Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη ενισχυτη


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους, προσφατα μου καηκε ενας pioneer vsx-422, τον ειχα καμια δεκαετια αλλα δεν ειχε πολυ δουλεψει και μου εκανε εντυπωση που χαλασε, τον πηγα στην αντιπροσωπεια και δυστυχως δεν επισκευαζεται. 

Απο ηχεια εχω 2 pure acoustics 828f και ενα sub pure acoustics xp 10-150, δεν ειναι τελεια αλλα για μουσικη κ ταινιες ειμαι ψιλο ευχαριστημενος.

Τι με συμβουλευετε να κανω? Απο την αποψη οτι πλεον ενισχυτης οικονομικος δεν υπαρχει, ειχα παρει τον pioneer καπου στο 2012-2013 199 ευρω! Εχω κοιταξει για μεταχειρισμενους, εχω βρει εναν pioneer vsx-330 με 150ευρω, και εναν technincs sa dx-950 στα 200. Για κανουριο να δωσω κανα 500αρι δεν υπαρχουν δυστυχως. Θα ηθελα να εχει και δεκτη fm γτ ο προηγουμενος βολευε. Δεν με νοιαζει να εχει dolby atmos κλπ, δεν θεωρω οτι θα ξαναβαλω 5.1 ηχεια λογω χωρου και καλωδιων γυρω γυρω.

Εχω σκεφτει μηπως πηγαινα σε καποιο 2.1 συστημα οπως τα edifier s351 παλι μεταχειρισμενα στα 200 αλλα θεωρω οτι ειναι πισωγυρισμα απο αποψη ποιοτητας αλλα κ εντασης ηχου.

Οποιαδηποτε προταση δεκτη, σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Καλημερα σε ολους, προσφατα μου καηκε ενας pioneer vsx-422, τον ειχα καμια δεκαετια αλλα δεν ειχε πολυ δουλεψει και μου εκανε εντυπωση που χαλασε, τον πηγα στην αντιπροσωπεια και δυστυχως δεν επισκευαζεται. 

Απο ηχεια εχω 2 pure acoustics 828f και ενα sub pure acoustics xp 10-150, δεν ειναι τελεια αλλα για μουσικη κ ταινιες ειμαι ψιλο ευχαριστημενος.

Τι με συμβουλευετε να κανω? Απο την αποψη οτι πλεον ενισχυτης οικονομικος δεν υπαρχει, ειχα παρει τον pioneer καπου στο 2012-2013 199 ευρω! Εχω κοιταξει για μεταχειρισμενους, εχω βρει εναν pioneer vsx-330 με 150ευρω, και εναν technincs sa dx-950 στα 200. Για κανουριο αν δωσω κανα 500αρι δεν υπαρχουν δυστυχως. Θα ηθελα να εχει και δεκτη fm γτ ο προηγουμενος βολευε. Δεν με νοιαζει να εχει dolby atmos κλπ, δεν θεωρω οτι θα ξαναβαλω 5.1 ηχεια λογω χωρου και καλωδιων γυρω γυρω.

Εχω σκεφτει μηπως πηγαινα σε καποιο 2.1 συστημα οπως τα edifier s351 παλι μεταχειρισμενα στα 200 αλλα θεωρω οτι ειναι πισωγυρισμα απο αποψη ποιοτητας αλλα κ εντασης ηχου.

Οποιαδηποτε προταση δεκτη, σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Επειδή την έχω πατήσει από μεταχειρισμένο ενισχυτή av θα σου έλεγα καλύτερα να μείνεις μακρυά εκτός και αν εμπιστεύεσαι τον πωλητή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, dpolal είπε

Επειδή την έχω πατήσει από μεταχειρισμένο ενισχυτή av θα σου έλεγα καλύτερα να μείνεις μακρυά εκτός και αν εμπιστεύεσαι τον πωλητή.

 

Οχι απο αγγελιες ειναι οσα αναφερω παραπανω οτι εχω βρει, οποτε δεν γνωριζω σε τι κατασταση μπορει να ειναι ο ενισχυτης παρα μονο να του κανω μια απλη δοκιμη λειτουργιας πριν τον αγορασω.

Και τι να κανεις ομως? Να δωσεις 400+ για εναν απλο εισαγωγικο ενισχυτη οταν πριν λιγο καιρο ξεκιναγαν απο 200?

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gianniz_k είπε

Τι έχει ο παλιός και δεν επισκευάζεται;

Καηκε η πλακετα μου ειπαν που ειχε πανω τα hdmi και ολες τις υπολοιπες εισοδους, ο ενισχυτης δουλευε αλλα δεν μπορουσε να δωσει ουτε να λαβει σημα, ουτε το ραδιο δεν εβγαζε ηχο. Η πλακετα μου ειπαν δεν υπαρχει καθως ειναι παλιος ο ενισχυτης αλλα και να υπηρχε θα κοστιζε οσο κ ο ενισχυτης αρα και παλι δεν θα αξιζε, αυτα ηταν τα λογια της αντιπροσωπειας στην μανωλοπουλος service. Το θεμα ειναι οτι ο ενισχυτης πολλα χρονια καθοταν στο εξοχικο και ειχε παιξει πολυ λιγο. Μολις τον εφερα στο σπιτι που μενουμε καθημερινα μετα απο 1 χρονο παλι πολυ χαλαρης χρησης χαλασε!

Αλλα απο οσο βλεπω οι τιμες εχουν ξεφυγει εντελως στους νεους ενισχυτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/4/2023 στις 7:52 ΠΜ, murcielago580 είπε

Καηκε η πλακετα μου ειπαν που ειχε πανω τα hdmi και ολες τις υπολοιπες εισοδους, ο ενισχυτης δουλευε αλλα δεν μπορουσε να δωσει ουτε να λαβει σημα, ουτε το ραδιο δεν εβγαζε ηχο.

Στη θέση σου, δε θα εμπιστευόμουνα τη διάγνωση της αντιπροσωπείας. Μπορεί να ισχύει, μπορεί όχι.

Αν ισχύει η διάγνωσή τους πάντως, είναι βλάβη επισκευάσιμη με κόστος σε πολύ μικρότερο από καινούριο ενισχυτή. Απευθύνσου σε ηλεκτρονικό εξειδικευμένο σε ενισχυτές ήχου στην περιοχή σου ή πακετάρισέ τον και στείλε τον Λευκάδα σε συνεργάτη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 7:54 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Στη θέση σου, δε θα εμπιστευόμουνα τη διάγνωση της αντιπροσωπείας. Μπορεί να ισχύει, μπορεί όχι.

Αν ισχύει η διάγνωσή τους πάντως, είναι βλάβη επισκευάσιμη με κόστος σε πολύ μικρότερο από καινούριο ενισχυτή. Απευθύνσου σε ηλεκτρονικό εξειδικευμένο σε ενισχυτές ήχου στην περιοχή σου ή πακετάρισέ τον και στείλε τον Λευκάδα σε συνεργάτη μου.

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα και τις προτασεις, ο ενισχυτης δεν υπαρχει πλεον, τον εδωσα για ανταλλακτικα σε καποιον. Δυστυχως δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες δυνατοτητες επισκευης... Νομιζα οτι μονο αντιπροσωπεια και τελος... 

Ακομα ψαχνω για αντικαταστατη του δικου παντως αλλα κατι οικονομικο με <200ευρω δεν υπαρχει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2023 στις 8:15 ΠΜ, murcielago580 είπε

Απο ηχεια εχω 2 pure acoustics 828f και ενα sub pure acoustics xp 10-150, δεν ειναι τελεια αλλα για μουσικη κ ταινιες ειμαι ψιλο ευχαριστημενος.

 

1 ώρα πριν, murcielago580 είπε

Ακομα ψαχνω για αντικαταστατη του δικου παντως αλλα κατι οικονομικο με <200ευρω δεν υπαρχει τιποτα...

Επειδή έχεις σύστημα 2.1δεν σου είναι εντελώς απαραίτητος ο πολυκάναλος ενισχυτής.
Μπορείς να κοιτάξεις για απλό 2-κάναλο που είναι φθηνότεροι και στα λεφτά που διαθέτεις έχει προτάσεις.
https://www.skroutz.gr/c/239/enisxytes_hifi/f/935170/Stereo.html?order_by=reviews&order_dir=desc&price_max=300&price_min=

 

Θα εκμεταλευτείς τις θύρες που έχει το sub σου για να συνδέσεις εκεί τα ηχεία και τον νέο ενισχυτή και θα κάνει αυτό τον διαχωρισμό του ήχου.

img_20200225_154711.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

 

Επειδή έχεις σύστημα 2.1δεν σου είναι εντελώς απαραίτητος ο πολυκάναλος ενισχυτής.
Μπορείς να κοιτάξεις για απλό 2-κάναλο που είναι φθηνότεροι και στα λεφτά που διαθέτεις έχει προτάσεις.
https://www.skroutz.gr/c/239/enisxytes_hifi/f/935170/Stereo.html?order_by=reviews&order_dir=desc&price_max=300&price_min=

 

Θα εκμεταλευτείς τις θύρες που έχει το sub σου για να συνδέσεις εκεί τα ηχεία και τον νέο ενισχυτή και θα κάνει αυτό τον διαχωρισμό του ήχου.

img_20200225_154711.jpg

Ναι και αυτο το εχω υποψιν, οι περισσοτεροι απο αυτους ομως δεν εχουν καν οπτικη ινα για να συνδεσω πχ εστω την τηλεοραση επανω τους, ενω αρκετοι δεν εχουν ραδιοφωνο. Εχω βρει σε καλη κατασταση εναν technics su620 mark ii αλλα προβληματιζομαι για τα 2 παραπανω πραγματα που ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 7:54 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

ή πακετάρισέ τον και στείλε τον Λευκάδα σε συνεργάτη μου.

που ήσουνα ρε γμτ, οταν εψαχνα τεχνικό για τον ενισχυτή πλάτης του sub μου :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...