Προς το περιεχόμενο

Αναζητείτε οικονομικό πλην τίμιο CPU ταίρι για μια 4090


Braveheart1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κοιτουσα μαλλον προς noctua (πχ ΝΗ U12s redux σαν VFM), αν και αλλα ατομα με τον 5700x εδω στο forum και την συγκεκριμενη που αναφερεις δεν εχουν θεμα.

ισως και λιγο undervolt θα μπορουσες να παιξεις στον 5800x3d μεσω pbo για καλυτερα temps.

Ολα αυτα βεβαια εξαρτωνται και απο το airflow του κουτιου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Παιδιά είστε ΟΛΟΙ αστέρια!

Και κατανοώ το σκεπτικο ΟΛΩΝ.

Πως το βλέπω εγώ:

Αρχικά το AM4 είναι πεθαμένο socket προφανώς, όπως και το 1700 καθώς μας έρχεται το 1851 οσονούπω.

Ναι έχει λογική -ως ένα σημείο- μια καλή 1700 mobo με pcix5/ 3x/4x m2 ΚΑΙ ddr4/5 υπό την έννοια της αναβαθμισιμότητας, ωστόσο ατού στην αναβαθμισιμότητα αυτή τη στιγμή είναι το AM5 που θα υποστηρίζεται έως το 2025 με δυσανάλογο -στα δικά μου μάτια- κόστος  μετάβασης σε 1700 με πολύ μικρο performance gain απο τον 5800x3d. Ενημερωτικά με δίσκους κλπ είμαι οκ (1 tb m2 samsung+ 2tb ssd+4 tb hdd)

Οπότε προς το παρόν και επειδή το ταμείο είναι υπερμείον σκέφτομαι να πάω σε 5800x3D και -ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ- τα χριστούγεννα με το τότε δώρο ΚΑΙ τις νέες πλατοφορμες ένθεν και ένθεν το επαναξιολογώ. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα πάντως ο 5800x3d με την 4090 είναι τρελό vfm και αυτό πάλι κατ εμε.

YΓ Ψύκτρα για 5800X3D σε κουτί με καλό airflow, μου κάνει αυτή; Πάντα στοκ δουλεύω, δε βλέπω με καλό μάτι ΑΙΟ και custom υδρόψυξη έχω να στήσω από όταν είχα πάρει waterblock του eleven για τους λάτρεις της στατιστικής 😉

Οχι κάτι λιγότερο από εδώ θα έλεγα

https://www.skroutz.gr/s/32396663/Deepcool-AK620-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-για-Socket-AM4-1200-115x.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Braveheart1980 είπε

Παιδιά είστε ΟΛΟΙ αστέρια!

Και κατανοώ το σκεπτικο ΟΛΩΝ.

Πως το βλέπω εγώ:

Αρχικά το AM4 είναι πεθαμένο socket προφανώς, όπως και το 1700 καθώς μας έρχεται το 1851 οσονούπω.

Ναι έχει λογική -ως ένα σημείο- μια καλή 1700 mobo με pcix5/ 3x/4x m2 ΚΑΙ ddr4/5 υπό την έννοια της αναβαθμισιμότητας, ωστόσο ατού στην αναβαθμισιμότητα αυτή τη στιγμή είναι το AM5 που θα υποστηρίζεται έως το 2025 με δυσανάλογο -στα δικά μου μάτια- κόστος  μετάβασης σε 1700 με πολύ μικρο performance gain απο τον 5800x3d. Ενημερωτικά με δίσκους κλπ είμαι οκ (1 tb m2 samsung+ 2tb ssd+4 tb hdd)

Οπότε προς το παρόν και επειδή το ταμείο είναι υπερμείον σκέφτομαι να πάω σε 5800x3D και -ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ- τα χριστούγεννα με το τότε δώρο ΚΑΙ τις νέες πλατοφορμες ένθεν και ένθεν το επαναξιολογώ. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα πάντως ο 5800x3d με την 4090 είναι τρελό vfm και αυτό πάλι κατ εμε.

YΓ Ψύκτρα για 5800X3D σε κουτί με καλό airflow, μου κάνει αυτή; Πάντα στοκ δουλεύω, δε βλέπω με καλό μάτι ΑΙΟ και custom υδρόψυξη έχω να στήσω από όταν είχα πάρει waterblock του eleven για τους λάτρεις της στατιστικής 😉

Τώρα ποια ψυκτρα έχεις?

Γιατί ο 5800x3d έχει χαμηλότερο tdp από τον 3700x.

Οπότε οποιαδήποτε -που λέει ο λογος- θα σου έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @topos είπε

Τώρα ποια ψυκτρα έχεις?

Γιατί ο 5800x3d έχει χαμηλότερο tdp από τον 3700x.

Οπότε οποιαδήποτε -που λέει ο λογος- θα σου έκανε.

Είναι ζεστός λόγω της 3d cache. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Είναι ζεστός λόγω της 3d cache. 

 

Ok, οπότε ας δει την ak620 που προτάθηκε παραπάνω που είναι vfm στο 60αρη και πολύ κοντά στις κορυφαίες για να είναι καλυμμένος και σε μελλοντική αναβαθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γολγοθάς 7 σελίδων για να πούμε το αυτονόητο. 5800x 3d και με τα ρέστα κάνε ένα δώρο στη γυναίκα (καλάθι του νονού is your friend :P).

Εναλλακτικά, πάρε 13600k και μια κόκκινη βαφή, βάψε κόκκινο τον 13600k, τοποθέτησέ τον στη μητρική και θα ικανοποιήσεις και τους ιντελάκηδες και τους amdάκηδες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βγάζω πάντως το καπέλο στον Jen κόντρα σε όλους και σε όλα προσπαθεί το παράλογο να το κάνει λογικό και να τους βγάλει όλους τρελούς … προσκυνώ είσαι το είδωλο μου μέγα τρολερ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Κάνοντας την τρελή αγορά του Πάσχα, αγόρασα μια 4090 (Ventus της MSI) από μια ταπεινή πλην τίμια 2070. ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ.

Πάμε στα του θέματος: ενδιαφέρομαι για gaming αποκλειστικά σε 4k (έχω 4k @ 144 Hz οθόνη) ΑΛΛΑ τώρα έχω την 4090 σε έναν 3700x.

ΔΕΝ με ενδιαφέρει πχ να παίζω σε 1440p/1080p με πολλά fps, οπού εκεί η μπουκάλα του 3700x θα πήγαινε σύννεφο.

Τι μου προτείνεται ως vfm CPU ταίρι ο-ε-ο;

Πάω σε 5800X3D? Πάω σε AM5/1700 (  i7-13700K?)

ΥΓ ΝΑΙ ξέρω πως ένας i913900 ταιριάζει λουκούμι, απλώς αναζητώ κάτι πιο vfm πχ καθώς εστερέψαμεν από ευρά 😉

 

Από το πόσα δίνεις και πότε τον θες εξαρτάται

Εγω θα πήγαινα Α στον 7800 3d που έρχεται Ελλάδα σε ένα μήνα για επιδόσεις ή Β στον 5800 3d για να γλυτώσω μητρική και μνήμες

Υποθέτω για gaming πας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, slalom-7 είπε

Από το πόσα δίνεις και πότε τον θες εξαρτάται

Εγω θα πήγαινα Α στον 7800 3d που έρχεται Ελλάδα σε ένα μήνα για επιδόσεις ή Β στον 5800 3d για να γλυτώσω μητρική και μνήμες

Υποθέτω για gaming πας

Τελικά αποφάσισα σε κανά μήνα να πάω στην επιλογή (β), ήτοι σε 5800X3D με μια ψύκτρα και όσο αντέξει 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/04/2023 at 22:21, Braveheart1980 said:

Τελικά αποφάσισα σε κανά μήνα να πάω στην επιλογή (β), ήτοι σε 5800X3D με μια ψύκτρα και όσο αντέξει 😉

Κοντά στα 400 ευρώ σύνολο CPU + Cooler για AM4 μέσα στο 2023 ??? Πάρε έναν 5700Χ και του χρόνου πήγαινε σε AM5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...