Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη διαθήκης...Χειρόγραφη ή σε συμβολαιογράφο ;;


giorgos_76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, stathisp είπε

Αν είναι ιδιόχειρη (όχι σε δικηγόρο ή συμβολαιογράφο) πρέπει να γίνει δικαστήριο με μάρτυρες για να αποφασιστεί η γνησιότητά της. Μετά την απόφαση του δικαστηρίου μπορείς να κάνεις την αποδοχή της κληρονομιάς. Προσωπική άποψη: γονική παροχή (χωρίς εξ αδιαιρέτου) ή διαθήκη σε συμβολαιογράφο.

 δεν πρεπει απαραίτητα να γίνει δικαστήριο, αν κατατεθεί ειρηνοδικίο και δεν προσβληθεί απο κάποιον με έννομο συμφερον ισχύει μια χαρά... 

η καλύτερη λύση είναι σύνταξη της όσο είναι εν ζωή ο συντάκτης και κατάθεση σε συμβολαιογράφο για το αδιαμφησβήτητο, όπως προτάθηκε πιο πάνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pp6210 είπε

 δεν πρεπει απαραίτητα να γίνει δικαστήριο, αν κατατεθεί ειρηνοδικίο και δεν προσβληθεί απο κάποιον με έννομο συμφερον ισχύει μια χαρά... 

 

Πολυ σωστα, ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.

Επισης κατι πολυ σημαντικο που αφορα φορο κληρονομιας, αν πχ καποιος γραψει οτι αφηνω ενα σπιτι στον ανηψιο μου θα πληρωσει ο ανηψιος παραπανω φορο κληρονομιας απο οτι αν εγραφε αφηνω ενα σπιτι στον ανηψιο μου και την οικογενεια του αν τυχον ειναι παντρεμενος και εχει και 2 παιδια ο ανηψιος.Το λεω γτ προσφατα πετυχα τετοια περιπτωση απο συγγενικο προσωπο.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το αφήνει όμως μόνο στον ανιψιό το ακίνητο ανήκει μόνο σε αυτόν και δεν μπορεί να διεκδικηθεί σε περίπτωση διαζυγίου. Συνάντηση διάφορα για προφανείς λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, primeragt είπε

Όταν το αφήνει όμως μόνο στον ανιψιό το ακίνητο ανήκει μόνο σε αυτόν και δεν μπορεί να διεκδικηθεί σε περίπτωση διαζυγίου. Συνάντηση διάφορα για προφανείς λόγους.

Eγω απλα το ανεφερα γιατι υπαρχει διαφορα στον φορο που θα πρεπει να πληρωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pp6210 είπε

η καλύτερη λύση είναι σύνταξη της όσο είναι εν ζωή ο συντάκτης

Πώς αλλιώς θα γινόταν δηλαδή;

:)

Εκτός και αν ο πατέρας σας θέλει να σας ταλαιπωρήσει στο μέλλον, δημόσια διαθήκη σε συμβολαιογράφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανω σε σαϊτα λεω εγώ. Να ειναι διαθηκη με αεροδυναμική.

οταν προσγειώνεται να ανοιγει και η διαθηκη. Ετσι θα γινονται και stunt οι ενδιαφερομενοι.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Συμβολαιογράφο,ειδικά αν υπάρχουν έριδες στην οικογένεια .Και μην κοιτάς τώρα που μπορεί όλα να είναι καλά και αγαπημενα,όταν μπουν τα περιουσιακά μπροστά γίνεται της κακομοίρας.

 

εμενα η μανα μου την εκανε σε Συμβολαιογραφο, απλη διαδικασια.

Αυτο με τα οικοπεδα/σπιτια και οικογενεια να ξερεις οτι πραγματικσ σημερα μιλατε αυριο δεν μιλατε

Επισης μας ειπε οτι η διαθηκη μπορει να σπάσει και να προσβληθεί πολυ ευκολα στο δικαστηριο εαν ειστε οικογενεια και εχει αφησει κατι στον εναν και το θελει ο αλλος, μην θεωρεις οτι εχεις δεσει οποιοδηποτε γαιδαρο. 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, haris_216 είπε

Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι "χειρόγραφη" εννοεί ακριβώς αυτό που λέει. Να γραφτεί ολόκληρη με το χέρι αυτού που κάνει την διαθήκη. Μην μπει σε κανένα η σκέψη να τη συντάξει πχ σε word (για λόγους ευκολίας ή δυσανάγνωστου γραφικού χαρακτήρα) και μετά απλά να την υπογράψει, γιατί δεν είναι αποδεκτό κάτι τέτοιο.

Γνωστός μου συνέταξε διαθήκη γραμμένη σε υπολογιστή , με 3 μάρτυρες που την υπέγραψαν , μετά τον θάνατό του η διαθήκη ήταν άκυρη .Έχει πού δίκιο ο φίλος πρέπει να είναι ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ .

 

Επεξ/σία από mathimatikos196
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Πανω σε σαϊτα λεω εγώ. Να ειναι διαθηκη με αεροδυναμική.

οταν προσγειώνεται να ανοιγει και η διαθηκη. Ετσι θα γινονται και stunt οι ενδιαφερομενοι.

Καλυτερα σε σημειωμα που διαβαζε ο αστυνομος σαινης , βεβαια θα ειναι διαθηκη μιας χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Πολυ σωστα, ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.

Επισης κατι πολυ σημαντικο που αφορα φορο κληρονομιας, αν πχ καποιος γραψει οτι αφηνω ενα σπιτι στον ανηψιο μου θα πληρωσει ο ανηψιος παραπανω φορο κληρονομιας απο οτι αν εγραφε αφηνω ενα σπιτι στον ανηψιο μου και την οικογενεια του αν τυχον ειναι παντρεμενος και εχει και 2 παιδια ο ανηψιος.Το λεω γτ προσφατα πετυχα τετοια περιπτωση απο συγγενικο προσωπο.

Για όλα αυτά πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο για το πως να τα γράψεις επάνω στο χαρτί. Η αποψη μου είναι ότι είτε λέει στον τάδε είτε στο τάδε και την οικογένειά του, το ακίνητο αφορά τον τάδε, δεν θα το πάρουν σε ίσα ποσοστά όλη του η οικογένεια γιατί θα γίνει το σώσε μελλοντικά. Εκτός άμα γράψεις στο χαρτί, αφήνω το σπίτι στον τάδε ανιψιό μου όνομα επώνυμο με πατρωνυμο και μητρονυμο και στην σύζυγο του τάδε τα παιδιά του τάδε και τάδε, όλοι με όνομα και επώνυμο. Άμα γράψεις έτσι γενικά στον ανηψιο μου και την οικογένειά του καλά κρασιά με τις κόντρες και τα δικαστήρια που θα γίνουν μετά ειδικά αν έχει και άλλα ανηψια. Για τον φόρο κληρονομιάς ρώτα λογιστή γιατί παίζουν αυξητικοί συντελεστές άμα μιλάμε για συγγενή μεγαλύτερο από Α βαθμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasanton είπε

Πώς αλλιώς θα γινόταν δηλαδή;

:)

Εκτός και αν ο πατέρας σας θέλει να σας ταλαιπωρήσει στο μέλλον, δημόσια διαθήκη σε συμβολαιογράφο.

Εννοεί προφανώς ότι επειδή δεν θα υπάρχει διαθηκη, γράφουν μια πλάστη οι απόγονοι και κληρονόμοι με δήθεν την υπογραφή του και την καταθέτουν και καλά ως δική του. Υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις που επειδή δεν άφησε διαθηκη ο αποθανών εμφανίστηκαν κληρονόμοι και παρουσίασαν τις δικές τους. 

25 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Αμα δεν ξερεις το επωνυμο;

Δεν παίζει κάτι τέτοιο. Γράφεις στην χειρότερη όνομα και ονόματα γονέων. 

Άμα έχεις μόνο έναν ανηψιό εν ζωή, μπορείς να γράφεις "στον ανηψιό μου", αν υπάρχει δεύτερος τότε προσβάλλεται άνετα η διαθηκη και σκοτώνεστε στα δικαστήρια. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

ονόματα γονέων.

Ευχαριστω, δεν το ειχα σκεφτει. Αμα δεν τα εχεις προχειρα ουτε αυτα; για καποιο λογο, εκεινη την ωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Ευχαριστω, δεν το ειχα σκεφτει. Αμα δεν τα εχεις προχειρα ουτε αυτα; για καποιο λογο, εκεινη την ωρα;

Εάν έχεις έναν ανηψιό, γραφεις αυτό που είπα με ασφάλεια. Αρκεί πάντα να υπάρχει εν ζωή αυτός ο ένας, είναι δηλαδή αυτονόητο. Αν δεν τηρείται αυτή η προϋπόθεση, δεν γράφεις τίποτα και δεν προχωράς την διαδικασία μέχρι να μάθεις τα αναγκαία στοιχεία. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...