Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές υπολογιστών έπεσαν σχεδόν κατά 30% το 1ο τρίμηνο της χρονιάς


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πέρσι φάνηκαν τα πρώτα μηνύματα σοβαρής διόρθωσης της αγοράς . Που να δείτε στην κινητή τι έχει να γίνει .Δεύτερη χρονιά σοβαρής ύφεσης και  όποιος αντέξει . Δυστυχώς θα έχει και επιπτώσεις στην αγορά εργασίας παγκόσμια , ήδη μεγάλη ελληνική  startup στο ευρύτερο χώρο της πληροφορικής ανακοίνωσε απολύσεις 15%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για τους προγραμματιστές που αναζητούν απασχόληση προτείνω να δουν την πιθανότητα pivot σε data engineering - η αγορά είναι στεγνή από υποψήφιους και, κατά τη γνώμη μου, πληρώνει καλά (tech stack SQL/PySpark)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δειτε το γραφημα σαν μεσο όρο τα τελευταια 2-3 χρονια οι συνολικες αποστολες παρεμειναν στα ιδια επιπεδ και ισως και να αυξηθηκαν ελαφρα. Προφανως οταν η apple εβγαλε τον M1 και M2 ολοι τρεξαν να παρουν οποτε ολοι εχουν νεο οποτε τωρα θα εχει πολυ λιγοτερη ζήτηση.  Αντίστοιχα στο covid το να παρεις εσύ η εταιρια σου νεο laptop ηταν μονοδρομος. Δε ειναι κατι που δεν ηταν αναμενομενο, απλως οι ceo στις εταιριες παρουσιασαν οτι ειναι η δικη τους σκληρη δουλεια που εφερε τις πωλησεις, και τωρα προσγειωνονται στην πραγματικοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν στο σούπερ μάρκετ όλες οι τιμές είναι πάνω ,και όταν επίσης πάνω σ αυτές της τιμές έχουν επίσης ανεβάσει ένα επιπλέον ευρώ τα πάντα σχεδόν .....όταν τα καύσιμα έχουν 2.50 ευρώ και όταν ο άλλος δεν βγάζει το μήνα και δεν έχει να ζεσταθεί το χειμώνα ,όχι μόνο θα πιάσουμε πάτο στα λαπτοπ αυτό είναι το λιγότερο και γελάμε.....

θα πούμε το ψωμί ψωμάκι έρχονται πολύ χειρότερες μέρες στην επόμενη και καλά καινούργια τετραετία ,που στην ουσία είναι η συνέχεια της παλιάς είτε με καινούργια πρόσωπα είτε με τα παλιά .

δεν αλλάζει κάτι τέλος.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάλι είμαι πτυχιούχος πληροφορικής και άνεργος, έχω κάνει όλα τα επαγγέλματα πλην της πληροφορικής. Ένα πράγμα που δεν είχε και δεν θα αποκτήσει ποτέ η χώρα μας είναι εκπαίδευση στην εργασία, σε θέλουν έτοιμο προγραμματιστή με 15 χρόνια προϋπηρεσία και εκατό προγράμματα χρήσης. Καλύτερα να τους πεις ότι έχει λέπρα, παρά ότι έχεις πάρει πτυχίο και ψάχνεις για δουλειά στην χώρα μας, πιο πολλές πιθανότητες έχεις να σε πάρουν.

Θα με συγχωρέσεις αλλά πτυχιούχος πληροφορικής δεν σημαίνει απολύτως τίποτα...παρακολούθησες 50 μαθήματα, πήρες μια γεύση και αυτό ήταν. Επρεπε μόνος σου να κάνει κάποια πράγματα να έχεις portfolio-git κτλ να ασχοληθείς με κάποια project. Η πληροφορική έχει 0 ανεργία αλλά απο την άλλη αν δεν ματώσεις δεν μπορείς να πιάσεις καλό πόστο. devops δεν θα σου μάθει κανέις να έισαι σε ενα χρόνο...αλλιώς δεν θα έδιναν 2.5 και 3Κ το μήνα ...Εχει πολλές ομαδες στο fb που ψαχνουν junior κόσμο αλλά να έχει επαφη και αντιληψη με το αντικέιμενο. ή πχ στην δουλειά μου θα πρέπει να έχεις ενα ccna-ccnp και να μπορείς να περάσεις μια απλή τεχνική συνεντευξη, να έχεις αντιληψη για το αντικέιμενο και να κατανοείς διαδικασίες βλαβοδιαχείρισης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fsbmaniac είπε

Θα με συγχωρέσεις αλλά πτυχιούχος πληροφορικής δεν σημαίνει απολύτως τίποτα...παρακολούθησες 50 μαθήματα, πήρες μια γεύση και αυτό ήταν. Επρεπε μόνος σου να κάνει κάποια πράγματα να έχεις portfolio-git κτλ να ασχοληθείς με κάποια project. Η πληροφορική έχει 0 ανεργία αλλά απο την άλλη αν δεν ματώσεις δεν μπορείς να πιάσεις καλό πόστο. devops δεν θα σου μάθει κανέις να έισαι σε ενα χρόνο...αλλιώς δεν θα έδιναν 2.5 και 3Κ το μήνα ...Εχει πολλές ομαδες στο fb που ψαχνουν junior κόσμο αλλά να έχει επαφη και αντιληψη με το αντικέιμενο. ή πχ στην δουλειά μου θα πρέπει να έχεις ενα ccna-ccnp και να μπορείς να περάσεις μια απλή τεχνική συνεντευξη, να έχεις αντιληψη για το αντικέιμενο και να κατανοείς διαδικασίες βλαβοδιαχείρισης.

Ο άνθρωπος έγραψε, είναι στις Σέρρες. Προφανώς δεν υπάρχει καμία ζήτηση εκεί για προγραμματιστες, και ας είσαι και ο Αϊνστάιν,  γι αυτο δεν βρίσκει δουλειά. Και στην πόλη μου τα ιδια χάλια είναι. Δουλευα προ 15ετιας, που η ζήτηση για προγραμματιστες ηταν (υποτίθεται) στο θεο, στον οαεδ και έστελνα κόσμο σε δουλειες. Ουρά οι προγραμματιστες. Ειχε γίνει της μοδας,  πήγαν γίνανε όλοι προγραμματιστες, και δεν υπήρχε δουλειά να τους στείλεις ουτε σε σούπερ μάρκετ. Σώθηκε η 1η φουρνιά που γίνανε καθηγητές σε σχολεία και οι υπόλοιποι ήταν 90% άνεργοι στην πόλη μου. Μην ακούτε αυτά που γράφουν οι εφημερίδες ότι υπάρχει έλλειψη κλπ. Αυτα ειναι χαζομάρες ή παραμύθια. Σχεδόν παντού υπάρχει έλλειψη για εξειδίκευμενες θέσεις με μεγάλη προϋπηρεσία  (και συχνά χαμηλό μισθό) . Γι αυτό δεν βρίσκουν. Ποιος δεν βρίσκει να προσλάβει προγραμματιστες χωρίς προϋπηρεσία? Να παει στον τοπικό οαεδ να του δώσει λίστα με τουλάχιστον 100 ατομα. Τώρα Αθήνα δεν ξερω τι ισχύει, αλλά και αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν, ΔΕΝ ξέρουν. Επειδή σε πειραν εσένα χωρίς προϋπηρεσία πριν χ χρόνια, δε σημαίνει οτι και σήμερα που καλύφθηκαν ολες οι ανάγκες θα πάρουν και τον άλλον. Χωρίς προϋπηρεσία σήμερα δεν παίρνει κανένας πάρα μόνο μέσω γνωστού , γιατί απλούστατα δεν έχει ανάγκη να πάρει. Βρίσκει με προϋπηρεσία. Ολα τα υπόλοιπα είναι εξαιρέσεις απο τον κανόνα. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, oldnew είπε

Ο άνθρωπος έγραψε, είναι στις Σέρρες. Προφανώς δεν υπάρχει καμία ζήτηση εκεί για προγραμματιστες, και ας είσαι και ο Αϊνστάιν,  γι αυτο δεν βρίσκει δουλειά. Και στην πόλη μου τα ιδια χάλια είναι. Δουλευα προ 15ετιας, που η ζήτηση για προγραμματιστες ηταν (υποτίθεται) στο θεο, στον οαεδ και έστελνα κόσμο σε δουλειες. Ουρά οι προγραμματιστες. Ειχε γίνει της μοδας,  πήγαν γίνανε όλοι προγραμματιστες, και δεν υπήρχε δουλειά να τους στείλεις ουτε σε σούπερ μάρκετ. Σώθηκε η 1η φουρνιά που γίνανε καθηγητές σε σχολεία και οι υπόλοιποι ήταν 90% άνεργοι στην πόλη μου. Μην ακούτε αυτά που γράφουν οι εφημερίδες ότι υπάρχει έλλειψη κλπ. Αυτα ειναι χαζομάρες ή παραμύθια. Σχεδόν παντού υπάρχει έλλειψη για εξειδίκευμενες θέσεις με μεγάλη προϋπηρεσία  (και συχνά χαμηλό μισθό) . Γι αυτό δεν βρίσκουν. Ποιος δεν βρίσκει να προσλάβει προγραμματιστες χωρίς προϋπηρεσία? Να παει στον τοπικό οαεδ να του δώσει λίστα με τουλάχιστον 100 ατομα. Τώρα Αθήνα δεν ξερω τι ισχύει, αλλά και αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν, ΔΕΝ ξέρουν. Επειδή σε πειραν εσένα χωρίς προϋπηρεσία πριν χ χρόνια, δε σημαίνει οτι και σήμερα που καλύφθηκαν ολες οι ανάγκες θα πάρουν και τον άλλον. Χωρίς προϋπηρεσία σήμερα δεν παίρνει κανένας πάρα μόνο μέσω γνωστού , γιατί απλούστατα δεν έχει ανάγκη να πάρει. Βρίσκει με προϋπηρεσία. Ολα τα υπόλοιπα είναι εξαιρέσεις απο τον κανόνα. 

Μια απ τα ίδια, και εδώ στην Ήπειρο. Τα πράγματα είναι χαλιά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, markos9 είπε

Μια απ τα ίδια, και εδώ στην Ήπειρο. Τα πράγματα είναι χαλιά. 

Γενικώς στην επαρχία έτσι είναι δυστυχώς... Ακόμα και Θεσσαλονίκη είναι ασχημα. Οι ίδιες εταιρείες που είναι και στην Αθήνα, δίνουν 10-15% λιγότερα χρήματα. Το μόνο που έχει σώσει λίγο την κατάσταση είναι το full remote ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Για .Net 3 χρόνια προϋπηρεσίας
image.png.956db6280d3c98bcc01d65e179b44bd3.png

Για software engineer - 2+ χρόνια προϋπηρεσίας

image.png.8a4a3e643611905c62f6dcd1ed44531b.png

Για ΙΤ System Engineer 3~5 χρόνια πιστοποιημένη Προϋπηρεσία.

image.png.cc41fb488987c74f7d4a6338939be766.png

Στο Cyber Security, 3 χρόνια προϋπηρεσίας

image.png.8f522b5ecf0d6530f12c021d70ee85a4.png

Δεν ξέρω εσάς ποιος σας βόλεψε στην εταιρία αλλά ΟΛΑ τα job openings τους ζητάνε προϋπηρεσία. Θα μας τρελάνετε.

Πολλές φορές τα χρόνια προϋπηρεσίας αν μεταφράζονται σε hands on εμπειρία σε projects δεν θα σε απορρίψουν. Επίσης στην Ελλάδα οι αγγελίες είναι λίγο φάση "ζητάω λιοντάρι μπας και κάτσει μια γάτα". Αν πιστεύεις ότι καλύπτεις το 70% μιας αγγελίας και το υπόλοιπο 30% είναι κάτι σχετικό με αυτά που ήδη ξέρεις μην διστάσεις να στείλεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αυτό ακριβώς.

Επίσης το θέμα με το hardware είναι ότι οι μόνοι που αγοράζουν είναι όσοι κάνουν νέο υπολογιστή. Αν έχεις ένα μηχάνημα και κάνει την δουλειά του δύσκολα αναβαθμίζεις έτσι για το στανιό επειδή απλά βγήκε ένα γενιά με 5 fps παραπάνω στα παιχνίδια.

Οι περισσότεροι παίζουν σε χαμηλά γραφικά και σε οθόνες δεκαετίας στα 1080p/60Hz~75Ηz.

Οι υπολογιστές δεν είναι σαν τα κινητά που τα αλλάζουν κάθε 2 χρόνια για το prestige.

Λογικά θα είναι και αρκετοί που βαρέθηκαν και απλά πήραν κονσόλα PS4 η PS5 και σταμάτησαν να ασχολούνται με το PC gaming.

14 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Εγω πάντως ξέρω κόσμο που εργάζεται remote και μένει όπου θέλει και τους ζηλέυω...και είναι όλοι γύρω απο τον προγραμματισμό.

Ζωάρα.Μηδέν έξοδα μετακίνησης και φθορές, κέρδος χρόνου μετακίνησης και δεν βλέπεις ανεπιθύμητους.

Και όπως έγραψες, μένουν όπου θέλουν, δεν περιορίζονται να βρούν σπίτι κοντά στην δουλειά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Πολλές φορές τα χρόνια προϋπηρεσίας αν μεταφράζονται σε hands on εμπειρία σε projects δεν θα σε απορρίψουν. Επίσης στην Ελλάδα οι αγγελίες είναι λίγο φάση "ζητάω λιοντάρι μπας και κάτσει μια γάτα". Αν πιστεύεις ότι καλύπτεις το 70% μιας αγγελίας και το υπόλοιπο 30% είναι κάτι σχετικό με αυτά που ήδη ξέρεις μην διστάσεις να στείλεις.

Ναι αλλά μπαίνω να δω τις θέσεις και βλέπω τι ζητάνε. Τι αν τους πεις "γεια σας έχω πτυχίο και τίποτα από αυτά που ζητάτε"; Έχω στείλει βιογραφικά πολλά χρόνια πριν και η απάντηση ήταν πάντα "ζητάμε άτομα με εμπειρία", πάντα όμως!

7 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Θα με συγχωρέσεις αλλά πτυχιούχος πληροφορικής δεν σημαίνει απολύτως τίποτα...παρακολούθησες 50 μαθήματα, πήρες μια γεύση και αυτό ήταν. Επρεπε μόνος σου να κάνει κάποια πράγματα να έχεις portfolio-git κτλ να ασχοληθείς με κάποια project. Η πληροφορική έχει 0 ανεργία αλλά απο την άλλη αν δεν ματώσεις δεν μπορείς να πιάσεις καλό πόστο. devops δεν θα σου μάθει κανέις να έισαι σε ενα χρόνο...αλλιώς δεν θα έδιναν 2.5 και 3Κ το μήνα ...Εχει πολλές ομαδες στο fb που ψαχνουν junior κόσμο αλλά να έχει επαφη και αντιληψη με το αντικέιμενο. ή πχ στην δουλειά μου θα πρέπει να έχεις ενα ccna-ccnp και να μπορείς να περάσεις μια απλή τεχνική συνεντευξη, να έχεις αντιληψη για το αντικέιμενο και να κατανοείς διαδικασίες βλαβοδιαχείρισης.

Ναι έχω απαντήσει ήδη σε αυτό σε αργότερη τοποθέτηση. Επίσης σε αυτό δεν βοηθάει και η τριτοβάθμια της πληροφορικής που είναι σαν ένα ΕΠΑΛ απλά τετραετίας. Εγώ στον προγραμματισμό είμαι καλός σε αυτά που μου δόθηκε η ευκαιρία να κάνω, για τα υπόλοιπα που θέλουν να ξέρεις και να έχεις ίσως να μην κάνω κιόλας. Που ξέρω εγώ η κάθε εταιρία τι χρειάζεται.

11 ώρες πριν, Aprile είπε

Στη Γερμανία αναγνωρίζουν τα πτυχία μας σαν ισότιμα με τα δικά τους και στη αναζήτηση ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ σε βάζει μαζί με τους Γερμανούς. Απαραίτητη προϋπόθεση να ξέρεις γερμανικά .

Αν πάω Γερμανία δεν θα πάω για προγραμματιστής κυρίως γιατί δεν ξέρω Γερμανικά. Θα πάω στον θείο μου που δουλεύει σε εργολάβο για έργα, να εργαστώ με σχετικά καλό μισθό, όλες τις παροχές, βαρέα και ανθυγιεινά και 20 χρόνια αργότερα θα γυρίσω κι εγώ στην Ελλάδα με σύνταξη Γεμανίας να γηροκομηθώ εδώ όπως κάνουν όλοι όσοι πήγαν.

14 ώρες πριν, filip123go είπε

Προφανώς αυτές οι θέσεις δεν είναι ούτε για entry ούτε για junior, και  δεν θα πληρώνονται με 1000 και 1200 ευρώ . 

Ωραία ένας που ξέρει προγραμματισμό, όσα ξέρει δηλαδή (πτυχιούχος ή μη) πως βρίσκει δουλειά στην intralot όταν μπαίνει στην ιστοσελίδα τους και βλέπει τι θέσεις έχουν και τι ζητάνε σαν προαπαιτούμενα; Εκτός κι αν βρίσκεις μόνο με γνωστό-βύσμα ότι έχουν θέσεις και junior ή χωρίς πτυχίο και σου κάνουν bootcamp 3 μηνών για να σε πάρουν ντε και καλά.

Όταν ακόμα προσπαθούσα να βρω δουλειά στον τομέα, τους έστελνα τις εργασίες που κάναμε στην σχολή και τα σκριπτ που έφτιαχνα μόνος μου (πολλά χρόνια πριν μιλάμε, φρέσκος μετά τον στρατό). Οι ερωτήσεις τους ήταν: "πόση προϋπηρεσία έχετε" η απάντησή μου ήταν "δεν έχω" και μου απαντούσαν ότι ψάχνουν έμπειρους, ΠΑΝΤΑ.

Οι δουλειές που έχω κάνει σήμερα είναι οικοδομή (ένα φεγγάρι σε έναν γνωστό) σερβιτόρος πολλά χρόνια σε καφετέριες και ταβέρνες και υπάλληλος σε ίντερνετ καφέ και φυσικά διόρθωνα υπολογιστές αλλά μόνο αγγαρεία ήταν όχι δουλειά. Έκανα και φωτογράφος σε βαφτίσια και video editing κτλ περιστασιακά.

Ο αδερφός μου που δεν σπούδασε τίποτα κατάφερε να κάνει μία πιτσαρία και την δουλεύει μόνος του με την γυναίκα του, υπάρχουν μέρες που έχει ποδόσφαιρο και κάνει τζίρο κοντά στο χιλιάρικο. Πρώην συμμαθητής μου (πάλι χωρίς πτυχίο) που εργαζόταν χρόνια σε σούπερ μάρκετ, τώρα έγινε υπεύθυνος του τμήματος και χτυπάει μισθό 1100. Εμείς που σπουδάσαμε και προσπαθήσαμε να έχουμε καλύτερες δουλειές και καλά επιστήμονες την πατήσαμε, καλύτερα να μην σπουδάζαμε να το παίρναμε απόφαση από τα 20 να ήμασταν υπάλληλοι σούπερ μάρκετ. Σήμερα θα βγάζαμε όσα ένας προγραμματιστής και θα είχαμε μόνιμη δουλειά και ήδη 20 χρόνια ένσημα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει σε λίγο καιρό θα έρθουν τα Macbook Air 15 Inch, στα 2300 ευρώ προκειμένου να ανανεώσουν την σχέση εμπιστοσύνης κοινού και Apple όπου θα έχουμε πρωτοποριακούς επεξεργαστές Μ3 οι οποίοι θα είναι με 256GB - 8 GB RAM και αργό ssd στην αρχική έκδοση αλλά θα έχουν επιτέλους 3 θύρες type c αντί για 2 και 1 ώρα παραπάνω μπαταρία. Παραμένουμε στον Μ1 μέχρι να καει και το τελευταίο pixel!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...