές ταυτόχρονα και με Eide δύσκολο αν όχι απίθανο. Τα docker που σου δώσαμε έχουν 2 υποδοχές 1 και 1 με hotswap. 

Τώρα να βάλεις controller πάνω σε controller δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Εγώ έχω ένα dock station με 2 υποδοχές και απλά αλλάζω τους σκληρούς. 

Mη το συνεχίζεις, δεν πρόκειτε να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...