Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση WIN11 χωρις εικονα


kukukali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα minipc με win11 και συμβαινει το εξης παραδοξο.

Οταν κανω εκκινηση δεν εμφανιζει καθολου εικονα.Πατω παρατεταμενα το power σβηνει ο υπολογιστης .Στην επομενη εκκινηση ολα δουλευουν μια χαρα.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι συμβαινει οταν ειναι για μεγαλο διαστημα (+8 ωρες) απενεργοποιημενος ο υπολογιστης.

Αμα τον σβησω για 1 ωρα π.χ. ξεκινα κανονικα χωρις προβλημα.

Καποια ιδεα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καταρχας πες μας τι μηχανημα ειναι χαρακτηριστικα του πως το συνδεεις και που με οθονη με τηλεοραση ; πως με hdmi vga dvi ;

AMD Ryzen 5 5600U /8GB RAM 250GB

συνδεση με hdmi σε TV55"

44 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επισης δοκιμασε το σε αλλη οθονη ή εστω με αλλο interface στην ιδια, αν γινεται

(62)

Το εχω δοκιμασει στην ιδια οθονη κ στις αλλες θυρες hdmi.

Το εχω δοκιμασει σε αλλη οθονη

Εχω αλλαξει την μνημη στο 2o slot

Eχω δοκιμασει αλλο hdmi καλωδιο

 

Το μηχανημα ειναι αγορασμενο πριν 1 μηνα

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι απο updates?

 

υ.γ.Στην πρωτη εκκινηση με τη μαυρη οθονη δεν κανει καποιο ηχο που κανει στην επανεκινηση που την εμφανιζει

Επεξ/σία από kukukali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kukukali είπε

Στην πρωτη εκκινηση με τη μαυρη οθονη δεν κανει καποιο ηχο που κανει στην επανεκινηση που την εμφανιζει

άρα δεν POSTάρει

δοκίμασε, την επόμενη φορά που θα έχει κλειστό κάνα 8ωρο, βγάλε το ρεύμα κ κράτα πατημένο το power on για 10 πραγματικά δευτερόλεπτα => αποφόρτιση

μετά κουμπώνεις το ρεύμα κ πατάς το power on. Θα boot-άρει κανονικά? (οπότε θα κάνει κ το beep)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kukukali είπε

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι απο updates?

Για αυτο εδω. Εκκινεις μια λινουξοδιανομη απο usb και αν κανει τα ιδια τοτε δεν ειναι προβλημα των windows.

(61)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2023 στις 9:00 ΜΜ, micos000 είπε

Δοκίμασε να απενεργοποίησε το fast start. 

To εχω κανει, δεν λειτουργησε.

 

Στις 10/4/2023 στις 10:54 ΜΜ, Kthulhou είπε

άρα δεν POSTάρει

δοκίμασε, την επόμενη φορά που θα έχει κλειστό κάνα 8ωρο, βγάλε το ρεύμα κ κράτα πατημένο το power on για 10 πραγματικά δευτερόλεπτα => αποφόρτιση

μετά κουμπώνεις το ρεύμα κ πατάς το power on. Θα boot-άρει κανονικά? (οπότε θα κάνει κ το beep)

Το δοκιμασα 2 ημερες δεν εγινε τιποτα,τα ιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν το κλείσεις τώρα και το βγάλεις απ΄ το ρεύμα ( δηλαδή να μην τ' αφήσεις κάνα 8ωρο ) θα ξεκινήσει κανονικά ή θα πάρεις μαύρη οθόνη πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να ειναι θεμα PSU. Αν και τα διαστηματα μεταξυ power on/off που αναφερεις ειναι μεγαλα, ενα χαρακτηριστικο προβλημα ελλατωματικου PSU ειναι οτι οι πυκνωτες του αλλαζουν ελαφρως χαρακτηριστικα οταν ειναι ζεστοι και μερικες φορες αυτο ειναι αρκετο για να δουλεψει ή να μην δουλεψει, ή απλα να συμπεριφερεται παραξενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 11:20 ΜΜ, manolis940 είπε

Αν το κλείσεις τώρα και το βγάλεις απ΄ το ρεύμα ( δηλαδή να μην τ' αφήσεις κάνα 8ωρο ) θα ξεκινήσει κανονικά ή θα πάρεις μαύρη οθόνη πάλι;

Θα ανοιξει κανονικα.Το προβλημα ειναι οτι δεν το κανει παντα (στο 8ωρο)

 

Στις 22/4/2023 στις 5:28 ΠΜ, immortalx είπε

Μπορει και να ειναι θεμα PSU. Αν και τα διαστηματα μεταξυ power on/off που αναφερεις ειναι μεγαλα, ενα χαρακτηριστικο προβλημα ελλατωματικου PSU ειναι οτι οι πυκνωτες του αλλαζουν ελαφρως χαρακτηριστικα οταν ειναι ζεστοι και μερικες φορες αυτο ειναι αρκετο για να δουλεψει ή να μην δουλεψει, ή απλα να συμπεριφερεται παραξενα.

Αρχιζω να πιστευω οτι ειναι θεμα hardware.Εκανα παλι εγκατασταση των windows αλλα δεν αλλαξε κατι.

Εντω μεταξυ τιποτα περιεργο δεν παρουσιαζει κατα την λειτουργια του η εγω τουλαχιστον δεν το βλεπω.

Σαν κατι να το "κοιμιζει" κ με την επανεκκινηση να "ξυπνα".Παροτι δειχνει αναμενο το power on στην πρωτη εκκινηση δεν εχει εικονα

Θα το ψαξω λιγο ακομα και αν δεν βγαλω ακρη θα το επιστρεψω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2023 στις 10:14 ΜΜ, kukukali είπε

Θα ανοιξει κανονικα.Το προβλημα ειναι οτι δεν το κανει παντα (στο 8ωρο)

Εγώ εννοώ να μην περιμένεις 8ωρο. Σου προτείνω να το κλείσεις. Να ακολουθήσεις ακριβώς τα βήματα. Τερματισμός -> Αφαίρεση Καλωδίου απ' την τροφοδοσία -> Πάτημα του κουμπιού εκκίνησης παρατεταμένα για 10 δευτερόλεπτα -> Τοποθέτηση καλωδίου -> Πάτημα κουμπιού για εκκίνηση -> Έλα εδώ να μας πεις αν άνοιξε ή αν μπήκε σε μαύρη οθόνη.

Βέβαια με τα mini PC και τα laptop πολλές φοβάσαι ότι το παρατεταμένο πάτημα δεν θα αποφορτίσει το κύκλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 10:10 ΠΜ, manolis940 είπε

Εγώ εννοώ να μην περιμένεις 8ωρο. Σου προτείνω να το κλείσεις. Να ακολουθήσεις ακριβώς τα βήματα. Τερματισμός -> Αφαίρεση Καλωδίου απ' την τροφοδοσία -> Πάτημα του κουμπιού εκκίνησης παρατεταμένα για 10 δευτερόλεπτα -> Τοποθέτηση καλωδίου -> Πάτημα κουμπιού για εκκίνηση -> Έλα εδώ να μας πεις αν άνοιξε ή αν μπήκε σε μαύρη οθόνη.

Βέβαια με τα mini PC και τα laptop πολλές φοβάσαι ότι το παρατεταμένο πάτημα δεν θα αποφορτίσει το κύκλωμα.

Το εκανα,ανοιξε κανονικα.

Το προβλημα φαινεται να υπαρχει μονο μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα.Το 8ωρο ειναι ενδεικτικο μπορει να συμβαινει και μετα απο 4 η 5 ωρες ισως και λιγοτερο.

Εχει περασει 1 μηνας απο την παραλαβη του κ το προβλημα ηταν απο την αρχη.Ελεγα μηπως με τα updates θα φτιαξει.

Αλλα ακομα και να φτιαξει κατα ενα μαγικο τροπο μελλοντικα, δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη οτι δεν θα εμφανισει αλλο προβλημα

Ευτυχως η υπαρξη του Amazon παρολο της ελαχιστα τσιμπημενης τιμης απο τον επισημο κινεζο διανομεα εξασφαλιζει οτι θα παρω τα χρηματα μου πισω.

Ηδη εχω δρομολογησει την επιστροφη του.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...