Προς το περιεχόμενο

Το LinkedIn αποκτά ένα δωρεάν σύστημα επαλήθευσης που σας επιτρέπει να αποδείξετε πού εργάζεστε


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Αδυνατώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης του linkedin. 

Ενα "σοβαρο" facebook. Με εμφαση στην εργασια. πχ Εχεις τους ανωτερους συναδελφους και διευθυντη εκει και δεν τους εχεις στο FB ωστε να ξερουν που τα επινες χθες και νυσταζεις σημερα... Και το αναποδο εχεις πληρες βιογραφικο για οσους χρειαζεται και δεν χρειαζεται ο καθε απλος φιλος στο fb που ακριβως δουλευεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

29 λεπτά πριν, eko13 είπε

Ενα "σοβαρο" facebook. Με εμφαση στην εργασια. πχ Εχεις τους ανωτερους συναδελφους και διευθυντη εκει και δεν τους εχεις στο FB ωστε να ξερουν που τα επινες χθες και νυσταζεις σημερα... Και το αναποδο εχεις πληρες βιογραφικο για οσους χρειαζεται και δεν χρειαζεται ο καθε απλος φιλος στο fb που ακριβως δουλευεις...

Όταν το fb ήταν στις δόξες του γιατί στο φβ δεν ανεβάζει κανείς τίποτα πλέον έχω την αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cre3p είπε

Εγώ προφανώς και δεν μπορώ, αλλά πιστεύεις πως αν το αποφασίσουν εκείνοι των συναντήσεων (σε κάποιο σενάριο δυστοπικής πραγματικότητας) θα δυσκολευτούν επειδή πληρώνεις software VPN? 🤨

Δεν ξέρω τι μέτρα λαμβάνεις, αλλά η μάζα του κόσμου δεν τα λαμβάνει και δεν είναι το μοναδικό θέμα η τοποθεσία σου ή το που ακριβώς κοιμάσαι λόγω σημείου φόρτισης κινητού, αλλά οι πληροφορίες που αποτελούν το νόμισμα των ημερών μας και αγοραζοπωλούνται μεταξύ τους όπως εμείς μικροί ανταλλάζαμε τις κάρτες με τα αυτοκίνητα.

Εδώ οι άλλοι ποστάρουν σέλφι οτι φεύγουν από το σπίτι τους για διακοπές και "τι όμορφο ηλιοβασίλεμα έχει από το καράβι" και μετά τους ληστεύουν το σπίτι και αναρωτιούνται πως το έπαθαν αυτό... 🙄

Ζώντας στον κόσμο της ψηφιακής σκούπας και της Σίρι όμως... lol τι να λέμε 😆

Κανένας δεν σε υποχρεώνει. Τόσα βουνά έχει η Ελλάδα. 

Επίσης το να "κρύβεσαι" από παντού, περισσότερο στόχο σε κάνει. 

Συμφωνώ στο ότι πρέπει να υπάρξει ψηφιακή παιδεία (κάτι που το 99% των Ελλήνων, δεν ξέρει καν τι είναι) , αλλά μέχρι εκεί. Ο καθένας να είναι σε θέση να κρίνει μόνος του .

3 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Αδυνατώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης του linkedin. 

Τότε δεν σου χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, filip123go είπε

Κανένας δεν σε υποχρεώνει.

είσαι εκτός θέματος!

Εγώ είπα οτι επί πληρωμή τους τα δίνω, no problem, αλλά εσύ που προτιμάς να τους δίνεις όλα σου τα στοιχεία σου τσάμπα be my guest αδερφέ!

Φαντάζεσαι πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει το linkedin ή το fb αν λάμβανε 1 μόνο $ ο κάθε χρήστης για να κάνει προφίλ;

Να σε βοηθήσω... πολλαπλασίασε το 1 με τον αριθμό χρηστών!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Cre3p είπε

είσαι εκτός θέματος!

Εγώ είπα οτι επί πληρωμή τους τα δίνω, no problem, αλλά εσύ που προτιμάς να τους δίνεις όλα σου τα στοιχεία σου τσάμπα be my guest αδερφέ!

Φαντάζεσαι πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει το linkedin ή το fb αν λάμβανε 1 μόνο $ ο κάθε χρήστης για να κάνει προφίλ;

Να σε βοηθήσω... πολλαπλασίασε το 1 με τον αριθμό χρηστών!

Ποιος πιστευεις οτι θα σε πληρωνε για τα στοιχεια σου?

(ερωτηση κανω, μην παρεξηγηθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cre3p είπε

είσαι εκτός θέματος!

Εγώ είπα οτι επί πληρωμή τους τα δίνω, no problem, αλλά εσύ που προτιμάς να τους δίνεις όλα σου τα στοιχεία σου τσάμπα be my guest αδερφέ!

Φαντάζεσαι πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει το linkedin ή το fb αν λάμβανε 1 μόνο $ ο κάθε χρήστης για να κάνει προφίλ;

Να σε βοηθήσω... πολλαπλασίασε το 1 με τον αριθμό χρηστών!

Το LinkedIn εμένα μου βρήκε τη δουλειά που είμαι τώρα σε εταιρεία στη Γαλλία, οπότε μια χαρά επένδυση ήταν τα δεδομένα εκεί.

Επίσης σοβαρές εταιρείες στο εξωτερικό που θα βρεις; Στο Καριέρα;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Ποιος πιστευεις οτι θα σε πληρωνε για τα στοιχεια σου?

(ερωτηση κανω, μην παρεξηγηθω)

Όχι μωρέ, κουβέντα κάνουμε, δεν θα σκοτωθούμε κιόλας, και ας την παίρνουν πολύ σοβαρά κάποιοι.

Δεν είναι το θέμα (μου) το πόσο αξίζουν τα στοιχεία μου, δεν τα κοστολογώ πολύ (εκτός βέβαια αν ρωτούσες αυτούς που τα θέλουν γιατί φαίνεται πως τα θέλουν πολύ και ρίχνουν πολλά λεφτά για να τα αποθηκεύουν)

Το θέμα είναι το πόσο θα τους κόστιζαν αν ο κόσμος δεν τους τα δώριζε έτσι απλόχερα και είναι τροφή για σκέψη απλά,  για το αν θα μπορούσαν να σταθούν τέτοιες πλατφόρμες της CIA με αρχικό κόστος δισεκατομμυρίων! 🤔

23 λεπτά πριν, filip123go είπε

Στο Καριέρα;;;

😄

Ευτυχώς για μένα, δεν ψάχνω!

όχι, αν σε ενδιαφέρει η παγκόσμια αναζήτηση εργασίας δεν γίνεται αλλιώς.

Απλά, μου αρέσει που μου είπες "ποιος σε υποχρεώνει" 😆

Επεξ/σία από Cre3p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cre3p είπε

Όχι μωρέ, κουβέντα κάνουμε, δεν θα σκοτωθούμε κιόλας, και ας την παίρνουν πολύ σοβαρά κάποιοι.

Δεν είναι το θέμα (μου) το πόσο αξίζουν τα στοιχεία μου, δεν τα κοστολογώ πολύ (εκτός βέβαια αν ρωτούσες αυτούς που τα θέλουν γιατί φαίνεται πως τα θέλουν πολύ)

Το θέμα είναι το πόσο θα τους κόστιζαν αν ο κόσμος δεν τους τα δώριζε έτσι απλόχερα και είναι τροφή για σκέψη απλά,  για το αν θα μπορούσαν να σταθούν τέτοιες πλατφόρμες της CIA με αρχικό κόστος δισεκατομμυρίων! 🤔


Τωρα γραφεις κατι αλλο.

Απο την μια λες οτι δεν αξιζουν πολυ τα στοιχεια σου δεν τα κοστολογω πολυ, αλλα αν ρωτησουμε αυτους που τα θελουνε μαλλον θα τα πληρωνανε πολυ.

Ποιοι ειναι αυτοι, πιστευεις, που θα πληρωνανε πολλα για τα στοιχεια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BertaJourdan είπε


Τωρα γραφεις κατι αλλο.

Απο την μια λες οτι δεν αξιζουν πολυ τα στοιχεια σου δεν τα κοστολογω πολυ, αλλα αν ρωτησουμε αυτους που τα θελουνε μαλλον θα τα πληρωνανε πολυ.

Ποιοι ειναι αυτοι, πιστευεις, που θα πληρωνανε πολλα για τα στοιχεια σου?

Μπα, το ίδιο λέω αδερφέ, αλλά το έκανα edit για διευκρίνηση... προσθέτοντας το "αφού φαίνεται πως ρίχνουν πολλά λεφτά στο να τα συλλέγουν"

Εγώ δεν τα κόβω πως αξίζουν πολύ.. αλλά εκείνοι συμφωνούν μαζί μου; Τότε γιατί τόσος ντόρος να τα έχουν;

Δλδ, μια ολόκληρη ψηφιακή μετάβαση στα πάντα όλα και τρισεκατομμύρια για να δημιουργηθεί, από Πιερακάκη μέχρι Ζούγκενμπεργκ, ακόμη και barcode σε πρόβατα, μόνο εγώ είμαι που την παρατηρώ;

😳 😶‍🌫️

Spoiler

 

😂

Επεξ/σία από Cre3p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Cre3p said:

 ενοχλεί (σαν απόφοιτος βάσεων δεδομένων) το να τα προσφέρω σε μέλος της Μπίλτενμπεργκ ΤΣΑΜΠΑ

και για αυτό δεν έχω καρτέλα και σειριακό αριθμό ούτε στο fb ούτε κάποια άλλη βάση δεδομένων.

 

Αν το περιεχόμενο του linkedin προφίλ εχει κάποιο περιεχόμενο σε ζήτηση, τότε δεν ειναι "τσάμπα" η δημοσίευση του.  πχ. στην περιπτωσή μου, ανα διαστήματα λαμβάνω μυνήματα απο recruiters που για ανοιχτές θέσεις εργασίας που πιθανόν ταιριάζω.

Τώρα αν καποιος είναι πχ. ακόμα μαθητής, απασχολείται 100% "οικιακά", Δημόσιος υπάλληλος (ικανοποιημένος απο την καριέρα του) , ή εισοδηματίας... πράγματι το linkedin δεν εχει καποια χρησιμότητα.

................

Ξέρουν ηδη για σένα αρκετά .. η ΔΕΗ. ο παροχος ιντερνετ , και email, οι τράπεζες, η εφορία, , ο δήμος, το ΙΚΑ, οι εμπλεκόμενοι στο software του τηλεφώνου, .... μεχρι και το insomnia.gr :)

Φυσικά ολοι οι προαναφερόμενοι δηλώνουν απερίφραστα οτι δεν ανταλλάσουν τα δεδομενα σου μεταξύ τους. Κι εγώ το ίδιο θα έλεγα, αν δεν είμουν μέλος της Μπίλτενμπεργκ .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι νάναι πραγματικά,το σίγουρο είναι πως μόνο "τυχαία" δεν είναι όλα αυτά,ούτε και όσο Αθώα φαίνονται εκ πρώτης.Ξεκινήσανε πάντα για το "καλό μας"αποφασίζοντας για μας χωρίς εμάς με καθημερινό φόβο και τρόμο και παραπληροφόρηση όσο δεν πάει,απο τα ΜΜΕ,lockdown,πρόστιμα,υπευθυνες δηλώσεις και μυνήματα SMS για να μετακινηθούμε,συνεχίσανε με υποχρεωτικότητες και πιστοποιητικά και τώρα συνεχίζουν τον ηλεκτρονικό αυτό έλενχο αλά big Brother,με κάτι τέτοια και δεν πρέπει να είναι μακριά τα τσιπάκια,χαράγματα και ένας Θεός ξέρει τι άλλο που μας περιμένει.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...