Προς το περιεχόμενο

Dell G3223Q IPS HDR 32" 4K 144Hz


BlurayMoviesGreece
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από noble,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και 1 χρονο εχω τη Samsung Odyssey G7A IPS και μαλλον θα τη δωσω σε ενα φιλο που εχει PS5.
Ειπα να παω σε 32" αλλα αυστηρα οχι πανω απο 32" λογο αποστασης(μην αρχισετε παρε 42 OLED).
Εχω καταληξει στη DELL G3223Q.
To monitor αυτη τη στιμη δεν βρισκεται στις λιστες της Nvidia ως Gsync ουτε ως Gsync Compatible.
Oι περισσοτεροι λενε οτι το Gsync δουλευει μια χαρα αλλα υπαρχουν και μερικοι που αναφερουν οτι εχουν Gsync Flickering.
Στο εργοστασιακο firmware ειχε καποια θεματακια απο οτι διαβαζω αλλα ολα λενε οτι λυθηκαν στο 1.3
Υπαρχει καποιος που να εχει στη κατοχη του το Monitor με 1.3 Firmware και να μου επιβεβαιωσει οτι δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα με Gsync ;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ την έχω 1-2 βδομάδες, η ενεργοποίησα το g-sync, το max fps στα 144Hz & το HDR και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Αν θέλεις να κάνω κάποια δοκιμή συγκεκριμένη, πολύ ευχαριστώς. Firmware M3T103.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, noble είπε

Καλησπέρα, εγώ την έχω 1-2 βδομάδες, η ενεργοποίησα το g-sync, το max fps στα 144Hz & το HDR και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Αν θέλεις να κάνω κάποια δοκιμή συγκεκριμένη, πολύ ευχαριστώς. Firmware M3T103.

Ποσα και ποια games εχεις δοκιμασει;
Δεν ξερω καποιο συγκεκριμενο τιτλο αλλα το εχω διαβασει σε πολλα topics,sites,videos.
Tα περισσοτερα βεβαια ηταν πριν την 103 για αυτο σκεφτηκα να ρωτησω μηπως το εφτιαξαν.

To προβλημα ειναι σε Display Port και 4:4:4 αν βαλεις 4:2:2 ή HDMI δεν ειχε θεμα αλλα παιζεις με "χειροτερα" χρωματα ή λιγοτερα Hz.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καμιά 20αριά έχω δοκιμάσει σίγουρα αλλά προφανώς δεν τα έπαιξα τόσο πολύ. Ενδεικτικά να αναφέρω κάποια που έπεξα 1-2 ώρες και παραπάνω. World of warcraft, Halo Infinite, Diablo IV open beta, Metro Exodus ίσως και 1-2 ακόμα δεν θυμάμαι. Από εκεί και πέρα κάτω από μια ώρα -> Plague Tale Innocence & Requiem, Borderlands 3, Titanfall 2, Final Fantasy XIV, The Division 2, Diablo II Ressurected και διάφορα άλλα. Παραμετροποίηση δεν άλλαξα κάτι advanced με Display Port 1.4 παίζω στα 144Hz στην επιφάνεια εργασίας με ενεργοποιημένο το HDR και G-Sync και Max Fps για τα games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noble είπε

Καμιά 20αριά έχω δοκιμάσει σίγουρα αλλά προφανώς δεν τα έπαιξα τόσο πολύ. Ενδεικτικά να αναφέρω κάποια που έπεξα 1-2 ώρες και παραπάνω. World of warcraft, Halo Infinite, Diablo IV open beta, Metro Exodus ίσως και 1-2 ακόμα δεν θυμάμαι. Από εκεί και πέρα κάτω από μια ώρα -> Plague Tale Innocence & Requiem, Borderlands 3, Titanfall 2, Final Fantasy XIV, The Division 2, Diablo II Ressurected και διάφορα άλλα. Παραμετροποίηση δεν άλλαξα κάτι advanced με Display Port 1.4 παίζω στα 144Hz στην επιφάνεια εργασίας με ενεργοποιημένο το HDR και G-Sync και Max Fps για τα games.

Tα 2 Diablo με ενδιεφεραν περισσοτερο αφου τα εχεις δοκιμασει τοτε ειμαι κομπλε, ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2023 στις 1:07 ΜΜ, BlurayMoviesGreece είπε

Εδω και 1 χρονο εχω τη Samsung Odyssey G7A IPS και μαλλον θα τη δωσω σε ενα φιλο που εχει PS5.
Ειπα να παω σε 32" αλλα αυστηρα οχι πανω απο 32" λογο αποστασης(μην αρχισετε παρε 42 OLED).
Εχω καταληξει στη DELL G3223Q.
To monitor αυτη τη στιμη δεν βρισκεται στις λιστες της Nvidia ως Gsync ουτε ως Gsync Compatible.
Oι περισσοτεροι λενε οτι το Gsync δουλευει μια χαρα αλλα υπαρχουν και μερικοι που αναφερουν οτι εχουν Gsync Flickering.
Στο εργοστασιακο firmware ειχε καποια θεματακια απο οτι διαβαζω αλλα ολα λενε οτι λυθηκαν στο 1.3
Υπαρχει καποιος που να εχει στη κατοχη του το Monitor με 1.3 Firmware και να μου επιβεβαιωσει οτι δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα με Gsync ;

Φιλε μου την εκανες τελικά την μετάβαση? Εχω κ εγω το G7A και σκέφτομαι για 32" την G3223Q? Ειχες κανενα θεμα γενικα? Gsync , HDR?

Επεξ/σία από teosard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, teosard είπε

Φιλε μου την εκανες τελικά την μετάβαση? Εχω κ εγω το G7A και σκέφτομαι για 32" την G3223Q? Ειχες κανενα θεμα γενικα?

Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος,oτι προβλημα εχεις διαβασει Online φτιαχνει με το Firmware Update.
Mε DP παιζει κανονικα 4:4:4 και G Sync.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος,oτι προβλημα εχεις διαβασει Online φτιαχνει με το Firmware Update.
Mε DP παιζει κανονικα 4:4:4 και G Sync.

Ωραίος ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση προς τους κατόχους. Από IPS glow πως τα πάει;

Γενικά με χαμηλό φωτισμό, π.χ. κλειστά φώτα το βράδυ, games σκοτεινά πως φαίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Μια ερώτηση προς τους κατόχους. Από IPS glow πως τα πάει;

Γενικά με χαμηλό φωτισμό, π.χ. κλειστά φώτα το βράδυ, games σκοτεινά πως φαίνονται;

Συμπαθητικά θα έλεγα, για τα δικά μου δεδομένα, απλά εγώ δεν παίζω σε σκοτεινό χώρο, οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος που το κάνει αυτό. Το σημαντικό για εμένα είναι το backlight bleed, ευτυχώς στην δικιά μου δεν έχω θέμα.

Γενικότερα πάντως, το σενάριο σου παραπέμπει σε OLED ή έστω VA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zaknafein said:

Γενικότερα πάντως, το σενάριο σου παραπέμπει σε OLED ή έστω VA.

OLED δεν παίζει γιατί δεν είναι η βασική χρήση το gaming.

VA 32" έχω, άλλα το black smearing όταν το πετυχαίνεις είναι αρκετά ενοχλητικό. Επίσης και το color shift λόγω μεγέθους/γωνιών θέασης δεν σε τρελαίνει. Οκ όλα συνηθίζονται δε λέω, την έχω χρόνια.

Ρωτάω να δω αν παλεύονται τα πράγματα χωρίς να φτάσεις σε επίπεδα mini-led και πολλαπλάσιο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι έγω είχα 32" 4K/60 VA πριν την G3223Q, εννοείται κλάσεις ανώτερη η Dell (και αλίμονο, είναι και 6 χρόνια νεότερη+2πλη τιμή). Απλά το glow δεν το γλυτώνεις με IPS panels, όταν μιλάς για κλειστά φώτα κτλ και είναι δύσκολο να σου πω με σιγουριά ότι θα σε καλύψει. Εμένα πχ δεν με ενοχλεί καθόλου, αφού δεν είναι αισθητό το glow με τον φωτισμό στον χώρο, εσένα μπορεί να σου χτυπάει ξέρω 'γω. Σίγουρα πάντως δεν είναι υπερβολικό, σε τεστ με full screen μαύρη εικόνα που έκανα δεν είδα κάτι χτυπητό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...